Polskie Radio

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:11
18 maja przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Polskie Radio już na kilka dni przed papieskim jubileuszem prezentuje audycje, w których wspominamy postać i nauczanie Ojca Świętego. Przypominamy również twórczość literacką i słuchowiska oparte na dramatach autorstwa św. Jana Pawła II.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

JEDYNKA


koncert_santo_subito_fot_tomasz_tolloczko_5 1200x660.jpg
Koncert "Santo Subito - Prorok naszych czasów"

Od 11 do 31 maja w "Lekturach przed północą" - „Wstańcie, chodźmy” Jana Pawła II w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Powtórzenie z Archiwum Polskiego Radia
 
11/16 maja "Myśli na dobry dzień" o g. 4.50,  Felietony o. Wacława Oszajcy SJ inspirowane postacią Jana Pawła II
 
13/14 maja "Muzyka nocą", prow. W.Molak, goście Jolanta Sosnowska, autorka jednej z najnowszych obszernych biografii Karola Wojtyły, Adam Bujak, fotograf
 
14 maja "Już taki jestem" g.21.30 Adam Bujak, fotograf Ojca Świętego Jana Pawła II; fotografował Karola Wojtyłę – Jana Pawła II przez 40 lat! Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka.

Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat. Autor albumu Totus Tuus pięknymi obrazami objaśnia sens dewizy.

Papież Polak nawiedził na swej pielgrzymiej drodze bardzo wiele sanktuariów, jednak najbliższe więzy łączyły go z Jasną Górą, siedzibą Królowej Polski, oraz z Kalwarią Zebrzydowską.

Piękno zdjęć oddaje urok Maryjnych wizerunków rozsianych po całym świecie, szczególnie po naszej Ojczyźnie; rozmowa o podpatrywaniu Jana Pawła II w czasie oficjalnych podróży, jak i chwilach prywatności, o skupieniu Ojca Świętego na rozmówcy, o smakach, jakie lubił papież z Adamem Bujakiem rozmawia Jolanta Fajkowska; przygotowaliśmy książki dla słuchaczy.
 
15 maja "Ślady na piasku" o g.23.30 RODZICE  JANA PAWŁA II

Na tydzień przed 100 urodzinami Karola Wojtyły – w Wadowicach rozpoczął się proces beatyfikacyjny jego rodziców - Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich.

Ojciec polskiego papieża, również Karol Wojtyła, urodził się w Lipniku koło Bielska. W 1906 roku ożenił się z Emilią Kaczorowską, z którą doczekali się trójki dzieci: Edmunda, Olgi (która zmarła wkrótce po urodzeniu) i Karola. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Karol Wojtyła senior przeszedł do polskiego wojska, gdzie służył aż do przejścia na emeryturę.

Emilia Wojtyła zmarła w 1929 roku z powodu zapalenia mięśnia sercowego i nerek. Trzy lata później, po zarażeniu się płonicą, zmarł najstarszy syn Wojtyłów - Edmund.

100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II to doskonała okazja, żeby przybliżyć rodziców papieża Polaka.  Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin.

W czasie audycji udamy się do Wadowic, wysłuchamy autorki książki o rodzicach Jana Pawła II i osób, które są zaangażowane w proces beatyfikacyjny rodziców Papieża.
Autor – Sylwia Sułkowska
 

Jan Paweł II 1200x660
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

16 maja "Cztery Pory Roku", prow.S. Bieńczycka -  Jedyne takie miejsca Jana Pawła II.

Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach- relacje reporterskie M. Zbylut, Radio Kraków z miejsc JP2: Niegowić - pierwsza parafia, Zakopane/Tatry - spotkania z góralami i wycieczki górskie, Kraków: Okno Papieskie z załączonymi archiwaliami i Kościół Św. Floriana jako miejsce spotkań z młodzieżą. Wigry i ulubione trasy kajakowe Jana Pawła II, 
- ks. Karol Wojtyła i papież Jan Paweł II jako poeta
 
17 maja "Familijna Jedynka"  100-lecie urodzin Jana Pawła II

W pierwszej godzinie Pasma opowiemy o świętowaniu jubileuszu Karola Wojtyły w Warszawie, Krakowie i na antenie radiowej Jedynki.
 
W drugiej godzinie W RAMACH CYKLU AUDYCJI NA 100-LECIE URODZIN Jana Pawła II „DAR I TAJEMNICA” czyli Narodziny do życia, narodziny do kapłaństwa. 

„Śp. Mieczysław Kotlarczyk uważał, że moim powołaniem jest żywe słowo i teatr, a Pan Jezus uważał, że kapłaństwo, i jakoś pogodziliśmy się co do tego".

Będziemy podróżować do czasu i miejsca urodzin.  Do archiwalnych wspomnień kolegów i współczesnych opowieści mieszkańców Wadowic. Ale też będziemy w  miejscu narodzin dla kapłaństwa.

O doświadczeniu wojny i życiowych wyborach, które doprowadziły do kapłańskich narodzin mówić będzie ks. prof. Jan Sochoń. Powiemy również jak świętowanie jubileuszu będzie wyglądać w Warszawie, Krakowie i na antenie radiowej Jedynki.
 
W trzeciej godzinie - chwilę przez uroczystą mszą jubileuszową z Bazyliki w Wadowicach, porozmawiamy z abp. Markiem Jędraszewskim, który jako metropolita krakowski poprowadzi uroczystą Eucharystię.
 
AUTOR/ WYDAWCA - Agnieszka Trzeciakiewicz PROWADZENIE: Mariola Orłowska (II godzina), Przemysław Goławski – I i III godzina
 
18 maja przez cały dzień w oprawie muzycznej przed

g.7,8,9,10,11,12,14,16,17,18,19,21 piosenki z tekstami Jana Pawła II.
 
18.05 od 18.00 nadamy widowisko muzyczne prezentujące utwory ważne dla polskiej historii i kultury oraz przybliżające sylwetkę Ojca Świętego, którego pontyfikat zmienił oblicze historii (współpraca z Programem Niepodległa i z TVP)
 
18 maja g.23 "Po drugiej stronie lustra", prow. K. Jankowska: " Nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne". W 100-lecie rocznicy urodzin przypomnimy nauczanie św. Jana Pawła II, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, aby pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu Papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan.

Przywołamy szczególną misję, którą była ewangelizacja świata realizowana poprzez liczne podróże i przesłanie do młodych ludzi jak również duchowe dziedzictwo wiary i szeroką dokumentację stanowiącą świadectwo głoszenia wolności i poszanowania godności każdego człowieka.

Gość: Prymas Polski abp Wojciech Polak, dr nauk teologicznych.
 
18/19 maja Noc z reportażem. W 3. Godzinie: "On żyje" - Dorota Boniecka-Górny
Gdy wchodził na spotkanie z młodzieżą akademicką w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II  usłyszał płacz pewnej kobiety. Podszedł do niej, żeby ją pobłogosławić. Była to pani Iwona, która była w pierwszej pomocy medycznej. 

Od tamtej pory zawsze czuła obecność św. Jana Pawła II w swoim życiu. Nawet dziś, gdy od jego śmierci minęło już 13 lat, ona nadal uważa, że "On żyje". Takich przykładów jest wiele. W reportażu o tym, jakich zmian w życiu pani Iwony i innych ludzi dokonał św. Jan Paweł II i o tym, jak dziś na nich oddziałuje.  
 
19 maja, godz. 21.14 – 21.44 „Twoja zguba w Rzymie” - Dorota Boniecka–Górny „Polsko, twoja zguba w Rzymie” to słowa Juliusza Słowackiego, które przytoczył święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski.

Karol Wojtyła wcześnie stracił najbliższych i mimo niełatwego życia nigdy nie tracił ducha. W 1942 roku wstąpił do seminarium, a święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku.

16 października 1978 został wybrany na papieża. O życiu świętego Jana Pawła II opowiadają koledzy ze szkoły -  Eugeniusz Mróz, studiów - Danuta Michałowska i Tadeusz Kwiatkowski, ks. Mieczysław Maliński, publicysta Paweł Zuchniewicz oraz Jego studenci, uczestnicy różnych wypraw, a także zwykli ludzie, którzy spotkali na swojej drodze Jana Pawła II.
 

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

- godz. 8.30 gość: ksiądz Sławomir Oder - postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II obecnie postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów.

- godz. 9.30 gość: aktor Józef Pawłowski wcielający się w młodego Karola Wojtyłę w spektaklu "Powołanie". Premiera 18.maja
- wizyta w Niegowici - pierwszej parafii Karola Wojtyły

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Magdalena Łoś
Specjalny wybór dzieł nawiązujących do rocznicy:

11.10 – 12.00 – G. P. da Palestrina Missa Papae Marceli (fragmenty), Motety dla papieskiej kaplicy, wyk. The Tallis Scholars, dyr. Peter Phillips; Maria Szymanowska Fantasie F-dur, wyk. Katarzyna Drogosz – fortepian

12.05 – 12.45 – "Próg nadziei. W hołdzie Janowi Pawłowi II" – utwory dedykowane Papieżowi, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Włodzimierz Siedlik

12.45 – 13.00 – "Zapiski ze współczesności": 5 audycji od poniedziałku do piątku
W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II: codziennie inna osoba wypowiadają się: Teresa Malecka, Adam Bujak, prof. Jerzy Gałkowski, kard.Stanisław Dziwisz, Wanda Półtawska
aut. Anna Lisiecka

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek

18.00 – 19.00 – "Zostań w domu – słuchaj Dwójki": Słuchowisko: Karol Wojtyła „Brat naszego Boga”, prod. 2007, adaptacja i reżyseria Henryk Rozen, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Tomasz Benn

Obsada: Grzegorz Damięcki, Mariusz Benoit, Adam Ferency, Marcin Troński, Cezary Nowak, Jacek Różański, Elżbieta Kijowska, Anita Steciuk, Arkadiusz Bazak, Ewa Kania, Łucja Rećko, Olga Miłaszewska, Jan Kulczycki, Jan Jurewicz, Piotr Makarski, Robert Jarociński

19.00 – 21.30 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Marcin Majchrowski

Godz. 19.30 – 20.30 - Transmisja audio i wideo specjalnego koncertu kameralnego z Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Szymon Nehring – fortepian, Jan Englert – recytacje: w programie Noktury Fryderyka Chopina i poezja m.in. Cypriana Kamila Norwida

22.55 – 23.00 – "Przypadki słowa": „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, aut. Iwona Smolka
5 audycji od poniedziałku do piątku.

TRÓJKA

17 maja
g. 20.00  - w przededniu 100. rocznicy urodzin Program 3 planuje emisję archiwalnego słuchowiska Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”.

Obsada:
Zbigniew Zapasiewicz (Adam   _Aktor );
Joanna Szczepkowska (Monika   _Aktor );
Halina Mikołajska (Teresa   _Aktor );
Marta Lipińska (Anna   _Aktor );
Marek Kondrat (Andrzej   _Aktor );
Mirosław Konarowski (Krzysztof   _Aktor );
Piotr Fronczewski (Stefan   _Aktor );
Reżyseria i adaptacja: Zdzisław Dąbrowski
Jawień Andrzej (_Autor tekstu);

Data nagrania: czerwiec 1981
Data emisji: 15.08.1982
Czas trwania - ok. 74 min. 

18 maja
 
W porannym i popołudniowym Zapraszamy do Trójki:

- materiały wspomnieniowe o Janie Pawle II (archiwalne wypowiedzi: prof. Stefana Swieżawskiego, jego żony Marii, Ryszarda Rzepeckiego - fotoreportera dokumentującego życie Kościoła, fotografa prymasa Stefana Wyszyńskiego, prymasa Józefa Glempa, dokumentalisty pielgrzymek Jana Pawła II)
 
-  rozmowy z Wandą Półtawską, Adamem Bujakiem
 
- cykl z fragmentami homilii Papieża z płyty „Jan Paweł II. Byłem z Wami” – (o g. 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18)  - opracowuje Magdalena Trzaska
 
Wykorzystane w najnowszym albumie "Byłem z Wami" i ułożone chronologicznie fragmenty homilii kreślą obraz nauczania przez Ojca Świętego nas Polaków tego, czym jest Ojczyzna, patriotyzm, rodzina.

Papież doskonale znał problemy rodaków i dawał temu wyraz w swoich wystąpieniach podczas przełomowych wydarzeń dla polskiego narodu, co znajduje odzwierciedlenie na płycie. Świadczą o tym utwory poetyckie napisane w latach pięćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, między innymi: "Matka", "Kamieniołom", "Profile Cyrenejczyka", "Myśląc Ojczyzna…", czy "Stanisław".

Zebrane w albumie fragmenty poezji nagrywane były w latach 1987-1998 w Teatrze Polskiego Radia. Poezja Karola Wojtyły wielokrotnie ukazywała się drukiem, tym razem jednak odbiorcy mogą posłuchać jej w wyjątkowych archiwalnych interpretacjach polskich aktorów: Henryka Boukołowskiego, Andrzeja Ferenca, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Wakulińskiego, Jerzego Zelnika oraz Michała Żebrowskiego.

Ponadto w albumie znajdziemy pieśni śpiewane przez wiernych w trakcie papieskich pielgrzymek. "Wadowice, moje miasto" czy "Barka" wprowadzają słuchaczy w magiczny klimat tamtych dni.

Ponadto temat w audycjach:
18.maja, g. 00-01  -"Zaproszenie do Centrum Myśli Jana Pawła II" - Audycja Elżbiety Korczyńskiej 
 
Pod hasłem „Uczyń z życia arcydzieło” (parafraza fragmentu Listu do artystów Jana Pawła II z 1999 roku) - Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej 18 maja br. 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało wiele wyjątkowych wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują aktualność jego nauczania wobec wyzwań współczesności.

W związku z pandemią koronawirusa większość z tych projektów jest dostępna online. Pod hasłem #zostanwdomuzJP2 między innymi :

- Wirtualna wystawa"Jan Paweł II - człowiek z wolności", po której można się przejść nie wychodząc z domu
-"Cytaty JP2" - bezpłatna aplikacja z ważnymi sentencjami św. Jana Pawła II na każdy dzień.
-Mediateka Centrum Myśli JP2 - czyli wywiady z osobami, które osobiście znały Karola Wojtyłę, a później papieża Jana Pawła II
-Chór Centrum Myśli JP2 - czyli koncerty i muzyka na wyciszenie - online

Ale nie tylko.

18 maja 2020 rusza Portal JP2online - to pierwsza na świecie, kompleksowa baza wiedzy o papieżu i jego dziedzictwie, przygotowana właśnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Prace nad nią trwały od 2016 roku. Znajdą się tu multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II.

Portal będzie dostępny początkowo w polskiej i angielskiej wersji językowej. Część zbiorów będzie dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.
Jednym z partnerów tego projektu jest Polskie Radio.

Autorka audycji chciałaby zachęcić słuchaczy do zanurzenia się w tym bogactwie myśli, historii, wspomnień (w tym też licznych anegdot) o papieżu. I zachęcić wraz z autorami tych projektów do odkrywania na nowo dziedzictwa św. Jana Pawła II.

18 maja

pasmo 10-15
Prowadzenie: Agnieszka Furtak-Bilnik
 
Rozmowy z trzema osobami:
 1. nagrana i emitowana we fragmentach rozmowa z osobistym sekretarzem papieża w ostatnim czasie jego pontyfikatu: abp Mieczysław Mokrzycki
o tym, jaki na co dzień był papież, jak sekretarz go wspomina. A także o tym, co Jan Paweł II mówił o swoich rodzicach, których proces beatyfikacyjny właśnie się zaczął
2. nagrana i emitowana w fragmentach rozmowa z o. Maciejem Ziębą - o dziedzictwie Jana Pawła II dla Polski, świata
3. Rozmowa telefoniczna w dwóch odsłonach z ks. Mieczysławem Puzewiczem, który zawsze podkreślał, że chce budować z ludźmi żywe pomniki papieskie - tworzy inicjatywy dla potrzebujących - więźniów, bezdomnych, dzieci ulicy.
 
g. 19-22 "Wieczór z Trójką w domu" 
Prowadzi Mariusz Cieślik/wyd. Magdalena Trzaska
 
W audycji mi.in. o fragmenty poematów Karola Wojtyły z albumu Polskiego Radia "Byłem z Wami" 
 
2. Książka Mileny Kindziuk o rodzicach Jana Pawła II, rozmowa z autorką
3. Wywiad rzeka z papieżem Franciszkiem poświęcony Janowi Pawłowi II „Święty Jan Paweł II Wielki”. To zapis rozmowy papieża Franciszka z włoskim księdzem Luigim Maria Epicoco. Książka ukazuje się z okazji 100-lecia urodzin papieża Polaka.  (fragment książki, jest przygotowany przez wydawcę do emisji)
4. "Tryptyk rzymski" nowa wersja: Włodek Pawlik i Artur Żmijewski, rozmowa z artystami i prezentacja fragmentów płyty
 
g. 22.00 - Scena Teatralna Trójki - premiera - biograficzne słuchowisko o Janie Pawle II. Autor; Tomasz Man, obsada: Andrzej Chyra i Mariusz Bonaszewski;
 
g. 23.00 - Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin

Tryptyk rzymski - śpiewa Stanisław Soyka (CD)
ŚW. JAN PAWEŁ II - KAROL WOJTYŁA, STANISŁAW  SOYKA
 
Płyta zawiera kompozycje muzyczne Stanisława Soyki do słów Tryptyku Rzymskiego napisanego przez Jana Pawła II. W nagraniu albumu muzykowi towarzyszył: poznański chór męski Affabre Concinui, dwie śpiewaczki (alt), kontrabasista oraz Kwintet Smyczkowy. Gościnnie na płycie także Janusz "Yanina" Iwański.

Pierwsza część "Strumień", to piękna refleksja nad upływem czasu; refleksja dotycząca poszukiwania źródła. Oto wielki Papież daje tutaj świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, swojego zachwytu i zdumienia; jest człowiekiem zadającym pytanie, człowiekiem takim, jak my.

Druga część "Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej", to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła.

W końcu trzecia część to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg.

CZWÓRKA

Quiz na stronie Czwórki dotyczący Jana Pawła II, z nagrodami: Dwupłytowy Album Byłem z Wami - wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, ikona z wizerunkiem Jana Pawła II, album "Totus Tuus".

Quiz będzie dostępny w dniach 15-17 maja (do północy)

16 maja 

Zaklinacze Czasu

Prowadzący: Anna Hardej
Wydawca: Justyna Majchrzak

Emilia i Karol. Te imiona nosili rodzice Karola Wojtyły. Właśnie rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. „To w rodzinie Papież uczył się kochać i rozumieć świat. Zdobywał wiedzę i wiarę, uczył się patriotyzmu i miłości do ludzi” – pisze w książce „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II” Milena Kindziuk.

Porozmawiamy z nią o domu rodzinnym Papieża Polaka dwa dni przed setną rocznicą jego urodzin. Powiemy też kim byli trubadurzy, a w Kronice Maturalnej przypomnimy Powstanie Warszawskie.

Audycja specjalna: 100 kaw, 100 rozmów na 100-lecie
Prowadząca: Weronika Puszkar
Wydawca: Justyna Janas
Emisja: 18.05.2020r. godz. 20.00-21.30

18 maja w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II porozmawiamy z Mariolą Ciesielską, która z okazji tej wyjątkowej daty realizuje projekt „100 kaw ze św. Janem Pawłem II”. To cykl, w ramach którego chce przeprowadzić 100 rozmów o nauczaniu Papieża i jego wpływie na życie konkretnych osób.

Zapiski z rozmów publikowane są następnie w Internecie. Jej goście to często osoby, które urodziły się już pod koniec życia Jana Pawła II. Co one myślą o jego nauczaniu? Czy słowa Papieża są dla nich dzisiaj aktualne? I skąd czerpią wiedzę o Janie Pawle II? Ich również zaprosimy do programu. 

A czy zainteresowanie Janem Pawłem II wśród młodszego pokolenia, zauważają też ci, którzy od lat, co roku poświęcają czas Ojcu Świętemu? Sprawdzimy to łącząc się z organizatorami XXIV Spotkania Młodych Lednica 2000, które planowane jest na 6 czerwca. W tym nietypowym roku będzie to "Lednica w domu".

Uczestnicy połączą się poprzez transmisję online, podczas której będą modlić się, śpiewać i wsłuchiwać w Słowo Boże w swoich domach. Wszystko pod hasłem "Cały Twój". Czego będą dotyczyły rozmowy podczas tegorocznego spotkania? I w jaki sposób do nich dołączyć? Wspólnie z organizatorami zaprosimy na to spotkanie.
 
Pod koniec audycji ogłosimy zwycięzcę quizu związanego z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, który od 15 maja słuchacze Czwórki mogą rozwiązywać na stronie Czwórki​
 
Reportaże godz.21.15:
 
18 maja poniedziałek

"Zaczęło się w Wadowicach" reportaż Agnieszki Szwajgier

Dokładnie 100 lat temu - 18 maja 1920 roku - urodził się Karol Wojtyła - Jan Paweł II.
Jakie przedmioty możemy znaleźć w domu rodzinnym Ojca Świętego? Jakie oceny otrzymywał Lolek podczas lekcji w gimnazjum męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach? Jak Wadowiczanie wspominają ten pamiętny dzień wybrania Karola Wojtyły na papieża?  W reportażu Karola Wojtyłę wspominają między innymi: Maria Zadora, Janina Turek, ksiądz profesor Ignacy Bokwa, ksiądz Jakub Gill oraz ksiądz Jacek Pietruszka. W reportażu wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia.
 
19 maja wtorek

"Był naszym wzorem"- Joanna Bogusławska
Na rodzinę Wandy i Andrzeja Urmańskich oraz ich synów Jan Paweł II miał ogromny wpływ. Był dla nich wzorem. Jeszcze jako młodzi studenci KUL uczestniczyli w pielgrzymkach Ojca Świętego Później jeździli na nie z synami.

Teraz jeden z synów, Stanisław,  jest księdzem. Drugi syn ma kilkoro dzieci. Pod wpływem nauki papieża, zdecydowali się przyjąć jako rodzina zastępcza niepełnosprawnego chłopca.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak