Polskie Radio

Cyberataki na strony "Poland Daily", znadniemna.pl oraz konta publicystów na Twitterze

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:18
Zhakowano twitterowe konto naczelnego "Gazety Polskiej" i stronę znadniemna.pl - poinformowali naczelny "GP" Tomasz Sakiewicz i szef portalu znadniemna.pl Andrzej Pisalnik. Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy poinformowało, że w ramach złożonego cyberataku publikowano fake newsy, rzekomo powiązane z litewską dyplomacją. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą już na Litwie odpowiednie służby. Hakerzy, którzy zaatakowali konto na Twitterze Tomasza Sakiewicza, stronę "Poland Daily" oraz portal Związku Polaków na Białorusi, zablokowali także szefowi "GP" dostęp do tweetdecka - aplikacji do zarządzania Twitterem. Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl - atak na powiązany z Telewizją Republiką serwis "Poland Daily" został dokonany z Rygi, stolicy Łotwy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Rawpixel.com

Na koncie twitterowym Sakiewicza został opublikowany link do artykułu na stronie znadniemna.pl pt. "Polska i Litwa wzywają NATO do wysłania wojsk na Białoruś". Jak przekazał PAP Tomasz Sakiewicz, nie on zamieścił ten link. - Unieważniono wszystkie moje hasła, maile, czy wszystkie identyfikacyjne znaki z Twittera, które umożliwiały mi kontakt - powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

- Próbowaliśmy jeszcze innymi mechanizmami wejść, ale w tej chwili (hakerzy-przyp.red.) przejęli go całkowicie i wrzucają prowokacyjne teksty - poinformował dodając, że sprawę zgłosił już do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według niego jest to "ewidentna prowokacja wobec polskiego bezpieczeństwa w związku z tym, co się dzieje na Białorusi". Moim zdaniem stoją za tym rosyjskie służby, które zresztą po raz trzeci atakują nasz on-line w ciągu roku - ocenił.

Hakerzy publikują szkodliwe fake newsy

W artykule pt. "Polska i Litwa wzywają NATO do wysłania wojsk na Białoruś" zamieszczonym na stronie znadniemna.pl, a do którego link zamieszczono na Twitterze Sakiewicza, wskazano m.in., że minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau "wezwał do jak najszybszego przyjęcia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i brutalne represje wobec uczestników pokojowych demonstracji na Białorusi".

"Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami Minister Spraw Zagranicznych Polski Zbigniew Rau i Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius wezwali UE do stworzenia europejskich sił pokojowych, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, i rozmieszczenia ich na Białorusi w celu zapobiegania i eliminowania zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa w tym kraju i Europie, a także by zapobiec wkroczeniu wojsk rosyjskich na Białoruś" - czytamy w artykule na stronie znadniemna.pl.

Redaktor naczelny portalu znadniemna.pl Andrzej Pisalnik zaprzeczył, że to oni opublikowali ten tekst na swoim portalu. - Są dwie osoby, które mogą na stronę coś zamieścić. To jestem ja i moja żona. A my tego nie zamieściliśmy - zapewnił. - Nasi czytelnicy z Polski skarżą się, że nasza strona się nie otwiera, więc ktoś na pewno musiał coś zrobić - powiedział.

Portal niezalezna.pl celem ataków

W artykule dotyczącym tej sprawy, zamieszczonym na stronie niezalezna.pl, redakcja informuje, że w maju 2020 r. portal Niezalezna.pl dwukrotnie padł ofiarą rosyjskich hakerów, którzy zmieniali treść publikacji serwisu. - Na naszą stronę (a także na portale Telewizji Republika, Radia Szczecin, olsztyn24.pl oraz stronę gminy Orzysz, gdzie znajduje się garnizon) wstawiono artykuł pt. "Amerykanie „chwalą” pobyt w Drawsku. Jedyne, czym mogą strzelić, to gumki od majtek". Dodano, że były w nim propagandowe, uderzające w polsko-amerykańską współpracę wtręty jak: "Amerykański dowódca nie oszczędził negatywnych ocen polskim żołnierzom. Nie ma się co dziwić. Wszyscy na pewno zdają sobie sprawę z faktycznego stanu szkolenia w WP. I żadne „przeglądy strategiczne”, modlitwy i WOT nie przesłonią faktu, że potencjał bojowy naszego wojska jest poniżej krytyki" - napisano na portalu niezalezna.pl.

Jak przekazano, gdy opublikowana została informacja o tym ataku, "Rosjanie dokonali kolejnego włamania, zmieniając ją na +newsa+, że Niezalezna.pl przyznaje się do autorstwa wcześniejszego artykułu".

Redakcja niezalezna.pl dodała, że "to nie koniec działań Moskwy przeciwko naszym mediom". "Pod koniec maja w anglojęzycznym prorosyjskim portalu „The Duran” ukazał się „wywiad”, przeprowadzony rzekomo przez Katarzynę Gójską dla „Gazety Polskiej”. Rozmówcą wicenaczelnej tygodnika miał być amerykański generał broni Christopher G. Cavoli, dowódca sił amerykańskich w Europie. Nie trzeba chyba dodawać, że rozmowa, w której Cavoli twierdzi, że Polska i kraje bałtyckie są fatalnie zorganizowane pod względem militarnym, została w całości wymyślona".


PAP/niezalezna.pl/dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak