Polskie Radio

Konkursy i "książkowe playlisty" - Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 15:00
Dlaczego poddajemy się poprawności politycznej i przestajemy nazywać rzeczy po imieniu? Powiemy jak zostać DJ-em na festiwalu muzycznym. Wstrząsający reportaż "Roger" o nastolatkach sięgających po narkotyki w wakacje.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" wizyta Sławy Bieńczyckiej w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach w ramach Turystycznej Listy Przebojów.

300 zabytkowych pojazdów, stare radioodbiorniki, aparaty fotograficzne, gramofony i rodzinna pasja 3 pokoleń czyli Lato z Radiem odwiedza prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach - kolejne miejsce z Turystycznej Listy Przebojów PL. Jak mandaty dawane przez milicjantów przyczyniły się do powstania muzeum? Komu podarował swoje pierwsze rządowe auto Bolesław Bierut?

Jaką historię kryje Mercedes 170V, którym jeździła gwiazda przedwojennego kina Loda Halama? Jak powstała replika Papamobile, który "zagrał' w kilku filmach o papieżu Janie Pawle II? I dlaczego 2 miesiące temu znakomita aktorka, Barbara Krafftówna przyjechała zobaczyć pewien czołg?

Tematem przewodnim audycji i opowieścią, za którą będzie można otrzymać tegoroczną maskotkę LzR - łosia będzie wspomnienie o tym, jakimi pojazdami jechaliśmy na ceremonie ślubne - reporter Lata z Radiem będzie o to pytał urzędników, dozorcę z Pałacu Ślubów oraz oczywiście słuchaczy.

Zaprasza Daniel Wydrych.

21.00 - Magdalena Mikołajczuk zaprasza na "Kulturalna Jedynkę" a w niej ​90. urodziny Andrzeja Mularczyka - pisarza, autora słuchowisk m.in. W Jezioranach; Cyrk odjechał, lwy zostały; Z głębokości wód; Solo na trąbkę. Reportaży i scenariuszy filmowych m.in. Sami swoi, Dom, Katyń, Blondynka. W programie: fragmenty rozmów z Jubilatem oraz jego reportaży i słuchowisk.  ​

logo

DWÓJKA

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Jarosław Marek Rymkiewicz w 85. urodziny, aud. Doroty Gacek

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

- Wśród muzyków był już taki pozytywny ferment i nie chcieliśmy, żeby byli rozczarowani - mówiła w Poranku Dwójki Anna Norek - Skrycka zapowiadając IV Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Założycielka i prezeska Fundacji im. Seiferta zdecydowała, że tegoroczny konkurs nie zostanie odwołany mimo pandemii, niemniej w całości odbędzie się online.

W Poranku Dwójki porozmawiamy o tym, jak sprawdziła się ta formuła, czy ten pozytywny ferment utrzymał się mimo braku bezpośredniego kontaktu miedzy publicznością i artystami. Podsumujemy również tegoroczne występy. O tym wszystkim porozmawiamy z Michałem Urbaniakiem, który zasiadał w jury Konkursu oraz z jednym z półfinalistów - Dawidem Czernikiem. Początek o godz. 9.30.

W Poranku Dwójki w tym tygodniu wielkie wydarzenie - "Jan Krenz Diamentowe Batuty". Płyta poświęcona wielkiej postaci, wybitnemu​ dyrygentowi i kompozytorowi silnie związanemu z Polskim Radiem. Dwupłytowe wydawnictwo zawiera wykonane pod dyrekcją dyrygenta dzieła z repertuaru polskiego i zagranicznego.

Niewątpliwym atutem jest obszerny, dwujęzyczny booklet zawierający słowo wstępne do albumu napisane przez Małgorzatę Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia i autorki serii Diamentowych Batut, zdjęcia Jana Krenza z różnych okresów twórczości oraz wnikliwy tekst Grzegorza Michalskiego o twórczości Maestro i o utworach zamieszczonych na płycie.

Wydawnictwo "Jan Krenz Diamentowe Batuty" otwiera serię dwunastu wydawnictw poświęconych polskim dyrygentom uhonorowanym Diamentową Batutą.  A od poniedziałku album ten jest Płytą Tygodnia w Poranku Dwójki.

Ponadto w audycji:

- kulisy krakowskiego Teatru Variété,

- Historia Pewnego Utworu i Missa solemnis Ludwiga van Beethovena,

- "Miłość zaklęta w zapachu"- biografia Coco Chanel.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu 85. urodziny obchodzi Jarosław Marek Rymkiewicz. W Poranku posłuchamy wierszy poetów, którym poświęcał swoje książki lub tych, których tłumaczył z języka rosyjskiego i angielskiego. Będą to utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Leśmiana, Osipa Mandelsztama, Wystana Hugh Audena.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Beethoven, Koncert potrójny C-dur op. 56, VII Symfonia A-dur op. 92, Anne-Sophie Mutter, Daniel Barenboim, Yo-Yo Ma, West-Eastern Divan Orchestra, DG 00028948382422 - prowadzi Andrzej Sułek

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Szenajch

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Agata Szymczewska - prezentuje ulubione nagrania ze swoich muzycznych zbiorów

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Archiwum twórczości Zygmunta Rytki to ponad 40 000 fotografii na slajdach i negatywach, blisko 1000 sygnowanych autorskich odbitek, a także kilkanaście filmów, obiekty, teksty i szkice oraz albumy rodzinno-artystyczne. Efektem pierwszych dwóch lat pracy nad opracowaniem archiwum jest udostępniona na stronie baza 6000 fotografii z okresu 1970–1999, a także wybrane teksty i szkice oraz prywatne fotografie i dokumenty, w większości wcześniej niepublikowane - opowiada o nich kurator Karol Hordziej.

Ponadto w audycji zapraszamy na wystawę w Muzeum Górnośląskim w Bytomu, które obchodzi 110 rocznicę istnienia, omawiamy  dwie ciekawe propozycje fonograficzne  na lato, i zapowiadamy Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Muranów w Warszawie.

W Literackich witaminach - Wojciech Bonowicz.   

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Jan Kowalewski - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

 logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Nie do powiedzenia - Agnieszka Furtak. Co to znaczy utrzymywanie dobrych relacji. Gość: Maciej Szczukowski

02.00-04.00 - Annały Migały - Michał Migała

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.42     Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość: Marcin Kierwiński, KO

8.13     Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość: Radosław Fogiel, PiS

8.42     Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość: - prof. Ewa Marciniak (politolog UW) i prof. Henryk Domański, socjolog PAN

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Ryszard Jaźwiński i Mariusz Owczarek

9.30      Informator ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga. Gość: Paweł Rochowicz

10.20    Vlogowskaz - Gabriela Darmetko. Temat: o fotografowaniu jedzenia, gość: Melania Baranowska, która prowadzi blog My little good adventure i insta Melkamell, gdzie pisze o kuchni azjatyckiej i zawodowo robi zdjęcia jedzeniu.

10.45    Fajny Film - Ryszard Jaźwiński. Temat: o filmie "#tuiteraz" (Instagramowa znajomość, która zmieniła życie głównego bohatera). Rozmowa z Izabelą Wierzbicką.

11.30    Instrukcja obsługi człowieka. Temat: o sztuce życia

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45   Trzy Strony Świata 

17.30   Ekonomia w Trójce

18.12 - Reportaż w Trójce - "Roger" - Dorota Boniecka-Górny

Rozpoczęły się wakacje. Wtedy właśnie najczęściej sięga się po pierwsze narkotyki, często nie ostatnie. Tak jak to zrobił Roger, który właśnie na wakacjach po maturze zapalił pierwszą marihuanę. Musiało minąć aż 17 lat, by osiągnął trzeźwość.

Stracił wszystko, teraz próbuje stawać na nogi dzięki siostrze Jolancie Glapce, która od lat pracuje z osobami uzależnionymi. Niedawno zbudowała w Legionowie ośrodek "Pasja życia", w którym narkomani przystosowują się do powrotu do życia w społeczeństwie. Roger jest jednym z nich.

18.30   Bardzo Ważny Projekt 

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Michał Margański

21.00-22.00 - Klub Trójki - Tomasz Michniewicz. Temat: O języku poprawności politycznej 

Punktem wyjścia byłaby dyskusja, która w Polsce niedawno rozgorzała na nowo na temat określenia "Murzyn" za sprawą zdjęć dziewczyny z tabliczką "Stop calling me Murzyn" z antyrasistowskich protestów po zabójstwie George'a Floyda. Później poszlibyśmy w stronę funkcji języka wartościującego opis świata, ukrywającego co niewygodne ("kraje rozwijające się" albo "ekonomicznie nieprzystosowane" zamiast "biedne") i zmieniającego normy.

Co o nas jako społeczeństwie mówi język, którym się posługujemy? Co jest ważniejsze - urażone uczucia ciemnoskórych obywateli czy obiektywna etymologia słownikowa? A może czegoś nie bierzemy pod uwagę? Czy językowa poprawność polityczna to na pewno taka świetna idea? Czy nie przynosi czasem więcej szkody niż pożytku? Czemu przestajemy nazywać rzeczy po imieniu? Dlaczego znikają obiektywne normy, definicje, kontury? Co w zamian? Gdzie są granice absurdu? Komu taki dyskurs służy? Czy komuś coś odbiera?

Goście: Katarzyna Kłosińska, Agnieszka Kozakoszczak, Fundacja na Rzecz Różnorodności Społecznej i Mamadou Diouf

22.00-23.00 - Sekcja rytmiczna - Marta Malinowska

23.00-00.00 - Czas niezwykły - E. Korczyńska. Temat: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i jego akcja letnia.

Na początku czerwca dzieci wróciły do środowiskowych ognisk wychowawczych i świetlic TPD.

Wszystko to, oczywiście, w zgodzie z wymogami sanitarnymi, jakie wciąż obowiązują. Rozpoczęła się też akcja letnia. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci od 101 lat organizuje wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Kolonie, ale też i półkolonie w miejscu zamieszkania. Prowadzi między innymi domy wczasów dziecięcych i szkolne schroniska młodzieżowe.

Goście: Jolanta Szklarska, pedagog, Sekretarz Generalny ZG TPD, Grzegorz Piestrak Wiceprezes ZG TPD, Sylwester Nowak Prezes Oddziału TPD Praga Południe Warszawa, Kazimierz Pleśniak Prezes Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego TPD.

Na wyciągnięcie ręki: Projekt aPSYstent

Fundacja Vis Maior poszukuje ochotników, którzy zechcą przyjąć do swojego domu 3-miesięcznego szczeniaka i pomóc w socjalizacji, i przygotowaniu go do specjalistycznego szkolenia na psa przewodnika.

Rodzina zastępcza jest odpowiedzialna za zapewnienie odpowiedniego środowiska domowego przez około rok. W tym czasie opiekun jest odpowiedzialny za nauczanie podstawowych zasad posłuszeństwa, manier domowych, zabieranie szczeniaka na spotkania, wycieczki po mieście, do pracy, na uczelnię, w miejsca publiczne. Fundacja Vis Maior szkoli obecnie 11 szczeniąt, w ramach ogólnopolskiego projektu aPSYstent.

logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - Zostań DJ-em na festiwalu muzycznym, czyli propozycja twórców gry "Guitar Hero". Po stworzeniu swojego awatara w Fuserze, gracz stanie się DJ-em na festiwalu muzycznym.

10.00-12.00 - Stacja Kultura - w wakacyjnym cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdza co czytają i o czym piszą muzycy. Gościem drugiego odcinka będzie Bela Komoszyńska - wokalistka zespołu Sorry Boys. Na stronie internetowej Czwórki w zakładce Kultura znajdziecie "książkowe playlisty", które pomogą zaplanować lektury na wakacje.

22.00-24.00 - Strefa Dread - spotkanie z włoskim dubem w wydaniu dwóch mistrzów: Paolo Baldini oraz Dan-I i album "Dolomites Rockers". Przybliżymy słynne reggae "Sugarshack Sessions", sprawdzimy co nowego u Shaggy’ego i Gentlemana.

13.00-14.00 - Płyta tygodnia - płyta "Prymityw" Sebastiana Fabijańskiego - popularnego aktora filmowego oraz rapera. Pracę nad debiutanckim albumem rozpoczął w 2019 roku, a ukazał się 19 czerwca bieżącego roku nakładem krajowej hiphopowej wytwórni Asfalt Records. W audycji Muzyczny Lunch co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

17.15 - "Skarbonka" - Globalizacja, a co to takiego, czy ona napędza czy szkodzi gospodarce? Czy to prawda, że 2000 tys. km od domu możemy kupić ulubioną czekoladę?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Obchodzimy Dzień. Gościem królika i lwa będzie Joanna Jaroć, opiekunka ogrodów w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, która opowie o historii ziemniaka na świecie i w Europie oraz różnych ciekawostkach związanych z królem bulw.​

Dla rodziców:

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gość: Marek Majewski, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Ponadto nowe polskie kapele, premiery rockowe, heavy metalowe, blues rockowe.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

12.00 - W audycji "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" Marcin Majchrowski zaprezentuje m.in. nagrania łotewskiej pianistki Diny Yoffe - usłyszymy Koncert f-moll op. 21 nagrany na fortepianie historycznym bez towarzyszenia orkiestry oraz Wariacje D-dur na temat pieśni Moore’a na, które artystka wykonała z Danielem Vaimanem na cztery ręce na instrumencie współczesnym.

21.00 - Interpretacje, aranżacje i inspiracje dotąd niespotykane w Polskim Radiu Chopin takich artystów jak Jean-Michel Jarre i zespołu Propellerheads zaprezentuje w wieczornym paśmie "Chop-in-pop" Mariusz Gradowski.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak