Polskie Radio

Kultura, konkursy i najlepsza muzyka - Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 19:00
Wyjaśnimy, kim jest Paskuda i jak uniknąć uzależnienia od cukru. Opowiemy o dwóch malarzach, którzy wspólnie tworzą obrazy. W letniej ramówce Radia Chopin polecamy nowe pasmo "Chop-in-pop". Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - Na "Lato z Radiem" zaprasza Roman Czejarek.

49 urodziny LzR, czyli okazja do wspomnień słuchaczy, jak i osób związanych z audycją:

- Jerzy Skrzypczyk, perkusista, kompozytor Czerwonych Gitar, których piosenki towarzyszą słuchaczom LzR od 1971 r., a zespół wiele razy zagrał na trasach koncertowych LzR;

- paskuda, czyli potwór z Zalewu Zegrzyńskiego - Edward Hulewicz, który śpiewał piosenkę o paskudzie;

- słuchacze, którzy zwyciężyli kiedyś w popularnych wakacyjnych poszukiwaniach - osoby w Polsce z końca alfabetu (Żelisław Żyżyński) oraz najbardziej piegowatej Polki (Joanna Piekaruś);

Marta Januszewska w Bukownie - opowiemy o atrakcjach doliny rzeki Sztoły z Turystycznej Listy Przebojów, czeka nas spływ kajakowy, ale też wycieczka rowerowa w... pustynnym klimacie i wyprawa pod ziemię, bo odwiedzimy muzeum rud, by opowiedzieć o historii górnictwa w tym regionie. ​Ponadto ​życzenia od słuchaczy oraz słuchowisko i konkursy.

13.00-15.00 - "Muzyczną Jedynkę" poprowadzi Maria Szabłowska.

Zaprezentuje między innymi album "Rough And Rowdy Ways" - pierwszy od 8 lat album z nową muzyką Boba Dylana. Artysta dostał Literacką Nagrodę Nobla w 2016 roku za swoje teksty jako jedyny twórca piosenek. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Dylanowi to wyróżnienie za stworzenie nowych pojęć poetyckich, utrzymując przy tym amerykańską tradycję.

Gościem Muzycznej Jedynki będzie Krzysztof Wilkowski - organizator festiwali dla młodych amatorów, z których każdy poświęcony jest twórczości jakiejś gwiazdy polskiej muzyki, wybitnego kompozytora albo autora.

21.00 - "Moje Książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk.

Zygmunt Miłoszewski o swojej nowej powieści "Kwestia ceny", której pisanie zaczął na statku handlowym płynącym z ładunkiem holenderskiej stali przez Atlantyk, a kończył w czasie pandemii w olsztyńskim domu kultury. Bohaterowie książki, współcześni naukowcy organizują wyprawę śladem XIX-wiecznego badacza dalekich plemion Syberii. Ich przygody okażą się decydujące dla dalszych losów naszej cywilizacji.​


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

1 lipca - w Światowym Dniu Architektury - gościem w Poranku Dwójki będzie Mirosław Nizio - wybitny architekt, mecenas i animator życia społecznego. Porozmawiamy o zmianach, jakie pandemia może wpłynąć na przyszłe funkcjonowanie architektów, ale też wybierzemy się antycznego świata kultury, sztuki i obyczajowości - zajrzymy do Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym.

Trwają tam prace nad wystawą, która przez pryzmat zbiorów Muzeum zaprezentuje cywilizacyjny dorobek Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Galeria powstaje według projektu pracowni Nizio Design International, która aktualnie sprawuje nadzór autorski nad realizacją. O szczegółach porozmawiamy z Mirosławem Nizio o godz. 9.30.

Gościem Poranka Dwójki o godz. 8.30. będzie Mateusz Madejski - autor książki "Zosia z Wołynia". To prawdziwa historia Zofii i rodziny Roztropowiczów, którzy uratowali życie dwuletniej Ince - żydowskiej dziewczynce. Pełną bolesnych wspomnień rozmowę ze swoją babcią po pogromie na Wołyniu, ucieczce transportu do Auschwitz przeprowadził jej wnuk Mateusz Madejski.

W audycji wybierzemy się też do Krakowa, które od 1. lipca wzbogaci się o jedyną taką placówkę na świecie - Muzeum Kościuszkowskie. W nowoczesnym muzeum na multimedialnej wystawie zgromadzono unikatowe pamiątki po Tadeuszu Kościuszce.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Sheku Kanneh-Mason (Elgar Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85, Romance d-moll op. 62, Bridge, Bloch, Fauré), The Heath Quartet, London Symphony Orchestra, Sir Simon Rattle, Decca 485 0241 - prowadzi Magdalena Łoś

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Bronisław Maj, aut. i wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie)

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Stanisław Leszczyński - opracowanie Róży Światczyńskiej

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Ewa Nekanda-Trepka - dyrektorka Muzeum Warszawy, które jutro ponownie zostanie otwarte dla publiczności. Spotykamy się także z Kają Danczowską - bohaterką wydanej właśnie biografii pióra Katarzyny Marczak. Poza tym przyglądamy się nowemu kształtowi portalu e-teatr.pl, odwiedzamy wystawę "Widzenie powtórne" Grzegorza Kozery w płockiej galerii aTAK i rozmawiamy o książce "Wszyscy się liczą". W cyklu "Literackie witaminy" - Barbara Klicka.

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: W duecie - audycja Aleksandry Łapkiewicz

Malarze rzadko dzielą płótno z kolegami od pędzla. W Polsce bardzo ciekawą artystyczną parą są Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk. Ich trwająca prawie 40 lat współpraca jest wyjątkowa, ponieważ każdy rozwijając swój własny sposób komunikacji, wnosi go do negocjowanych wspólnie projektów. Spotkali się w pracowni Stefana Gierowskiego, w latach 80. współtworzyli słynną Gruppę i równolegle działali też w duecie.

Są autorami około 100 wspólnych obrazów. Zapraszam na spotkanie z artystami i rozmowę o ich malarskich doświadczeniach - od wspólnego malowania ścian przedszkola po odkrywanie dla siebie średniowiecznej malarskiej technologii tempery, od wspólnych podróży artystycznych po serie obrazów. 


logo 

TRÓJKA

00.00 - 01.00   Apteka nocna – Jędrzej Kodymowski

01.00 - 02.00   GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.00 - 04.00  Teraz Polskie – Mariusz Owczarek

04.00 - 06.00  Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

8.13  Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz

 09.00 – 13.00   Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński

Zabierzemy państwa m.in. w stronę musicali z zagranicy. Jak to jest, że piosenki z "Hamiltona" już śpiewa cały świat, skoro zobaczyć go mogli nieliczni? O polskich musicalach porozmawiamy zaś z Moniką Rygasiewicz, gwiazdą "Once", wystawianego w stołecznym Teatrze Muzycznym Roma. Przyjrzymy się też fenomenowi hiszpańskiej aktorki i piosenkarki - Najwa Nimri znana jest m.in. z "Domu z papieru" i kolejnych wcieleń "Uwięzionych", które w lipcu powrócą na polskie ekrany. 

 9.30 Informator Ekonomiczny  Patrycjusz Wyżga

Gość: Sławomir Horbaczewski

 11.30 Nauka słuchania

 13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

 14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

 15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki  Aleksandra Budka

 16.00 – 19.00  Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45   Trzy Strony Świata 

18.12   Reportaż w Trójce - A kto tego wirusa widział?” – Monika Gosławska (Radio Łódź)

Tłumy na deptakach, w parkach, na skwerach - większość bez maseczek, bez zachowania odpowiednich odstępów. To codzienny teraz widok polskiego społeczeństwa. Epidemia koronawirusa jest, ale jakby jej nie było. Reporterka Radia Łódź Monika Gosławska postanowiła sprawdzić, dlaczego niektórzy z nas już nie boją się koronawirusa.

18.31   Bardzo Ważny Projekt - Arkadiusz Ekiert

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójką -  Wojciech Ossowski/wyd. Aleksandra Budka

20.45   Powieść w Trójce - „SŁAWOMIR MROŻEK, LEOPOLD TYRMAND. W EMIGRACYJNYM LABIRYNCIE. LSTY 1965-1982” - przyg. Barbara Marcinik

21.00 - 22.00  Klub Trójki – Monika Małkowska

SPAGHETTI NA WIRUSA. Z pewnością narodowa potrawą Włochów jest spaghetti. Są tacy, którzy co dzień jedzą ten makaron – ich fankami są znani aktorzy i śpiewacy, m.in. Cecylia Bartoldi, Sophia Loren, Alberto Sordi, a nawet… Audrey Hepbourn.

W „Rzymie” Felliniego sceny z jedzeniem spaghetti na gigantycznych talerzach stały się symbolem włoskiej kuchni.

W czasie pandemii Włosi zaimponowali światu zadziwiającym zdyscyplinowaniem – jak na ich spontaniczne i niesubordynowane natury. Do tego pokazali, że umieją przeciwstawić się przygnębieniu w najprostszy sposób: muzyką.

W pewien sposób pandemia zjednoczyła włoski naród (w istocie zjednoczony zaledwie w 1861 roku).

Jakie cechy wyróżniają Włochów? Jaki jest ich stosunek do historii swego kraju? Do kulturowej schedy?

Jacy są Włosi na co dzień? Jakie ich cechy dały pozytywne rezultaty w czasie pandemii? Pomińmy tu polityczne zawirowania i problemy z mafią.

Obraz „typowego” Włocha i Włoszki ukształtowali w nas filmowcy: Federico Fellini, Victorio de Sica, Roberto Rosselini, Luchino Visconti, Pietro Germi i inni twórcy neorealizmu. Także ważna była specyfika commedia all’italiana – komedia w stylu włoskim. Osobnym gatunkiem okazały się spaghetti westerny – prekursorowi tego gatunku urządzono niedawno monograficzną wystawę w Muzeum dell’Ara Pacis w Rzymie.

Goście: prof. Agnieszka Bender, historyk sztuki, znawczyni kultury włoskiej, wykładowca na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego, była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie; dr Łukasz Jasina,  historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

22.00 - 00.00  Trzy wymiary gitary – Piotr Baron

logo

CZWÓRKA

9.00-10.00 - Wszystko gra - Ula Kaczyńska porozmawia z Natalią Nykiel o jej nowym singlu, o podróży do Lizbony i o wyższości Suwalszczyzny nad Mazurami.

14.00-15.00 - Dajesz radę - Savoir vivre na co dzień: przyjąć nazwisko męża czy zostawić swoje? Jak zwracać się do ojczyma, macochy, teścia, teściowej? Mówić "na zdrowie" kiedy ktoś kichnie i "smacznego" gdy serwujemy danie? I co savoir-vivre mówi o noszeniu brody?

12.00-13.00 - Stacja Nauka - Czy można uzależnić się od cukru? Jak tego uniknąć? Na te pytania odpowie dr Paweł Koczkodaj - Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

17.00-19.00 - TOP - codziennie konkurs "Zestaw ćwiczeń", w którym do wygrania są gry planszowe: Kuba Marcinowicz przedstawia serię ćwiczeń do wykonania, a zadaniem słuchaczy jest zapamiętanie kolejności.

20.00-21.30 - Strefa Prywatna - Kuba Jamrozek zaprasza na spotkanie pod hasłem "Young Power" z Justyną Suchecką, dziennikarką, laureatką nagrody "Człowiek E(X)PLORY",  Igorem Faleckim - młodym perkusistą i Jarkiem Brodeckim - młodym naukowcem.

22.00-00.00 - Noc rezydentów - Zamilska i dwie godziny nieoczywistych elektronicznych pulsacji i klimatycznych niespodzianek z nieoczywistych zakątków muzycznego spektrum.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

8.00-10.00 - "Poranek" - "Smaki wakacji" - poziomki. Znamy się z poziomkami od dziecka, kiedy to poznaliśmy ich smak na polanie lub kucając nad krzaczkiem w babcinym sadzie. Palce długo pachniały owocami, że aż do dziś samo wspomnienie wywołuje uśmiech na twarzy. Ale czy znamy tajemnice poziomek? Czy wiemy, że nie lubi się z truskawkami? Albo gdzie, poza Europą, można ją spotkać w stanie dzikim i przez to - najsmaczniejszym? W Poranku poszukamy odpowiedzi na te pytania.

10.45 - "Kalinka Kapitanka" - Podróżniczka Kalinka Kapitanka opowie o poznanych w podróży psach. Przybliży słuchaczom, jak się mają psy w podróży i te w odwiedzanych przez nią krajach.

16.30 - "Język angielski" -  W cyklu "Wakacyjnych rozmówek" dowiemy się, kiedy używać w języku angielskim: THE, A, AN - czyli o rodzajnikach.  

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Nobel w dziedzinie literatury jest jednym z największych wyróżnień dla pisarzy. W dziejach Polski aż pięciu autorów zdobyło to odznaczenie i uznanie światowej komisji. Ich dzieła wchodzą do kanonu literatury polskiej. Zapraszamy na podróż śladem polskich pisarzy, którzy uzyskali Nagrodę Nobla. Wszystko za sprawą zbliżających się urodzin Wisławy Szymborskiej. Gość: Krzysztof Chlipalski - polonista ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 26 im. prof. Jigoro Kano Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Rodzice w pogoni za dokumentowaniem rzeczywistości, zapominają o jej doświadczaniu. Dzieci, widząc telefony zamiast twarzy rodziców, nie czują się komfortowo, są zestresowane. A kontakt wzrokowy z rodzicem jest bardzo ważny. Skupienie się przez 15 minut jest dla dziecka bardzo trudnym zadaniem.

O akcji #niefilmujtylkoPatrz i rodzicielskiej uważności opowie Jakub Andrzejczak, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej i kierownik Zakładu Socjologii Edukacji, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury, pomysłodawca akcji.

2. Temat: Wielopieluchowanie to używanie pieluch wielorazowych, które zgodnie z ostatnim trendem mają zbliżyć dziecko do natury, a jednocześnie wspomóc jego rozwój. Czy to dobry pomysł? Porady: które wybrać, jaki materiał, jak przygotować dom na pieluchy wielorazowe? Jak prać, jak suszyć? Rozmowa z Joanną Michnicką, mamą, pedagogiem.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gościem programu będzie wokalistka i aktorka Maria Tyszkiewicz. Ponadto muzyczna podróż na Słowację, do Czech, ale i przez Londyn (The Big Room) do Południowej Karoliny (Hootie& The Blowfish).


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

Inauguracja nowej, letnio-jesiennej ramówki Polskiego Radia Chopin, która obowiązywać będzie aż do końca roku. Na antenie pojawią się pierwsze odcinki dwóch - z jedenastu zaplanowanych - pasm premierowych.

12.00 - W pierwszym odcinku cyklu "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny" Marcin Majchrowski zaprezentuje nagrania wybranych nokturnów, etiud i ballad Chopina w interpretacjach dawnych mistrzów grających na instrumentach współczesnych (A. Rubinstein, I. Friedman, L. Godowski) oraz na instrumentach historycznych - sensacyjne kreacje "ucznia ucznia" Fryderyka Chopina - Raula Koczalskiego z jego recitalu w Belwederze w 1948 roku.

21.00 - W inauguracyjnym odcinku pasma "Chop-in-pop", adresowanego do nieco młodszego (ale nie tylko!) odbiorcy, jego gospodarz i autor Mariusz Gradowski, przedstawi inspiracje chopinowskie m.in. w twórczości takich zespołów jak The Beatles czy Electric Light Orchestra. Nie zabraknie też twórczości wielkich indywidualistów, z jednakową swobodą poruszających się na styku wielkiej poezji i wybitnej muzyki: zabrzmi na przykład fragment jednej z najnowszych płyt samego Boba Dylana.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU