Polskie Radio

"TOP" i "Klub Trójki". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:30
Krawat z "kolekcji ślimakowej" prof. Henryka Skarżyńskiego, a może plecak i rozmowa telefoniczna z Viki Gabor? To przedmioty do zlicytowania w ramach akcji "Choinki Jedynki", w "Czterech porach roku". Także o tym czy przekleństwa weszły już do mowy codziennej.  
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Vitaliy Kyrychuk
logo


Od poniedziałku 30 listopada do piątku 4 grudnia w "Czterech Porach Roku" dziennikarze stacji przeprowadzą licytacje telefoniczne (w godz. 9.00-11.52) i za pomocą wiadomości SMS (w godz. 9.00-11.40)

◆ Więcej informacji i pełna lista podarunków: choinkijedynki.polskieradio.pl

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

"Choinki Jedynki" - czyli kolejny dzień licytacji przedmiotów podarowanych przez Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Tym razem będziemy licytować:

1. Zestaw DVD+CD "Koncert Świąteczny Blue Café i Goście" z autografami i kreacja świąteczna od zespołu.

2. Od VIKI Gabor - plecak, piórnik, plakat, płyta oraz rozmowa telefoniczna z Viki.

3. Jula (Julita Ratowska) podarowała na licytację bombkę własnoręcznie ozdobioną, płytę "Milion słów" z autografem, bluzkę z teledysku "To dobre jest".

4. Wylicytować też można rozmowę z Czesławem Langiem w formie wideokonferencji oraz koszulkę lidera wraz z podpisem zwycięzcy 77. Tour de Pologne oraz autografem Czesława Langa.

5. Prof. Krzysztof Meissner podarował książkę laureata Nagrody Nobla z fizyki  w 2020 roku sir Rogera Penrose'a pt. "Fashion Faith and Fantasy" z autografem Autora dla Profesora.

6. A prof. Henryk Skarżyński - krawat z kolekcji ślimakowej prof. Henryka Skarżyńskiego z kopią Rekordu Guinessa. 15 lipca 2012 roku kolekcja z wynikiem 1377 ślimaków pobiła Rekord Guinessa w kategorii Największy zbiór przedmiotów z podobizną, wizerunkiem i o wyglądzie ślimaka. Obecnie zbiór liczy ponad 1400 przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, mi.in. porcelany, ceramiki, szkła, drewna, żeliwa, bursztynu, kamienia, drutu.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej, w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej. W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Naszym gościem będzie Mikołaj Kubacki - aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz aktor filmowy, którego możemy oglądać w serialu "Król", "W głębi lasu" i  w filmach "Kler" czy "Piłsudski". Mikołaj Kubacki został wybrany - głosami publiczności w plebiscycie All in UJ - "Chodźże do Teatru - najlepszym aktorem młodego pokolenia. W najbliższych dniach zobaczymy go w spektaklu "Fiasko" na podstawie prozy Stanisława Lema. To spotkanie w "Poranku Dwójki" o godz. 8.30. W audycji odwiedzimy też Osiedle Szare Domy - przykład warszawskiego modernizmu dwudziestolecia międzywojennego. Architektura i mieszkańcy tego osiedla od 5 lat inspirują twórców wydarzenia "Szare Domy - Festiwal Otwarty", o którym porozmawiamy z jego inicjatorką Martą Surowiec. Początek - godz.9.30. W "Poranku Dwójki" powiemy także o Festiwalu Boska Komedia z wieloma premierami. Wśród nich m.in.: wspomniany spektakl "Fiasko" w reż. Magdy Szpecht, a także nawiązujący formą do narracyjnych gier komputerowych spektakl "Władczyni much" Konrada Dworakowskiego czy musical "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale" w reż. Cezarego Tomaszewskiego. ​ Dodajmy, że na otwarcie festiwalu widzowie zobaczą spektakl "Bieguni" według powieści Olgi Tokarczuk w reż. Michała Zadary. Będzie to pokaz work-in-progress. Premiera planowana jest na 30 stycznia 2021​ roku. W audycji przyjrzymy się również pierwszej w Polsce rozszerzonej biografii rosyjskiego śpiewającego poety - "Okudżawa" Dmitrija Bykowa.

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś 

Joaquin Rodrigo Sonata Giocosa; Aleksander Tansman Variations sur un Thème de Scriabine, wyk. Marcin Dylla - gitara

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Gabriel Chmura

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Recital Elisso Virsaladze w Tokio (17.01 2020, Hamarikyu Asahi Hall, Tokio)
Piotr Czajkowski Pory roku op. 37b (fragmenty); Sergiusz Prokofiew Sarkazmy op. 17; Robert Schumann Noveletta fis-moll  op. 21 nr 8; Fantazja C-dur op 17; Fryderyk Chopin  Grande Valse Brillante As-dur op. 34 nr 1. Wyk. Elisso Virsaladze - fortepian. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

4 grudnia rozpoczyna się Actus Humanus - największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jedna z najciekawszych tego rodzaju imprez w Europie. Podczas wyjątkowej edycji festiwalu posłuchamy najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzyki dawnej - szczegóły festiwalu przybliży Filip Berkowicz, którego gościmy na antenie o godzinie 16.30. Ponadto w audycji omówimy festiwal Pięć Smaków i projekt Teatru Muzycznego w Łodzi "Radio Lutnia", w "Literackich witaminach" - Marzanna Bogumiła Kielar.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - O języku… - aud. Michała Szułdrzyńskiego

W audycji autor stawia pytania dotyczące języka: Czy przekleństwa weszły już do mowy codziennej, czy istnieje jeszcze w języku to co potoczne i to co wysokie. Odpowiedzi szukać będą goście: Joanna Bojańczyk i Mariusz Cieślik.  

19.30-21.45 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z siedziby NOSPR w Katowicach

Natalya Romaniw - sopran, Joshua Bloom - bas, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Kirill Karabits 

Dmitrij Szostakowicz XIV Symfonia na sopran, bas i orkiestrę kameralną op. 135

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": O "Pismach" Czesława Straszewicza - aud. Wacława Holewińskiego

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór": Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane", czyta Dominika Ostałowska, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 4.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 4 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 24 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Potrójne Pasmo Przenoszenia" - Michał Margański

W audycji prezentacja albumu Paula Epwortha - zdobywcy nagród Grammy i Oscara, który po 20 latach działalności z innym, we wrześniu opublikował swój pierwszy autorski LP, nagrania producentów z Norwegii działających na polu nowego disco i utwory powstałe z wykorzystaniem brzmienia starych syntezatorów oraz automatów perkusyjnych.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o kolejnym wykolejeniu tramwaju we Wrocławiu, nowym, niechlubnym symbolu tego miasta w internecie. Sprawdzimy również kim jest Patron Roku i co dla nas znaczy? A słuchaczy wprost będziemy pytać: jak opisać śnieg komuś, kto go nigdy nie widział? Do wygrania radioodbiorniki DAB+ do słuchania Trójki.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Piotr Müller, rzecznik rządu.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

Świąteczna choinka stojąca przed nowojorskim Rockefeller Center kilka godzin temu zapłonęła dziesiątkami tysięcy kolorowych świateł. Skoro o świątecznym nastroju - 36. urodziny obchodzi "Last Christmas" - piosenka, która w zamyśle miała być piosenką wielkanocną, a domek, w którym kręcono teledysk... wciąż można wynająć. W kalendarzu także inna rocznica - 28 lat temu został wysłany pierwszy SMS. Przyjrzymy się naszej transformacji komunikacyjnej i temu, jak listy zastąpiły ekrany. W audycji odwiedzimy też Galę wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. W "Fajnym filmie" - o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a w spotkaniu z reportażem - mafia mieszkaniowa, czyli proceder polegający na wyłudzaniu mieszkań od starszych ludzi. Oszuści przedstawiają fałszywe dokumenty, podpisują fikcyjne umowy, a potem sprzedają mieszkania na wolnym rynku. 

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Będziemy sprawdzać aktualny stan wiedzy o koronawirusie i spróbujemy sprawdzić o czym rozmawiają lekarze. Zajrzymy też na interdyscyplinarną konferencję Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego - "Stulecie Pokolenia Kolumbów" - poświęconą pokoleniu młodych Polaków wchodzących w dorosłość w czasie II wojny światowej. W "Euranet+ PULS EUROPY" - Beata Michniewicz porozmawia z Marcinem Przydaczem - wiceministrem spraw zagranicznych oraz z Bogusławem Liberadzkim - eurodeputowanym (SLD).

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19-20 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

20-21 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21-22 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

Tematem audycji - jak Kościół katolicki może wyjść z kryzysu wizerunkowego? Gośćmi będą Paweł Milcarek z pisma "Christianitas", publicysta Filip Memches, Bogusław Łoziński z tygodnika "Gość Niedzielny" oraz Jacek Łęski, dziennikarz TVP. 

23.00-00.00 - "Gitarą i piórem" - Janusz Deblessem


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej, odc. 9. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - "To nie jest hip-hop. Rozmowy III" - rozmowa z autorem publikacji Jackiem Balińskim.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - "Wydrukuj sobie trzustkę" - na jakim etapie są badanie naukowców z Poznania i Warszawy pracujących nad technologią stworzenia "bio tuszu"? Kiedy możemy spodziewać się pierwszej fabryki ludzkich "części zamiennych"?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - foliarz, byku, goldeniara, boomer - to tylko niektóre słowa z tegorocznego plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2020. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę. Skąd się biorą te słowa, czy z kanałów popularnych Youtuberów, z Tik Toka czy może z seriali? 

17.00-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka: "inb4" wygląda jak zlepek przypadkowych znaków wciśniętych niechcący na klawiaturze, ale to tak naprawdę całkiem przydatny skrót. Kiedy się przydaje?      


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.45 - "Książka w Czwórce" - pierwszy odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

13.45 - "Kącik literacki" - muzycy interpretują polską poezję: Andrzej Stasiuk - "Ciężki Cień Ojczyzny" - w interpretacji Bisza.


logo


7.00-10.00 - "Poranek w PRD" Światowy Dzień Majsterkowicza. Zrób to sam! Co może zrobić każdy przedszkolak w trosce o zwierzaki przed nadejściem zimy. Karmniki, domki dla jeży, dziuple, domki dla bezdomnych kotów. 

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Zbliżają się Mikołajki! To świetna okazja do wprowadzenia świątecznej atmosfery do naszych domów i zrobienie ozdób. Ozdoby świąteczne na szczęście zazwyczaj są bardzo ekologiczne - wykorzystujemy do nich pomarańcze, szyszki, gałązki. Podpowiemy jakich jeszcze produktów można użyć do ozdoby domu, a jakich lepiej nie używać, żeby nie szkodzić środowisku.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Serwujemy dziś herbatkę, jak znalazł na podwieczorek. O historii, rodzajach i parzeniu opowie Rafał Przybylok, portal o herbacie czajnikowy.pl​.​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Rozmowa z Laureatką X Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman Agatą Kołodziejczyk, pedagożką w Szkole Podstawowej nr 16 w dzielnicy Bobrek w Bytomiu. Dzielnicy przez wielu nazywanej surowo "miejscem dla wykluczonych", gdzie problemów, zwłaszcza związanych z biedą, nie brakuje. Dzielnicy niebezpiecznej, zdegradowanej, gdzie społeczność romska stanowi dużą grupę mieszkańców. W cieszącym się złą sławą Bobrku, na zniszczonym poddaszu szkoły, Agata Kołodziejczyk współtworzyła świetlicę integracyjną "Amaro Strychos" ("Nasz strych"), która odgrywa ogromną rolę w zbliżaniu dzieci z dwóch środowisk. Obecnie koordynuje działania placówki, a jako pedagożka i nauczycielka, wspomaga edukację dzieci romskich, obdarza je troską, wsłuchuje się w ich problemy i pomaga uwierzyć w to, że nie są gorsze. 

2. Temat: Internetowe zagrożenia w czasie pandemii. Praca i nauka zdalna. Brak zabezpieczeń, nieudolność informatyków tworzących sieci dla szkół i firm wydają się ważnym tematem. Jak ustrzec dzieci, na co zwrócić szczególną uwagę. Jakie programy są bezpieczne?​ Gość: Michał Białek - szef serwisu Wykop.pl, informatyk, współpracownik Wydziału do walki z cyberprzemocą Komendy Głównej Policji. Specjalizuje się w tropieniu cyberprzestępców. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - Bajkowy kącik" - Bajka "Świat który stanął na głowie" odc. 3. W Bajkowym Kąciku na falach sennego oceanu na statku z żaglami z chmur odkrywamy niezwykły świat. Świat, który stanął na głowie. Świat w którym wszystkie zegary wskazują inną godzinę, świat w którym miasta, miasteczka, wsie zamiast piąć się ku niebu, wszystko stoi do góry nogami. Istoty, które zamieszkują ten świat od tak dawna żyją w takiej rzeczywistości, że zapomnieli, że kiedyś było normalnie. I też chodzą do góry nogami. Z Bellą maskotką, czeka nas bardzo ważna misja, żeby postawić na nogi świat, który stanął na głowie.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska

W swojej autorskiej audycji prowadząca przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Smutna rzeka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Wysłuchamy wykonań m.in. Andrzeja Bachledy, Marii Kareskiej, Marii Kunińskiej-Opackiej Aleksandry Kurzak, Olgi Pasiecznik oraz Teresy Żylis-Gary. Na zakończenie zabrzmią dwa utwory jazzowe: Binnorie w wykonaniu Custera LaRue, Baltimore Consort, a także The Nightingale and the Two Sisters Percy’ego Graingera w interpretacji Richarda Mastersa.

19.00 - "Ten piękny wiek XIX" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

Audycja poświęcona będzie dziełom Czajkowskiego, Saint-Saënsa i Schumanna dedykowanym dzieciom i młodzieży. W programie zabrzmią Album dla młodzieży op. 39 Czajkowskiego w interpretacji Michaela Ponti, Karnawał zwierząt Saint-Saënsa w wykonaniu Philippe’a Entremont, Gaby Casadesus i Yo-Yo My, a także Sceny dziecięce op. 15 Schumanna w interpretacji Vladimira Horowitza.  

21.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie japoński pianista jazzowy Makoto Ozone. W programie usłyszymy m.in.  Preludium e-moll op. 28 nr 4 oraz Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina z płyty wydanej przez Polskie Radio w 2017 roku (japońskiemu pianiście towarzyszy Tomasz Stańko).

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak