Polskie Radio

Wywiady, porady, reportaże - Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:30
W "Czterech porach roku" o konieczności przeprowadzania badań lekarskich. W "Poranku Dwójki" - m.in. relacja z Festiwalu Niezłomni Niepokorni Wyklęci. W Trójce proza Schulza i Wańkowicza. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/0804Creative

. .

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zapraszają Roman Czejarek i Marzena Kawa.

W audycji: kampania społeczna w PR1 - BADAJ SIĘ I LECZ, której celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne - również podczas pandemii COVID-19. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, czy choroby płuc nie będą czekać na ustąpienie pandemii. Dlatego, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub wyczerpania zapasu leków, nie można zwlekać z teleporadą lub wizytą u lekarza. Wczesna diagnostyka i kontynuacja leczenia są kluczowe by poprawić stan zdrowia pacjentów. goście: Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Leszek Czupryniak.

Ponadto o portalu myzbieramy.pl, który łączy rolników, sadowników z osobami, które chcą DLA SIEBIE zebrać owoce, warzywa. Czas na powrót do natury i oszczędności - można zabrać dzieci, rodzinę na wspólne zbieranie. To też wyjątkowa przygoda, żywa lekcja przyrody. To także dobry pomysł dla rolników, sadowników. Wystarczy tylko wyznaczyć część pola, sadu, gdzie goście będą zbierać owoce i warzywa, a przy wyjściu ustawić wagę i tam pobierać opłaty. Ceny za warzywa, owoce można zaproponować wyższe od tych w punktach skupu, a niższe od sklepowych - obie strony zyskują.

Czy i jak ubezpieczyć dziecko, co to jest ubezpieczenie NNW? Na jakie świadczenia można liczyć z tytułu ubezpieczenia NNW? Czy zakup ubezpieczenia NNW dziecka w szkole jest obowiązkowy? Kupić czy nie kupić NNW w z oferty proponowanej w szkole?


13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka"  - zaprasza Ula Kaczyńska 

Gośćmimi programu będą Natalia Świerczyńska - wokalistka znana z "The Voice of Poland”, która opowie o pracy nad solowym debiutem. Płyta artystki to bardzo ważna i osobista historia w jej życiu. Wszystkie utwory, które się na nim znajdą, zostały zainspirowane rodzinno-wojennymi opowieściami babci Natalii. SKYPE

Po 14.00 spotkanie z Renatą Przemyk o nowo wydanym albumie "Renata Przemyk i mężczyźni", który - jak podkreśliła - wydany jest "jako prezent dla siebie i dla publiczności". 

20.00-21.00 - "Tu jest muzyka" – zaprasza Zbigniew Zegler

Miles Davis zmarł dokładnie 29 lat temu, posłuchamy Mistrza, a obok ponadczasowych dźwięków jego trąbki będzie też Marcin Pendowski - kompozytor, wirtuoz basu i producent muzyczny, znany z Fisz Emade Tworzywo, od lat tworzący muzykę pod szyldem Pendofsky. Za niespełna miesiąc wyda solowy album "Gumolit", z którego posłuchamy utworów w stylu fusion. Będą też zapowiedziane tydzień temu rarytasy z jubileuszowego wydania "Giant Steps" Johna Coltrane’a, kolejny utwór z płyty Macieja Gołyźniaka "The Orchid" i być może coś jeszcze, na co zaprasza po 20. 

Po 23:00 - reportaż nagrodzony w konkursie radiowym 12. Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"
Reportaż Kamila Hypkiego z Radia Zachód (Zielona Góra) "Sześciu z Żagania" o najsłynniejszej ucieczce II Wojny Światowej, w której było zaangażowanych sześciuset lotników. W tym – sześciu Polaków.

Nagrodę główną ufundowaną przez Zarząd Polskiego Radia ​przyznało jury w składzie przewodnicząca red. Irena Piłatowska-Mądry, red. Anna Sekudewicz, red. Mirosław Rogalski.


logo 

07.00-10.00 - Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki. Często koncertują w miejscach nietypowych, np. w szpitalach. Mozart & Beethoven: String Quartet, Szymanowski & Debussy, Edvard Grieg: String Quartets 1 & 2; Fugue EG 114 - te płyty przyniosły uznanie i nominacje do prestiżowych nagród. O bogatej biografii świadczy też fakt, że artyści są też gospodarzami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi organizowanego w Poznaniu. A w najbliższą sobotę będą gospodarzami Domówki Dwójki, o czym z porozmawiamy o godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- relacja z Festiwalu Niezłomni Niepokorni Wyklęci, rozmowy z laureatami konkursów, 

- wstrzymanie zdjęć do filmu "Raport Pileckiego",

- Medal Per Arte Ad Deum - rozmowa z laureatem - Pawłem Łukaszewskim, który otrzymał medal za "twórczość kompozytorską i poszukiwanie istoty muzyki sakralnej", 

- wizyta w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów.

09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

8 października poznamy kolejnego laureata literackiego Nobla. W „Poranku” przez dwa tygodnie przedstawimy wiersze poetek i poetów, którzy do tej pory otrzymali to najbardziej prestiżowe w świecie literatury wyróżnienie. W tygodniu od 28. września posłuchamy wierszy Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Thomasa Transtromera, Seamusa Heaneya oraz pieśni Boba Dylana.

11.00-11.10 – To się czyta: Arto Paasilinna "Rok zająca", czyta Jacek Braciak

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Grażyna Hase

13.00-15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska

Recital Aleny Baevej i Vadyma Kholodenko na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”. (Warszawa, 17.08.2020, Filharmonia Narodowa). 

Franciszek Schubert Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian op. 159 D.934; Karol Szymanowski Mity op. 30; Ludwig van Beethoven Sonata A-dur op. 47 "Kreutzerowska". Wyk. Alena Baeva - skrzypce, Vadym Kholodenko - fortepian. 

15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 59 (powtórzenie)

16.00-17.30 – Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Zbigniew Rokita - autor książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Odwiedzamy także nową przestrzeń wystawienniczą - Tichauer ART GALLERY w Browarze Obywatelskim w Tychach, recenzujemy 2 nowe spektakle Och-Teatru: "Cravate Club" oraz "Oszustów" i spotykamy się z Martą Karwowską - reżyserką filmu "Tarapaty 2". W cyklu "Literackie witaminy" - Marcin Wroński.

17.30-18.00 – Ślady pamięci  aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.15-19.30 – Książka do słuchania: Antoni Libera "Kompot z wisień", czyta Wiktor Zborowski, odc. 5 OSTATNI. 

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Rzeczypospolite – autor Antoni Dudek

logo 
 

PROZA CZYTANA, pon-pt. g. 11.45

od poniedziałku 28.09.20. – BRUNO SCHULZ – „KOMETA”. Czyta MARCIN PRZYBYLSKI​. Przyg. Barbara Marcinik.

DZIEJE RODZINY KORZENIEWSKICH - pon.-czw., 20.50 

17 września zaczęliśmy lekturę fragmentów reportażu/opowiadania "Dzieje Rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza (o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku).

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.


logo


Płyta tygodnia
 - TRICKY - Fall To Pieces - nowy album legendy muzyki trip-hop. Jeden z najlepszych krążków w dorobku Brytyjczyka. Na płycie w większości nagrań śpiewa Polka - Marta Złakowska z Krakowa. Płyta do zdobycia codziennie między godz. 13.00 a 14.00.

15.00-17.00 - Czat Czwórki - od kilku lat jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów jest kryminologia. Na Uniwersytecie Gdańskim o jedno miejsce ubiegało się 14 osób. Czy wynika to z popularności książek i seriali o tej tematyce?

17.00-19.00 - TOP - 26 września mija 19 lat od powstania polskiej odsłony Wikipedii. Jak zostać wikipedystą, czy każdy może tworzyć hasła w Wikipedii? Jak z niej korzystamy? Czy jest jedynym źródłem sprawdzonej wiedzy? Komu internetowa encyklopedia pomogła w pracy lub zdaniu jakiegoś egzaminu?

21.30 – 22.00 - Krótka Piłka - "Bohaterami" najbliższej Krótkiej Piłki będą Lech Poznań i Legia Warszawa. Nasze dwa zespoły staną przed szansą awansu do Ligi Europy. Kolejorz zmierzy się z belgijskim zespołem Charleroi, a legioniści podejmą azerski Qarabag. W audycji ocenimy szanse naszych drużyn, a także potencjał ich rywali. Czy w końcu po ponad trzech latach przerwy doczekamy się polskiego zespołu w europejskich pucharach? Zaprasza Mateusz Fusiarz.


PRD logo 


7:00-10:00 - "Poranek w PRD"
 - Światowy Dzień Jabłka. Pochodzą z Azji Środkowej, gdzie ich dzikie gatunki występowały kilka tysiącleci temu. Z Azji Centralnej Jedwabnym Szlakiem nasiona jabłek trafiły na wybrzeża Morza Czarnego, rozpowszechniły się w Persji i Grecji, dotarły do starożytnego Rzymu, w zależności od odmiany mają wielkość ziarnka grochu lub małej dyni, jest w nich 25% powietrza, dlatego unoszą się na wodzie. W Poranku celebrujemy Światowy Dzień jabłka. To doskonała okazja, by poznać historię pochodzenia i ciekawostki związane z tym owocem. 

11:00 - "Leszek i Miś Michaś" - Francuskie i szwajcarskie sery, włoska pizza i makarony, polski bigos i golonka. Tajlandia słynie z owoców morza, jak większość krajów południowo – wschodniej Azji. Japończycy słyną na całej Ziemi z niezrównanej jakości sushi, a Czesi ze swoich knedlików. Węgrzy chwalą się papryką i gulaszem, Z jakich potraw dumni są mieszkańcy krajów z całego Świata?

​17:15 - "Skarbonka" - "Współpraca gospodarcza", czasem słyszymy takie hasło w mediach, ale właściwie o jaką współpracę chodzi ? Co to jest eksport i import? Czym są umowy o wolnym handlu, wyjaśniamy w Skarbonce.​


Dla rodziców:

21:00 - "Strefa rodzica" - Jak uporządkować codzienne życie rodziny?  Basen, angielski, fryzjer, mechanik, lekarz, kino, ZUS... jak połapać się w gąszczu rodzinnego życia, zorganizować czas swojej rodziny i nie przegapić ważnej daty.

Goście: Agnieszka Trawczyńska i Anna Melkumian-Tomaszewska, mamy i kobiety ogarniające rzeczywistość - prywatną i zawodową.

23:00-1:00 - "Co nam w duszy gra?" – Gościem programu będzie Olga Bończyk. Rozmowa o nowej płycie i nowym singlu, twórczość w ramach tik-toka, koty w domu i projekt "Migane Wiersze dla Dzieci". Projekt, w którym udział wzięło 20 wybitnych polskich artystów reprezentujących film, teatr, telewizję, dubbing i scenę muzyczną. Przeczytali 20 wierszy znanych polskich poetów, które są lubiane przez dzieci. Ideą projektu jest pokazanie piękna języka migowego i nauka niektórych podstawowych znaków w języku migowym. Marta Abramczyk z Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Głuchych przygotowała tłumaczenie wierszy na polski język migowy.


logo


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię" - Głównymi bohaterami audycji Marcina Majchrowskiego będą Wojciech Świtała (Ballada g-moll na fortepianach współczesnym i z epoki) oraz Nelson Goerner (jako solista w Wariacjach B-dur op. 2 i akompaniator Aleksandry Kurzak w pieśniach Chopina).

21.00 - "Chop-in-pop" - Punktem wyjścia dla kolejnej części popkulturowych przygód Chopina jest woda, a konkretnie Preludium Des-dur op. 28. Wśród wykonawców: Guitar4mation, The Doors, Martha Argerich i Peter M. Murray. Na program "Chop-in-pop" zaprasza Mariusz Gradowski.

Zapraszamy! Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak