Polskie Radio
Section05
Gazeta Polska

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

PR24 Demonstracja przez ambasadą Niemiec w Warszawie. Sakiewicz: wybaczyć można wtedy, kiedy sprawca uzna swoją winę

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz mówił w Polskim Radiu 24, że Niemcom trzeba przypominać, co nam zrobili i z czego się nie rozliczyli. Dlatego - jak mówił - o godz. 18.00 przed ambasadą Niemiec w Warszawie zaplanowano manifestację współorganizowaną przez warszawski Klub Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Sakiewicz POLSKA polityka Gazeta Polska Niemcy II wojna światowa HISTORIA reparacje wojenne

Premier Morawiecki: jesienią będziemy walczyć, by nie stracić Polski na rzecz obcych potęg

- Jesienią będziemy walczyć o to, by po raz kolejny nie stracić Polski na rzecz obcych potęg, wielkiego kapitału czy doraźnych interesów tych, którym wysługiwały się kolejne elity III RP - powiedział premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu do uczestników zjazdu klubów "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Gazeta Polska polityka wybory wybory w Polsce

Wraca "afera śmieciowa". Nowe informacje. W tle żona Rafała Baniaka

Dziennikarze "Gazety Polskiej" poinformowali w ostatnich dniach, że śledztwo obejmujące sprawę tzw. "afery śmieciowej" poszerzyło się o nową osobę i kolejne wątki. Chodzi o Joannę Baniak, żonę byłego wiceministra Rafała Baniaka, która do niedawna była dyrektorem stołecznego biura informatyki nadzorowanego przez Włodzimierza Karpińskiego - czytamy na portalu TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Włodzimierz Karpiński CBA Rafał Trzaskowski Gazeta Polska POLSKA

Jarosław Kaczyński do klubowiczów "GP": Polska silna i nowoczesna nie jest w smak Berlinowi

"Radzenie nad sprawami Rzeczypospolitej jest naszą obywatelską powinnością i naszym niezbywalnym prawem" - napisał w liście do uczestników odbywającego się dzisiaj Forum Klubów "Gazety Polskiej" województwa podlaskiego Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił także, że "jesteśmy gospodarzami we własnym kraju i to my będziemy decydować o tym, w jaki sposób urządzimy nasz polski dom, jak będziemy w nim żyli, jakie będą w nim panowały obyczaje i w jaki sposób będziemy troszczyć się o jego bezpieczeństwo".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński polityka Gazeta Polska PiS

Rozbudowa Wojska Polskiego. Prezes PiS: wszystko dzięki ustawie o obronie ojczyzny

"Dzięki ustawie o obronie ojczyzny rozbudowujemy Wojsko Polskie, pomnażamy zdolność do odstraszania przeciwnika, a w ostateczności - choć głęboko wierzymy, że tak się nie zdarzy - do odparcia ataku potencjalnego agresora" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do klubów "Gazety Polskiej" woj. pomorskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Gazeta Polska Wojsko Polskie armia siły zbrojne

"Ponad 60 proc. ludzi uważało, że to był zamach". Tomasz Sakiewicz o katastrofie smoleńskiej

- Na początku mało osób zakładało, że to mogło być inaczej niż, że to zrobili Rosjanie. To potem zaczęto ludziom tłumaczyć, że to było inaczej i uruchomiono ogromne mechanizmy propagandy - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku POLSKA Smoleńsk Polskie Radio 24 Sejm Adrian Klarenbach społeczeństwo Tomasz Sakiewicz Gazeta Polska

"Nasza Ojczyzna potrzebuje solidarności i jedności". Prezes PiS złożył wielkanocne życzenia

"Niech pamięć o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa przyniesie państwu wewnętrzną siłę i spokój ducha, abyśmy zjednoczeni jako naród, jako obywatele RP mogli wspólnie przezwyciężać trudności, jakie stawia przed nami współczesny świat" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w wielkanocnych życzeniach dla czytelników "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Gazeta Polska

Nagroda Człowieka Roku "Gazety Polskiej" dla marszałek Elżbiety Witek. "Naród polski zasługuje na uznanie"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otrzymała Nagrodę Człowieka Roku "Gazety Polskiej". Statuetkę wręczył redaktor Tomasz Sakiewicz podczas uroczystej gali trzydziestolecia pisma w Filharmonii Narodowej. Laureatką Nagrody trzydziestolecia "Gazety Polskiej" została doktor Wanda Półtawska. Nieżyjący ukraiński saper Witalij Skakun został uhonorowany Nagrodą Grzegorza I Wielkiego. Natomiast tytuł Człowieka Roku 2022 Klubów "Gazety Polskiej" otrzymał ksiądz Jarosław Wąsowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Elżbieta Witek Gazeta Polska

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". Europosłowie PiS wysłali list do Warner Bros. Discovery ws. działań TVN

Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim wysłała list "wyrażający głębokie zaniepokojenie" do Warner Bros. Discovery. Chodzi o głośną sprawę pozwu, który złożyła Grupa TVN przeciwko portalowi Niezalezna.pl. i redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Parlament Europejski discovery TVN wolność prasy wolność słowa PiS Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz