Polskie Radio

Zdrowie jesienią i "Postaw na rozwój". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:15
O akcji "Pracodawca z sercem" zwiększającej szanse osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz webinar "Zarządzanie energią, koncentracją i zadaniami". W cyklu "Pożegnania" wspominamy osobowości kultury. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W programie powrót do dzieciństwa. W pierwszej godzinie audycji przypomnimy kultowe kreskówki, a dziennikarze Radiowej Jedynki będą wspominać swoje ulubione. Ale przede wszystkim chcemy zachęcić Słuchaczy do wspomnień. Będą królowały dobranocki, bajki, postaci z filmów rysunkowych, animacje dla dzieci i dorosłych. Razem z naszymi reporterami odwiedzimy wirtualnie stolicę kreskówek, czyli Bielsko-Białą. Poza tym 27 października to Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego, który w Polsce obchodzony jest od 12 lat.

Sprawdzimy, jak zapewnić sobie zdrowie jesienią. Będziemy mówić o szczególnej roli witaminy D3, zwłaszcza kiedy brakuje słońca. Jaką rolę spełnia w organizmie i dlaczego tak ważną? 

Po godz. 11.00 w studiu telefoniczni goście: organizatorki akcji "Pracodawca z sercem". Celem tej ogólnopolskiej akcji jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy, a także burzenie stereotypów i barier społecznych związanych z dyskryminacją i sztucznymi podziałami w społeczeństwie. 

Kampania zakłada zrzeszanie wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością i wyróżnianie ich e-medalem oraz statuetką za wkład na rzecz odpowiedzialności społecznej i zaangażowania społecznego biznesu. Akcja ma też na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych oraz informowanie o korzyściach dla pracodawców, którzy zdecydują się na ich zatrudnienie.

W planach jak zawsze powieść, konkursy, informacje sportowe i aktualna pogoda. Wśród stałych elementów audycji będzie także poradnik dotyczący aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska 

Gośćmi Muzycznej Jedynki będą Marek Kościkiewicz, kompozytor i producent oraz Michał Kaczmarek, bardzo zdolny, a mało znany wokalista. Połączymy się ze studiem, w którym tworzą oni nową piosenkę.​

21.00 - "Czytam, bo lubię" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

W audycji o książce Doroty Kotas "Pustostany", która właśnie zdobyła Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki w roku 2019. Jedno z opowiadań, które znalazło się w tym tomie, na początku 2019 roku otrzymało wyróżnienie w organizowanym przez radiową Jedynkę konkursie literackim "Moja niepodległość". 

Narratorką "Pustostanów" jest introwertyczna, bezrobotna młoda kobieta mieszkająca na warszawskim Grochowie wśród pustostanów po zmarłych, która wnikliwie, często z poczuciem absurdu i humoru opisuje otaczającą ją rzeczywistość (bazar, pocztę, przechodniów, psa).​ 

23.00 - "Gonitwa”  - reportaż  Antoniego Rokickiego

Perła Warszawy. Miejsce, w którym serce zaczyna bić szybciej, a emocje sięgają zenitu. Od 81 lat tor wyścigów konnych "Służewiec" skupia miłośników jazdy konnej z całej Polski. To tutaj spędzają wiele godzin jeźdźcy, trenerzy, właściciele koni, a także kibice i komentatorzy. Jak wyglądają najważniejsze gonitwy z udziałem najszybszych koni? Jaką drogę pokonali ci, którzy dzisiaj zdobywają zwycięskie puchary?

W reportażu wystąpią m.in.: Grzegorz Kubiak - polski jeździec, olimpijczyk z Aten, Szczepan Mazur - uzdolniony młody dżokej, Michał Borkowski - trener koni, m.in. Fazza Al Khalediah, zwycięzcy prestiżowej gonitwy Qatar Arabian World Cup.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

21.45 -  "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja Łubieńskiego, czyta Marcin Przybylski.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata" - to tytuł najnowszej książki Remigiusza Grzeli. Autor obala mit o tym, że błyskotliwy pisarz stworzył kobietę wampa. Tworzy jednocześnie wielowymiarową opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej miłości. Przygląda się karierom obojga, ich związkom. Zastanawia się, dlaczego nie poznano się na talencie Kaliny i z jakich powodów pisarz tak wybitny i aktualny jak Dygat przebywa obecnie w literackim czyśćcu. 

Na spotkanie z Remigiuszem Grzelą zapraszamy w Poranku Dwójki o godz. 9.30. 

O 8.30 spotkanie z unikatowym duetem fortepianowym - Emilią Sitarz i Bartkiem Wąsikiem, czyli z Lutosławski Piano Duo. Artyści przyzwyczaili nas do tego, że wykraczają poza utarte schematy, a repertuar, który dobierają, jest nietuzinkowy. Specjalnie na "Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju" Lutosławski Piano Duo przygotował spektakularne wydarzenie muzyczne "Wizje Amen"/"Visions de l`Amen" Oliviera Messiaena.

Ponadto w audycji wybierzemy się do Poznania, w którym instytucje kultury próbują sprostać ograniczeniom i zachować ciągłość działania. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie": Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy d-moll KV 466, wyk. Światosław Richter - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Wisłocki; Wolfgang Amadeus Mozart Sonata C-dur KV 404, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Krystian Zimerman - fortepian

12.05-12.45 - Ignacy Feliks Dobrzyński Duo na klarnet i fortepian op. 47, wyk. Roman Widaszek - klarnet, Joanna Domańska - fortepian

12.45-13.00 - "Pożegnania": Edward Pałłasz - aut. Beata Stylińska

13.00-14.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Retransmisja koncertu z XXIV Festiwalu Wielkanocnego im. Beethovena Młodzi polscy pianiści (Filharmonia Narodowa, 18.10.2020 godz. 13.00)

Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa cis-moll „Quasi una fantasia” op. 27 nr 2, wyk. Krzysztof Książek - fortepian; Ferenc Liszt Après une lecture de Dante: Fantasia quasi Sonata S. 161/7, wyk. Paweł Wojciechowski - fortepian; Fryderyk Chopin Walc As-dur op. 42, Polonez-fantazja As-dur op. 61, wyk. Tymoteusz Bies - fortepian; Robert Schumann Faschingsschwank aus Wien Op. 26, wyk. Adam Goździewski - fortepian

14.00-15.00 - In memoriam Ida Haendel ( 1928 – 2020)

Retransmisja koncertu Idy Haendel z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej  pod batutą Łukasza Borowicza (03.11.2006, Aula UAM w Poznaniu)

Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47; Henryk Wieniawski Legenda  g-moll op. 17, wyk. Ida Haendel - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz;

Wyk. Ida Haendel - skrzypce, Capella Cracoviensis, dyr. Stanisław Gałoński (20.05.2006, Chełm Lubelski)

15.00-15.15 - "Pożegnania": Wojciech Karpiński - aut. Wacław Holewiński

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Karolina Sulej - autorka książki "Rzeczy osobiste", poświęconej ubraniom w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Spotykamy się także z Ruthy Pribar - reżyserką filmu "Asia", porozmawiamy ze Zbigniewem Warpechowskim o tomie "Wiersze i sztuka" i przyglądniemy się "Pojęciownikowi teatralnemu". W cyklu "Literackie witaminy" - Max Cegielski.

17.30-18.00 - "Pożegnania": Wiktor Bregy - aut. Andrzej Sułek

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
Transmisja z IV Festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju" 
Studio im. W. Szpilmana

I cz. Olivier Messiaen Wizje Amen (polska premiera), wyk: Lutosławski Piano Duo

II cz. Adam Bałdych Quartet Wokół Hildegardy

Przerwa: Rozmowy z artystami. Autorzy: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

21.30-22.00 - "Pożegnania": Henryk Boukołowski - aut. Małgorzata Szymankiewicz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Julian Barnes "Mężczyzna w czerwonym płaszczu", czyta Jarosław Gajewski, odc. 2

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 21

logo

00.00-02.00 - "Audycja muzyczna" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Post punk - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

7:20   Poradnik Covid19, czyli jak się zachowywać, czego unikać, na co zwracać uwagę – zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z innymi.

Gość: dr Michał Sułkowski, internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gość: Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

11.15 Płyta tygodnia: Bruce Springsteen – Letter to You

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

17.40 dźwięk – Największy odsetek osób ignorujących nakaz zakrywania ust i nosa stanowią młodzi ludzie. Dlatego uczniowie z Gniezna postanowili uruchomić akcję, swoisty „maseczkowy challenge” , polegającą na tym, że nominowana w internecie osoba musi pokazać się maseczce i zmobilizować do tego znajomych;

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 Gh+ - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 Cały ten rock - Marek Wiernik

21.00-22.00 Studio el-muzyki - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Jakub Jamrozek

Muzyczny sposób na długowieczność, czyli o co chodzi w psychologii muzyki“?

Jak kształtuje się nasz gust muzyczny? Na czym polega „efekt znieczulenia muzyką?Czy istnieje muzyczny sposób na długowieczność? W czym psycholog pomaga artystom? I wreszcie, czym tak naprawdę zajmuje się psychologia muzyki?

Odpowiedzi na te pytania Kuba Jamrozek poszuka z psychologiem muzyki dr Marią Chełkowską-Zacharewicz

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow" 

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik. 


logo

Przed nami ostatni-czwarty webinar z cyklu POSTAW NA ROZWÓJ! - dni rozwoju osobistego w Czwórce - transmitowany w mediach społecznościowych Czwórki. 

18-18.45 - Anita Michalska - trener i coach  "Zarządzanie energią, koncentracją i zadaniami"

Oto co na ten temat napisała:

"Jesteśmy przebodźcowani. Dociera do nas cała masa informacji, nie zawsze potrzebnych do lepszego funkcjonowania, zdobywania wiedzy czy realizowania zadań. Na szczęście można wprowadzić różne proste rozwiązania, które pomagają zarządzić sobą w coraz szybciej pędzonym świecie. Podczas webinaru podzielę się z Wami sposobami, które sprawdziłam w praktyce i które z sukcesem wdrażane są w różnych zespołach i organizacjach. Opowiem Wam o koncepcji zarządzania 4 źródłami w kontekście energii fizycznej, emocjonalnej, umysłowej i duchowej".

Anita Michalska

Poprzednie webinary: Jaśka Meli, Artura Sójki i Jakuba B. Bączka - dostępne są na  stronie i FB Czwórki.

 

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - #studenciDlaZdrowia - rozmowa o akcji Niezależnego Stowarzyszenia Studentów, wydarzenia tworzonego przez studentów - dla studentów.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - lokum dla studenta. Ze względu na system hybrydowy wielu studentów zdecydowało się na przyjazd do swoich akademickich miast i wynajem stancji bądź pokoju w akademiku. Czy w obecnej studenci mogą liczyć na niższe opłaty za akademik albo zwrot kosztów? 

17.00-19.00 - "TOP" - spotkanie z Iwoną Blecharczyk. Chciała być nauczycielką i dentystką, startowała w konkursie Miss Polonia. Jak to się stało, że dziś w ekstremalnych warunkach prowadzi ważącą 63 tony ciężarówkę, a jej kanał na YouTube subskrybuje ponad 300 tysięcy osób?

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - gościem Kuby Jamrozka będzie Anita Michalska - trener i coach, która podsumuje webinar Czwórki pod hasłem "Zarządzanie energią, koncentracją i zadaniami". Jak wprowadzić proste rozwiązania, które pomagają zarządzić sobą w coraz szybciej pędzącym świecie?

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski tuż przed listopadowymi świętami - Wszystkich Świętych i Zaduszkami - zaprasza na rozmowę o duchowości, randze kultury i świadomej muzyki w obecnym czasie z artystką ShatąQS. W audycji również prezentacja jej płyty "Fenix", wydanej pod koniec 2019 roku.

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Poznamy twórczość znakomitego kompozytora i skrzypka - Niccolò Paganiniego. We wtorek obchodziłby 238. rocznicę urodzin.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" -  Co dzieje się, gdy nadciąga tornado, którędy wędruje pył znad Sahary i jak długo potrafi szybować albatros? Dowiemy się, jak powstaje wiatr i jak z niego zrobić prąd. O wszystkim opowie Anna Skowrońska, autorka książki "Wiatr". 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1.Temat: Akupunktura. Leczenie akupunkturą polega na nakłuwaniu specjalnymi, pełnymi igłami aktywnych punktów ciała, zwanych punktami akupunkturowymi. Stymulację tych punktów można osiągnąć poprzez: wkłuwanie igieł, manipulowanie nimi, podgrzewanie igieł lub bezpośrednio punktów, masaż i stawianie baniek szklanych lub gumowych. W leczeniu jakich dolegliwości może być pomocna, u dużych i małych.

Gość:  Leszek Waniek - terapeuta medycyny chińskiej, akupunkturzysta.

2.Temat: Właśnie trwa kampania edukacyjna dla klas 1-3 szkół podstawowych "PrzyGOTUJMY lepszy świat"

W ostatnich latach świadomość dotycząca zdrowego odżywiania sukcesywnie rośnie. Na lepsze zmieniają się również nasze nawyki żywieniowe. Zmiany te postępują jednak bardzo powoli. Wciąż brakuje przystępnie zaprezentowanych i uporządkowanych źródeł na temat zdrowej, urozmaiconej diety oraz jej wpływu na środowisko.

Obecnie aż 75% spożywanego przez ludzi jedzenia pochodzi z uprawy zaledwie 12 gatunków roślin oraz hodowli 5 gatunków mięsa. Zależność od tak niewielkiej liczby pokarmów szkodzi zarówno nam, jak i naszej planecie.

Gość: Joanna Lotkowska z ProVeg, międzynarodowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz budowania świadomości żywieniowej.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka "Świerszcz" cz.18. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Bogusława Janiszewskiego pt. "Boa dusi, kiedy musi", czyta Joanna Jabłczyńska cz. 2.

Bajka została napisana przez niezawodny duet w składzie: Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje), czyli kolektyw autorski Katastrofa. Są to autorzy popularnonaukowych książek dla dzieci z rysem humorystycznym. Ich najgłośniejsze tytuły to m.in. "Ekonomia", "Mózg" czy "Polityka". To pierwsza z trzech bajek terapeutycznych stworzonych przez Fundację Zaczytani.org.

Autorzy bajek zabierają czytelników w pełen humoru świat zwierząt zamieszkujących sawannę. Wężyca Ulka szuka informacji w internecie, słoń Bolek ma problem z uzależnieniem od tabletu, a żółwica Justyna prowadzi bloga. Zwierzaki uczą się mądrze korzystać z cyfrowej rzeczywistości, pokazując czytelnikom, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowania, emocje i komunikację z innymi.​


logo

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W programie nagrania dwóch wielkich pianistek - Tatiany Szebanowej (Etiudy op. 10) oraz Diny Yoffe (Wariacje D-dur na temat pieśni Moore'a oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21).

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

Daniil Trifonov wykona Wariacje B-dur op. 2 na temat Mozartowskiego duetu "La ci darem la mano" oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

Portret zmarłego w ubiegłym roku znakomitego austriackiego pianisty Paula Badury-Skody, znanego jako jeden z najwybitniejszych klasyków interpretacji muzycznej w drugiej połowie XX wieku. W audycji, której gościem będzie Dariusz Marciniszyn, znajdą się nagrania z różnych okresów działalności artysty, dokonane na współczesnych, jak i historycznych fortepianach, ukazujących artystę jako równie świetnego wykonawcę Beethovena, jak i Chopina, a nawet... gawędziarza.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak