Polskie Radio

"Domówka..." czy "Scena Teatralna"? Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:38
Będziemy na Rowerowym Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie, a muzycznie zajrzymy m.in. na kresy. Zapraszamy też na gitarową "Domówkę z Dwójką", by na koniec weekendu posłuchać koncertu "No Limits" w Trójce. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/robert dumitru

. 
JEDYNKA NA 6 ROWEROWYM BIEGU PIASTÓW W SZKLARSKIEJ PORĘBIE-JAKUSZYCACH

W sobotę Jedynka będzie towarzyszyć zawodnikom podczas ukoronowania sportowego roku w Jakuszycach. Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia zapraszają do plenerowego studia na Polanie Jakuszyckiej, skąd na żywo w audycji „Jedyne takie miejsce” zrelacjonują start i przebieg 6 Rowerowego Biegu Piastów oraz przeprowadzą rozmowy z uczestnikami i organizatorami wydarzenia.

W trakcie audycji relacje ze startu, przebiegu, mety. Opowiemy o idei rowerowego biegu, czy to dobry pomysł dla przyrody - biegacze tak nie niszczą tras jak rowerzyści, jak trzeba przygotować trasę dla rowerzystów, bezpieczeństwo na trasie - np. jaką prędkość rozwijają kolarze, o bezpieczeństwie uczestników i publiczności.

9.00-12.00"Jedyne takie miejsce" - Grzegorz Frątczak na bieżąco będzie relacjonował przebieg imprezy, a w studiu radiowej Jedynki pojawi się m.in. Leszek Kosiorowski, rzecznik prasowy biegu. W audycji usłyszymy także, czym żyje Szklarska Poręba i jakie atrakcje przygotowuje dla odwiedzających.

Po 18:00 "Z Muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska. W audycji:
- Relacja Wojciecha Jankowskiego z ХІIІ Polsko-Ukraińskich Spotkań – Jaremcze 2020, najważniejszego dorocznego wydarzenia w relacjach Polski i Ukrainy.
- Rozmowa z dyrektor Instytutu Polonika Dorotą Janiszewską - Jakubiak i historykiem Radosławem Budzyńskim o nowo wydanej książce "Inflanty Polskie" Gustawa Manteuffla (wydanie polsko-łotewskie). 
Po 21:00 "CUD NAD WISŁĄ. BITWA WARSZAWSKA 1920" – PREMIERA SŁUCHOWISKA NAGRODZONEGO W KONKURSIE TEATRU POLSKIEGO RADIA I RADIOWEJ JEDYNKI

Słuchowisko autorstwa Agnieszki Sławińskiej i w reżyserii Dobrosławy Bałazy. Scenariusz otrzymał drugą nagrodę w konkursie Polskiego Radia ogłoszonym z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Przez pryzmat losów jednej rodziny w słuchowisku „Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” ukazane zostały dzieje całego kraju. – Historia opisana w spektaklu to próba przełożenia wpływu wielkiego wydarzenia na losy współcześnie żyjących Polaków. Ci, którzy przeżyli, starają się budować na zgliszczach nowe zręby państwa polskiego, ale przede wszystkim z optymizmem patrzą w przyszłość, starając się zabezpieczyć byt swoich rodzin. Ich losy, działania i udział w wielkiej historii ściśle się splatają – mówi Dobrosława Bałazy, reżyserka spektaklu.

W słuchowisku występują: Piotr Bajor, Justyna Bojczuk, Robert Czebotar, Jan Kulczycki, Damian Kulec, Marta Kurzak, Józef Pawłowski, Jan Pęczek, Marcin Troński, Mirosław Wieprzewski i Leszek Zduń. Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

W niedzielę:

10:00-12:00 "Czas pogody" – Zbigniew Krajewski

Historio, historio, cóżeś Ty za pani – pytanie wciąż bez odpowiedzi, jak każde z rzędu retorycznych, ale MY mamy powody do dumy – serwis historyczny PT jest nominowany do nagrody BohaterON, a o pracy nad wynajdywaniem śladów historii 1920 roku opowie Bartłomiej Makowski z Redakcji Historii i Serwisów Specjalnych PR. Będzie też osobista historia: Krzysztof Weiss od lat zbiera dokumenty dotyczące swojej rodziny. Są wśród nich akty urodzeń i zgonów, świadectwa szkole-- wystawiane jeszcze w czasach zaborów, legitymacje wojskowe, rozkazy otwarte z czasu wojny polsko- bolszewickiej, a nawet świadectwa moralności.

I jak zawsze u nas gawęda kabaretowa Teresy Drozdy – z Wiesławem Michnikowskim w roli głównej, oraz muzyczna perełka wybrana przez Kazimierza Kowalskiego – tym razem będzie to przebojowa "Granada".

Po 18:00 w cyklu: Dzieci bliżej historii - "Żmijowa korona"

Bohaterowie tego słuchowiska są Ślężanami. Żyją w grodzie Ryczyn nad Odrą. Mamy IX wiek naszej ery. Z północy rozpoczynają się podboje, a Ślężanie zaczynają odczuwać zagrożenie. Dwójka nastoletnich chłopców jeszcze przez postrzyżynami, postanawia zasłużyć na miano wojowników. Chcą sprawdzić czy mit o Żmiju strzegącym wrót to Nawii jest prawdziwy. Chłopcy pragną zdobyć magiczną moc, tak potrzebną mieszkańcom ich rodzinnego grodziska. Wyruszają więc w podróż, która ma ich zabrać w zaświaty. Wierzą, że nie tylko uda im się dotrzeć poza granicę śmierci, ale również powrócić. ​Słuchowisko jest więc literacką interpretacją mitologii słowiańskiej, osadzonej w czasach kiedy polska państwowość jeszcze nie istniała. Całość wzbogacona została o piękne wykonanie Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, pod kierunkiem Ludmiły Wocial – Zawadzkiej.

Realizacja akustyczna – Maciej Kubera. Tekst i reżyseria – Tomasz Zacharewicz


logo


W sobotę: 

10.00-12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki

Tematem kolejnej audycji będą wątki antyczne w muzyce (także w muzyce polskiej). Świat Starożytnej Grecji przedstawią nam kompozytorzy tacy jak: Karol Szymanowski, Claude Debussy, Claudio Monteverdi i Igor Strawiński.

12.00-13.00 – Mazurek słucha – prowadzi Robert Mazurek

Gościem audycji będzie Izabela Dąbrowska, aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa, artystka kabaretowa, znana choćby jako "sekretarka" z fimów satyrycznych "Ucho prezesa".

15.00-17.00 – Dwie do setki – prowadzą Paweł Siwek i Jakub Kukla, wyd. Beata Stylińska

Piosenka – to według słownika mała forma wokalno-instrumentalna, lżejsza forma pieśni.  Piosenka może być lekka, poważna, może być kabaretowa, jazzowa, biesiadna, może być też dobra lub zła. I właśnie ta trudna do zdefiniowania piosenka jest tematem naszej najbliższej audycji Dwie do setki. O piosence rozmawiać będziemy z kompozytorem, aranżerem i dyrygentem Adamem Sztabą, z kompozytorką, i śpiewaczką - Agatą Zubel, śpiewaczką Joanną Lalek,  czy z historykiem kultury Tomaszem Lerskim. O swojej przygodzie z piosenką opowie Piotr Beczała, przypomnimy tez  wypowiedzi  twórców piosenek takich jak Władysław Szpilman, Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora czy Wojciech Młynarski. Przyjrzymy się piosence, która, jak twierdzą Starsi Panowie "jest dobra na wszystko".

17.00-19.00 – Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójkiaudycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Lilianny Stawarz i Wojciecha Michniewskiego 
CPE Bach - Symfonia G-dur Wq 183 nr 4

19.00-19.30 – Domówka z Dwójką: Michał Nagy wyd. Krzysztof Dziuba

czyli podróż z Polski do Katalonii, Francji i Argentyny.

Towarzyszyć nam będą utwory Pawła Szymańskiego, Witolda Lutosławskiego, Fernando Sora, Erika Satiego i Fernando Bustamante. Style, epoki i gatunki zmieniać się będą jak w kalejdoskopie. Poznamy gitarę w wielu wcieleniach – dodaje Michał Nagy, który z koncertem dla słuchaczy Dwójki wystąpi kilka tygodni po premierze swojej płyty „Fughetta”. Tytułowy utwór to kompozycja Pawła Szymańskiego. Gitarzysta występuje zarówno solo, jak i z towarzyszeniem innych muzyków. W „Domówce” pojawi się sam. – Siłą gitary jest to, że sprawdza się jako samodzielny instrument solowy. Repertuar na gitarę solo też jest bardzo szeroki i różnorodny. Natomiast we wszelkich połączeniach kameralnych gitara też ma swój głos. Brzmieniowo bardzo dobrze łączy się i z dętymi instrumentami, i ze smyczkowymi. Zawsze mam wielką satysfakcję, gdy mogę współpracować w kameralnych zespołach z muzykami innych specjalności – podkreśla muzyk.

19.30-22.30 – Filharmonia Dwójki - prowadzi Joanna  Grotkowska

Transmisja z 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" z Filharmonii Narodowej:

Mark Applebaum Aphasia *; Christian Winther Christensen Concerto for a Movie Loop *; Mikołaj Laskowski Infectious(Feel It®) ** Joanna Woźny canti in/versi  ** Miroslav Srnka Speed of Truth

wyk. Jörg Widmann, klarnet; CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND; Piotr Kostrzewa, przygotowanie big bandu; CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ; Bartosz Michałowski, dyrektor, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Andrzej Boreyko – dyrygent, Maciej Tomasiewicz, dyrygent; Leszek Lorent – performer

22.30-23.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Paweł Huelle "Przypadek dźwięku", prod. 2008, reżyseria Jan Warenycia, realizacja Andrzej Brzoska, opr. muz. Renata Baszun

Obsada: Marcin Troński, Grzegorz Damięcki, Marta Chodorowska, Krzysztof Banaszyk

23.00-00.00 – Kryzys wieku średniego – prowadzą Łukasz Modelski i Łukasz Kozak

Czarownice i mityczne stosy. Najwcześniejsze szeroko zakrojone polowania na czarownice wciąż stanowią w środowisku naukowym temat zażartych sporów. Nie ma pełnej zgody co do tego kiedy i gdzie do nich doszło. Czy rzeczywiście stosy pełne czarownic to zjawisko średniowieczne? Porozmawiamy o tym w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji "Kryzys wieku średniego".


W niedzielę:

10.00-11.00 – Cafe "Muza": Lilianna Stawarz prowadzi Magdalena Łoś,

12.30-13.00 – Czytelnia: Szczepan Twardoch "Pokora", Paweł Huelle "Talita" – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Tadeusz Różewicz "Stara kobieta wysiaduje", prod. 2010; Reżyser: Waldemar Modestowicz; Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Anna Chodakowska (Stara kobieta), Mariusz Bonaszewski (Kelner), Jerzy Łapiński (Cyryl), Andrzej Blumenteld (Lekarz), Ignacy Gogolewski (Pan B.), Anna Dereszowska (Dziewczyna I), Dorota Landowska (Dziewczyna II), Wiktoria Gorodeckaja (Dziewczyna III), Wiesław Komasa (Ślepiec), Marcin Przybylski (Młodzieniec)


logo 

w niedzielę:  

KONCERT W TRÓJCE - od 19.05 zespół NO LIMITS

Zapowiada Tomasz Żąda.

Transmisja audio na antenie oraz streaming wideo na stronie Trójki, FB Trójki oraz YT Polskiego Radia.

 

SCENA TEATRALNA TRÓJKI - od 20.05 – przyg. Barbara Marcinik: 

PIOTR SKOTNICKI – "ZABIERZESZ TO ZE SOBĄ" 

Historia rodzinna z Historią w tle. Debiut radiowy autora, reżysera i twórcy muzyki do słuchowiska – Piotra Skotnickiego; znakomicie radiowymi środkami opowiedziana z teatrem radiowym w teatrze radiowym, w roli dramatycznego wątku spajającego tę wielowątkowa całość... Trzeba posłuchać. 

W obsadzie: m.in. Dorota Landowska i Henryk Talar. 


logo

W sobotę:

11.00-12.00 - PASJONAUCI - zaproszenie na Vintage Photo Festival, czyli 6. Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej. Warto sprawdzić, że mimo postępu technologicznego, dawne techniki fotograficzne przeżywają renesans.

16.00-17.00 - Muzyczne Biuro Podróży - tradycyjnie udamy się w radiową i dźwiękową podróż w nieznane. Wybrzmi pochodząca z Beninu Angélique Kidjo, jedna z najsłynniejszych ambasadorek współczesnej world music. Clara Luciani, Bertrand Belin, La Felinie będą urzekać językiem francuskim. Salah Ragab & The Cairo Jazz Band zabiorą nas do Egiptu, a Jonny Greenwood zaprosi na dźwiękową ucztę z Shye Ben Tzurem oraz grupą Rajasthan Express. Na audycję zaprasza Mateusz Tomaszuk.

17.00-18.00 - NIE NA-ŻARTY - Cacio e pepe, czyli ser i pieprz, to szybkie i smaczne danie kuchni rzymskiej. Tradycja mówi, że to danie jest jednym z najstarszych w historii włoskiej kuchni chłopskiej. Potrzebujecie jedynie trzech składników: makaronu, sera i pieprzu.

18.00-19.00 - UTDF Replay - w drugim odcinku wspomnień z jedenastego festiwalu Up To Date  przypomnimy psychodeliczny, gitarowy koncert warszawskiej kapeli Beluga Stone, który odbył się w piątek, czwartego września na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

00.00-2.00 - Basstionpolska muzyka 2-step zmiksowana przez Vanatoskiego, Francuz Teki Latex i jego niesamowity, ponadgatunkowy nowy miks, a także garage'owy Bailey Ibbs oraz Shadow Child w breakbeatowo-ave'owym wydaniu. Oto, co przygotował na sobotnią noc Harper.


W niedzielę:

12.00-13.00 - Strefa gamingu - Łukasz Jeffrey Chmiel wraz z Karoliną Kałużyńską zastanowią się nad tym, czym kierują się producenci sprzętu dla e-sportowców. Całkiem niedawno na rynku pojawiła się guma do żucia, która ma zapewnić graczom lepszą koncentrację podczas turniejów. Są skarpetki czy obuwie dla profesjonalistów w świecie gier. Czy gracze faktycznie korzystają z tego typu produktów? Jak wygląda zarabianie w tej branży, które nie bazuje na samych grach?

14.00-15.00 - Hrapkowidz - 30 września do kin trafi „Tony Halik” – dokument o słynnym podróżniku i dziennikarzu. Błażej Hrapkowicz zaprasza na rozmowę z reżyserem Marcinem Borchardtem.

15.00-16.00 - Artystyczny Wybieg - czym jest Surdopedagogika? Co studiuje się na Muzykoterapii? I jak się wygrywa Studencki Festiwal Piosenki? O tym Kasia Cygler porozmawia z Joanną Nawojską.

17.00-19.00 - Funkadelia - funkowy gigant Bootsy Collins, prawdopodobnie album tego roku, czyli nowa płyta londyńskiego kolektywu SAULT, Matt Johnson z Jamiroquai, soulman Steve Arrington (Stones Throw), Goldie w remiksach, breakbeatowy Otik, drumandbassowy DJ Krust, Sam Binga oraz Disrupta. Plus nowy krążek Public Enemy. Zaprasza Harper. 


logo


w sobotę:

9:00-10:00 - "Opowieści ludów świata" - z okazji Dnia Królika posłuchamy bajek o tych zwierzętach.

10:00-11:00 - "Rodzinny W-F" - 
Rozmowa z Łukaszem Konarskim o organizacji wypraw rowerowych, podczas których przemierzane są setki kilometrów na rowerach (zarówno w Polsce jak i po Europie). Uczestnicy śpią w namiotach, sami przygotowują posiłki (według przepisów uczestników) z produktów zakupionych po drodze, a cały ekwipunek przewożą na własnych rowerach. Najmłodsi uczestnicy mają po 10 lat i pokonują po około 30-40 km dziennie. Dzieci uczą się samodzielności, współpracy w grupie, nawiązywania kontaktów, odpowiedzialności za siebie i innych, doskonalenia samego siebie i pokonywania swoich granic, dyscypliny oraz poznają rzeczywistość tu i teraz z dala od świata „komórek”.

13:00-14:00 - "Kurtyna w górę" - Jak wyglądał starogrecki amfiteatr, który stał się wzorem dla budowanych w późniejszym okresie teatrów rzymskich? Jak wyglądała specyficzna konstrukcja amfiteatru i jakich atrybutów używali ówcześni aktorzy? Ćwiczenia rozgrzewające aparat mowy. I lekcja tańca Pimpusia Sadełko.​

14:00-15:00 - "Akademia Muzyczna" - Akademia Muzyczna tym razem przybliża instrumenty, które tworzą orkiestrę symfoniczną. Czym różni się altówka od skrzypiec, jak grać na kotłach i jaką rolę w orkiestrze pełni dyrygent? Dziś poznamy kontrabas.

18:30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" 
– "Heidi" Johanny Spyri w adaptacji Emilii Stawskiej, wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia w 1993 r. Urocza opowieść o Heidi, którą opiekuje się mieszkający w szwajcarskich Alpach dziadek uznawany przez okolicznych mieszkańców za gbura, odludka i dziwaka. Pogodna, mądra i wrażliwa dziewczynka szybko podbija serce zgorzkniałego starca, nawiązuje liczne przyjaźnie i żyje szczęśliwie wśród pięknej, alpejskiej przyrody.Realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska. Opracowanie muzyczne: Barbara Dzięgielewska. Reżyseria: Andrzej Piszczatowski.Obsada: Rysiówna Zofia, Barciś Artur, Trafankowska Daria​, Tkaczyk Jerzy, Rojewska Aleksandra, Pawłowski Marek, Ładyńska Joanna, Garbowska Maria, Brzezińska Anna, Berger Juliusz, Szary Maciej​, Rastawicka Danuta.

19:00-21:00 - "Wieczorne pogaduchy" - kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Dla rodziców:

21:00-22:00 - "Dziecko w drodze" - Wyspa Jaszczurek, czyli jak przygotować się na wycieczkę na Cypr z dziećmi.

22:00-00:00 - "Stare, znane, zapomniane" - 75. urodziny Bryana Ferry'ego. W Pół Pięknej Płyty "The Seventh One", TOTO z 1988 roku oraz przypomnienie muzyki zespołu Ten CC.


w niedzielę: 

​12:00-13:00 - "Zwierzyniec" - Przyjrzymy się obchodzonemu właśnie dniu rzek. Niosą miliony litrów wody, ton piasku i mułu dziennie. Tysiącom gatunków zapewniają dom, zasobne w pożywienie tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Wyruszymy zatem do krainy rzek, przyjrzeć się temu niezwykłemu światu i stworzeniom, które je zamieszkują.

16:00-17:00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - W programie nie mogło zabraknąć rocka. W tym celu Łowcy udali się do Szkoły Rocka Arkadiusza Krupy, która mieści się w Warszawie przy Szkole Podstawowej 373 im Jana Paderewskiego. Relacje z ich szalonych łowów będziemy mogli usłyszeć w niedziele.

17:00-18:00 - "Kulturoteka" – Relacja z premiery "Niesamowitych przygód skarpetek" w krakowskim Teatrze Groteska. Wielość wątków, zróżnicowanie charakterów i historii o lekkim zabarwieniu kryminalnym ucieszy widzów, którzy będą mogli przekonać się, co się dzieje ze skarpetkami, których brakuje w szufladzie niemal po każdym praniu. Tą pełną poczucia humoru sztukę charakteryzuje stylowa scenografia Małgorzaty Zwolińskiej, sugestywna muzyka Jacka Stankiewicza i skoczna choreografia Macieja Florka. W spektaklu wystąpią Barbara Cieślak, Dominika Guzek, Olga Przeklasa, Krzysztof Grygier, Adam Godlewski, Bartłomiej Olszewski i Jakub Popławski.

Dla dorosłych:

21:00 - "Kulturalna strefa" - Audycja poświęcona Wielkiej Zbiórce Książek,  nowej wystawie Zaczytanych Ławek pt. RELACJE. oraz nowym bajkom edukacyjnym stworzonym przez fundację, w których oprócz treści bajek znajduje się też materiał merytoryczny dla rodziców, nauczycieli, opiekunów. Gościem Kulturalnej Strefy będzie Michał Stepień z Fundacji Zaczytani.org

22:00-00:00 - "Muzyka dla rodzica...zaprasza Damian Sikorski"
 - Nowości od naszych rodzimych artystów. Będzie m.in Krzysztof Zalewski, który wydał swój piąty album "Zabawa". Ponadto Majlo i Natalia Grosiak z piosenką Złoto i kolejny duet spoza granic kraju - Keith Urban oraz P!nk z kompozycją „One Too Many”. 


logo 


w sobotę:

10.00
- premierowa audycja "Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski zwróci uwagę na aspekt cezury w twórczości Fryderyka Chopina, która wyznacza okres warszawski i emigracyjny. Na przykładzie m.in. Koncertu f-moll i polonezów - autor wskaże także obecne w muzyce Chopina wpływy Bacha, Mozarta, Haydna, Hummla, Belliniego i Moschelesa, których dzieła poznał dzięki swojemu pierwszemu nauczycielowi – Wojciechowi Żywnemu.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - tematem audycji Kamili Stępień-Kutery będzie opera Bianca e Falliero Gioacchina Rossiniego. Aria z tego dzieła znalazła się w programie pierwszego publicznego koncertu Chopina w Wiedniu 11 sierpnia 1829 roku.


w niedzielę:

9.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska zaprezentuje nagrania VII Symfonii A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena, Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna i Concerto d-moll na RV 566 Antonia Vivaldiego.

14.00 - Marcin Majchrowski w audycji specjalnej opowie o postaci wybitnej w świecie muzyki – o zmarłym niedawno dyrygencie i kompozytorze Janie Krenzu. Gośćmi specjalnymi będą Elżbieta Markowska i Grzegorz Michalski. 

 

Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak