Polskie Radio

Nagrodzony reportaż Festiwalu NNW. Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:30
W Programie 1 Polskiego Radia przestawimy reportaż Kamila Hypkiego „Sześciu z Żagania”, który został nagrodzony w konkursie radiowym 12. Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Pisarenko/shutterstock
logo 

We wtorkowych "Czterech Porach Roku" (9.00-12.00) "jak nie zwariować ze swoim dzieckiem": Po co dzieciom edukacja i jakiej edukacji wymaga od nas wszystkich przyszłość? - Jak uczy się dziecięcy mózg? - Od czego zależy motywacja wewnętrzna? - Jak tworzyć dzieciom warunki do uczenia się? - Jak rozwijać ich potencjał? - Jak przejść od kultury nauczania do kultury uczenia się zarówno w szkole jak i w domu? - Jak uczyć dzieci szczęścia? - Co ma wspólnego miłość bezwarunkowa z edukacją? 

Ponadto - kodeks pracy w czasach pandemii, czas pracy, zwolnienie z pracy z powodu likwidacji zakładu, BHP. Gościem audycji będzie mec. dr Katarzyna Ludwig, specjalizująca się w prawie pracy.

W audycji również temat przepisów dotyczących hulajnóg w ruchu, hulajnogi kontra piesi i rowery kontra kierowcy, czyli kto w myśl jeszcze obowiązujących przepisów, kiedy i gdzie ma pierwszeństwo. 

O 10.35 fragmenty słuchowiska  „Przeminęło z wiatrem” wg powieści Margaret Mitchell. Powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett. 

Zaprasza Sława Bieńczycka.

Po 23.00 reportaż nagrodzony w konkursie radiowym 12. Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Kamil Hypki z Radia Zachód Zielona Góra w nagrodzonym reportażu „Sześciu z Żagania” opowiada o najsłynniejszej ucieczce II wojny światowej, w którą było zaangażowanych sześciuset lotników. W tym – sześciu Polaków.​

Nagrodę główną ufundowaną przez Zarząd Polskiego Radia ​przyznało jury w składzie przewodnicząca red. Irena Piłatowska-Mądry, red. Anna Sekudewicz, red. Mirosław Rogalski.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

To arcyciekawa opowieść o klasie, o stosunkach społecznych i religijnych, o Polsce (nawet jeśli akurat nie ma jej na mapach) i przede wszystkim galeria nietuzinkowych postaci czasem wyrywających się ze stereotypu, czasem w tym stereotypie uwięzionych, fascynujących, choć nie zawsze sympatycznych - tak o książce „Portret rodziny z czasów wielkości” napisał Paweł Sołtys.

Autor ukazującej się właśnie sagi rodzinnej będącej portretem wielkich postaci historycznych sięgających epoki Wazów, ale także mniej znanych, a interesujących osób - jak pierwsza polska zakonnica z doktoratem - Maciej Łubieński będzie gościem Poranka Dwójki. Początek spotkania - godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

 prywatny świat Tadeusza  Kantora - jego galeria - pracownia - dostępna w formie wirtualnego spaceru

- zaproszenie na Festiwal Transatlantyk

- Naczas, czyli kolejny felieton językowy Nowa Mowa.

11.00 – 11.10 – To się czyta: Arto Paasilinna „Rok zająca”, czyta Jacek Braciak

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Grażyna Hase

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska

Koncert z Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Lucernie 

(16.08.2019 Sala koncertowa  KKL Lucerna)

Sergiej Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op. 30; III Symfonia a-moll op. 44; Wokaliza  op.  34/14

Wyk. Denis Matsuev - fortepian, Orkiestra  Festiwalu w Lucernie, dyr. Riccardo Chailly

15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 60 (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Na najbliższą Domówkę z Dwójką zaprasza Państwa Michał Bryła - altowiolista Meccore String Quartet. Odwiedzamy także wystawę "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi", która pokazywana jest na Zamku Królewskim w Warszawie, opowiadamy o pierwszej szkole muzycznej w Republice Środkowej Afryki i spotykamy się z Martą Karwowską - reżyserką filmu "Tarapaty 2" rozmawiamy W cyklu "Literackie witaminy" - Tomasz Jastrun.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Jackiem Fairweatherem – aud. Moniki Pilch

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: PREMIERA: Jerzy Stempowski „Notatnik nieśpiesznego przechodnia”, czyta Adam Ferency, odc. 1

19.30 - 21.30 Odtworzenie koncertu Orkiestry Polskiego Radia

(Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z 27.09.2020, godz. 18.00)

Maciej Radziwiłł Divertimento; Wolfgang Amadeus Mozart IV Koncert skrzypcowy D-dur KV 218; Antonin Dvořák - Serenada na instrumenty dęte d-moll op. 44 B.77; wyk. Agata Szymczewska - skrzypce, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Spotkanie z Kenem Loachem – aud. Beaty Kwiatkowskiej

 

. 

04.00 - 06.00  Trójkowy budzik – Piotr Łodej

06.00 - 09.00  Do Trójki zaprasza - Michał Kirmuć

8.13  Salon polityczny Trójki - Prow. Beata Michniewicz

               Gość: Piotr Muller, rzecznik rządu

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 Agnieszka Furtak-Bilnik i Piotr Majewski

10:11  Płyta tygodnia -  Renata Przemyk - Renata Przemyk i mężczyźni

12.15 Ryszard Jaźwiński - rozmowa z Martą Szotkowską, red. nacz. Ninateki – Kino Festiwalu Przemiany (1-10.10), robione wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.

12.30 Gość: Robert Andrzejczy,  prezes Polskiej Organizacji Turystycznej - Turystyczne Mistrzostwa Blogerów 2020 czas zacząć.

13.00 - 14.00 Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Piotr Baron

16.00 - 19.00  Do Trójki zaprasza Michał Migała

18.12  Reportaż w Trójce:  Relacja – Podsumowanie gdyńskiego festiwalu NNW

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00    Klub Trójki – Michał Żakowski

Kreml proponuje Ameryce zawarcie … cyber pokoju. List Władimira Putina został opublikowany i przekazany Donaldowi Trumpowi. W tym samym czasie Wielka Brytania ustami swojego generała ds. cyberwojny ogłosiła, że są mocarstwem walki w tej technologii i mają możliwości zniszczenia ważnych i strategicznych dla przeciwnika celów. 

​Czy świat czeka cyber wojna i na czym ona ma polegać?

Ponadto w Krakowie zaczyna się CyberSec Forum, gośćmi ministrowie z krajów bałtyckich, Polski oraz ważni oficjele z NATO i najlepszych instytutów analitycznych na świecie.

22.00 - 23.00    Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

23.00 - 00.00    Audycja –  Jakub Jamrozek 

Czy „pozytywny egoizm” istnieje?

 

. 

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - praktyki absolwenckie, nieodpłatne staże – to propozycje wielu firm dla młodych pracowników. Czy jest szansa na likwidację niskopłatnych praktyk i staży oraz objęcia ich przepisami o minimalnym wynagrodzeniu?

Stacja Nauka 12.00-13.00 – badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu sprawdzili skuteczność ochrony ptaków przed wpadaniem na …szyby. Jakie są wyniki tych badań?

Ratujemy świat 14.00-15.00 – co zrobić z nadwyżką ubrań z naszej szafy? Gdzie można odzież oddać, wymienić, sprzedać, jakie są programy recyklingu odzieży?  Na ile duże marki odzieżowe wprowadzające rabaty w zamian za przynoszenie zużytych tekstyliów działają na rzecz ekologii, a na ile są to tylko zagrania PR-owe?

Strefa prywatna 20.00-21.30 – Gościem audycji będzie Marek Kamiński, filozof, podróżnik, zdobywca obu biegunów, pisarz. Co jest sensem życia dla różnych ludzi, których spotkał na swojej drodze? Czym jest zmiana w życiu? Czy jest minimalistą? Skąd wzięła się jego fascynacja Japonią?

 

. 

7.00 - 10.00 "Poranek w PRD" - W "Dniu Głośnego Czytania" w Poranku przybliżymy postać wybitnej pisarki Janiny Porazińskiej.

Do kanonu polskiej literatury dziecięcej należy już większość jej utworów, jak chociażby: Kichuś majstra Lepigliny, Szewczyk Dratewka, Agata nogą zamiata, Baśń o siedmiu krukach, Dwie Dorotki, W Wojtusiowej izbie, Jaś i Kasia, I w sto koni nie dogoni, Pan Twardowski w Czupidłowie, O dwunastu z Zapiecka, Smyku smyku na patyku, Psotki i śmieszki.

W Poranku przypomnimy dziś niektóre z nich.

10.00-11.00 "Muzyczne podróże" - Piosenka aktorska i kabaretowa - czyli Kabaret Starszych Panów i nie tylko (w rocznicę śmierci Jerzego Wasowskiego).

15.30 "Popołudnik w PRD" -  W Dniu Głośnego Czytania dowiemy się, po co czytamy głośno i jakie są atuty takiego czytania. Pascal Kaczorowski opowie o swoim nowym projekcie „Mamo, tato coś Wam opowiem”, w którym mała Mila czyta głośno wiersze o sobie samej i jej barwnym świecie, napisane przez jej tatę - Pascala.

17.15 "Bezpieczny Maluch" - Jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, gdy nagle zmienia się pogoda i dlaczego warto nosić odblaski. Na audycję zapraszają Kulfon, żaba Monika i policjant Robert.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 "Strefa rodzica" - Fundacja K.I.D.S. zaprezentowała raport "Dziecięcy Szpital Przyszłości", który nakreśla wizję transformacji placówek Ochrony Zdrowia. Blisko 2000 godzin analizy i badań, pozwoliło 27 ekspertom Fundacji nie tylko postawić diagnozę, identyfikując wyzwania współczesnych szpitali, ale także zaproponować ponad 100 innowacyjnych rozwiązań, które zmieniają szpitalną rzeczywistość na bardziej przyjazną - zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Raport prezentuje drogę pacjenta od momentu diagnozy do powrotu do domu. ​Raport powstał przy współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka, a do dyskusji na temat transformacji przyłączyli się Rzecznik Praw Pacjenta oraz IPPEZ.

 

 

.

W premierowej audycji Śpiewnik Chopinowski (g. 13.00) Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Pierścień Chopina do tekstu Stefana Witwickiego.

Utwór zabrzmi w interpretacjach m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Dorothee Mields. Całość uzupełni transkrypcja pieśni autorstwa Franciszka Liszta.

Małgorzata Pęcińska w programie Ten piękny wiek XIX (g. 17.00) prezentuje nagrania: Allegro a-moll „Lebensstürme” D. 947 Franza Schuberta w wykonaniu  Riccarda Castro i Marii João Pires oraz Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Takashi Yamamoto oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej (dyr. Antoni Wit).


Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak