Polskie Radio

Kraków zimą niebezpieczny dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 23:55
W okresie grzewczym powietrze w mieszkaniach krakowian jest tak samo, a czasami nawet bardziej zanieczyszczone rakotwórczymi węglowodorami aromatycznymi niż na zewnątrz – wynika z analiz specjalistów.
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

O rezultatach badań, które eksperci prowadzili w krakowskich mieszkaniach w ciągu ostatnich 12 lat, mówił prof. Wiesław Jędrychowski z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum UJ podczas konferencji naukowej pt. "Czyste powietrze w Krakowie", którą zorganizowano w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) powstają w warunkach niezupełnego spalania węgla kamiennego, oleju napędowego, drewna oraz gazu. WWA są mutagenne, bardzo groźne dla zdrowia.

Według badań w sezonie letnim poziom węglowodorów aromatycznych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – jest na bardzo niskim poziomie i nie zagraża zdrowiu. Za to w okresie grzewczym przekracza 20-krotnie normy.

Z obliczeń wynika, że w ciągu roku krakowianie są narażeni na wdychanie średnio 2,5 nanogramów benzoapyrenu na metr sześcienny. - W porównaniu do innych krajów wypadamy bardzo źle – zwrócił uwagę prof. Jędrychowski. Naukowiec podkreślił, że omawiane skażenie powietrza nie powstaje wewnątrz budynku, ale dostaje się do mieszkań z zewnątrz.

Prof. Jędrychowski zaznaczył, że krakowski monitoring miejski nie bada stężenia WWA, a tylko klasycznych substancji, np. tlenków siarki, azotu i ozonu, których stężenie w mieszkaniach jest niższe. Badań nad stężeniem WWA nie prowadzi się m.in. z powodu braku finansów.

Jak wynika np. z rankingu Europejskiej Agencji Środowiska z października 2013 roku, Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Źródła krakowskiego smogu są wielorakie - to m.in. używanie w Małopolsce domowych pieców opalanych węglem i drewnem, spaliny samochodowe oraz przemysł. Zanieczyszczeniu sprzyja także położenie miasta - w niecce Wisły.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: ekologia Kraków NAUKA
Czytaj także

Rowery uratują klimat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 17:17
Znacznie mniejsze emisje CO2 i zaoszczędzone biliony dolarów. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli miasta wprowadzą efektywne systemy transportu publicznego - piszą kalifornijscy naukowcy w raporcie „Globalny scenariusz dużej zmiany”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: ruchome laboratorium bada powietrze

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 16:00
Mobilne laboratorium pomiarów środowiskowych zostało stworzone w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku.
rozwiń zwiń