Polskie Radio

Kategoria "Słowo" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:30
Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" przyznaje Polska Agencja Prasowa. Kapituła powołana przez PAP nominowała do Nagrody pięciu twórców: Włodzimierza Boleckiego, Andrzeja Horubałę, Antoniego Liberę, Andrzeja Nowaka oraz Jarosława Marka Rymkiewicza. 

Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii SŁOWO:

1. Włodzimierz Bolecki - polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, krytyk literacki. Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Włodzimierz BoleckiWłodzimierz Bolecki

Kapituła doceniła Włodzimierza Boleckiego za wybitne prace z teorii i historii literatury oraz działania eksperckie z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX wieku oraz literatury emigracyjnej. Wskazano także na szczególną wartość prac Boleckiego dotyczących twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

2. Andrzej Horubała – pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny

Andrzej Horubała Andrzej Horubała

Andrzej Horubała został wyróżniony za oryginalne łączenie talentu kreacyjnego z niezwykłą przenikliwością krytyka, pracowitość kronikarza i wnikliwe interpretacje polskiej literatury i sztuki teatru, a przede wszystkim - jak ogłoszono - "za nieustające poszerzanie ciągle ciasnych granic wolności słowa w Polsce".

3. Antoni Libera - pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta.

Antoni Libera - pisarz, tłumacz Antoni Libera

Kapituła nominowała Antoniego Liberę "za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego".


4. Andrzej Nowak  - historyk, publicysta, wykładowca UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, członek Kolegium IPN

Prof. Andrzej NowakAndrzej Nowak
Podczas ogłaszania nominacji Andrzeja Nowaka zwrócono uwagę na "niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych, a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość".

5. Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych

Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Tomasz Burek, Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2016 został Jarosław Marek Rymkiewicz za tom "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie"Jarosław Marek Rymkiewicz

Jarosław M. Rymkiewicz wyróżniony został "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach". Kapituła doceniła go również za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz "za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

W skład powołanej przez Polską Agencję Prasową kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo wchodzą: dziennikarz, publicysta i krytyk literacki Krzysztof Masłoń (przewodniczący), reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, producent filmowy, dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, redaktor naczelny PAP Radosław Gil.

Nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2019 zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 16 września, w Teatrze Polskim w Warszawie.

Zwycięzcy otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne o wartości 100 tysięcy złotych.

Honorowy patronat nad Nagrodami Mediów Publicznych objęła Rada Mediów Narodowych.