Polskie Radio

Zdrowa żywność i edukacja - Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 13:55
Opowiemy o ponownym otwarciu teatrów i kin oraz pracy artysty w nowej pandemicznej rzeczywistości. Także po czym poznać dobrą szkołę i czy można stracić mowę z wrażenia. Reportaż o powrocie do łask ogródków działkowych. Zapraszamy do słuchania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hurricanehank
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W audycji "Cztery Pory Roku" w cyklu "A to Polska właśnie" przypomnimy postać Prymasa Stefana Wyszyńskiego, opowiemy też o eksponatach zgromadzonych w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Naszym gościem będzie dyrektor muzeum Piotr Dmitrowicz. Zaprezentujemy też archiwalne nagrania Prymasa ze zbiorów Polskiego Radia.

Porozmawiamy również o modzie na pieczenie chleba w domu, zakwasie, dodatkach i pieczywie wpisanym na Listę Produktów Regionalnych, a także tym mogącym się poszczycić certyfikatem „Jakość i tradycja” – o czym Izabella Byszewska z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Justyna Marszałkowska dietetyk, prowadząca kulinarny blog, na którym zamieszcza m.in. przepisy dotyczące domowego wypieku chleba. Ponadto jak zawsze w piątek kolejne notowanie Turystycznej Listy Przebojów PL.

Zaprasza Sława Bieńczycka.

13.00-15.00 - Na "Muzyczną Jedynkę" zaprasza Zbigniew Zegler

Przed sobotnim koncertem online Olek Klepacz, znany z działalności solowej i z Formacją Nieżywych Schabuff, tym razem wystąpi z akustycznym projektem Dźwiękoszczelni, a w piątkowej Muzycznej Jedynce opowie też o swojej pozamuzycznej działalności, planach i najbardziej aktualnej sytuacji w swoim macierzystym zespole.

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" a w niej - Bezpieczna Autostrada

Autostrad i dróg ekspresowych w Polsce mamy już wiele, ale niestety to właśnie na nich, na prostych odcinkach drogi, dochodzi do bardzo poważnych w skutkach wypadków.

Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się przypomnieć zasady jakie obowiązują na autostradach, na których dozwolona prędkość to 140 km/h i drogach ekspresowych (120 km/h). Co wolno a czego nie, jaką odległość między jadącymi autami zachować, jak sygnalizować niebezpieczne sytuacje i co w przypadku awarii auta? Zaprasza Patryk Kuniszewicz.

23.10 - "Wakacje na ROD-os" - reportaż Olgi Mickiewicz i Jakuba Tarki

Własny ogródek czy działka w czasach pandemii - i wobec zamkniętych granic, zakazu wstępu do lasów, maseczek i innych obostrzeń - stały się towarem na wagę złota. Do łask coraz częściej wracają też ogródki działkowe w miastach. Jeszcze niedawno niemodne, kojarzone z seniorami, dziś osiągają coraz wyższe ceny i coraz większą popularność, także wśród młodych ludzi.

Kogo można spotkać na ROD-os? Jakie historie można tam usłyszeć? Czy da się w ogródku działkowym spędzić wakacje?


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

8.30 - Po tęsknocie przyszedł czas na dom. Tak sentymentalnie można opisać dotychczasową twórczość Hani Rani - młodej, występującej na prestiżowych scenach Europy kompozytorki, pianistki dzielącej życie miedzy Warszawą i Berlinem.

Porozmawiamy o drugim albumie artystki zatytułowanym "Home". To zupełnie odmienna propozycja od debiutanckiej płyty "Mi" powstałej z projektem Tęskno. Hania Rani inspiracje znajduje w muzyce, ale też miejscach, które odwiedza. Dokąd przeniesie nas jej druga płyta?

Wybierzemy się też nad morze. W gdyńskim Teatrze Miejskim aktorzy wchodzą ponownie na scenę i razem z twórcami spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" zapraszają publiczność do bezpośredniego spotkania - nie w przestrzeni wirtualnej, ale już w samej siedzibie teatru.

O kameralnej sztuce, o namiętnościach na podstawie "Idioty" Fiodora Dostojewskiego, a także o tworzeniu spektaklu w nowej pandemicznej rzeczywistości opowiemy tuż po godz. 8.00.

Jak w każdy piątek - Jazzowa Rozmowa i spotkanie z wyjątkowym artystą. Andrzej Zieliński spotka się z Wojciechem Majewskim, by porozmawiać o najnowszej płycie pianisty​ "Przemiana".

09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

Z okazji Dna Dziecka słuchamy w tym tygodniu najpiękniejszych i najbardziej znanych wierszy i bajeczek dla dzieci: Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Jachowicza, Aleksandra Fredry i Jana Brzechwy, czyli klasyki we wspaniałych interpretacjach, m. in. Ireny Kwiatkowskiej.

10.00-11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Patrycja Piekutowska prezentuje codziennie w tym tygodniu wybrany przez siebie muzyczny repertuar. 

16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Joanna Mytkowska - dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które jutro ponownie otwiera Pawilon nad Wisłą. Spotykamy się także z Ernesto Gonzalesem - autorem albumu komiksowego "Nim wstanie dzień", przypominamy rozmowę z Matsem Ekiem - szwedzkim reżyserem i choreografem, opowiadamy o najważniejszych premierach kinowych oraz oglądamy nowe wystawy w Centrum Sztuki WRO. W cyklu "Literackie witaminy" - Leszek Długosz.

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: „Zaufać  wąskiej drodze. O ks. Janie Twardowskim” – audycja dokumentalna Doroty Gacek (powtórzenie).

 

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Trójka pod księżycem - Barbara Marcinik

02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza

02.15-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe – Zofia Sylwin/Aleksandra Budka

02.00 - Radio Bagdad – retransmisja z 17.05.2015

03.00 - Oszibarack – retransmisja z 16.12.2013             

04.00 - 06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00 - 09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski/wyd. Roma Leszczyńska

06.50 - Dr Andrzej Kruszewicz przedstawia 

07.32 - Ekonomia w Trójce

09.00 - 10.00 - Winien i ma - Wojciech Surmacz/Sylwia Héjj

10.00-12.00 - Lp. Trójka – Piotr Baron/wyd. Piotr Kordaszewski

10.45 - Fajny film – Ryszard Jaźwiński

12.00-13.00 - Godzina prawdy - Michał Olszański

13.00-14.00 - Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-16.00 - W tonacji Trójki – Michał Margański/wyd. Piotr Kordaszewski

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski/wyd. Magdalena Dercz

18.45 - Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski

19.00-22.00 - Audycja muzyczna - Piotr Baron/wyd. Aleksandra Budka

22.00-00.00 - Offensywa - Piotr Stelmach


logo

CZWÓRKA

07.00-09.00 - Najlepszy Dzień Tygodnia -  Czy szczaw w kuchni to tylko zupa? Jest wiele innych możliwości, by szczaw został wykorzystany w daniach. Najciekawsze przepisy na wykorzystanie tej rośliny, jej wartości odżywcze i kaloryczne.

9.00-10.00 – Rozbiegani – W cyklu Czwórka wspiera maturzystów na ostatnie dni przed egzaminami trening redukujący stres zaproponuje Anna Matusik -  trener personalny i dietetyk.

12.00-13.00 - Stacja Nauka – Science czy fiction: Czy można zaniemówić z wrażenia? Czy tracimy głos tylko na chwilę, pod wpływem emocji? A może w wyniku silnych wrażeń możliwa jest utrata mowy na dłużej?

15.00-16.00 - Czat Czwórki - weekend w… teatrze? Od 6 czerwca będziemy mogli zasiąść na widowni kin i teatrów. Jak będzie przebiegało odmrażanie tych instytucji? Jak kilkutygodniowa przerwa wpłynęła na artystów? Z jakimi emocjami wracają do teatru? Po jednym z warszawskich teatrów tuż przed otwarciem po trzymiesięcznej przerwie, oprowadzi nas aktorka Agnieszka Więdłocha.

16.00-17.00 - 4 bieg – oto i ona: przepona! Nie pośladki, nie klatka, nie biceps. W ludzkim ciele są mięśnie, które pracują non stop. Jak jej wzmacniać, do czego służą i gdzie się znajdują. Piotr Galus przedstawi 10 najlepszych ćwiczeń na drugi, najważniejszy po sercu, mięsień człowieka – przeponę.

17.00-18.00 - Teraz Kpop! – Dzień Dziecka w Kpopie trwa znacznie dłużej niż 1 dzień! Klaudia Tyszkiewicz przygotowała specjalną selekcję muzyczną z  ich ulubionymi zespołami, takimi jak Monsta X czy GFRIEND. Do tego najważniejsze informacje ze świata koreańskiego showbusinessu z ostatniego tygodnia.

18.00-20.00 - Będzie głośno! – zapowiedź 4. konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno”: do 17 lipca muzycy bez kontraktu mogą przysyłać materiał na płytę przez specjalny formularz na stronie Czwórki.

22.00-00.00 - Rock Blok – Bartek Koziczyński zaprasza na spotkanie z zespołem The Freuders. Warszawski kolektyw pod koniec kwietnia świętował wydanie albumu „Warrior".


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Zabawki o nietypowych nazwach. Jak wygląda kendama, jak bawić się kiwonem? Przyglądamy się zabawkom o nietypowych nazwach (Klepok, Klik-klak, Kołyska Newtona, Komboloi, Konik z Dalarna, Amigurumi, Lewitron).

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna podróż do Danii. Na jakich instrumentach gra się w Danii? Poznamy słynnych duńskich muzyków i pospacerujemy ulicami Kopenhagi. To tutaj Hans Christian Andersen żył i tworzył swoje baśnie.

17.15-17.45 - "Rodzina pod żaglami" - Co można, a co trzeba jeść w podróży. Jakie wartościowe posiłki można łatwo i szybko zrobić dla całej rodziny w podróży.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Światowy Dzień Środowiska. Jak możemy przyczynić się do dbania o środowisko. Zanieczyszczenia morskie, przeludnienie, globalne ocieplenie i zbrodnie przeciwko przyrodzie - współczesne problemy, które narastają na linii człowiek - przyroda. Co możemy zrobić, aby sobie z nimi poradzić opowie Jacek Bożek z Klubu Gaja, jednej z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Po czym poznać dobrą szkołę? Czy to taka, w której nie ma ocen czy może ta z najbogatszą ofertą zajęć pozalekcyjnych? Rozmowa z drem Michałem Kiersnowskim, dyrektorem Collegium Leonium.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

22.00 - Jakub Puchalski zaprezentuje w „Czarnych na białych” nagrania francuskiego pianisty i kompozytora Roberta Casadeusa.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak