Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Dajesz radę". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:30
Specjalny multimedialny serwis o 95. letniej historii Polskiego Radia. Kim jest foliarz i jak polski humor przedstawia rodzime kino i o obrazach ze szpilek krawieckich - dokument o Teresie Tyszkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Pexels
logo

Na antenie radiowej Jedynki kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki 2020"

Jurorzy oceniają nadesłane prace, spośród których wybiorą 20. Wyróżnione rysunki wezmą udział w całodziennej licytacji. 

Oceny jurorów ukazują się dwa razy dziennie: po godz. 11.45 w "Czterech Porach Roku" oraz po godz. 14.45 w "Muzycznej Jedynce". 

W każdej recenzji zostanie omówiona jedna praca nagrodzona i dwie wyróżnione. 5 grudnia na antenie Jedynki odbędzie się całodzienna aukcja, podczas której do licytacji zostanie wystawionych 20 prac.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Na początku audycji temat - rak gruczołu krokowego (prostaty), realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" (Narodowa Strategia Onkologiczna). Gość prof. Roman Sosnowski z Centrum Onkologii w Warszawie.

W programie także o tym, jak rozmawiać z dziećmi o pandemii i tłumaczyć im zagrożenia z nią związane. Jak na psychikę i emocje najmłodszych wpływa fakt noszenia zarówno przez nie jak i otoczenie maseczek? O tym wszystkim psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.

Jak w każdy czwartek "Smaki polskie" Małgorzaty Raduchy. Powiemy, czy już należy zmienić opony letnie na zimowe i omówimy prace najmłodszych nadesłane na konkurs "Choinki Jedynki".

Ponadto odpowiedzi na pytania Słuchaczy w cyklu "Koronawirus, co musisz wiedzieć", kolejny odcinek słuchowiska "Katedra Marii Panny w Paryżu" oraz codzienne konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

19.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska 

Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku i było drugim po powstaniu kościuszkowskim zrywem niepodległościowym, który zakończył się klęską militarną. Jego konsekwencją była również Wielka Emigracja i ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego.

Po zdetronizowaniu cara Mikołaja I w dniu 25 stycznia 1831 roku możemy mówić o wybuchu regularnej wojny z Rosją. Powiemy o znaczeniu stoczonych bitew, przypomnimy sylwetki dowódców powstania osądzonych surowo przez Juliusza Słowackiego w "Kordianie" i spróbujemy ocenić ich działania z perspektywy współczesnych źródeł i badań historycznych.

Gościem audycji będzie prof. Jarosław Czubaty z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

21.00 - "Magazyn Bardzo Filmowy" - zaprasza Michał Montowski

Zapraszamy do rozmowy o polskim poczuciu humoru, które przedstawia polskie kino. 31 listopada jest datą fikcyjną, ale taką właśnie datę urodzin miał wpisaną Jan Himilsbach, który patronuje tym razem audycji. Przypominając jego postać, warto zastanowić się nad polskim poczuciem humoru.

Czym się charakteryzuje i jak przejawia się w naszym kinie? Jakie filmy, sceny, których reżyserów można by wskazać, jako najlepsze przykłady polskiego poczucia absurdu i krytycznego dystansu do rzeczywistości?

Jednocześnie w jego 80. urodziny przywołujemy wspomnienie Bruce'a Lee, który dał początek kinu sztuk walki, ale także wszelkim produkcjom, w których dziś - z wykorzystaniem komputerów - sceny walk wschodnich są główną atrakcją na ekranie (np. "Kill Bill", "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Wielki Mur" etc.). Wspominamy Kazimierza Junoszę-Stępowskiego w jego 140 urodziny (26.11.1880) i Gabrielę Kownacką w 10. rocznicę jej śmierci (30.11.2010).


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Dokładnie 95 lat temu - 26 listopada 1925 roku - stacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wznowiła działalność po kilkumiesięcznej przerwie. Od tej pory Polskie Radio zaczęło nadawać regularny program radiowy. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926 roku, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…" 

Towarzyszącej Polakom 95. letniej historii Polskiego Radia poświęcony jest specjalny multimedialny serwis wzbogacony o cenne archiwalne nagrania: 95lat.polskieradio.pl. Szczegóły po godz.9.30.

W "Poranku Dwójki" sięgniemy też do rękopisów o istotnym znaczeniu zarówno dla literatury polskiej jak i francuskiej - do listów Adama Mickiewicza do poety Alfreda de Vigny. Korespondencja jest świadectwem epoki, ale też intelektualnego dialogu, jaki toczył się między poetami. Listy zostały zakupione przez Bibliotekę Narodową na aukcji antykwarycznej.

O tym wyjątkowym nabytku porozmawiamy z dyrektorem Biblioteki Narodowej dr. Tomaszem Makowskim, dodajmy, w dniu 165. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza.​ Początek spotkania o godz. 8.30.

W audycji również:

- I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego;

- płyta winylowa poświęcona Krzysztofowi Pendereckiemu, a na niej unikatowe materiały - skomponowana przez Maestro w 1964 roku ścieżka dźwiękowa do filmu "Malarze gdyńscy" oraz współczesne utwory kompozytorów, dla których profesor Penderecki stanowi inspirację.

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Maurice Ravel Koncert fortepianowy G-dur, wyk. Barbara Hesse-Bukowska - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (WOSPR), dyr. Stefan Marczyk

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Kazimierz Kord, opr. Anna Skulska 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
Sala Koncertowa im. Franciszka Liszta (Raiding, 13.10.2019)                        

Fryderyk Chopin Ballada f-moll op. 52, Sonata fortepianowa h-moll op. 58, Franz Liszt Sonata fortepianowa h-moll S. 178, Karol Szymanowski Preludium c-moll op. 1 nr 7,

wyk: Aleksandra Mikulska

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Adam Leszczyński - autor opublikowanej właśnie "Ludowej historii Polski". Zapowiadamy także koncert Kwartludium, który odbędzie się w ramach cyklu "FINA na ucho", rozmawiamy o wystawie "Światło dostępne z ulicy" Mirosława Filonika, prezentujemy "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji" i opowiadamy o rekonstrukcji synagogi w Krynkach.

W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Włodzimierz Bolecki.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": O turystyce w trakcie i po pandemii - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert z Festiwalu BBC Proms 2001 (Royal Albert Hall, Londyn, 05.09.2001)
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 32 G-dur KV 318, Koncert fortepianowy nr 25 C-dur KV 503, Igor Strawiński Concerto in D, Franz Schubert Symfonia nr 4 c-moll D. 417 "Tragiczna"; wyk.: Alfred Brendel - fortepian, Scottish Chamber Orchestra, dyr. Sir Charles Mackerras

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Teresa Tyszkiewicz. Nakłuwanie rzeczywistości - Dzień po dniu - aud. Aleksandry Łapkiewicz

22 stycznia zmarła Teresa Tyszkiewicz - autorka filmów eksperymentalnych, fotografii, obiektów przestrzennych i monumentalnych obrazów szpilkowych. Tyszkiewicz od 1982 roku mieszkała i tworzyła we Francji. To tam poświęciła się całkowicie komponowaniu obrazów ze szpilek krawieckich. Ta żmudna i ciężka praca zmieniła się w pasję, a szpilkowe obrazy i obiekty stały się znakiem artystki.

Teresa Tyszkiewicz odeszła w trakcie pracy nad wystawą przygotowywaną dla łódzkiego Muzeum Sztuki, wystawy, która stała się podsumowaniem jej twórczych działań. W audycji dokumentalnej o pasji i twórczości Teresy Tyszkiewicz opowiedzą jej mąż, artysta Zdzisław Sosnowski oraz kuratorka Zofia Machnicka. Realizacja części nagrań Leszek Karczewski.

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Sylwia Frołow "Antonówki. Kobiety i Czechow", czyta Przemysław Stippa, odc. 4, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 19.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 19 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Potrójne Pasmo Przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

6:50 Chińczycy wysłali bezzałogową sondę na księżyc – jej zadaniem jest zebranie próbek skał księżycowych i przywiezienie ich na ziemię. O tym po co w ogóle nam próbki skał z księżyca – komentarz Jerzego Rafalskiego z toruńskiego planetarium

7:50 Aktywność fizyczna: Czy do biegania jest niezbędny drogi sprzęt? Jak ta kwestia wypada na tle innych sportów? – Lekarz sportowy oraz osoby posiadającej drogi sprzęt

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gościem Krzysztof Gawkowski, Lewica (Wiosna).

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej"

W programie m.in.:

11.15 Rozmowa: dr Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej, Sześć francuskich listów Adama Mickiewicza kupionych na aukcji trafiło właśnie do zbiorów Biblioteki Narodowej

14.15 Reportaż:  „Za marzeniami”- Joanna Bogusławska

Magdalena mówi o sobie, że jest wojowniczką. Po studiach medycznych pracowała w firmie farmaceutycznej, jednak cały czas szukała swojego miejsca. Postanowiła zostać zawodowym żołnierzem i lekarzem ratunkowym. Zrezygnowała ze swojej dobrze płatnej pracy. Zdecydowała się wyjechać jako lekarz na misję.

Dwukrotnie uczestniczyła w misji w Afganistanie w ramach VII i XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Została ranna podczas ostrzału rakietowego.

15.00 - 16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00 - 19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar

W programie m.in.:

16.20 Ministerstwo Zdrowia od kilku dni zachęca, by z powodu pandemii nie lekceważyć innych chorób, zwłaszcza przewlekłych. Niestety oprócz niechęci pacjentów do wychodzenia z domu, na problem nakłada się też podejście niektórych placówek POZ, które stosują taktykę umocnionej twierdzy.

Pacjenci nie mogą się do nich dostać. Zwraca na to uwagę lubelski NFZ. Są też jednak przykłady pozytywne przychodni, które robią wszystko by pomóc pacjentom „nie-covidowym";

18.20 Warszawa 95 lat temu, 26 listopada 1925 roku stacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wznowiła działalność po kilkumiesięcznej przerwie. Od tej pory Polskie Radio zaczęło nadawać regularny program radiowy.

Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…". Portal polskieradio.pl uruchomia nowy, multimedialny serwis internetowy poświęcony 95. letniej historii rozgłośni.

Na stronie 95lat.polskieradio.pl w sposób przekrojowy pokazujemy najważniejsze dokonania Polskiego Radia, które na przestrzeni blisko dziewięciu dekad było obecne w życiu Polaków

19.00 - 22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Czy już państwo słyszeli? " - Justyna Grabarz

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Monika Małkowska 

Kobieta i mężczyzna to dwa osobne światy, które niekiedy spotykają się i szczęśliwie współbytują. Ale nie zawsze jest łatwo. Podobno kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa.., czasem wystarczy żeby dochodziło do nieporozumień, różnicy zdań i postaw.

Jakże trafnie oddają te komplikacje piosenki oraz inne utwory muzyczne.

23.00 - 00.00 - "Gitarą i piórem" - Janusz Deblessem

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

06.00-09.00 - Pierwsze słyszę - Marylin Monroe, Andy Warhol, Myszka Mickey, Harry Potter - jak wyglądałby świat, gdyby nigdy się nie pojawili? Jak wówczas zmieniłaby się nasza kultura, a nawet społeczeństwo? Zaproszenie na webinar SWPS.

14.00-15.00 - Dajesz radę - czy z "anime" nauczymy się języka japońskiego? "Anime" to specyficzna tematyka, bardzo oryginalne postaci i język, z jednej strony potoczny, z drugiej niezwykle skomplikowany. Język japoński uważamy za trudny, ale czy taki rzeczywiście jest? Zaprasza Ania Hardej.

17.00-19.00 - TOP - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka: - Foliarz - kolejna osoba, która opanowała polski internet. Foliarstwo stało się powszechne w czasie pandemii, kiedy doszło do prawdziwej eksplozji fake newsów i teorii spiskowych. Czy foliarzy powinno się usuwać ze znajomych?​

21.30-22.00 - Strefa Sportu - Norbert Michalak zaprasza na spotkanie z Karoliną Karasiewicz - kolarką torową, która na Mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym wywalczyła brązowy medal.


logo


7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Uprawą oliwek ludzie zajmują się od około 8 000 lat, pierwotnie jedynie na terenie starożytnej Persji i Mezopotamii. Obecnie na całym świecie rośnie ponad 800 milionów drzew oliwnych. Ich wzrost jest powolny i zwykle nie osiągają spektakularnych rozmiarów, choć przy dobrych warunkach potrafią urosnąć nawet do 15 m wysokości.

Zwykle myśląc o oliwkach mamy jednak przed oczami obraz karłowatych drzewek, które niezależnie od wieku wyglądają jak z innej epoki. To skojarzenie jest całkiem poprawne, gdyż oliwki należą do długowiecznych i bardzo wytrzymałych. Przypuszcza się, że okazy rosnące na Krecie i Sardynii mogą liczyć nawet 4 000 lat! W Poranku przyjrzymy się drzewkom, poszukamy zastosowania oliwy i oliwkowych skojarzeń.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Gniady Deresz, czyli końskie maści. Rasy koni dzieli się ze względu na pochodzenie, a także na naturalne oraz sztuczne. Przykładem rasy naturalnej jest kuc szetlandzki, który występował początkowo jedynie na Wyspach Szetlandzkich. Przykładem rasy sztucznie stworzonej jest koń pełnej krwi angielskiej, wyhodowany pod kątem dzielności i szybkości wyścigowej.

O tych oraz innych tajemnicach końskich maści opowie dzisiaj Leszek razem z Misiem Michasiem.

15:30 "Jak będę duży/Jak będę duża" - ... zostanę trenerem piłki nożnej. Jakie zadania należą do trenera piłki nożnej i czy to trudne zadanie zostać drugim Robertem Lewandowskim? Rozmowa z Łukaszem Szczepańskim, trenerem sportowym Klubu Delta Warszawa.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Radość, smutek, rozczarowanie, tęsknota, zazdrość... jak rozpoznawać i nazywać emocje? Dlaczego warto wyrażać kłębiące się w nas emocje i jak je okazywać. Gościem Królika i Lwa będzie psycholog dziecięcy Monika Perkowska.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - porozmawiamy o tym, co chyba najbardziej rozpala dyskusję za każdym razem, kiedy się zmienia - o kanonie lektur szkolnych. Naszymi gośćmi będą m.in. prof. Andrzej Waśko, który przewodniczył zespołowi ekspertów przygotowujących obowiązującą obecnie podstawę programową z języka polskiego, a także Marią Gudro-Homicką - Honorową Przewodniczącą Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów.

W drugiej godzinie kilkoro znakomitych nauczycieli języka polskiego z różnych stron Polski podzieli się swoimi sposobami na omawianie wybranych lektur i zdradzi, jak to jest z czytelnictwem wśród współczesnych uczniów. Będą to poetka, tłumaczka, eseistka i nauczycielka - Joanna Roszak z Poznania, literaturoznawca i krytyk muzyczny oraz nauczyciel - Piotr Szwed z Łodzi i nauczycielka i metodyczka - Teresa Wójcik z Buska-Zdroju.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka "Świat, który stanął na głowie" odc. 2

W Bajkowym Kąciku na falach sennego oceanu na statku z żaglami z chmur odkrywamy niezwykły świat. Świat, który stanął na głowie. Świat, w którym wszystkie zegary wskazują inną godzinę, świat, w którym miasta, miasteczka, wsie, zamiast piąć się ku niebu, wszystko stoi do góry nogami.
Istoty, które zamieszkują ten świat od tak dawna, żyją w takiej rzeczywistości, że zapomnieli, że kiedyś było normalnie. I też chodzą do góry nogami. Z Bellą maskotką, czeka nas bardzo ważna misja, żeby postawić na nogi świat, który stanął na głowie.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo

8.00 - "Laureaci nagród PR" - na premierowy odcinek audycji zaprasza Anna Skulska

W programie autorka przypomni słuchaczom sylwetkę Nelsona Goernera - laureata Konkursu im. F. Liszta w Buenos Aires, a także Konkursu Pianistycznego w Genewie. Podczas XIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1995 roku artysta otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy Konkursie. W programie zabrzmią m.in. Nokturn fis-moll op. 48 nr 2 oraz Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena.

9.00 - "Duża Czarna" - zaprasza Przemysław Psikuta

Autor omawia postać Marguerite Long - jednej z najwybitniejszych pianistek francuskich XX wieku, zaprzyjaźnionej m.in. z Debussym, Fauré i Ravelem. W jej interpretacji usłyszymy m.in. Nokturn Des-dur op. 63 Gabriela Fauré, Fantazję f-moll op. 49 Fryderyka Chopina oraz Koncert fortepianowy G-dur Ravela, który kompozytor zadedykował genialnej pianistce i powierzył jej prawykonanie go. Koncert usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Towarzystwa Koncertów Konserwatorium Paryskiego pod batutą Pedro de Freitasa-Branca.

21.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie polski kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik. W programie usłyszymy m.in. Mazurek f-moll op. 68 nr 4 Chopina w wykonaniu Włodka Pawlika, Pawła Pańty, Cezarego Konrada i Łukasza Pawlika, Improwizację na temat Hej, od Krakowa jadę nr II z cyklu Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego oraz utwór Night in Calisia z płyty o tym samym tytule, za którą Pawlik dostał nagrodę Grammy (2014).

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak