Polskie Radio

Słuchowiska i koncert w Polskim Radiu w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 18:00
O tym, jak kosmos fascynuje twórców gier komputerowych. Premierowe słuchowisko Catherine Aigner "Zamknięty świat" o samotności starszych ludzi oraz "Osiemnaście śmierci majora Łupaszki" Mariusza Malca. Muzycznie - Cree na żywo. 
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

To dla niego pisał teksty sam Julian Tuwim; to on był największą gwiazdą Qui pro quo, tylko on mógł pobić rekord maratonu tanecznego, tańcząc bez przerwy... 48 godzin. A do tego filmy, teatry całej przedwojennej Polski i... pasja automobilisty. Czego jeszcze dowiemy się o Dodku - dopowie współautorka jego biografii pt. "Śmiech przez łzy - opowieść o Adolfie Dymszy - Dodku" - Elżbieta Draczyńska.

21.10 - Premierowe słuchowisko Catherine Aigner "Zamknięty świat"

To sztuka o samotności starszych ludzi, którzy gotowi są udawać starczą demencję tylko po to, by dzieci częściej ich odwiedzały. Lucyna to nieco ekscentryczna staruszka. Od wojny, na której poległ jej mąż, mieszka sama. Często zagląda do niej na karcianą partyjkę sąsiadka Ernestyna, również stara i samotna. Bardziej samotna niż Lucyna, która ma przecież dwójkę dzieci, znerwicowaną córkę Antoninę, z którą ciągle się kłóci, i ukochanego syna Filipa, życiowego nieudacznika. To on wpadnie na genialny pomysł zarobienia wielkiej kasy - posługując się kontem bankowym Lucyny, "zajmie się" finansami pewnego "biznesmena". Szybko jednak wyjdzie na jaw, że konto posłużyło za pralnię pieniędzy i Filip ląduje w areszcie. Antonina postanawia ubezwłasnowolnić matkę, której i tak grozi postępowanie karne. W noc przed przeniesieniem do domu opieki, po rozmowie z nieżyjącym mężem, Lucyna wyrusza na pamiętający czasy ich młodości most.

Tłumaczenie: Karolina Bikont, Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz. Występują: Marta Lipińska, Anna Seniuk, Ewa Konstancja Bułhak, Marcin Bosak, Krzysztof Stelmaszyk.

LITERATURA W JEDYNCE: 

20.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Złote Globy - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Joanna Wnuk-Nazarowa - prowadzi Marcin Majchrowski

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Michal Sýkora "Człowiek pana ministra", Pavol Rankov "Legenda o języku"- prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Mariusz Malec "Osiemnaście śmierci majora Łupaszki"

Prod. 2016, reżyseria Mariusz Malec, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Karim Martusewicz, wyd. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Obsada: Marcin Hycnar (major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”), Aleksandra Prykowska (Lidia Lwow-Eberle „Lala”, narzeczona), Maria Pakulnis (matka Zygmunta), Wiktoria Gorodeckaja (mistrz ceremonii, Wilniuczka), Wiktor Zborowski (major Henryk Dobrzański „Hubal” i minister BP Stanisław RADKIEWICZ), Tadeusz Borowski (pułkownik „Wilk”, podpułkownik „Podhorecki” i dyrektor więzienia), Henryk Talar (major Christiansen), Marek Lewandowski (generał Władysław Anders, podpułkownik „Mścisław” i pułkownik MBP Józef Różański), Modest Ruciński (Marian, brat Zygmunta, porucznik „Ronin” i porucznik „Młot”), Adam Bauman (Rudolf, brat Zygmunta, wachmistrz „Maks” i podporucznik „Zygmunt”), Andrzej Mastalerz (podporucznik „Wiktor”, Zastępca’39, Szperacz i podchorąży „Lufa”), Mateusz Rusin (Szwoleżer, podporucznik „Bury”, podchorąży „Żelazny” i Kazik), Tomasz Borkowski (Ułan, Leon Beynar „Nowina”/P. Jasienica, szef CWK i Strażnik), Wojciech Żołądkowicz („ŻBIK”, Rotmistrz „Tatar”, podporucznik „Kitek”, Oficer UB 2 i major Widaj), Ilja Zmiejew (dowódca partyzantki sowieckiej, Oficer Smiersza, policjant litewski 1, oficer NKWD, partyzant ukraiński), Michał Zacharzewski (partyzant, kościuszkowiec, policjant litewski 2 i oficer KOB)


logo


00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar                   

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Rozmowa z Aleksandrem Dobą - o podróżach, przygodach, wytrwałości i radości, którą niesie spełnianie marzeń. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

Czy muzyka może odmładzać - rozmowa z Lidią Grychtołówną. Poza tym - jak zdrowo odżywiać się w czasie pandemii i postu - o tym porozmawiamy z Darią Jaroszewską. Z kolei o tajemnicach znanych dzieł sztuki - będziemy rozmawiać z Joanną Lenyk-Barszcz. O otwarciu teatrów i sal koncertowych - z Alicją Węgorzewską. Będzie też o nawykach zakupowych w czasie pandemii - o eksplozji e-commerce porozmawiamy z Maciejem Stodolnym.  

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

W audycji o twórczości i postaci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Gośćmi prof. Mikołaj Sokołowski, dr Magdalena Śniedziewska oraz prof. Włodzimierz Bolecki. 

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

Chińczycy znają ją od niemal pięciu tysięcy lat. Zawojowała Japonię, pokochali ją Europejczycy, zaś Brytyjczycy uczynili swoim znakiem firmowym. Herbata. Francuzi piją ją "na lekarstwo", zgodnie z resztą z jej pierwotnym charakterem. Wszystkie chińskie legendy o odkryciu herbaty odwołują się do jej uzdrawiających mocy. Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku zdradzi jakie niezwykłe kulinarne kompozycje można tworzyć dzięki herbacie.

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski 

W ostatnim lutowym 2021 wydaniu proponujemy résumé naszych spotkań z Agnieszką Osiecką, towarzyszących serialowi w TVP 1. O jej pracy w Polskim Radiu, a po powstaniu Trójki, z Pr III – opowie Paweł Sztompke, jej młody wówczas kolega z Redakcji Muzycznej. Radiowe Studio Piosenki i  rola Jana Borkowskiego są tutaj kluczowe. W ostatniej fazie jej życia natomiast najważniejszy był dla bohaterki serialu Teatr Atelier w Sopocie i powrócimy do dwóch wydań MBK, których gościem była Agnieszka Osiecka w latach 1995 i 1996. W finale wydania zaprosimy wraz z Markiem Kochanem na lutową premierę na Scenie Teatralnej Trójki. 

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" 

Wystąpi zespół CREE – koncert na żywo. Transmisja na antenie i streaming wideo.

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

MAREK KOCHAN - "PLANETA HEWELIUSZ". Jan Heweliusz urodził się 28.01.1611 roku; nasza premiera przypadnie dokładnie w 410 rocznicę Jego urodzin. Heweliusz – HENRYK TALAR, Selenita – ANDRZEJ MASTALERZ. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor

Ksiądz Franciszek Blachnicki zginął w tajemniczych okolicznościach w Carlsbergu na terenie Niemiec. Po ponad 30 latach od jego śmierci prokuratorzy IPN wpadli na nowe tropy w sprawie. Przeprowadzili też ekshumację zwłok zmarłego. Czy zbrodni mogli dokonać funkcjonariusze PRL-owskich służb? Czy po latach w końcu poznamy prawdę o śmierci polskiego duchownego? Gościem Polskiego Radia 24 będzie Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, najpoczytniejszy polski pisarz XX wieku, był człowiekiem niezwykle towarzyskim, ale o jego życiu wiedzieliśmy do tej pory niewiele. Dodatkowo opierało się to bardzo często na niesprawdzonych plotkach i pogłoskach. W książce "Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza" znajdziemy zweryfikowaną badaniami źródłowymi sylwetkę pisarza, który wyznaczał kierunki rozwoju polskiej kultury popularnej. Gościem Polskiego Radia 24 będzie Jarosław Górski, autor biografii Tadeusza Dołęgi-Mistowicza.


logo

08.45-09.00 - "Filharmonia w pigułce" - Piotr Wierzbicki

Rozpoczynamy wiosenny cykl felietonów Piotra Wierzbickiego o koncertach symfonicznych fortepianowych i skrzypcowych. W tym odcinku kilka słów o Koncercie fortepianowym d-moll Mozarta.

12.00-13.00 - "Stefa gamingu" - Łukasz Chmiel

Od lat kosmos fascynuje nie tylko producentów filmów, ale także twórców gier komputerowych. "Mass Effect" lub "StarCraft", to tylko dwa przykłady najbardziej znanych tytułów, za sprawą których opuścimy naszą planetę i będziemy żyć gdzieś w odległej galaktyce. Jakie są inne produkcje dla graczy osadzone w kosmosie?

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Złote Globy od kuchni…   

Złote Globy to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie filmu i telewizji. Statuetki przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w tym roku zostaną wręczone po raz 78. Wirtualna gala, podczas której poznamy tegorocznych laureatów, odbędzie się 28 lutego w Los Angeles. Tego samego wieczoru nagrodę im. Cecila B. de Mille'a za całokształt pracy i działalności publicznej odbierze Jane Fonda. Zwykle po gali wręczenia nagród odbywają się huczne przyjęcia, jak będzie w tym roku?

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

Do kin trafiła "Ściana cieni" - dokument o zderzeniu kultur i cywilizacji u podnóża himalajskiej góry. Zapraszamy na rozmowę z reżyserką Elizą Kubarską.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

"Kroniki zbrodni" odsłaniają kulisy spraw kryminalnych, które wstrząsnęły Polską XXI wieku. Książka krok po kroku analizuje przebieg zbrodni, pokazuje metody pracy organów ścigania. O motywy sprawców przestępstw kryminalnych zapytamy Roberta Ziębińskiego, współautora książki.


logo

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Dźwiękowa mapa Islandii. „Oprowadzałam kiedyś po jaskini osobę niedowidzącą. Islandia to znacznie więcej niż jej widoki. Są zapachy, są dźwięki. Kobieta, którą spotkałam na początku tego roku, opowiadała mi dosyć dokładnie, jak odbiera jaskinię. Była oceanografem, więc potrafiła opowiadać bardzo ładnie i porównywać zjawiska. Wtedy pomyślałam, że słuchanie Islandii może być równie fascynujące, co patrzenie na nią” - opowiada w audycji Kaśka Paluch, twórczyni dźwiękowej mapy Islandii.

​​12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Kulfon i Monika wybierają się na Marsa połazić śladami łazika.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Goście: Agata Loth-Ignaciuk i Bartłomiej Ignaciuk, autorzy książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?". To fascynująca opowieść o wyprawach przez Atlantyk Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął ocean kajakiem, z kontynentu na kontynent.


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Audycja okolicznościowa z okazji urodzin Fryderyka Chopina. W programie m.in. Koncert fortepianowy e-moll jubilata w interpretacji Daniiła Trifonowa i Mahler Chamber Orchestra pod batutą Michaiła Pletniowa oraz utwory Friedericha Kalkbrennera i Federica Mompu. 

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterką audycji będzie austriacka pianistka Ingrid Haebler - znana głównie z nagrań dzieł Mozarta, ale posiadająca w swoim dorobku fonograficznym również niemało pozycji chopinowskich.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

Kolejną audycję wypełnią ballady i Barkarola Fis-dur op. 60 Fryderyka Chopina w wykonaniu Benno Moiseiwitscha. Redaktor Weber opowie również o kulisach przyjaźni pianisty z Winstonem Churchillem. Dowiemy się, która z ballad była ulubionym utworem brytyjskiego męża stanu i z czym kojarzył on jej temat. W audycji wybrzmi też utwór uznany przez autora audycji za najpiękniejsze nagranie Chopina przez Moiseiwitscha.

 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU