Polskie Radio

Koncerty i literatura mistrzów - Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 17:18
Najnowsza płyta Springsteena w Jedynce i Trójce czy transmisja z IV Festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju" w Dwójce? Poza tym porozmawiamy o efektywności nauki online i o artystach w czasie pandemii. Sprawdź nasze propozycje.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/tookapic
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

O efektywności nauki online: problemy zgłaszane przez nauczycieli i rodziców, rozmowy z nauczycielami i dziećmi. Gościem audycji będzie Agnieszka Wiśniak, psycholog. Ponadto podsumowanie - jak szkoły będą pracować od poniedziałku oraz jak rozładowywać napięcia w domu wynikające z ciągłego przebywania razem, kłótni o komputer, słowem "siedzenie sobie na głowach". Na pytania odpowie Monika Gabriela Sójka. Nie zabraknie też konkursów "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego"​.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

W audycji m.in. Lika czyli Angelika Wdowczyk z singlem "Złoto" oraz prezentacja Płyty tygodnia - "Letter To You" - Bruce Springsteen.

19.00-19.30 - "Eureka" - zaprasza Krzysztof Michalski 

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło nazwiska laureatów ósmej już edycji Nagrody NCN - przyznawanej młodym polskim badaczom. Te prestiżowe wyróżnienia w tym roku otrzymali: dr hab. Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jakub Growiec ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i dr hab. n. med. Wojciech Fendler. Profesor Fendler został wyróżniony za badania nad mikroRNA jako biomarkerami przypadkowego narażenia na promieniowanie jonizujące oraz powikłań radioterapii. Wyniki jego badań pozwalają wykrywać i przewidywać szkodliwe efekty promieniowania jonizującego i jak mówi o nich sam Laureat: "Zmierzają do stworzenia testu diagnostycznego pozwalającego na identyfikację narażenia na potencjalnie śmiertelną dawkę promieniowania, co może przyspieszyć selekcję pacjentów po ekspozycji do ratującego życie przeszczepu szpiku". Profesor Fendler prowadzi swoje badania wspólnie z naukowcami słynnej amerykańskiej uczelni Harvard Medical School.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

21.45 -  "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja Łubieńskiego, czyta Marcin Przybylski.

logo


07.00-10.00 - 
"Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji wspomnimy Ludwika Flaszena, zmarłego w niedzielę wybitnego znawcę teatru. Naszym gościem po godzinie 8.00 będzie aktorka Maja Komorowska. Gościem o godz. 9.30 będzie z kolei wiolonczelista barokowy Tomasz Pokrzywiński - artysta eksplorujący z pasją pogranicza klasyki, jazzu i świata improwizacji. ​ Artysta jest też autorem przekładu na język muzyki XXI wieku "Lamentu Madonny" Claudia Monteverdiego. Nieoczywistą interpretację dzieła włoskiego kompozytora usłyszymy w wykonaniu Doroty Miśkiewicz oraz Ensemble Labirhythm w ramach Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju. Z Redbadem Klynstrą-Komarnickim porozmawiamy natomiast o postulatach artystów zjednoczonych podczas pandemii w akcji "Razem dla Kultury". Podczas naszego spotkania poruszymy też temat planów związanych z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, w którym Klynstra-Komarnicki objął funkcję dyrektora.​

12.45-13.00 - "Pożegnania" - Ida Haendel - zaprasza Anna Skulska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert z festiwalu w Aix-en-Provence - Recital kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty Michała Biela (28.06.2020, Aix-en Provence, Parvis de L’Archeveche)

Jerzy Fryderyk Haendel Tolomeo, re di Egitto (fragment); Henry Purcell Music for a While, If music be the food of love, What power art thou, Strike the viol; Tadeusz Baird Cztery sonety miłosne wg Szekspira; Paweł Łukaszewski Jesień z cyklu “Trzech pieśni”

Wyk. Jakub Józef Orliński - kontratenor, Michał Biel - fortepian

14.00-15.00 - In memoriam Krzysztof Penderecki (1933-2020)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego (27.03.1999, 22.12.2005 Górnośląskie Centrum Kultury, Sala im Fitelberga, Katowice)

Krzysztof Penderecki Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II z "Polskiego Requiem" na orkiestrę kameralną; Antonin Dworzak VII Symfonia d-moll  op. 70

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Penderecki

15.00-15.15 - "Pożegnania" - Paweł Królikowski - aut. Monika Pilch

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Dorota Bigos z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, która opowiada o słynnej instalacji "Młyn piaskowy" Günthera Ueckera prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł. Rozmawiamy także o spektaklu "Skarpetki opus 124", który będzie można dziś zobaczyć w Teatrze Telewizji, spotykamy się z Claesem Bangiem - odtwórcą głównej roli w filmie "Obraz pożądania" i z Adeline Dieudonné - belgijską pisarką, autorką powieści "Prawdziwe życie". W cyklu "Literackie witaminy" - Wojciech Szot.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński Transmisja z IV Festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju" (Studio im. W. Szpilmana) 

I cz. Il Pianto Della Madonna, wyk: Dorota Miśkiewicz - śpiew,

Ensemble Labirythm, kier. art. Tomasz Pokrzywiński

II cz. Good Night Mr Górecki, wyk: Ewa Liebchen - flet, Barbara Kinga

Majewska - śpiew, Emilia Sitarz - fortepian, Hubert Zemler - fortepian

(premiera koncertowa i płytowa)

Przerwy: Rozmowy z artystami. Autorzy: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku - Rzeczypospolite" - prowadzi prof. Antoni Dudek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Julian Barnes "Mężczyzna w czerwonym płaszczu", czyta Jarosław Gajewski, odc. 1

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 20

logo


00.00-02.00 - "Nie do powiedzenia" - zaprasza Agnieszka Furtak-Bilnik

Rozmowa z Anną Skoczylas o książce "Co jest dobrego w tym, czego jeszcze nie widzę?"

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Synth pop - zaprasza Michał Kirmuć

06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji sprawdzimy najpopularniejsze hasła do komputerów w Polsce oraz przypomnimy, że 63 lata temu urodził się Tytus, Romek i A'Tomek. Poza tym poszukamy dobrego poniedziałku i sprawdzimy co można znaleźć w trójkowym ogródku - bo z poszukiwaczami skarbów zakopanych w ziemi - porozmawiamy też o pasji odkrywania staroci i artefaktów. W audycji także stały punkt - "Pora na Sport" z Karoliną Pilarczyk

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prowadzi Beata Michniewicz

Gościem - Paweł Sałek, doradca Prezydenta.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - Informator ekonomiczny

10.00-11.00 - "Trójkowo rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

W audycji zaprezentujemy Płytę tygodnia, którą tym razem jest "Letter to You" Bruce'a Springsteena, a z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholog dziecięcą z Wydziału Pedagogiki UW - zaprezentujemy 10 sposobów na efektywniejszą naukę z domu. Powiemy też o Światowym Szczycie Zdrowia w Niemczech, gdzie 300 ekspertów z dziedziny medycyny oraz decydenci, w tym szefowa KE Ursula von der Leyen - dyskutują o aktualnej sytuacji. Nie zabraknie stałej pozycji - "Fajny Film" Ryszarda Jaźwińskiego oraz reportażu - tym razem w cyklu "życie na granicy" zajrzmy do naszych zachodnich sąsiadów. Bowiem zdanie Niemców o Polakach jest coraz lepsze, a odkąd w Niemczech pojawili się uchodźcy, sąsiedzi zaczęli naprawdę nas doceniać. Pracujemy solidnie, chcemy uczyć się języka, uczymy nawet innych niemieckiego.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - zaprasza Marek Wiernik 

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - zaprasza Witold Lazar

Wyciągamy z szaf i schowków zimowe ubrania, a wraz z nimi poukrywane w kieszeniach wspomnienia. Powiemy też o spisie rolnym oraz o zakończonym właśnie Giro d’Italia. W audycji wspomnimy też o tym, że Dubaj zaprasza pracowników zdalnych z całego świata, by w tym mieście pracowali i żyli. Oczywiście będąc zatrudnionymi gdzieś tam, skąd przyjadą. 

19.00-20.00 - "AnagramMargana" - zaprasza Michał Margański

Moda na reedycje trwa w najlepsze. Poza ściąganiem kurzu ze starych płyt, wydawane są również utwory, które nigdy nie zostały opublikowane. Wpisując się w to zjawisko, najbliższe wydanie audycji wypełni muzyka zarejestrowana wiele lat temu, ale opublikowana na płycie właśnie teraz. Najważniejszymi bohaterami audycji Michała Margańskiego będą z jednej strony łódzka Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji pod batutą Henryka Debicha oraz wrocławski zespół CRASH! Uszami wyobraźni przeniesiemy się, zatem do drugiej połowy lat 70.

20.00-21.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" – Łukasz Jasina

Tematem audycji będzie białoruska polityka historyczna, a gośćmi będą Wojciech Konończuk - wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia oraz Kamil Kłysiński z OSW. 

23.00-00.00 - "Dzika karta" - Serdeczne Dźwięki - zaprasza Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow" 

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik. 


logo


Od poniedziałku w Muzycznym Lunchu po godz. 13.00 rozdajemy Płytę Tygodnia, czyli "Helsinki Special Edition" - nowe wersje znanych utworów oraz niewydane jeszcze piosenki Darii Zawiałow. Album "Helsinki", drugi w dyskografii artystki, zdobył Fryderyka w zeszłym roku w kategorii Album Roku Pop.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - w cyklu "Historia jednej fotografii"  Ola Opala weźmie pod lupę jedno z najsłynniejszych zdjęć Marilyn Monroe, które zostało symbolem zmian społecznych w USA.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna"– po 17. ogólnopolskiej konferencji "Dziecko pokrzywdzone przestępstwem" Weronika Puszkar zaprasza na rozmowę z profesjonalistami działającymi na rzecz pomocy dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Jaka jest skala tego problemu? Kto najczęściej wyrządza krzywdę? Jaka jest sytuacja prawna nastolatków? Gdzie mogą szukać pomocy?

21.30-22.00 - "Krótka piłka" - wrócimy do tematu naszej żeńskiej reprezentacji - Polki w ramach eliminacji Euro w piątek zagrają z Azerbejdżanem, a we wtorek z Mołdawią! Ponadto z udziałem portalu Angielskie Espresso omówimy pierwsze kolejki Premier League, ale nie pod kątem rozgrywek samych w sobie, tylko pod kątem internetowej rozgrywki Fantasy.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" -  o ich nowej płycie "Antibody".


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Poznajemy muzykę gospel. Tego dnia urodziła się Mahalia Jackson (ur. 26 października 1911 jako Mahala Jackson w Nowym Orleanie, amerykańska wokalistka nazywana królową muzyki gospel). Zaprasza Iza Żukowska.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Uczymy się grać w siatkówkę. Gość: Jarosław Kaczmarek, autor książki dla dzieci o siatkówce.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

W pierwszej godzinie audycji gościem będzie Anna Konarzewska - autorka książki o lekcji wychowawczej "Być niezwykłym wychowawcą". Zdaniem autorki jest to najważniejsza lekcja w szkole i najmniej doceniana. Często traktowana jako tzw. okienko w czasie zajęć, lekcja organizacyjna albo odpoczynek, a w rzeczywistości jest to 45 minut spędzone z nauczycielem, który ma na uwadze dobro całej klasy i szanse na kształtowanie umiejętności miękkich, które są bardzo ważne w obecnych czasach, ale nie uczą ich na matematyce, chemii, czy lekcji języków obcych. Jaką rolę odgrywa wychowawca szkolny?

W drugiej godzinie programu gościć będziemy Magdalenę Waśko i Monikę Starczewska z programu "Jestem z Ciebie dumny" pod hasłem "Szlifuj rodzicielską moc". Porozmawiamy o tym, w jaki sposób rodzic powinien docenić siebie i dziecko, jak konstruktywnie wyrażać swoje oczekiwania, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwiązaniach, o metodzie Kids skills, która ma pomóc dziecku przezwyciężać problemy z pomocą bliskich osób, a także o tym, jak wspierać dziecko w rozwijaniu odpowiedzialności.

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gościem będzie Anna Jurksztowicz, która opowie o najnowszej płycie "Jestem taka sama". Artystka obchodzi w tym roku 35-lecie swojej działalności artystycznej.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Bogusława Janiszewskiego pt. "Boa dusi, kiedy musi", czyta Joanna Jabłczyńska cz. 1.

Bajka została napisana przez niezawodny duet w składzie: Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje), czyli kolektyw autorski Katastrofa. Są to autorzy popularnonaukowych książek dla dzieci z rysem humorystycznym. Ich najgłośniejsze tytuły to m.in. "Ekonomia", "Mózg" czy "Polityka". To pierwsza z trzech bajek terapeutycznych stworzonych przez Fundację Zaczytani.org Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.​


logo

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

Głównymi bohaterami audycji będą Wojciech Świtała (Ballada g-moll Chopina na fortepianach współczesnym i z epoki) oraz Nelson Goerner - jako solista w Wariacjach B-dur op. 2 i akompaniator Aleksandry Kurzak w pieśniach Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

W premierowym programie zaprezentowany zostanie repertuar Beethovenowski w wykonaniu niemieckiej pianistki Elly Ney.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak