Polskie Radio

Premiera wyjątkowych nagrań Studia Jazzowego Polskiego Radia i Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 13:19
Imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego z lat 1969-1978 i późniejsze nagrania wielkiego polskiego jazzmana w pięciopłytowym wydawnictwie przygotowanym specjalnie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Premiera wyjątkowego boxu już w piątek 18 grudnia.
Jan Ptaszyn Wróblewski, Studio Jazzowe Polskiego Radia 1969-1978
Jan Ptaszyn Wróblewski, Studio Jazzowe Polskiego Radia 1969-1978Foto: materiały promocyjne

Ponad cztery godziny najwyższej jakości jazzu zostały zamknięte w pięciu krążkach. Wyboru nagrań dokonał osobiście Jan Ptaszyn Wróblewski, wybitna postać sceny jazzowej, laureat Nagrody Mediów Publicznych. Niemal wszystkie kompozycje ukazują się na płytach po raz pierwszy.

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Agnieszka Kamińska: album na 95-lecie Polskiego Radia wieńczy jubileusz

Legendarne Studio Jazzowe Polskiego Radia 

W sporej części to wykonania bigbandowe, bo właśnie w tej formie funkcjonowało Studio Jazzowe Polskiego Radia, które powstało w 1968 roku, a zaczęło działać rok później. Ta wspaniała orkiestra nie tylko nagrywała w studiu, ale występowała na festiwalach w kraju i za granicą – w Norwegii, Szwecji, Finlandii, w Niemczech i na Węgrzech.

Do Studia Jan Ptaszyn Wróblewski zapraszał najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej. Byli to m.in.: Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Trzaskowski czy Tomasz Stańko.

Bigbandowe nagrania Tomasza Stańki

Nagrania bigbandowe Tomasza Stańki to chyba największa fonograficzna sensacja ukazującego się właśnie boxu – znalazło się na nim aż 11 utworów, w których kompozytor i muzyk zachwyca biegłością w traktowaniu klasycznej bigbandowej materii i skonfrontowaniem jej z awangardową, freejazzową estetyką.

Pięć płyt i cztery godziny najlepszego jazzu

Studio zarejestrowało dla Polskiego Radia 187 utworów, z czego 56 znalazło się na pierwszych czterech dyskach jubileuszowego wydawnictwa. Płyta piąta to nagrania kwartetu i sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego z lat 1979-2017. Znajdziemy na niej fragment występu z Festiwalu Jazz Jamboree ’79 i dwóch kolejnych koncertów, które odbyły się 10 i 20 lat później, z okazji 70. i 80. urodzin Ptaszyna. 

Wydawcą pięciopłytowej kompilacji jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Album został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy albumu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Album do nabycia na stronie https://sklep.polskieradio.pl/

Wydanie dostępne również w cyfrowych serwisach muzycznych.

Jan Ptaszyn Wróblewski - Low Down Dirty Blues​ à posłuchaj