Polskie Radio

Hašek i Zalewski - słuchowiska i koncerty na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:15
W weekend zapraszamy na między innymi na spotkanie z "Przygodami dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška,a także premierowe słuchowisko Wojciecha Tomczyka "Rodzina królewska". Koncertowo: Wiesław Ochman, Krzysztof Zalewski i Dżem. Zapraszamy do słuchania!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maxim Blinkov
logo 

JEDYNKA

NIEDZIELA 5 LIPCA

20.45 - Jaroslav Hašek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Anna Lisiecka "Wakacje 1939". Książka ukazała się rok temu pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Czyta Marzena Trybała. Zapraszamy do słuchania powtórki od 22 czerwca do 4 lipca.

KONCERT

23.00-24.00 - Klasyczne Lato z Radiem. Sięgniemy po pierwszy koncert drugiej odsłony KLzR, z 28 czerwca 2008 r. jaki w obszernych fragmentach retransmitowaliśmy dzień później, w radiowej Jedynce.

Wtedy to, na inaugurację XIV Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, dyrektor artystyczny Festiwalu, Artur Jaroń, zaproponował festiwalowej widowni koncert galowy z okazji 50-lecia pracy artystycznej Mistrza Ochmana, pt. "Wiesław Ochman - ikona polskiej kultury".

Popularne arie z oper i operetek zaśpiewają kolejno: Katarzyna Kowalska (sopran), Miranda Gołębiowska - Exner (mezzosopran), Aleksandra Kubas (sopran), Jarosław Kitala (baryton), Eugenia Rezler (kontralt) oraz Małgorzata Kellis (sopran). Zaśpiewa też Maestro Ochman, który też cały koncert poprowadzi z sobie tylko znaną swadą i humorem. Solistom towarzyszyli wtedy Filharmonicy z Zabrza pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego.​ Prowadzi Adam Rozlach.

logo

DWÓJKA

NIEDZIELA 5 LIPCA

LITERATURA

15.00-16.00 - Słuchowisko na lato: Mikołaj Gogol "Pamiętnik szaleńca", prod. 1968, reż. Zdzisław Nardelli, realizacja Stanisława Grotowska, występuje Tadeusz Łomnicki.

19.00-20.00 - Słuchowisko na lato: PREMIERA: Wojciech Tomczyk "Rodzina królewska", reż. Andrzej Mastalerz, realizacja akustyczna Agnieszka Szczepańczyk.

Obsada: Joanna Jeżewska (Celina), Sławomir Przechowski (Eustachy), Jarosław Gajewski (Juliusz), Mateusz Weber (Marek), Krzysztof Godlewski (Walerian), Ada Szczepaniak (Hania).

"Rodzina królewska" to przewrotna komedia o zwykłych ludziach, którym w niezwykły sposób przyszło mierzyć się z trudną rzeczywistością lat pięćdziesiątych. Celina Sołowiejczyk mieszka z dwójką dorosłych już dzieci w jednej z warszawskich kamienic. Stałymi lokatorami mieszkania są też zmieniający się często sublokatorzy, którym Celina wynajmuje pokój na antresoli. Jednak głównym źródłem dochodu zaradnej kobiety jest pokątna sprzedaż alkoholu dostarczanego przez kierownika delikatesów.

Pewnego dnia u Celiny pojawia się nowy sublokator - młody, obiecujący literat Marek Koszon. Gdy na skutek donosu sąsiadki sprawą nielegalnego handlu i spekulacji zainteresuje się sierżant Eustachy Żbik, całej rodzinie grozić będą bardzo poważne konsekwencje. Nieoczekiwana pomoc ze strony Marka, który złoży zaskakującą i odważną deklarację, uratują Celinę przed aresztowaniem, jednak będą miały też zupełnie nieprzewidziane konsekwencje. Lekkomyślnie rzucone słowa wciągną rodzinę w grę pozorów, w której - jak się wkrótce okaże - każdy ma jakieś ukryte cele…

"Rodzina królewska" to opowieść o Polsce lat pięćdziesiątych wraz ze wszystkimi jej strasznymi i śmiesznymi absurdami. To także obraz społeczeństwa tamtych czasów, starannie ukrywającego swoją przedwojenną przeszłość, narażonego na szykany nowej władzy i zmuszonego do zawierania trudnych kompromisów moralnych. To wreszcie portret polskiego środowiska literackiego połowy XX wieku i próba zmierzenia się z odwiecznym mitem pisarza-artysty. 


KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE 

Godz. 12.00

Henryk Mikołaj Górecki Salve, sidus Polonorum - Kantata o Świętym Wojciechu op. 72,

Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125, H

wyk: Izabela Kłosińska - sopran, Ewa Podleś – alt, Kurt Azesberger - tenor, Marcos Fink – bas, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Henryk Mikołaj Górecki (Górecki), Jerzy Semkow (Beethoven)

(Kraków, Wzgórze Wawelskie, 30.04.2004)


logo

TRÓJKA

NIEDZIELA 5 LIPCA

LITERATURA

20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - "Futbolistki" Tomasza Mana, powtórka z 02.07.2017 r. Przygotowała Barbara Marcinik.

Autor Tomasz Man pisze trudne sztuki, pełne metafor, skrótów myślowych, poruszające trudne problemy egzystencjalne. Podejmuje się też reżyserowania ich. W przypadku "Futbolistek" pokazuje inne oblicze i udowadnia, że ma także temperament komediowy.

"Futbolistki" - to panie, które z różnych powodów oglądają mecz piłki nożnej. Z jakich, proszę posłuchać. A warto, choćby dla gwiazdorskiej obsady!

Autor, reżyser, muzyk - Tomasz Man

Reżyser dźwięku - Andrzej Brzoska

Występują: Agata Kulesza, Dorota Landowska i Joanna Kulig.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.


KONCERTOWY WIECZÓR W TRÓJCE

19.05 – Krzysztof Zalewski śpiewa NIEMENA w 80. urodziny artysty - retransmisja z 17.02.2019 r. 

Półtora roku temu cały weekend świętowaliśmy 80. rocznicę urodzin Czesława Niemena. Zwieńczeniem obchodów jubileuszu wielkiego artysty był koncert Krzysztofa Zalewskiego z piosenkami z repertuaru Niemena w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej.

Krzysztof Zalewski - jeden z najmocniejszych rockowych głosów na polskiej scenie muzycznej, utalentowany, pracowity i oddany muzyce kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista - wydał w 2018 roku album "Zalewski śpiewa Niemena", na którym znane piosenki Czesława Niemena zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego.

Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów - raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności i całą energię.

W nowej odsłonie - zarówno na płycie, jak i na koncertach możemy usłyszeć takie utwory jak: "Dziwny jest ten świat", "Jednego serca", jak i te jeszcze nieodkryte - "Doloniedola" czy "Pielgrzym". W tym projekcie Krzysztofa Zalewskiego wokalnie wspierają Natalia i Paulina Przybysz.

23.05 – DŻEM - 35 lecie zespołu - retransmisja z 30.03.2014 r. 35-lecie zespołu Dżem w Trójce.

- To zjawisko, które od 35 lat cieszy, wzrusza, bawi i przede wszystkim jest nam opoką. Nosi proste, krótkie i dźwięczne miano: Dżem - tymi słowami Jan Chojnacki zapowiedział koncert legendarnej grupy w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej. Jubileuszowy koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów zainaugurował również obchody 52. urodzin Trójki.

Dżem w pamięci fanów (i nie tylko) zapisał się na trwałe takimi przebojami jak "Sen o Viktorii", "Harley mój", "Wehikuł czasu", "List do M.", "Czerwony jak cegła" czy "Naiwne pytania". Do historii przeszedł także jej wokalista i autor tekstów Ryszard Riedel (zmarł w lipcu 1994 roku).

W Trójce grupa zagrała w składzie:

Maciej Balcar - śpiew, harmonijka ustna,

Adam Otręba - gitara solowa, śpiew,

Benedykt "Beno" Otręba - gitara basowa, śpiew,

Jerzy Styczyński - gitara solowa,

Janusz Borzucki - instrumenty klawiszowe, organy Hammonda,

Zbigniew Szczerbiński - perkusja.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

NIEDZIELA 5 LIPCA

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Legendy Szczebrzeszyna.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

7.00 - Maciej Łukasz Gołębiowski prezentuje w audycji "Muzyka epoki Chopina" uwerturę fantastyczną Bajka Stanisława Moniuszki. Utwór powstał w 1848 roku i jest jedynym dziełem tego gatunku w dorobku Stanisława Moniuszki, którego można zakwalifikować do muzyki programowej, wręcz jako prekursorski na skalę europejską poemat symfoniczny.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak