Polskie Radio

Sport i nowe technologie. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 18:00
Nazywany Sokratesem piłkarskiego świata i Trenerem Wszechczasów - setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. Poza tym reportaż o Julianie Gozdowskim, pomysłodawcy i wieloletnim komandorze Biegu Piastów. Sprawdź nasze propozycje!  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

logo

W setną rocznicę urodzin Trenera Wszechczasów - Kazimierza Górskiego, Program 1 przygotował wspomnienia, rozmowy i specjalny cykl. Każdego z dziesięciu odcinków będzie można wysłuchać na antenie Jedynki w dniu rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego co godzinę od 7.00 do 11.00 oraz od 14.00 do 18.00.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji gościem będzie Mirosław Wlekły, autor pierwszej biografii Kazimierza Górskiego "Górski. Wygramy my albo oni". W programie także o tym, jakie wybrać/nosić maski przeciwwirusowe i dlaczego? Co oznacza różnica między FFP 2 i FFP 3? Co dają maski z nanosrebrem. Gość: lekarz Marek Posobkiewicz.

23.10 - Reportaż Magdaleny Skawińskiej "Pan Julian z polany"

Opowieść o Julianie Gozdowskim, pomysłodawcy i pierwszym, wieloletnim komandorze Biegu Piastów. Legenda głosi, że jeszcze jako dziecko, mieszkając w Czortkowie na obecnej Ukrainie, wymyślił sobie ośrodek narciarstwa biegowego. Po II wojnie światowej został wraz z rodziną przesiedlony do Sobieszowa na Dolny Śląsk. Swoje marzenie zrealizował w Jakuszycach. Okoliczne lasy mają specyficzny mikroklimat. Śnieg zalega tu często do kwietnia. Dukty leśne, po których biegał Julian Gozdowski, zainspirowały go do stworzenia w 1976 roku Biegu Piastów. Zamysł pojawił się w głowie Juliana Gozdowskiego na początku lat siedemdziesiątych, ale dopiero reforma administracyjna przeprowadzona przez Edwarda Gierka i utworzenie województwa jeleniogórskiego dało pretekst do uruchomienia Biegu Piastów. W tym roku impreza obchodzi 45-lecie. Julian Gozdowski oddał pałeczkę młodszym, a pozostał honorowym prezesem Stowarzyszenia Biegu Piastów. W reportażu opowiadają o nim współpracownicy i rodzina, a także biegacze i ludzie związani z Jukuszycami. Okazuje się, że na wielu miał bardzo duży wpływ.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haška w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego Radiobooka. Radiobook to projekt Polskiego Radia, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebooku, a także w serwisach z audiobookami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem - jego książki do tej pory ukazały się w przekładzie na 45 języków, rozeszły w milionach egzemplarzy. Nie dziwi więc, że Rok Lema celebrujemy nie tylko w Polsce. Jednym z najbardziej spektakularnych projektów realizowanych na świecie będzie Ocean Solaris - instalacja multimedialna, która dzięki nowej technologii umożliwia interakcję z publicznością poprzez tekst, ruch i dźwięk. Ocean Solaris zostanie zaprezentowany międzynarodowej publiczności podczas EXPO w Dubaju oraz m.in. na Ars Electronica Festival w Austrii. Z kolei projekt "Messages to a Post-Human Earth" będzie immersyjnym doświadczeniem w parkach i ogrodach botanicznych w Europie i Azji, łączącym świat rzeczywisty z wirtualnym. Prowadzony opowieścią audio użytkownik będzie, z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), odkrywał kolejne warstwy niezwykłej historii, m.in. poprzez odczytywanie informacji zakodowanych w roślinach - tak właśnie Lem widział możliwość przekazania wiadomości do odbiorców w przyszłości. To jedynie dwa przykłady wydarzeń zaplanowanych przez Instytut Adama Mickiewicza. Więcej szczegółów w rozmowie z dyrektor Instytutu - Barbarą Schabowską. Początek spotkania o godz. 9.30. W audycji także: program festiwalu Misteria Paschalia 2021, podobieństwa między strukturą utworu dźwiękowego i sztukami wizualnymi, czyli "Reboot Cyfrozaura" - wystawa prac Bartosza Sikorskiego w Filharmonii Szczecińskiej oraz felieton Nowa Mowa.

