Polskie Radio

Festiwal Chopinowski i Miłosz. Koncerty i literatura

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:22
Program 3, przypomina przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, książkę Janusza Głowackiego "Moc truchleje", a Program 2 prezentuje kolejny fragment "Zdobycia władzy" Czesława Miłosza. Dwójka zaprasza także na transmisję z Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pikselstock/Shutterstock.com
logo 

LITERACKO:

 
Ok. 10:35 do 14 sierpnia  audiobook pt. „W głębi lasu” w oparciu o książkę Harlana Cobena. Książkę czyta Krzysztof Globisz. Jaką   tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?
Na podstawie tej powieści powstał polski serial dla jednej z platform cyfrowych z Grzegorzem Damięckim w roli prokuratora.

O g. 21.45  do 14 sierpnia audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja czyta Grzegorz Wons.

O g. 23.50 do 14 sierpnia "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

KONCERTOWO:

O godz 20.00 koncert online Kasi Kowalskiej w ramach tegorocznego Lata z Radiem.


 

LITERACKO:

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc.2.

15.00– 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 25. 

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 7 

KONCERTOWO:

14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Marek Zwyrzykowski 
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza, Marcin Bronikowski – baryton (Katowice, sala koncertowa Akademii Muzycznej, 14.07.2012) 
Wojciech Kilar Siwa Mgła na baryton i orkiestrę, Krzesany     
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak (Katowice, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, 14.07.2012) – fragmenty koncertów Nocy Kilara (z okazji 80 urodzin kompozytora) 
Wojciech Kilar Lament na chór a capella

19.30 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Marcin Majchrowski Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju-transmisja

Recital fortepianowy: Jan Jiracek von Arnim  
Franciszek Schubert Drei Klavierstücke D 946, Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa Es-dur op. 81a „Les Adieux”, Franciszek Schubert Impromptu As-dur D 899, Fryderyk Chopin Ballada As-dur op. 47, Etiuda cis-moll op. 25 nr 7, Ludwig van Beethoven Sonata quasi una fantasia cis-moll op. 27 nr 2 „Księżycowa”

.


PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska. 

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski 

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

 . 

 

KONCERTOWO:

12 cali na godzinę (19.00-20.00) to kolejny set DJ-ski. Zagra Huragan - jeden z najciekawszych warszawskich producentów i DJ-ów młodego pokolenia.

"Byliby zniknęli" i "Wiersze na Bruku" to artystyczne projekty Stephana Ruttena. Jakie historie można znaleźć w starych listach, zdjęciach i pocztówkach, wyrzuconych do śmietnika albo pozostawionych w opuszczonych mieszkaniach po śmierci właścicieli? Czy da się na ich podstawie odtworzyć życie człowieka? O tym porozmawiamy w Strefie Prywatnej - między godz. 20.00 – 21.30.

Literatura

 

. .

Propozycje literackie:

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. „Świerszcz” cz.7. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O chciwej dziedziczce zamienionej w złoto”. 

19:10 "Książka do poduszki" - Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak