Polskie Radio

Turystyka, muzyka i słuchowiska - Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 18:00
Słuchowisko o czasach wojny - w Jedynce i o poszukiwaniu świętości - w Dwójce. Powiemy też o twórczości Lema i Baczyńskiego. Wieczorem w Trójce - koncert Limboskiego. Zapraszamy! 
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Jak rozmawiać z wnukami w różnym wieku, czy negocjacja to dobry sposób na kontakt ze zbuntowanym nastolatkiem i czym się różni od wychowywania - na te pytania odpowie certyfikowany negocjator i dziadek pięciorga wnucząt Zbigniew Dzideczek. Przypomnimy też postać wielkiej damy polskiego swingu Marii Koterbskiej i posłuchamy propozycji: kabaretowej od Teresy Drozdy i wokalnej od Kazimierza Kowalskiego. 

21.00-22.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Marta Rebzda "Ktoś na panią czeka"
Reż. Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Maciej Kubera, muzyka Jarek Gawlik​. 

Henryk poznał Genię na początku 1944 roku, który wraz z grupą stu więźniów, tzw. fachowców-metalowców został przeniesiony z obozu płaszowskiego do obozu pracy Emalia na Zabłociu. Cały jego dobytek składał się wówczas z chlebaka wypełnionego… książkami. Więźniowie przekazywali je sobie z rąk do rąk. Któregoś dnia podeszła do niego Eugenia Wohlfeiler, najładniejsza dziewczyna w fabryce Schindlera. Wypożyczyła od Henryka wiersze Juliana Tuwima. Kilka miesięcy później zaręczyli się. Złożyli sobie tego dnia obietnicę, że jeśli przeżyją wojnę, spotkają się w Palestynie, w domu ciotki Henryka, i wezmą ślub. Mieli szczęście. Oboje znaleźli się na tzw. liście Schindlera, dzięki której trafili do fabryki w Brünnlitz na Morawach. Tam doczekali końca wojny. Po kilku latach spełnili dane sobie przyrzeczenie. Tydzień temu świętowali siedemdziesiątą pierwszą rocznicę ślubu. 

22.00 - "Kulturalna Jedynka" - Anna Stempniak

W audycji o nowym Radiobooku: Joseph Conrad "Lord Jim" oraz o obchodach pięćdziesięciolecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Będzie też Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów - w ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak powstała publikacja inspirowana zbiorem archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu. Książkę napisała znana i doceniana autorka literatury dziecięcej - Marta H. Milewska, a zilustrowała fanka "dziecięcej" kreski Agata Królak. Tematem opowieści jest ekologia i wpływ ludzi na środowisko naturalne. Premiera książki już 25 stycznia! Poza tym: Recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Matka Makryna" w Studio - teatrzegalerii, 14. Katowicki Festiwal Komedii online (od 29.01 do 7.02) oraz wspomnienie o Henryku Jerzym Chmielewskim.​


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 18.01 do 5.02 - "Kobieta w bieli" wg powieści Wilkiego Collinsa.

21.45 - od 11.01 do 31.01 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego, z archiwum PR.

23.50 - od 22.01 do 07.02 - "Pamięć i ład" autorstwa Pawła Hertza, PIW.


logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" - Ekranizacje twórczości Lema - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Agnieszka Duczmal - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" / "Na drugim brzegu. Antologia współczesnych opowiadań tajwańskich", Amanda Lee Koe "Ministerstwo moralnej paniki" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Cezary Harasimowicz "Czasami Pan przechodzi obok", produkcja - 2014 r., reżyseria Krzysztof Czeczot, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Renata Baszun. Obsada: Krzysztof Globisz, Agnieszka Wosińska, Henryk Niebudek, Sławomir Pacek, Jacek Braciak, Andrzej Mastalerz.

Tytuł jest cytatem z wypowiedzi papieża Franciszka. Czasami nie zauważamy, że ci, którzy przechodzą obok i, według nas, zasługują co najwyżej na kopniaka, są ludźmi świętymi. Słuchowisko wyróżniono w konkursie zorganizowanym przez Dwójkę i ZAiKS. 


logo

00.00-04.00 - "Od punka do Franka, weekendowo" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka / Agnieszka Trzeciakiewicz 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar

09.00-11.00 "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk

Zagadki i ciekawostki dla dzieci. Wspomnienie o Papciu Chmielu – Tadeuszu Chmielewskim. Tony Halik i jego podróże.

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

Naturoterapeutka Maria Sędziak. Wolontariuszka w fundacji pomagającej ratować dzikie zwierzęta w Ekwadorze - Agnieszka Sadoś. O morsowaniu - Lech Bednarek.

12.00-13.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska

Przyszła zima, więc czas pomyśleć jak sobie z nią radzą Ci, którzy mają największe doświadczenie – mieszkańcy Alaski, Grenlandii czy Laponii. O sposobach na rozgrzanie ale także o tym jak cieszyć się zimą opowie podróżnik i przewodnik Jacek Stasiński. Lodowy bar i wizyta u Eskimosów w świetle zorzy polarnej będą pretekstem do smakowania egzotycznych zimowych dań. Odwiedzimy miejsce gdzie zima trwa przez cały rok – argentyński lodowiec Perito Moreno. Franka Kobenter wieloletnia dyrektorka Austriackiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Warszawie przybliży historię i narciarskie alpejskie tradycje. Poradzi także jak w dobie pandemii i zamkniętych narciarskich wyciągów można bezpiecznie cieszyć się zimą. Waldemar Sulisz, Dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku zdradzi przepisy na rozgrzewające dania i dobrą zimową dietę. A do tego znane zimowe piosenki w kultowych wykonaniach.                           

13.00-14.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko

14.00-15.00 - Audycja muzyczna - Jędrzej Kodymowski

15.00-17.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

17.00-18.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Piotr Majewski, Katarzyna Cygler

Informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych – min. o odsłonięciu muralu poświęconego pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz o innych inicjatywach – także podejmowanych w związku z pandemią wyłącznie z wykorzystaniem internetu – dotyczących rocznic urodzin Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida. Ponadto kontynuujemy wątek związany z patronowaniem przez Program III serialowi TVP "Osiecka". Tym razem spotkamy się z pomysłodawczynią i główną producentką serialu Joanną Ochnik. Poza tym zapowiedź wieczornego słuchowiska  w ramach Sceny Teatralnej Trójki.

18.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin

LIMBOSKi – retransmisja koncertu z 30 listopada 2019 roku

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - red. Piotr Majewski

Polskie Radio – w sierpniu 1939 – w sierpniu 1944 i … w 1952 roku w słuchowisku Edwarda Dereweńskiego "Radio Wolna Europa" (premiera: 25.11.18.) – III Nagroda w Konkursie "Nasłuchiwanie. Niepodległość". Emisję poprzedzi spotkanie z autorem – czy i jak debiut sprzed 2 lat wpłynął na jego twórczość? W słuchowisku jest ważny każdy moment - nie zabraknie zatem krótkiego wspomnienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego 100 rocznica urodzin – na 2 dni przed emisją naszej powtórki.    

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

09.00-11.00 - "Tędy po trendy" - sprawdzimy co kryje się pod hasztagiem #chessgirl w sieci i porozmawiamy z Klaudią Kulon, polską szachistką, która ma na swoim koncie medal olimpiady szachowej i tytuł Mistrzyni Polski Kobiet. Czy świat profesjonalnych rozgrywek szachowych wygląda podobnie jak w serialu "Gambit królowej"?

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - zdradzimy Wam szczegóły działania najpopularniejszych metod marketingowych w branży gier oraz e-sportu. Nawet tych nie do końca uczciwych. Łukasz JeffreJ Chmiel porozmawia o tym z Karoliną Kisły, która zajmuje się marketingiem w firmie Gameset.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - 40 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek serialu "Dynastia". Kiedy historia Krystle, Blake'a i Alexis dotarła do szarej Polski, widzowie poznali smak luksusu. Kuchnia Carringtonów nie jest jednak tak reprezentacyjna, jak oni sami. O smaku i guście dynastii Carringtonów opowie Beata Kwiatkowska i jej goście.

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Timothy Dalton zagrał Jamesa Bonda jedynie dwa razy, ale czy to właśnie jego interpretacja była najbliższa literackiemu pierwowzorowi? Gościem Błażeja Hrapkowicza będzie krytyczka filmowa Patrycja Mucha. Wysłuchamy również Jakuba Piątka, którego debiutancki film „Prime Time” znalazł się w konkursie na festiwalu Sundance.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Kissanristiäiset, czyli kocie chrzciny, to pretekst do świętowania, muzyki, śpiewu w Finlandii. Czego jeszcze nie wiemy o Finach? Agata Nowotnik zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Sidz, autorką książki „Kocie chrzciny. Lato I zima w Finlandii”

17.00-19.00 - "Funkadelia" - brytyjski duet Coma World, amerykański beat-maker The Lasso, nowy album grupy El Michels Affair, Ivan Makvel i muzyka synth-funk, zapowiedź nowego krążka projektu Soul Clap, muzyka brytyjskiej klubowej oficyny Ugly Music, która po latach wznowiła swoją działalność, nowości spod znaku broken beat (WheelUP i Afronaut, EVM128, publikacje oficyny Shall I Bruk It), Bakongo i Spectr (czyli Roska i Scuba grają UK funky), IAMI dla firmy Goldiego etc. Czyli same świeże beaty i dobry groove. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.


logo


​11.00-12.00 - "Źródełko" - Kaja Prusinowska opowie o zimowych zabawach z krainy Kusego Janka i Mądrego Ansa oraz o zabawach z Polski, Estonii i Szwecji. Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn o mięsopuście - okresie zabawy i wesel wszelkich.

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Ptaki takie jak: jaskółki - dymówki, oknówki i brzegówki, bociany, orliki krzykliwe, cyranki, muchołówki - szara i żałobna, odleciały z naszego kraju. Natomiast wiele gatunków zostało, a niektóre takie jak jemiołuszki przyleciały do nas na zimę. Porozmawiamy o zimujących ptakach w Polsce. Porozmawiamy o wróblu zwyczajnym, o sikorce bogatce, o gilu, o dzięciole. Przypomnimy o dokarmianiu ptaków. 

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Lokomotywa - plebiscyt blogerów na najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Gość: Tatiana Audycka-Szatrawska, dziennikarka, redaktorka. Promuje czytelnictwo, wspiera dobrą literaturę dla dzieci i młodzieży. Jest wiceprezeską Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się promocją książki dla młodych.

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - Dwie godziny z polską muzyką. W programie piosenki artystów nam doskonale znanych, m.in Bass Astral x Igo, Dawid Podsiadło i Kortez. Nie zabraknie nowości z naszego rodzimego podwórka - Daria Zawiałow zapowiada nową płytę singlem Kaonashi. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagoszczą również młodzi artyści - debiutanci m.in. zespół The Bullseyes - to potężny alt-rock doprawiony ogromną dozą chwytliwości. Zespół zadebiutował w 2017 roku trzema singlami: "Neurotycznym" Love's Blow, nostalgicznym "Regular Sky" i nachalnym "Butterfly". Trudno uwierzyć, że za brzmieniem tej energicznej mikstury stoi tylko dwóch muzyków.​


..


09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

W audycji muzyka na czas karnawału. Usłyszymy m.in. wybrane tańce słowiańskie Antonina Dworzaka i suitę Planety Gustava Holsta.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - Danuta Gwizdalanka

Muzyką ze słynnego wydawnictwa Artarii: "Trzeba wam wiedzieć, że ja teraz stoję na czwartym piętrze. (…) Myślicie pewno, biedak pod strychem siedzi. Otóż wcale nie, bo nade mną jest jeszcze piąte piętro i dopiero nad nim dach. W środku miasta, blisko wszystkiego. Na dole najpiękniejszy spacer, Artaria na lewo, Mechetti i Haslinger na prawo, w tyle teatr, czegóż więcej potrzeba?" - pisał Chopin do rodziny 1 grudnia 1830 z Wiednia.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera" - Marta Jankowska

W audycji przypominającej bezcenne audycje Jana Webera przyjrzymy się sylwetce Eugena d’Alberta - wybitnego pianisty i kompozytora, prawnuka twórcy basu Albertiego. Redaktor Weber opowie o początkach kariery d’Alberta, o tym jak został "małym tytanem" klawiatury.

Przedstawi kulisy kształcenia pod okiem Liszta, który okrzyknął go mianem "Albertus Magnus". W audycji usłyszymy kompozycje samego bohatera spotkania - m.in. fragment jego II Koncertu fortepianowego. Zabrzmi również Walczyk skomponowany przez małżonkę artysty - w jego wykonaniu. Nie zabraknie oczywiście utworów Fryderyka Chopina, które - w wykonaniu d’Alberta zwieńczą Wieczór Chopinowski.

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak