Polskie Radio

"Powtórka z rozrywki" i "Chop-in-pop" - Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 16:42
Czy psi hotel na wakacje to dobry pomysł, żeby czworonóg nie podróżował z właścicielami? Co z pracą sezonową? Będziemy na Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju. Wieczorem zrelaksujemy się przy italo disco. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" Marta Januszewska w rozmowie z sanah, czyli Zuzanną Jurczak.  Spotykamy się dzień po jej koncercie online na specjalnej trasie "Lata z Radiem". Pospacerujemy po Warszawie - a konkretnie po jej ukochanym Powiślu. Zatrzymamy się m.in. przy Uniwersytecie Muzycznym, gdzie zdobyła już licencjat w klasie skrzypiec.

Choć ze względu na porę dnia i okoliczności spotkania "Szampanem" się nie będziemy raczyć, to "Królową dram" zapytam o ulubione knajpki, jak to możliwe, że lubi smutek w czasach, gdy uśmiech i poczucie szczęścia zdają się być obowiązującym stylem życia, a także o życiowe skoki na głęboką wodę - wszak kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije.

O zwierzętach na wakacjach: jak z nimi podróżować, jak zabezpieczyć, żeby to nie był dla nich stres (psia choroba lokomocyjna). Czy psi, koci hotel to dobry pomysł? Garść rad od specjalisty. O zwierzętach latem Agnieszka Ciecierska.

Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

19.30-20.00 - Joanna Ficińska zaprasza na "Jedynkę dzieciom", w której będzie można posłuchać opowieści o Janie Rodowiczu "Anodzie", bohaterze następnego odcinka cyklu specjalnych słuchowisk, które powstały we współpracy z Polską Fundacją Narodową - "Dzieci bliżej historii".

21.00-22.00 - W "Moich książkach" - "Strach, który powraca" - to nowa powieść Magdy Stachuli, autorki thrillerów psychologicznych. Pisarka wraca w niej do bohaterów swojej debiutanckiej książki "Idealna" - młodej kobiety i jej męża, teraz już z małą córką. W życie rodziny znowu wkrada się zło o nieznanym źródle.

"Na obcej ziemi" - zbiór opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Bashevisa Singera, dotychczas był dostępny tylko w jidysz. Książka została wydana po raz pierwszy w Wilnie w roku 1925 i z wielu powodów stanowiła ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej. Teraz ukazuje się w tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego, który opowie o zaletach tej prozy. Zaprasza Magdalena Mikołajczuk.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu słuchamy "morskich opowieści" poetów. O swoich morzach opowiadają Zbigniew Jankowski, Mieczysław Jastrun, Tadeusz Nowak, Krystyna Dąbrowska, Julia Hartwig.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Cecilia Bartoli - Farinelli (Porpora, Broschi, Giacomelli, Caldara, Hasse), Il Giardino Armonico, Giovanni Antonini, Decca 00028948502141 - prowadzi Klaudia Baranowska

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Gustaw Herling-Grudziński

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Łukasz Borowicz proponuje ulubione nagrania z własnych zbiorów płyt.

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest Zygmunt Krauze, który otrzymał francuską nagrodę Krytyków za najlepszą premierę sezonu 2019/20 - Meilleure Création Musicale. Nagrodzono III Koncert fortepianowy "Okruchy pamięci", którego prawykonanie odbyło się na festiwalu Warszawska Jesień w 2019 roku. Ponadto w ubiegłym tygodniu na kanałach YouTube i Facebook kompozytora i PWM-u rozpoczęła się emisja cyklu spotkań "Z letniego salonu Zygmunta Krauzego - klasyka fortepianowa na nowo".
 
W audycji spotykamy się także z kompozytorem młodego pokolenia - Jakubem Polaczykiem - laureatem The Amerykan Prize za utwór "Ojibbeway". The American Prize to seria nowych, krajowych konkursów w sztukach widowiskowych USA zapewniających międzynarodowe uznanie i nagrody pieniężne.
Ponadto w audycji opowiadamy o warsztatach pisania ikon i zapowiadamy rozpoczynający się dzisiaj Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu. W Literackich witaminach - Jakub Ćwiek.

logo

TRÓJKA

00.00 - 01.00   Apteka nocna – Jędrzej Kodymowski

01.00 - 02.00   GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.00 - 04.00      Teraz Polskie – Mariusz Owczarek

04.00 - 06.00      Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.12 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

8.13  Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz – gość: Władysław Teofil Bartoszewski

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński

9.30 Informator Ekonomiczny  Patrycjusz Wyżga

10.15 Kuchnia z jajem – G. Darmetko i G. Kuroń

11.50 Powieść w Trójce: „Moc Truchleje” Janusza Głowackiego

– opowieść o Stoczni na 40-lecie Sierpnia. – PIOTR FRONCZEWSKI, PIOTR MOSS, OLENA LEONENKO – GŁOWACKA

 11.30 Nauka słuchania - Michał Margański

 13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki  Aleksandra Budka

16.00 – 19.00     Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga/wyd. Magdalena Dercz

18.12     Reportaż w Trójce - "Historia jednej walizeczki" reportaż Elżbiety Osowicz (Radio Wrocław)

Autorka na wystawie "Znalezione Ocalone - sztuka z kontenera" we wrocławskiej Zajezdni Dąbie trafiła na powojenne fotografie. Wywołanych jest tylko kilkadziesiąt, ale w rulonach jest około 6 tysięcy zdjęć.

Podobno było ich więcej, tylko ślad po nich zaginął, może gdzieś są i czekają na odkrycie? Kim był autor? - początkowo wiadomo tylko, że nazywał się Józef Radomski, fotografował powojenny Wrocław od 1945 roku, aż do lat 80. To widać na zdjęciach - czego nie widać, próbujemy się dowiedzieć.

Wrocławski IPN na tyle zainteresował się zdjęciami Józefa Radomskiego, że chce wydać album poświęcony autorowi.

 18.31     Bardzo Ważny Projekt - Sylwia Zadrożna

19.00 - 21.00      Wieczór z Trójką -  Wojciech Ossowski

20.45   Powieść w Trójce - „SŁAWOMIR MROŻEK, LEOPOLD TYRMAND. W EMIGRACYJNYM LABIRYNCIE. LSTY 1965-1982” - przyg. Barbara Marcinik

21.00 - 22.00      Klub Trójki – Monika Małkowska

PO CO PIOSENKA. Że jest dobra na wszystko – to wiemy dzięki Starszym Panom. Ale skąd się wzięła jako osobny gatunek?

Śpiewają szczęśliwi i pogrążeni w żalu, bogaci, biedni. Bo ludzie śpiewają w każdej okoliczności: na ślubach, pogrzebach, randkach; idąc na wojnę czy na ryby; uwodząc, zdradzając, wyznając miłość; odrabiając lekcje, podczas ciężkich fizycznych robót, zwłaszcza zbiorowych (więzienie, galery, hufce pracy, odbudowa Warszawy…), podejmując trudne życiowe wyzwania. Podczas długich morskich rejsów (szanty). Pieśniami ludzie wyznają wiarę w Boga, bóstwa, samozwańczym bogom. Piosenki stanowią oręż polityczną i ideologiczne wsparcie dla każdej władz.

O pochodzeniu i sensie piosenek – profesjonaliści, którzy uczą śpiewać. 

Goście: Maria Szreder, kompozytor, organizatorka życia muzycznego na Mokotowie, od lat pracująca z dziećmi i rozwijająca je muzycznie; Grzegorz Żołyniak, śpiewak operowy, pedagog.

22.00 - 24.00     Trzy wymiary gitary – Piotr Baron

logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - praca sezonowa: jak będą funkcjonować tego lata? Czy branże gastronomiczna i odzieżowa będą poszukiwać pracowników? Na jakie stawki możemy liczyć?

9.00-10.00 - Wszystko Gra - zespół Bluszcz opowie o nowym singlu, zapowiadającym trzecią płytę, a duet Jan Serce podzieli się wrażeniami po koncertach, płycie, która już prawie gotowa i wakacjach nad morzem.

21.30-22.00 - Strefa sportu - Darek Matyja porozmawia z Martą Dalecką z AZS o sportowcach z akademickich klubów, o ich sukcesach w Polsce i na świecie, o promowaniu zdrowego trybu życia i o aktywności fizycznej studentów.

22.00-00.00 - Noc rezydentów - Kacper Ponichtera i italo disco, space disco, habibi house - czyli muzyczna zabawa dla tęskniących za wakacjami w tropikach. Poza tym przegląd imprez muzycznych, które znalazły się w nowej pandemicznej rzeczywistości.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

8.00-10.00 - "Poranek" - Audycja plenerowa z Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju.

Spotkania z czołowymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej z całego świata, cykl spotkań dla dorosłych, audycje specjalne, literacka gra miejsca, prezentacja płyty i inne, liczne wydarzenia towarzyszące. W środę 8 lipca rusza 7. Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pod hasłem "Od gór do morza…", którego partnerem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom.​ Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Ewa Poklewska-Koziełło, Michał Rusinek, Dorota Segda i Jerzy Stuhr.

10.45 - Kalinka Kapitanka - Dzieci pod żaglami w Chorwacji. Przecież żagle są nudne, a widoki łódki jednostajne. To dlaczego dzieci tak kochają pływanie na jachtach żaglowych? O życiu i zabawie z dziećmi na jachtach opowie specjalistka żeglarska Kalinka Kapitanka.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Przyrodnicze skarby polskiego wybrzeża. Odwiedzimy dwa przyrodnicze skarby polskiego wybrzeża: Słowiński oraz Woliński Park Narodowy. Zajrzymy do Łeby, miasta leżącego tuż obok Słowińskiego Parku Narodowego, które 366 lat temu 8 lipca uzyskało prawa miejskie.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wybierzemy się w polskie Tatry, ale tym razem latem. Sprawdzimy, jak wyglądają letnie wędrówki po górskich szlakach, jakie zwierzęta możemy spotkać i co podziwiać, a także, na co uważać. Gość: Aleksandra Karkowska, współautorka książki "Na Giewont się patrzy" oraz "Zeszytu tatrzańskiego. My tradycji nie gubimy!".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Jak zachęcić dziecko do samodzielności. Mądre wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka. Pierwsze rozstanie rodziców z dzieckiem, kiedy dziecko bez rodziców wyjeżdża na wakacje np. z dziadkami. Jak sobie to ułożyć? Gość: Agnieszka Stein, psycholog.

2. Temat: Mężczyzna a ciąża. Rozmowa o tym: jak mężczyzna przeżywa ciążę, mężczyzna w okresie okołoporodowym, obecność mężczyzn przy porodzie. Gość: Izabela Markiewicz, psycholog, mama, terapeutka.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gościem programu będzie BOVSKA i jej album "Sorrento". Ponadto wizyta w Australii - obie strony winyla The Teskey Brothers - rewelacji z tamtejszej listy przebojów.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

9.00 - W "Dużej czarnej" Przemysław Psikuta i Roman Markowicz przedstawią sylwetki uczniów pianisty-wirtuoza Maurycego Rosenthala - Charlesa Rosena i Roberta Goldsanda. W programie dzieła Fryderyka Chopina m.in. Berceuse Des-dur op. 57, Wariacje B-dur op. 2 i Mazurki op. 41.

21.00 - Mariusz Gradowski w programie "Chop-in-pop" wychodząc od nagrania Preludium "Deszczowego" Fryderyka Chopina w wykonaniu Marthy Argerich, prezentuje różne popowe mutacje tego dzieła. Wśród reinterpretacji m.in. propozycje Guitar Formation, Chada Lawsona i The Doors.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU