Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Ratujemy świat". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 15:37
O zagrożeniach w sieci i nowej formie osaczania nieletnich. Sprawdzimy, w jaki sposób nieme obiekty mogą stać się nośnikami wybrzmiałego dźwięku. Powiemy też o Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/tookapic
logo

W "Czterech Porach Roku" (9.00-12.00) młode dziewczyny nagabywane w sieci. Policjanci i rodzice szukali Roksany G. (14 l.) z Bielska Podlaskiego od poniedziałku 7 września. Odnalazła się w nocy z piątku na sobotę 12/13 września na Dolnym Śląsku, w... ziemiance w lesie. Do ucieczki z domu namówił nastolatkę 37-letni Kamil S., który zwabił ją do Bolesławca, podszywając się pod jej rówieśnicę. W jaki sposób 14-latka sprowadziła na własną głowę takie niebezpieczeństwo? Wyjaśnią bielscy policjanci i psycholog Ewa Dziemidowicz z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę" - w studiu rozmowa o zagrożeniach w sieci i o nowej formie osaczania nieletnich.

Poza tym - ptaki w domu: kanarek, papuga, szpak. Jaka klatka? Jaki pokarm? Czyszczenie klatki. Czy ptaki egzotyczne powinny mieszkać z ludźmi? Gość - weterynarz Kacper Kowalczyk.

Do tego kilka słów o pomocy sąsiedzkiej - nie tylko w czasie pandemii - na przykład na Powiślu prężnie działa grupa młodych wolontariuszy pomagających starszym - mat. reporterski "Sąsiedzi sąsiadom" oraz o projekcie "Warszawa wspiera" - zorganizowanych dzielnicowo zespołów niosących pomoc aprowizacyjną i psychologiczną. Zapraszają Joanna Racewicz i Grzegorz Frątczak.

Między 13.00 a 15.00 - "Muzyczna Jedynka" – Zbigniew Zegler

Będzie energetycznie, ekologicznie i eklektycznie, choć z przewagą rocka, bo gościem Muzycznej Jedynki będzie hołubiony przez fanów i doceniany przez krytyków od ponad trzech dekad, muzyk takich grup jak Turbo czy Acid Drinkers. Był także krócej w KAENŻET, czyli w projekcie Kazik na Żywo, Flapjack, czy 2 TM 2,3. Od dziesięciu lat lider, gitarzysta i wokalista grupy Luxtorpeda - Robert LITZA Friedrich. Jego zespół w najbliższych dniach wyda album "Anno Domini MMXX", co powinno być punktem wyjścia do interesującej rozmowy i posłuchania przedpremierowo nowej muzyki Luxtorpedy.​

Po 23.00 "Druga  szansa" – reportaż Antoniego Rokickiego

Każdy człowiek ma w życiu drugą szansę. To, jak ją wykorzysta, zależy tylko od niego. Co ważne, ta szansa nie jest nam dana raz na zawsze... – mówi Iwona Wawrzyniak, która od trzydziestu lat jest uzależniona od alkoholu. W najtrudniejszym momencie swojego życia, będąc osobą bezdomną, sięgała po denaturat. Jej droga do trzeźwości rozpoczęła się 5 lat temu, kiedy jej partner Marek zachęcił ją do podjęcia terapii. Niedługo po tym pani Iwona dołączyła do Anonimowych Alkoholików. Dziś w wieku 62 lat dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. Wierzy, że jej historia będzie przestrogą, ale także nadzieją – na to, że nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje życie na lepsze.


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Hollywoodzka produkcja inspirowana losami polskich muzyków z lat 30. i 40. XX wieku pt. "Znajdę Cię" na otwarcie festiwalu, filmy m.in. z Francji, Węgier, Iranu, Japonii, Finlandii i Ukrainy, słuchowiska radiowe, kilkadziesiąt debat naukowych. W Poranku Dwójki opowiemy o XII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Ideą wydarzenia jest prezentowanie filmów i słuchowisk radiowych, które ukazują losy bohaterów walczących o wolność Polski. O rozpoczynającym się w czwartek w Gdyni festiwalu NNW porozmawiamy z jego dyrektorem Arkadiuszem Gołębiewskim. Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji zaprosimy też Państwa na spacer po arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach - po niezwykłym parku oprowadzi nas towarzyszący profesorowi Pendereckiemu w budowie arboretum ogrodnik Stanisław Dudek.

W audycji sprawdzimy też, w jaki sposób nieme obiekty mogą stać się nośnikami wybrzmiałego dźwięku - m.in. o tym możemy przekonać się na wystawie prac Karoliny Breguły oraz Karla Salzmanna "Podźwięki" powstałej w ramach Warszawskiej Jesieni.

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Jan Krenz

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie dr Anna Śliwa - kuratorka wystawy "Janusz Kaniewski. PPPP", którą można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Rozmawiamy także z Jakubem Małeckim o jego nowej książce - "Saturninie", zapowiadamy Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach i przyglądamy się sylwetce Julii Pirotte, której wystawa zostanie otwarta w czwartek w Warszawie. W cyklu "Literackie witaminy" -  Joanna Ugniewska. 

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: O poezji poważnie – rozmowa z Januszem Drzewuckim – aud. Wacława Holewińskiego

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Stig Dagerman "Poparzone dziecko" – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek


logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała Barbara Marcinik.

O godz. 20.50 - DZIEJE RODZINY KORZENIEWSKICH

17 września zaczęliśmy lekturę fragmentów reportażu/opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień. Kontynuujemy emisję odcinków od poniedziałku do czwartku.

logo

Stacja Kultura 10.00-12.00 - Roma Gąsiorowska opowie o swoich działaniach edukacyjnych i o pomyśle na nowy kierunek w szkole wyższej udoskonalający pracę menadżerów środowiska twórczego.

Muzyczny Lunch 13.00-14.00 - gościem Maćka Szajkowskiego będzie gliwicki muzyk BUKOVSKY. Artysta opowie o swoich nowych nagraniach, przygotowanych z pomocą Piotra Pawłowskiego (Made In Poland, The Shipyard) i wyprodukowanych przez Leszka Biolika (Obywatel GC, Republika, Brodka, Misia Furtak itp.). W audycji również spotkanie ze Sławkiem Pakosem, który opowie o swojej nowej płycie i projekcie "Gościnnie".

Ratujemy świat 14.00-15.00 – Filmy ekologiczne na 17. Millenium Docs Against Gravity m.in. "Zatoka Cieni" poświęcony zagrożonym gatunkom, "Ostatni samiec na Ziemi" o śmierci ostatniego samca nosorożca białego północnego czy "Ośmiornica, nauczycielka życia".

GOŚĆ: Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu

Czat Czwórki 15.00-17.00 - jak wynika z raportu „Portfel Studenta”, opublikowanego przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości, koszty studiowania są coraz wyższe, a polscy studenci są w gorszej sytuacji materialnej niż przed pandemią. Na jakie wsparcie materialne i ulgi mogą liczyć studenci? Czy będą wśród nich tacy, którzy zdecydują się nie wracać na studia?

logo

7.00 "Poranek w PRD" - "Światowy dzień bez samochodu" celebrować można na wiele sposobów. W Warszawie podróżowanie komunikacją miejską będzie bezpłatne. Na ulice miasta wyjadą też zabytkowe tramwaje. W Poranku zastanowimy się, jak wyglądał kiedyś świat bez samochodów, kiedy nastąpiły zmiany i czy wyobrażamy sobie jakieś alternatywne sposoby przemieszczania się.

15.30 "Popołudnik w PRD" - Dziś świętujemy również Światowy Dzień Nosorożca. Dowiemy się wszystkiego o tych niezwykłych zwierzakach.

18.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - W trwającym w podwieczorku tygodniu komiksu, dziś gościem programu będzie Berenika Kołomycka - autorka serii "Malutki Lisek i Wielki Dzik", laureatka konkursu komiksowego im. Janusza Christy. Opowie o jego tworzeniu.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 "Strefa rodzica" Medycyna integracyjna to zintegrowane i indywidualne podejście do problemów pacjenta. Oparta na dokładnej diagnozie, poszukuje przyczyn problemów i leczy przyczyny, nie symptomy.

Migrena jest zaliczana do tzw. pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących chorób. Migrena charakteryzuje się napadowym występowaniem bólów głowy, którym czasem towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne. Teorii dotyczących powstawania i rozprzestrzeniania się migrenowych bólów głowy jest wiele i żadna nie jest ostateczna i wyjaśniająca wszystkie wątpliwości. O wszystkich zależnościach związanych medycyną integracyjną opowie dr Magdalena Cubała-Kucharska.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak