Polskie Radio

"Wyzwolenie" Wyspiańskiego, koncert JMS Band i Jacoba Flâneura. Piątek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:50
Słuchowisko "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza w „Klasyce polskiego dramatu” w Jedynce oraz retransmisja koncertu zespołu JMS - Jah Motorcycles Squad - Band oraz Jacoba Flâneura w Czwórce. W Dwójce Ravel, Schubert, Kilar i Strauss.
JMS Band
JMS BandFoto: Rafał Wilk/Czwórka
logo 

JEDYNKA 

LITERATURA 

10.35 – zapraszamy do wspólnego słuchania "Wakacji z duchami" Adama Bahdaja. Tę niezapomnianą powieść dla dzieci, rodziców i dziadków przypominamy w maju w "Czterech Porach Roku".

Książka, wydana po raz pierwszy w 1962 roku, opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem.

W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.

Grają: Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, Bohdan Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski, Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna. 

14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska. 

21.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.

21.00-22.00 - KLASYKA POLSKIEGO DRAMATU - Fragmenty słuchowiska wg "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza z roku 2009

Atmosfera odświętnej przygody z wielką poezją, magicznym dramatem, odkrywanie wagi i piękna Słowa, radość i skupienie w tworzeniu – to były doznania, które czuli aktorzy pracujący w naszym słuchowisku i wszyscy jego realizatorzy. I jeśli jakąś część tych dobrych mocy udało nam się zawrzeć w naszym słuchowisku, to nie zmarnowaliśmy swojej szansy i czasu, i z tym większą odwagą możemy zaprosić wszystkich słuchaczy na premierę radiowego „Wyzwolenia” – mówił reżyser.

Realizacja: Tomasz Perkowski

Autor muzyki: Piotr Moss

Obsada: Mariusz Bonaszewski (Konrad), Danuta Stenka (Muza), Franciszek Pieczka (Starzec), Miłogost Reczek (Prezes), Krzysztof Kowalewski (Karmazyn), Jarosław Gajewski (Mówca), Aleksander Bednarz (Prymas), Mariusz Benoit (Poeta), Leon Charewicz (Kaznodzieja), Grzegorz Damięcki (Przewodnik), Anna Chodakowska (Hestia), Anna Dereszowska (Harfistka), Marian Opania, Andrzej Blumenfeld, Adam Woronowicz, Agnieszka Judycka, Aneta Todorczu-Perchuć, Adam Ferency, Sylwester Maciejewski, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Chudy, Paweł Szczesny, Karol Wróblewski i inni.

23.50 - W "Lekturach przed północą" - "Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II (100 lecie Ojca Świętego) w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (od 11 do 31 maja).


logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00 – 11.10 – "To się czyta": Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 34 (powtórzenie).

15.00 – 15.15 –"Zostań w domu - słuchaj Dwójki": Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 34 (powtórzenie).

19.10 – 19.30 – "Książka do słuchania": Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 40 (powtórzenie).

KONCERTY

KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Maurice Ravel Walce szlachetne i sentymentalne, Marc-André Dalbavie La source d'un regard, Astor Piazzolla Aconcagua - koncert na bandoneon orkiestrę.

Wyk: Marek Andrysek – bandoneon, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; dyr. Pierre-André Valade.

Katowice, NOSPR, 29.03.2015 r.

 

Godz. 21.00

Franciszek Schubert IV Symfonia „Tragiczna”, Wojciech Kilar II koncert fortepianowy (prawykonanie), Ryszard Strauss Śmierć i wyzwolenie.

Wyk. Beata Bilińska – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jacek Kaspszyk.

Inauguracja sezonu koncertowego 2011/2012, NOSPR, Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 14.10.2011 r.

 

19.00 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Klaudia Baranowska

Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa, Filharmonia Narodowa, 20.08.2019. Koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia, pod dyrekcją Tatsuya Shimono. Soliści: Nelson Goerner – fortepian, Piotr Alexewicz – fortepian, Ryszard Groblewski – altówka. Siergiej Rachmaninow Koncert fortepianowy d-moll op. 30; Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22; Hektor Berlioz Harold w Italii op.16 - symfonia na altówkę solo i orkiestrę symfoniczną

Rozmowa z Piotrem Alexewiczem.

logo

TRÓJKA 

LITERATURA

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik, Eliza Rycembel i Piotr Machalica.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.


logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego w wykonaniu Numera Raza, czyli Michała Witaka - rapera, producenta muzycznego i autora audycji muzycznych w Czwórce.

10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

15.40 – Radiopowieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.

KONCERTY

19.00 - Pod hasłem #zostanwdomu i słuchaj koncertu! retransmisja koncertu Zespołu JMS - Jah Motorcycles Squad - Band oraz Jacoba Flâneura

JMS Band powstał w styczniu 2014 roku w Radomiu. Grupę tworzy dziewięć osób grających muzykę reggae z elementami energetycznego rocka i ska.. Kompozycja zespołu "Milicja" znalazła się na pierwszej składance audycji "Będzie Głośno". Jacob Flâneur to jednoosobowy zespół, tworzony przez Dawida Jakubowskiego od 2012 roku.

"Le flâneur" w języku francuskim oznacza osobę, która lubi spacerować po mieście, obserwować ludzi i rozmyślać nad światem. W swojej muzyce stara się szukać nowych rozwiązań, odchodzących od klasycznego hip-hopu, na koncertach stawia na interakcje z publicznością i autentyczność. Utwór artysty "Cappucino" również znalazł się na pierwszej składance audycji "Będzie Głośno". JMS Band i Jacob Flâneur zagrali w audycji "Będzie głośno!" w piątek 12.04.2019.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

7.30 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr Polskiego Radia 2002 r.

Wykonawcy: Zofia Rysiówna (Maryka Cuthbert); Franciszek Pieczka (Mateusz Cuthbert); Lechosław Herz (Zawiadowca stacji); Olga Bielska (Małgorzata Linde); Monika Bezak (Ania Shirley).

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka pt. „Anzelm i koszyk z pysznościami”.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O utopcu przy Farskim Lesie”.

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na wyspę dinozaurów i tam czekają na nich kolejne przygody. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak