Polskie Radio

"Sekretne życie zwierząt" i "Królowa dram" - słowo i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 15:15
W Czwórce Andrzej Kruszewicz - dyrektor warszawskiego zoo - czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt". Będzie o zwierzęcych macho i silnych samicach, o idealnych partnerach, ale także o uwodzeniu i dozgonnej wierności. Na wakacyjnej scenie Jedynki - Sanah. - Wtorkowy koncert podczas "Lata z Radiem" będzie jednym z pierwszych, który zagram od premiery mojej debiutanckiej płyty "Królowa dram" - zapowiada swój występ młoda artystka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio
logo

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

14.50 - Dariusz Michalski "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". Autor czyta ubarwione muzycznie fragmenty swojej książki o autorze niezrównanych tekstów piosenek, współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście.

To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B., o czasach, w których działał, i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi rodziny Przyborów oraz pochodzącymi z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

O części z tych skarbów autor opowiada​ na antenie​ (od poniedziałku do piątku - od 22 czerwca do 10 lipca)​.

21.45 - Jaroslav Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.

KONCERT

20.00 - na wakacyjnej scenie radiowej Jedynki zagra Sanah. Występ z jednego ze studiów koncertowych Polskiego Radia transmitowany będzie w formie wideo w mediach  społecznościowych, a w piątek 10 lipca - na antenie Programu 1.

Artystka, dziś absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w wieku 7 lat najpierw rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, a później również na pianinie. Niespełna 22-letnia wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wykształcona skrzypaczka, na początku maja br. zadebiutowała płytą "Królowa dram", która obecnie, wg listy OLiS, jest najlepiej sprzedającym się krążkiem w kraju.

- Wtorkowy koncert podczas "Lata z Radiem" będzie jednym z pierwszych, który zagram wraz z całym zespołem od premiery mojej debiutanckiej płyty "Królowa dram". Tym bardziej cieszę się, że kilka dni po zdobyciu za nią Złotej Płyty, słuchaczom radiowej Jedynki zaprezentujemy koncertowe wersje utworów: "Szampan", "Melodia" czy "Siebie zapytasz" - zapowiada swój występ Sanah.

We wtorki o godz. 20.00 transmisję koncertów online "Lata z Radiem" w formie streamingu wideo można oglądać na stronach: jedynka.polskieradio.pl, latozradiem.pl, na portalu polskieradio.pl i w mediach społecznościowych Programu 1 Polskiego Radia. Wszystkie  występy są również dodatkowo retransmitowane w piątkowej audycji "Tu jest muzyka" tuż po serwisie o godz. 20.00.

🔶 Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl latozradiem.pl.​

logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00-11.10 - To się czyta latem: Ildefonso Falcones "Malarz dusz", czyta Wojciech Żołądkowicz, odc. 2.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Edward Redliński "Konopielka", czyta Jacek Braciak, odc. 20 (powtórzenie) OSTATNI.

19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 7.

KONCERTY

19.30-21.30 - Letnia Promenada - prowadzi Joanna Grotkowska

Gala wręczenia Diamentowej Batuty i Złotych Mikrofonów

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 18.12.2011)

Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60, Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op. 77; wyk.: Aleksandra Kuls - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Tadeusz Strugała

KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Maurice Ravel Pawana na śmierć Infantki, Dymitr Szostakowicz II Koncert fortepianowy F-dur op. 102, Bela Bartók Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę

wyk: Boris Giltburg - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia,

dyr. Jerzy Maksymiuk

(Katowice, Sala im. Fitelberga, 9.03.2012)

logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od poniedziałku 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.45 - "Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand. W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982" - 12 fragmentów od 22 czerwca 2020. PREMIERA

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści "Zły", do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat - od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomina tę korespondencję, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca).

W roli Tyrmanda - PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

W roli Mrożka - PIOTR MACHALICA

Muzyka - ŁUKASZ BOROWIECKI

Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza "Ipecacuana" (cz.1) Brunona Jasieńskiego w wykonaniu Dużego Pe, czyli Marcina Matuszewskiego - rapera, freestylowca, DJ-a, autora tekstów, dziennikarz i promotora muzycznego, autora audycji "Czwarta Fala" w Czwórce w soboty o godz. 19.00.

8.35 - W cyklu "Książka w Czwórce" - "Przygody młodego przyrodnika" sir Davida Attenborough czyta Wojciech Chorąży.

10.45 - Riley Lucinda „7 sióstr” - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.

15.45 - Andrzej Kruszewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt". 

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert); Romantowska Anna (Ania Shirley); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Konarowski Mirosław (Gilbert Blythe); Gerson-Dobrowolska Bronisława (Ciotka Józefina Barry); Bielska Olga (Małgorzata Linde).

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Świerszcz" cz.2. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach. 

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „Jak Pustecki obdarował starego górnika”.

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.​


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak