Polskie Radio
Section05
kodeks karny

RPO przeciwny karze bezwzględnego dożywocia. Wiceminister Warchoł: kary nie mogą rozzuchwalać

- Bezwzględne dożywocie dla najbrutalniejszych sprawców jest konieczne. Chroni przed iluzją kary - powiedział wiceszef MS Marcin Warchoł, odnosząc się do apelu RPO, aby wykreślić tzw. bezwzględne dożywocie z mającej wejść jesienią w życie reformy prawa karnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Wiącek RPO dożywocie kodeks karny służby i bezpieczeństwo

TYLKO U NAS Tragedia w Częstochowie. Marek Ast: jestem za zaostrzeniem kar

- Nie chcę przesądzać w tej sprawie o winie sądu, bo to byłoby działanie pod wpływem emocji, a emocje nie są najlepszym doradcą - mówi dla portalu PolskieRadio24.pl, Marek Ast. Tak poseł PiS, członek komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odniósł się do ostatnich ustaleń jakoby to sąd nie podjął reakcji na sygnały wysyłane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie w sprawie 8-letniego Kamila. Parlamentarzysta dodał jednak, że w świetle ostatnich wydarzeń jest przestrzeń do podniesienia dolnej granicy kary pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  Marek Ast POLSKA kodeks karny Częstochowa sądownictwo

Nowelizacja Kodeksu karnego. Szef Rządowego Centrum Legislacji: na piedestale stawia pokrzywdzonego, a nie przestępcę

- Większość parlamentarna została wybrana z programem zaostrzenia kar, a sądy doszukują się podstaw, by wymierzać kary nadmiernie łagodne, także niezgodne z oczekiwaniami społecznymi – ocenił w "Salonie politycznym Trójki" Krzysztof Szczucki, szef Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka prawo sądownictwo kodeks karny społeczeństwo POLSKA reforma sądownictwa

Rząd chce zaostrzenia przepisów ws. obrazy uczuć religijnych. Wójcik podał szczegóły

Solidarna Polska szykuje zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego dotyczących obrazy uczuć religijnych. Zakłócającym msze św. nie trzeba będzie już udowadniać, że czynią to złośliwie. - Zostaną wprowadzone kryteria obiektywne, a nie subiektywne. Mniej będzie się liczyła opinia biegłych - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" minister w KPRM Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki kodeks karny polityka Solidarna Polska Ministerstwo Sprawiedliwości prawo sądownictwo Michał Wójcik

Ograniczenie przywilejów więźniów i zmiany w więziennictwie. Sprawdź nowe reformy w prawie karnym

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w ramach reformy w prawie karnym wykonawczym zaostrzone zostaną przepisy dotyczące ochrony funkcjonariuszy więziennych, przepisy ułatwiające doprowadzanie skazanych do więzienia, także rozbudowany zostanie program "Praca dla więźniów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Woś przestępczość prawo kodeks karny sądownictwo

Wyższe kary za zanieczyszczanie środowiska. Wiceminister klimatu: Polska jest w awangardzie UE

Rząd planuje podnieść kary za zanieczyszczanie środowiska. W Sejmie odbyło się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. - Polska, ze swoimi rozwiązaniami, jest w awangardzie UE - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekologia kodeks karny prawo Sejm Ministerstwo Klimatu i Środowiska środowisko naturalne

Solidarna Polska chce zaostrzyć przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych. "Obecne prawo niedoskonałe"

Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu karnego. Ma on zagwarantować wiernym różnych kościół większą ochronę prawną. Nowelizacja jest odpowiedzią na przypadki ataków na miejsca kultu religijnego i agresji wobec chrześcijan. - Jest spowodowana wzrostem przestępstw popełnianych przeciwko wolności religijnej - mówił dziś w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 
Zobacz więcej na temat:  Solidarna Polska Zbigniew Ziobro Marcin Warchoł kodeks karny Sejm religia