Polskie Radio

"Lewa wolna" Mackiewicza i Festiwal Muzyki Dawnej - słowo i muzyka na środę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 16:24
Dwójka przypomina "Lewą wolną" Józefa Mackiewicza. Powieść łączy fikcję powieściową z autentycznymi wydarzeniami okresu wojny polsko-bolszewickiej. Akcja toczy się po jednej i po drugiej stronie. W "Koncertach w porze lunchu": "Wariacje" Czajkowskiego i "Symfonia C-dur" Mozarta. W "Letniej promenadzie" - transmisja koncertu inaugurującego 42. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Zapraszamy do słuchania!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/ErvinGjata
logo

JEDYNKA

LITERATURA

10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.

Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.

Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.

14.50 - Dariusz Michalski "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". Autor czyta ubarwione muzycznie fragmenty swojej książki o autorze niezrównanych tekstów piosenek, współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście.

To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B., o czasach, w których działał, i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi rodziny Przyborów oraz pochodzącymi z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

O części z tych skarbów autor opowiada​ na antenie​ (od poniedziałku do piątku - od 22 czerwca do 10 lipca)​.

21.45 - Jaroslav Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.

logo

DWÓJKA

LITERATURA

11.00-11.10 - To się czyta latem: Ildefonso Falcones "Malarz dusz", czyta Wojciech Żołądkowicz, odc. 3.

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 1 (powtórzenie).

19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 8.


KONCERTY

14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Piotr Czajkowski Wariacje A-dur na temat rokokowy op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę, Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia C-dur nr 41 "Jowiszowa" KV 551; wyk.: Krzysztof Michalski - wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Boon Hua Lien

19.30-21.30 - Letnia promenada - prowadzi Magdalena Łoś

Transmisja koncertu inaugurującego 42. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej (Kościół Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu)

Johann Schimrack Lobe den Herren meine Seele; Jauchzet dem Herren alle Welt; Samuel Scheidt Sic Deus dilexit mundum; Ich hebe meine Augen auf zu den Bergen; Heinrich Schütz Musicalische Exequien,

wyk. Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

 

KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Jean Sibelius Valse triste op. 44 nr 1, Andrzej Panufnik Concerto festivo, Piotr Czajkowski V Symfonia e-moll op. 64, Edward Elgar Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85

wyk: Pieter Wispelwey - wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura

(Katowice, Sala im. Fitelberga, 4.10.2002)

logo

TRÓJKA

LITERATURA

11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od poniedziałku 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przygotowała Barbara Marcinik.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaka uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.45 - "Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand. W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982" - 12 fragmentów od 22 czerwca 2020. PREMIERA

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści "Zły", do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat - od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomina tę korespondencję, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca).

W roli Tyrmanda - PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

W roli Mrożka - PIOTR MACHALICA

Muzyka - ŁUKASZ BOROWIECKI

Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

CZWÓRKA

LITERATURA

8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza "Ipecacuana" (cz.2) Brunona Jasieńskiego w wykonaniu Dużego Pe, czyli Marcina Matuszewskiego - rapera, freestyleowca, DJ-a, autora tekstów, dziennikarz i promotora muzycznego, autora audycji "Czwarta Fala" w Czwórce w soboty o godz. 19.00.

8.35 - W cyklu "Książka w Czwórce" - "Przygody młodego przyrodnika" sir Davida Attenborough czyta Wojciech Chorąży.

10.45 - Riley Lucinda „7 sióstr” - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.

15.45 - Andrzej Kruszewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt". 

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

8.45 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryla Cuthbert); Romantowska Anna (Ania Shirley); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Konarowski Mirosław (Gilbert Blythe); Gerson-Dobrowolska Bronisława (Ciotka Józefina Barry); Bielska Olga (Małgorzata Linde).

12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka współtworzona z 3-letnim Frankiem pt. "O Alicji uwięzionej na placu zabaw".

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść pt. "O złym Pusteckim".

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie. 

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU