Polskie Radio

Orwell i Festiwal w Dusznikach. Literacko i koncertowo we czwartek

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 17:50
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/congerdesign
logo 

LITERACKO: 

Ok. g.10.35 do 14 sierpnia  audiobook pt. „W głębi lasu” w oparciu o książkę Harlana Cobena. Książkę czyta Krzysztof Globisz. 

Jaką   tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary   jakimś cudem przeżyły?

Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone   krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?

O g. 21.45  do 14 sierpnia audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja czyta Grzegorz Wons.

O g. 23.50 do 14 sierpnia "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

 

LITERACKO:

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W Poranku posłuchamy wierszy o bohaterskim mieście, nie tylko tych z okresu wojny i okupacji. Zaprezentujemy utwory Tadeusza Gajcego, Artura Oppmana, Jerzego Lieberta, Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Petr Stancik "Bezrożec", czyta Wojciech Solarz, odc. 4

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 22 (powtórzenie) 

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz "Zdobycie władzy", czyta Marcin Hycnar, odc. 4

KONCERTOWO: 

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Andrzej Sułek

Transmisja koncertu z Sali NFM we Wrocławiu - Inauguracja 75. Festiwalu w Dusznikach

Fryderyk Chopin Koncert e moll op.11, Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur „Pastoralna”, wyk. Piotr Paleczny - fortepian, Orkiestra NFM, dyr. Antoni Wit

. 

LITERACKO:

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska. 

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski 

21.00 - 22.00      Klub Trójki – Piotr Semka

Epoka Edwarda Gierka 1970-1980. 40 lat temu zaczął się schyłek władzy najpopularniejszego lidera PRL.

Goście: Jerzy Eisler – historyk, Ryszard Bugaj - ekonomista, Piotr Gontarczyk – historyk

Edward Gierek nie pozostawia nikogo do dziś obojętnym. Jak rozwijała się jego kariera w latach 60? Czy to Sowieci stali za jego dojściem do władzy w  Grudniu 1970?

Jak wyglądał proces wykrystalizowania się jego snu o szybkim ekonomicznym dogonieniu Zachodu? Jaką politykę prowadził wobec władz ZSRR?  Jakie były podobieństwa między rządami Gierka a z drugiej strony polityką Nicolae Ceaucescu czy Janosza Kadara ? 

Dlaczego jego epoka jawi się wielu Polakom tak barwnie? Czy nie łączy się to z rozgrzeszaniem jego odpowiedzialności za pacyfikację Radomia Ursusa i przypadki śmierci działaczy opozycji ?

Jaką pozycję zajmuje dziś w pamięci Polaków?

.

 LITERACKO:

  • Godz. 8.30 - W „Kąciku literackim” polecamy interpretację wiersza „Pomidor” Jana Brzechwy w wykonaniu Grzegorza Łapanowskiego.
  • Godz. 8.35 - fragmenty książki "Rok 1984" George'a Orwella, czyta Jerzy Radziwiłowicz.
  • Godz. 10.45 - fragmenty książki "Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante czyta Laura Breszka.
  • Godz. 15.45 – fragmenty książki "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcia Marqueza, czyta Adam Ferency.
. 

LITERACKO:

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. „Pod lustrem wody”. Dlaczego nie należy wyśmiewać się z innych i jak skończyłaby się wodna historia Skrzata Zenona, gdyby nie pomoc żółwia Ernesta.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O sprytnym chłopie i głupim diable”.

19:10 "Książka do poduszki" - Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.  

Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak