Polskie Radio

Matury, zdrowie i dobra muzyka – Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:16
Czy savoir-vivre jest już passe? O maturze w czasie pandemii i o „coviwertyźmie”, czyli o tym, jak pandemia wymusza na nas zmianę stylu życia. Wieczorem zapraszamy na „Romantyczne brzmienia”. Słuchaj Polskiego Radia w środę!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Alexey_Marcov
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" dzień savoir-vivru. Jakie dziś znaczenie, czy w ogóle mają duże znaczenie zasady dobrego wychowania? Czy grzeczność obyczajowa jest równie ważna jak dawniej, jakie zasady traktuje się "luźniej"? Przepuszczanie kobiet w drzwiach, wyjmowanie rąk z kieszeni podczas rozmowy, uchylanie kapelusza, czy czapki przy powitaniu, wstawanie z krzesła, gdy do pokoju wchodzi ktoś starszy lub wyższy rangą.

Niektóre z tych gestów zaskakują, choć przecież dawniej były normą. Czy kobiety same nie pozbawiły się form grzecznościowych wobec siebie? Gościem audycji będzie Adam Jarczyński, który zajmuje się etykietą biznesową, towarzyską i protokołem dyplomatycznym.

Ponadto w audycji: 3 czerwca 1939 r. otwarto Tor Wyścigów Konnych Służewiec, matura w czasach pandemii, rola rodziców w budowaniu pozytywnej wizji przyszłości, rodzic też przeżywa stres, sonda wśród maturzystów, jak się przygotowują, czy nauka zdalna zdała egzamin, czy są bardziej zestresowani.....

3 czerwca 1922 r. urodził się Wiesław Michnikowski, popularność przyniosły mu występy estradowe, filmowe i telewizyjne. Był jedną z gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, kabaretu „Dudek” oraz radiowego Podwieczorku przy mikrofonie.

Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

13.00-15.00 – Na "Muzyczną Jedynkę" zaprasza Marcin Kusy

Goście audycji:

13.20 - Jan Benedek – singiel „Nerwowy” i nowa płyta „Johnny’s Box”,

14.20 - Robert Cichy - nowy singiel i druga solowa płyta,

14.35 – Daria Druzgała – szefowa Polskiego Radia Dzieciom – płyta Głosem Dziecka i II Konkurs Dziecięcych Talentów​​.

21.00-22.00 – Na "Moje Książki" zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Na poprawę nastroju w trudnym czasie pandemii: powieść "Babcie" mistrza czeskiego humoru Petra Šabacha (1951-2017). Jego pełna ciepłego humoru, ironii, pogody ducha i mądrości twórczość ma w sobie wiele z ducha Bohumila Hrabala i Jaroslava Haška.

"Babcie", szósta powieść Sabacha ukazująca się po polsku, to historia Matěja dorastającego wśród nieobliczalnych i dziwacznych stryjków, ciotek, trenerów i nauczycielek, od których to udręk umieją go ocalić jedynie jego babcie: subtelna intelektualistka babcia Irena oraz zagorzała komunistka babcia Maria.​

23.00-24.00 - Gościem Agaty Steczkowskiej w audycji "Mój świat dźwięków" będzie Anna Korcz. Autorka audycji porozmawia z aktorką o poezji i muzyce.


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30 - Brutalne zamieszki, które rozlały się na cały kraj, nasilające się napięcia w społeczeństwie, ewakuacja do specjalnego schronu prezydenta najbardziej potężnego państwa świata - tak wyglądają w ostatnich dniach Stany Zjednoczone po zabójstwie Afroamerykanina George`a Floyda. Głos zabierają też ludzie kultury - np. George Clooney, który określił rasizm w Ameryce jako największą obecnie pandemię. Ale obrazy, które dziś dostajemy z USA już widzieliśmy - wystarczy sięgnąć do amerykańskiej kinematografii.

Wielu reżyserów w swoich filmach sygnalizowało problem rasizmu i radykalizacji społeczeństwa. Na ile te filmy były odzwierciedleniem sytuacji w Ameryce, jaki był ich odbiór, jaką miały siłę oddziaływania - m.in o tym porozmawiamy z amerykanistą, politologiem z Uczelni Łazarskiego - Arturem Wróblewskim. ​ 

Ponadto w audycji:

- emocje pierwszych tygodni izolacji na zbiorowej wystawie gdańskich artystów: Gdańsk 2020,

- kultura w czasie pandemii w Chinach - głos artystów,

- "Łódź - co tu się animuje?", czyli internetowa prezentacja łódzkich animacji ostatnich lat zza kulis.

09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

Z okazji Dnia Dziecka słuchamy w tym tygodniu najpiękniejszych i najbardziej znanych wierszy i bajeczek dla dzieci: Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredry i Jana Brzechwy, czyli klasyki we wspaniałych interpretacjach, m. in. Ireny Kwiatkowskiej.

10.00-11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Patrycja Piekutowska prezentuje codziennie w tym tygodniu wybrany przez siebie muzyczny repertuar.

16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Marcin Hycnar - dyrektor artystyczny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, który otwiera się dla publiczności. Spotykamy się także z Elizabeth Rumsey, która wystąpi w sobotę w ramach Domówki z Dwójką oraz Alexandrem Nanau'em - reżyserem filmu "Collective".

Badamy, jak teatry radzą sobie z pandemią, a Sławomir Marzec opowiada o swojej niewydanej książce - "Zabobony sztuki najnowszej". W cyklu "Literackie witaminy" - Monika Milewska.


logo

TRÓJKA

00.00-01.00 - Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.00-04.00 - Teraz Polskie - Mariusz Owczarek             

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00-10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski/wyd. Roma Leszczyńska

09.30 - Informator ekonomiczny - Sylwia Zadrożna

10.00-13.00 - Dzień z Trójką – Piotr Metz/Sylwia Héjj

13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-16.00 - W Tonacji Trójki – Mariusz Owczarek

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga/wyd. Marcin Pośpiech              

18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Eryk Kazanowski

18.45 - Reportaż w Trójce - „Fryzjer w pandemii” – Dorota Boniecka-Górny 

18 maja otwarto salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jednak zarówno pracownicy jak i klienci muszą stosować do zaleceń. Obowiązek noszenia maseczek, gogli lub przyłbic, używanie ręczników jednorazowych i tym podobne. W reportażu usłyszymy pracowników salonów fryzjerskich jak i kosmetycznych jak sobie radzili podczas zamknięcia salonów? Jak również jak odbierają dzisiejszą sytuację z obostrzeniami takimi jak noszenie maseczek, przyłbic, używanie ręczników jednorazowych, fartuchów, a także brak klientów w poczekalni.

Czy w związku z zaistniałą sytuacją usługi musiały podrożeć? O ile? Czy nie boją się, że się zarażą od klientów? Usłyszymy też klientów wyrażających swoją opinię o dzisiejszej sytuacji w salonach urody, a także dlaczego przychodzą i czy się nie boją przychodzić? 

19.00-22.00 - Wieczór z Trójką - Prowadzenie: Radosław Okrasko/ wyd. Aleksandra Budka

21.12 - Mini Powtórka z Rozrywki - Łukasz Szwed

22.00-00.00 - Trzy wymiary gitary - Piotr Baron


logo

CZWÓRKA

07.00-09.00 - Pierwsze słyszę - Kim jest Kirby Jenner? Piszą o nim: instagramowy brat bliźniak Kendall Jenner, internetowy celebryta, wirtualna gwiazda internetu. Kto tak naprawdę stoi za najbardziej „spektakularną karierą w rodzinie Kardashian-Jenner”? W audycji porozmawiamy również o „coviwertyźmie”, czyli o tym, jak pandemia wymusza na nas zmianę stylu życia. Kim jest coviwertyk?

11.30 - Stacja Kultura - muzyka do nauki – w ostatnim odcinku cyklu "Muzyka dla maturzystów" playlistę zaproponuje Kasia Lins. Jakie piosenki wybrała wokalistka, prowadząca audycję "Dziewczyny grają" w radiowej Czwórce? Jak wspomina swoją maturę? Czy na tej playliście znajdą się również utwory wokalistki? Playlisty do nauki są zamieszczane na stronie Czwórki.                                                    

17.00-19.00 - TOP - Ministerstwo Cyfryzacji ułatwia zasady wdrażania telewizji hybrydowej HbbTV. Co to jest telewizja hybrydowa? Jakie ma możliwości?

W ostatnim tygodniu przed maturami test aplikacji maturalnej - dla piszących egzamin z biologii - iCell, czyli aplikacja przedstawiająca budowę komórek w 3D.

19.00-20.00 - RAUdycja wypełniona będzie dźwiękami pianina i fortepianu. RAU wybrał swoje ulubione motywy z muzyki klasycznej z tymi szlachetnymi instrumentami.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Światowy Dzień Roweru. W Poranku poszukamy odpowiedzi na pytania: jak wynaleziono rower, kto skonstruował pierwszy rower, jak wyglądały projekty praprzodków roweru, co wspólnego z rowerem miał Leonardo da Vinci? Ruszymy w podróż od antyku po współczesność.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Gratka dla miłośników komiksów. Opowiemy o historii komiksów. Prześledzimy dawne i współczesne, najpopularniejsze wydania komiksów. Jak tworzy się komiks, i kto może go "napisać" opowie Tomasz Kołodziejczak, pisarz, tworzy scenariusze komiksów, gry i łamigłówki.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - 3 czerwca w Czarnogórze świętują Dzień Niepodległości. To może dowiedzmy się czegoś więcej na temat tego kraju. Czarnogóra to jeden z najpiękniejszych krajów bałkańskich. Plaże, góry, zapierające dech w piersiach widoki, zabytkowe miasteczka i wspaniała przyroda. To wszystko można znaleźć w tym niewielkim państwie. O kanionach, Jeziorze Szkoderskim (największe jezioro na Bałkanach, na którym żyje aż 280 gatunków ptaków, w tym m.in. pelikany), Kotorze i innych czarnogórskich ciekawostkach opowie pilot, podróżnik Marek Pawłowski.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"  

1. Temat: Gordonki online - jakie mają znaczenie dla 2 latka? Jak ważne jest kształcenie słuchu muzycznego od najmłodszych lat. Rozmowa z Tatianą Szafraniec, certyfikowaną gordonistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na specjalności wokalistyka jazzowa i logopedia.

2. Temat: Insta mama: rozmowa z lekarzem Moniką Działowską. Co się dzieje kiedy nasze dziecko połknie szpilkę, monetę? Wracają porody rodzinne w kwarantannie, o czym rodzice muszą wiedzieć?


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

7.00 - W programie „Muzyka epoki Chopina” Maciej Łukasz Gołębiowski zaprezentuje m.in. 6 Preludiów op. 37 Romana Statkowskiego w wykonaniu Lidii Kozubek. Romans Statkowski to ważny kompozytor doby pochopinowskiej, któremu Polskie Radio Chopin w grudniu 2019 roku poświęciło odrębny festiwal.

17.00 - Kwintetu fortepianowego Es-dur op. 44 Roberta Schumanna wysłuchamy w znakomitej, głębokiej interpretacji legendarnego pianisty-kameralisty Menahema Presslera i Emerson String Quartet. "Na Ten piękny wiek XIX" – zaprasza Małgorzata Pęcińska.

19.00 - W programie Klaudii Baranowskiej „Romantyczne brzmienia” wysłuchamy m.in. pisanego nie bez śladu oddziaływania Chopina II Koncertu fortepianowego f-moll Théodore’a Dubois (1837-1924) w wykonaniu Vanessy Wagner (fortepian) i orkiestry Les Siècles pod kierunkiem François-Xaviera Rotha.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak