Polskie Radio

"Stacja kultura" i "Popołudnik". Propozycje na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 19:16
Czwórka odwiedzi Gdańsk i Octopus Film Festival, którego jest patronem. Polskie Radio Dzieciom zaprosi na spacer po Polsce szlakami najważniejszych zamków. Pojawi się też w parku miniatur, uformowanym na kształt Polski. Zapraszamy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/LubosHouska
logo 

„Lato z Radiem” (g.9-12)

Wspólnie z Małgorzatą Raduchą odwiedzimy kolejny obiekt zgłoszony przez Słuchaczy do Turystycznej Listy Przebojów, czyli Muzeum Czartoryskich w Puławach. To rezydencja wzniesiona w latach 70. XVII wieku. Początkowo jej właścicielem był Stanisław Lubomirski, zaś po zniszczeniu pałacu przez wojska szwedzkie, odbudował go książę Adam Czartoryski. Za jego sprawą pałac stał się wówczas centrum życia politycznego i artystycznego.

O historii pałacu, jego dawnych mieszkańcach i mieszczącym się tam obecnie muzeum opowiedzą:   Honorata Mielniczenko dyr. Muzeum Czartoryskich w Puławach, Grażyna Bartnik z Działu Merytorycznego Muzeum i Dominika Rodzoch-Młodkowska - specjalista ds. edukacji Muzeum.

Także we wtorek kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum”…

… a ponadto jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza

Zaprasza Roman Czejarek. 

„Eureka” g.19.10-19.30 ITER,  czyli Słońce na Ziemi

 Ma być w nim dziesięć  a może i więcej razy goręcej niż we wnętrzu  Słońca.   Na południu Francji, w Cadarache,   rozpoczynają się  prace nad budową najpotężniejszego na świecie reaktora termojądrowego.  Reaktor  eksperymentalny  w kształcie torusa o średnicy  prawie 30 metrów, o nazwie ITER   będzie wytwarzał plazmę o temperaturze  od 150 do 300 mln  stopni Celsjusza.  Plazma to czwarty stan materii.  Paliwem będą  izotopy wodoru: deuter i tryt uzyskiwane np. z wody morskiej. Jądra atomowe  zderzając się, łącząc  wytwarzają  gigantyczną  energię. To ma  przynieść  ludzkości  szansę na nowe, przemysłowe,  źródło czystej energii.  ITER to  ma być kolos ważący około 23 tysięcy ton, czyli  trzy razy więcej  niż wieża Eiffla. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilkadziesiąt krajów,  w tym Polska.   Marzenie o  przemysłowym  źródle energii, produkowanej w procesie syntezy, procesie podobnym jak ten  na Słońcu, narodziło się w latach 50 ubiegłego wieku.  Jeszcze się nie  zmaterializowało. Dlaczego  trudno  je spełnić ? Czy  zrobi to  ITER?

W  radiowej Jedynce  te pytania zadam gościom EUREKI.  Będą nimi:   dyrektor Instytutu  Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy   im. Sylwestra Kaliskiego prof. Andrzej Gałkowski – były  szef krajowego konsorcjum  zajmującego się fuzją  i   profesor  tegoż Instytutu Monika Kubkowska, która  teraz kieruje krajowym konsorcjum zajmującym się fuzją, jest także  polskim delegatem do Konsorcjum EUROfusion. 

Zaprasza Dorota Truszczak 


logo 

 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

Kameralne koncerty w podwórkach kamienic - ostańców, spacery po dawnej Dzielnicy Północnej, po miejscach, w których żyli, mieszkali i tworzyli przedwojenni artyści, ludzie kultury przedwojennej Warszawy, muzyka Franza Schuberta, Mieczysława Wajnberga czy Szymona Laksa oraz współczesne utwory  rezydenta tegorocznej edycji festiwalu – znakomitego izraelskiego kompozytora Yaira Klartaga - w Poranku Dwójki opowiemy o trwającym przez cały sierpień wydarzeniu WarszeMuzik.

O programie czwartej odsłony wydarzenia porozmawiamy  z jego kuratorami – flecistką Anną Karpowicz oraz pianistą Makiem Brachą o godz. 9.30. W audycji również: 
- wizyta w londyńskim Muzeum Designu na wystawie "Electronic: From Kraftwerk to The Chemical Brothers"

- parkowanie w miejscach niedozwolonych, przekonanie, że miasta zbudowano dla samochodów, czyli "samochodoza" w cyklu Nowa Mowa

- obchody 75-lecia Łodzi Filmowej.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tym tygodniu w Poranku posłuchamy najpiękniejszych wierszy polskich w interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Znakomity aktor 13 sierpnia obchodziłby 70.urodziny. Z Archiwum Polskiego Radia przypomnimy w jego interpretacji wiersze Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima i Józefa Wittlina.

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Hildur Guðnadóttir - Muzyka do serialu „Czarnobyl”, DG 00028948363636 – prowadzi Grzegorz Dąbrowski

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków.

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę  – prowadzi Bartosz Panek

We wtorkowej audycji Wybieram Dwójkę rozmowa z Anną Arno, autorką pierwszej biografii Konstantego Jeleńskiego, krytyka literackiego, eseisty,  współpracownika paryskiej „Kultury”, promotora literatury polskiej w Europie. Autorka książki przedstawia skomplikowane rodzinne koligacje Jeleńskiego, jego wojenne losy –  żołnierza Dywizji Pancernej generała Maczka,  związek bohatera książki z włoską malarką Leonor Fini, jego fascynację twórczością Gombrowicza i relacje tego Kosmopolity i Polaka z kulturalnymi elitami całej Europy. Porozmawiamy też o sukcesie "ArtSFery" otwartej przez Muzeum Narodowe w Krakowie,  to nowa plenerowa przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, na trawniku przy dawnym Hotelu Cracovia odbywać się będą koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz seanse filmowe. Publiczność ma do dyspozycji ponad tysiąc metrów kwadratowych trawnika z leżakami i dostępem do kawiarni. "ArtSFera" ma też zwrócić oczy widzów na Cracovię - obiekt, który po modernizacji stanie się nowym muzealnym oddziałem poświęconym architekturze i designowi. A w naszym wakacyjnym cyklu "Literackie witaminy" gościem Kingi Michalskiej będzie poetka i pisarka Agnieszka Wolny-Hamkało.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Na tropie Vinzenza - rozmowa z Jackiem Hajdukiem – aud. Doroty Gacek

. 

 

00.00 - 04.00  Trzecia Strona Księżyca 

04.00 - 06.00  Trójkowy budzik – Radosław Okrasko  

06.00 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.50 Urywki z kalendarza - Łukasz Błąd

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek

7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha

8.13 Salon Polityczny Trójki - gość Szymon Hołownia; rozmawia Beata Michniewicz

8.43 Muzyczny rozkład jazdy - Mariusz Owczarek 

09.00 – 13.00 Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach

9.30  Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga

10.10  Płyta tygodnia: Frele – Hehe (koncert 9.08 w Studiu im. A. Osieckiej, gościem będzie Marcin Wyrostek)

10.20  Astronomia języka – Katarzyna Kłosińska

12.20   Klucz do autostrady – Daniel Wyszogrodzki 

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 - 15.00  Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda 

15.00 - 16.00  W Tonacji Trójki – Piotr Baron

16.00 - 19.00  Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45  Trzy Strony Świata  - Ernest Zozuń

17.10 Płyta tygodnia: Dziesięć kroków. Memoriał warszawski 1944

18.12  Reportaż w Trójce 

18.35  Podsumowanie dnia ​

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann 

21.00-22.00  Klub Trójki – Michał Żakowski

22.00 - 23.00  Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz 

23.00 - 00.00  Audycja muzyczno-publicystyczna –  Agnieszka Furtak

Miasta nie muszą być wyłącznie miejscem pracy, z którego uciekamy przy każdej nadarzającej się okazji. Ich place, ulice i budynki kryją w sobie skarby przeszłości, naznaczonej wspólnym losem ludzi i zwierząt.

Nauczmy się razem sztuki odkrywania naszych miejscowości. Zwłaszcza że w obliczu postępującej katastrofy klimatycznej lokalna turystyka stanie się prawdopodobnie koniecznością. Poszukajmy też sposobów, by uczynić z nich przyjazną dla wszystkich przestrzeń.

W nawiązaniu do tematu sierpniowego numeru miesięcznika Znak.


. 

 

Stacji Kultura (10.00-12.00) odwiedzimy Stocznię Gdańską i tereny AmberExpo, gdzie do 9 sierpnia potrwa Octopus Film Festival. W programie ponad trzydzieści filmów gatunkowych z różnych dekad i stron świata. Będą też pokazy specjalne i spotkania z gośćmi on – line. Zapraszamy na relację z pierwszego dnia Octopus Film Festival.

Od 14 do 15.00 w Ratujemy świat - ekologiczny transport nie tylko na prąd. Coraz częściej słyszy się o pojazdach na wodór. Powstają już pierwsze prototypy samochodów i autobusów z takim właśnie zasilaniem. Czy taka będzie przyszłość motoryzacji?

W audycji TOP (17.00-19.00) sprawdzimy, czy warto chwalić się fotkami z wakacji w sieci. Na co można sobie pozwolić? Jakie zagrożenia wynikają z publikacji zbyt wielu informacji z naszego życia osobistego?

Strefie Sportu (21.30-22.00) porozmawiamy o polskim snookerze, który rośnie w siłę, a światowy wraca do gry o najwyższą stawkę. Naszym gościem będzie Adam Stefanow - snookerzysta.


. .

15:00-17:00 "Popołudnik" - Spacer po Polsce szlakami najważniejszych zamków. Odwiedzimy również park miniatur, uformowany na kształt Polski obszar o powierzchni ok. 1 hektara z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi, 49 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, a znajdujące się obecnie w granicach Polski. 

17:15-17:45 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim"- Szymon opowie o tym, jak pływał z rekinami! Dowiemy się wielu ciekawostek związanych z tymi niezwykłymi rybami. Czy rzeczywiście wszystkie są takie niebezpieczne? Przejdziemy również krótki kurs nurkowania. Dowiemy się, jakie są rodzaje kursów, o czym trzeba pamiętać pod kątem bezpieczeństwa i jaki potrzebny jest do tego sprzęt.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"- Z Karolem  Wójcickim, popularyzatorem wiedzy o kosmosie, rozmawiamy o jego ostatniej wizycie na Islandii, o ostatnio obserwowanej przez nas komecie C/2020 F3 NEOWISE i o tym, co możemy zobaczyć kiedy w sierpniu spojrzymy w niebo. 

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica"1 temat: Gdzie można spotkać kleszcza, jak gryzie kleszcz, co się dzieje po ugryzieniu i co robić, kiedy nasze dziecko ugryzie kleszcz. Opowiemy też o tym, jak reagować, gdy dziecko ukąsi komar. Gość: Ewa Miśko - Wąsowska, pediatra.

2 temat: O noszeniu dzieci  w chustach i nosidłach miękkich ze szczególną uwagą skierowaną na harmonijne wpisanie noszenia w codzienną pielęgnację małego dziecka, w kontekście jego rozwoju psychomotorycznego oraz potrzeb jego i jego rodziny. Gość: doradca z Akademii Noszenia Dzieci Milena Nadolna-Dróżdż. 

. 


O godzinie 12:00 w premierowym odcinku cyklu Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? Marcin Majchrowski przedstawi m.in. Barkarolę Chopina w fenomenalnych interpretacjach wielkich pianistów 2. połowy XX wieku – Benno Moiseevicha oraz czeskiego wirtuoza Ivana Moravca.

O godzinie 19:00 w dwugodzinnych Romantycznych brzmieniach, jednym z najstarszych pasm anteny, Magdalena Łoś przedstawi premierowo kompozycje Fryderyka Chopina (Janusz Olejniczak w Nokturnie c-moll na instrumencie historycznym) oraz Introdukcję i wariacje na temat pieśni „Suche łzy” Schuberta, Koncert klarnetowy Louisa Spohra i Veni Creator autorstwa ukochanego nauczyciela Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera (interpretacja Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka).

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak