Polskie Radio

Don Kichot i Lesio oraz Lipali i Perfect – wtorek z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:15
W Jedynce drugi odcinek losów błędnego rycerza i opowieści o pani Churchill. W Czwórce ciąg dalszy przygód Katniss Everdeen. W Trójce retransmisja koncertu Lipali ze Studia im. Agnieszki Osieckiej z 2016 r. oraz drugi dzień z Perfectem – Jedynka przypomni koncert zespołu z Festiwalu Lata z Radiem 2019.
Koncert Lipali w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Koncert Lipali w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR
logo 

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - „Przygody Don Kichota” Cervantesa, Archiwum Polskiego Radia (od 1 do 19 czerwca).

Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych.​

14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska.

21.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 14 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.

23.50 - "Pani Churchill. Błyskotliwa opowieść o kobiecie schowanej w cieniu Winstona Churchilla" Marie Benedict. Premiera - od 1 do 7 czerwca.

KONCERT

23.00-24.00 - W audycji "Tu jest Muzyka - Tylko po polsku" Marcin Kusy przypomni koncert zespołu Perfect z Festiwalu Lata z Radiem 2019

logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00 – 11.10 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 36 (powtórzenie).

15.00 – 15.15 – Zostań w domu – słuchaj Dwójki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 36 (powtórzenie). Opracowanie Anna Lisiecka.

19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 42 (powtórzenie).


KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Arthur Honegger Pacific 231 - na orkiestrę, Jean Françaix Koncert na klarnet i orkiestrę, Ryszard Strauss Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28 .

Wyk: Aleksander Tesarczyk – klarnet, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Clemens Schuldt.

Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 18.05.2014 r.

 

Godz. 21.00

Piotr Czajkowski Uwertura-Fantazja „Romeo i Julia”, Sergiusz Prokofiew II Koncert fortepianowy g-moll op. 16, Igor Strawiński Balet „Gra w karty”.

Wyk: Kun Woo Paik – fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit.

Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 12.01.1990 r.

 

19.00-21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Grzegorz Dąbrowski

Bedrich Smetana Poemat symfoniczny “Wyszehrad” z cyklu Moja ojczyzna, Jean-Baptiste Krumpholtz V Koncert na harfę i orkiestrę, Franz Schubert Uwertura Czarodziejska harfa. Wyk. Xavier de Maistre - harfa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Tomasz Bugaj.

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, 23.10.2016 r.

Rozmowa z Tomaszem Bugajem.


logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - Powieść w Trójce - Jerzy Pilch „Drugi Dziennik” – czyta Adam Ferency (od 1 czerwca, od poniedziałku do piątku).

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.50 - Proza w Trójce - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki.

KONCERT

23.05 - retransmisja koncertu Lipali z 2016 roku

Zespół Tomasz Lipnickiego wystąpił w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie Trójki (21.02.2016 roku) po tym, jak w listopadzie 2015 roku wydał krążek zatytułowany "Fasady". Był to piąty studyjny album Lipali, ale pierwszy nagrany w czteroosobowym składzie. W 2015 roku do Lipy, Qlosa i Luka dołączył Roman Bereźnicki.

W "Fasadach" słychać jak muzyka dojrzewa z zespołem - jest miejsce na ogień i zabawę, ale też nie brakuje przestrzeni na miłość i refleksję. Poszukiwanie - siebie, szczęścia, wolności i sensu życia jest wyczuwalne w każdym dźwięku i słowie.

Jedenaście zupełnie nowych kawałków to historia człowieka, który ma wiele za sobą, ale nadal szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jaką drogę wybrać? Jak kochać, kiedy we wspólne życie wdziera się rutyna? Czym jest człowiek? Jak szczęśliwie żyć, gdy dookoła tyle wojen i cierpienia? Wiele pytań, niewiele odpowiedzi.

"Fasady" są inne, niż wszystkie pozostałe płyty Lipali, ale jak zawsze zespół trafia w sedno tego, co w życiu najważniejsze. Nadal jest prosto, bezpośrednio i bezkompromisowo.


logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza Rudyarda Kiplinga „Jeżeli” w wykonaniu Kuby Knapa.

8.35 - „Trylogia: Igrzyska śmierci” - kolejny odcinek książki Suzzanne Collins przeczyta Anna Dereszowska. 

10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

15.40 – Radiopowieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, KrzysztofaWakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

7.30 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr Polskiego Radia 2002 r.

Wykonawcy: Zofia Rysiówna (Maryka Cuthbert); Franciszek Pieczka (Mateusz Cuthbert); Lechosław Herz (Zawiadowca stacji); Olga Bielska (Małgorzata Linde); Monika Bezak (Ania Shirley). 

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka o ubogim studencie i jego prezencie.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O utopcu  spod drewnianego mostu w Stonawie”.

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na planetę zegarów. Wszechobecne tykanie nas otacza. Każdy zegar pokazuje inna godzinę. Staramy się rozwikłać tajemnice takiego stanu rzeczy. Wszystkie drogi prowadzą do wybitnego tancerza o imieniu Heinz. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. 


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak