Polskie Radio

W Sejmie dalsze prace nad obywatelskim projektem inicjatywy "Stop pedofilii"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 19:24
Sejm skierował w środę do dalszych prac w komisji obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę "Stop pedofilii", który zakłada m.in. wprowadzenie kary pozbawienia wolności za publiczne propagowanie lub pochwalanie obcowania płciowego dzieci.
Audio
  • Sejm: projekt ustawy o zakazie propagowania seksualnej aktywności osób nieletnich do komisji (IAR)
Obrady Sejmu. Zdjęcie ilustracyjne
Obrady Sejmu. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak przekonują autorzy projektu, jego celem ma być "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Z kolei zdaniem posłów PO-KO, prawdziwą intencją projektodawców jest zakazanie prowadzenia edukacji seksualnej w Polsce.

Izba nie przyjęła złożonego podczas pierwszego czytania przez posłów PO-KO wniosku o odrzucenie tego projektu w całości. Za dalszymi pracami nad projektem głosowało 243 posłów, 150 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

twitter sejm 1200.jpg
Sejm: pierwsze czytanie obywatelskiego projektu inicjatywy "Stop Pedofilii"

Zgodnie z regulaminem Sejmu projekty obywatelskie nie podlegają tzw. zasadzie dyskontynuacji. Oznacza to, że prace nad takimi projektami są kontynuowane w Sejmie kolejnej kadencji.

"Chcemy, żeby dzieci bezpiecznie chodziły po ulicy"

Przed głosowaniem przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz, odpowiadając na pytania posłów, zachęcił do poparcia projektu. Zapewnił, że fałszywe jest założenie, iż projekt ten zakazuje edukacji. - Ten projekt w ogóle nie dotyczy kwestii edukacji - podkreślił.

Pankiewicz dodał, że projekt nie stygmatyzuje w sposób szczególny żadnego środowiska. - Chcemy, żeby dzieci bezpiecznie chodziły po ulicy, do szkoły, i chcemy, żeby przestępcy seksualni mieli jak najcięższy dostęp do dzieci - dodał.

Posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus krytycznie oceniła propozycję inicjatywy "Stop pedofilii". - Dlaczego wprowadzacie taki gniot legislacyjny, gniot ideologiczny? - pytała. Jej zdaniem, założenia projektu "wprowadzają ludzi w błąd, zrównując edukację seksualną z pedofilią". - Jako matka trójki dzieci chciałabym powiedzieć: wara od naszych dzieci - powiedziała.

"Proponowana zmiana zapewni prawną ochronę dzieci i młodzieży"

Projekt noweli Kk, który powstał z inicjatywy Fundacji Pro-Prawo do Życia, przewiduje wprowadzenie kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat za publicznie propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez dzieci obcowania płciowego. Z kolei propagowanie lub pochwalanie takich zachowań za pomocą środków masowego komunikowania ma podlegać karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Takiej samej karze ma podlegać osoba, która "propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej".

Obecnie w art. 200b mowa jest jedynie o publicznym propagowaniu treści o charakterze pedofilskim, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

"Proponowana zmiana zapewni prawną ochronę dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją, która rozwija się w niebezpiecznym tempie i dotyka tysięcy najmłodszych Polaków za pośrednictwem tzw. edukacji seksualnej" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zobacz więcej na temat: Sejm kodeks karny POLSKA
Czytaj także

Kary za nielegalne adopcje. Sejm przyjął ustawę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 18:57
Sejm uchwalił nowelizację kodeksu karnego dotyczącą organizowania nielegalnych adopcji. Zgodnie z rządową regulacją od 3 miesięcy do 5 lat więzienia będzie groziło osobie, która wyraża zgodę na adopcję swojego dziecka przez inną osobę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.
rozwiń zwiń