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie - Stanisław Moniuszko Bajka - uwertura fantastyczna, wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel

11.10-12.00 - Johannes Brahms Intermezza op. 117, wyk. Radu Lupu - fortepian; Max Bruch I Symfonia Es-dur op. 28, wyk. Bamberger Symphoniker, dyr. Robert Trevino

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Pieśni (wybór), wyk. Mariusz Godlewski - baryton, Radosław Kurek - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Artur Bartłomiej Chmielewski

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (premiera 2.03.2021)

Mieczysław Karłowicz Serenada op. 2, Dymitr Szostakowicz Muzyka do filmu "Wioska na Ałtaju", wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza;

Recital fortepianowy - Alexei Lubimov. (10.08.2018). 

Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45, J.S. Bach Preludium i fuga cis-moll, Preludium i fuga Fis-dur, W.A. Mozart Fantazja d-moll KV 397

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki, które wydało właśnie album z muzyką Jacka Różyckiego. Porozmawiamy także z Piotrem Kłoczowskim o listach Alberta Camusa i Nicoli Chiaromonte, zdamy relację z Berlinale i odwiedzimy wystawę "Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz-Rogoyska" prezentowaną w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W cyklu "Literackie witaminy" - Lucyna Rodziewicz-Doktór.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Pisarka ery Snapchata - rozmowa o twórczości Sally Rooney - aut. Kinga Michalska

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Koncert Urodzinowy Fryderyka Chopina - 121. rocznica urodzin kompozytora

(1.03.2021, Sala koncertowa Filharmonii Narodowej)
Szymon Nehring - fortepian, Grzegorz Groblewski - altówka

Marcin Zdunik - wiolonczela

Fryderyk Chopin Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3; Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65; Trio g-moll op. 8

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rozmowa ze Stanisławem Płużańskim o książce "Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych" - aut. Wacław Holewiński

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Tematy operowe" - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Eseje Eustachego Rylskiego z tomu "Jadąc", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 30.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 37.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o nadawaniu szkołom imienia patronów - sprawdzimy jakie kryteria muszą zostać spełnione, żeby konkretna postać została patronem placówki edukacyjnej. Zmiany w tej kwestii szykują się w USA, gdzie patroni zostaną wyłonieni spośród osób które m.in. nie mogli być właścicielami niewolników, czy współsprawcami ludobójstwa. Na propozycje, miejska rada edukacji będzie czekać do końca kwietnia. Wiadomo już, że np. jedna ze szkół przestanie być placówką im. Roosevelta. Zamiast niego - patronem będzie Myszka Miki. Powiemy też o wywożeniu wraków - stare, nieużywane samochody, często niepotrzebnie zajmują miejsce w miastach. Straż Miejska regularnie prowadzi akcje wywożenia wraków z przestrzeni publicznej. Kiedy auto powinno zostać odholowane? W którym momencie samochód uznawany jest za wrak? Wspomnimy również stare, papierowe rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, które powoli zastępowane są przez elektryczne tablice. Ostatnio takie zmiany zaszły we Wrocławiu, ale czy są to zmiany na lepsze? Podróżni narzekają na regularnie zawieszające się elektroniczne tablice, które często pokazują błędne informacje, lub...nie pokazują ich wcale. Czy zatem papier jest lepszym rozwiązaniem od elektroniki? Jakie rozkłady jazdy są dla podróżnych czytelniejsze? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Krzysztof Bosak, Konfederacja.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o Domu Aukcyjnym DESA, gdzie odbywa się aukcja okładek i rysunków z najlepszych komiksowych. Główna atrakcją są dzieła Papcia Chmiela – o wartości dzieł zmarłego niedawno artysty. W "Niezłej historii" z doktorem hab. Tomaszem Gajownikiem z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wspomnimy rok 1864 i cara Aleksandra II, który ogłosił uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim. Czym było uwłaszczenie chłopów? Jaki cele przyświecały podjęciu przez cara tej decyzji? Kto opracował projekt reform uwłaszczeniowych? Kiedy nastąpiło ostateczne nadanie ziemi chłopom na własność w Królestwie Polskim? Z kolei w "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Karolem Piekarczykiem z Festiwalu Docs Against Gravity. W "Akademii rozrywki" - Łukasz Szwed i Marcin Wolski przypomną cenzurę w PRL, dzięki kabaretowi Elita. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W setną rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego w Centrum Olimpijskim znalazła się specjalna wystawa, poświęcona wybitnemu selekcjonerowi. Z kolei branża weselna pomimo pandemii szykuje się do nowego sezonu. Ten zwykle zaczyna się po Wielkanocy. Czy w tym roku będzie to możliwe? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Co na to SANEPID i służba zdrowia? W audycji powiemy też m.in. o emeryturze dla policyjnego psa i konia. Jest projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt ustawy przewiduje dla zwierząt należących do służb podległych resortowi - dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo. Ma to dotyczyć około tysiąca psów i kilkudziesięciu koni. Jak będzie wyglądało psie życie na emeryturze?

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" – Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski 

80 lat temu odbył się pierwszy rzut Cichociemnych do Polski. To niezwykłe pierwsze przedsięwzięcie polskich sił specjalnych. opowiemy co się tym wiązało, kto mógł być komandosem wysłanym do okupowanej Ojczyzny, jak wyglądał sam lot na Bałtykiem i wreszcie czym było samo lądowanie w tamtych czasach, w nocy "gdzieś w Polsce". Brytyjski English Heritage zbiera wspomnienia krewnych Cichociemnych i ludzi którzy pamiętają ich stacjonowanie na Wyspach. Z racji ich tajnej misji niewiele takich relacji jest dzisiaj znanych. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

20.06 - "Temat dnia/Gość PR24" - Piotr Wąż

2 marca przypada 100. rocznica urodzin legendarnego polskiego trenera Kazimierza Górskiego. Nazywano go Sokratesem piłkarskiego świata. Jakie były tajemnice jego sukcesu? Co sądzą o nim byli piłkarze? Jak wyglądała jego droga z przedwojennego Lwowa na największe stadiony świata? O tym będzie mówił Jan Tomaszewski, bramkarz reprezentacji Polski prowadzonej przez Kazimierza Górskiego.

22.05 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

Z wykształcenia filolog angielski, swoje zawodowe życie związała z fotografią, jest dyrektorem generalnym FotoArtFestival w Bielsku-Białej. Inez Baturo jest też prezesem Fundacji Centrum Fotografii, autorką dwóch książek: "Beskidy" oraz albumu "Cieszyn". Przetłumaczyła z języka angielskiego "Historię fotografii światowej" Naomi Rosenblum. Fotografuje przede wszystkim pejzaż, ale na swoim koncie ma również fotografię teatralną, portretową. Z Inez Baturo o twórczości fotograficznej i FotoArtFestival w Bielsku-Białej porozmawia Iga Niewiadomska. 


logo

09.00-10.00 - "Plantacja dźwięków" - Małgorzata Jakubowska

Zapraszamy w podróż do Korei Południowej. Poznamy dwie artystki, które tworzą eksperymentalne, elektroniczne brzmienie oraz powrócimy do k-house'u. Oprócz koreańskich dźwięków będą też te z gatunku R&B oraz soul'u. ​

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Badanie żywność za pomocą smartfona? Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego zamierzają stworzyć nowoczesne luminofory świecące w podczerwieni, które mogłyby znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym czy medycynie. Czy dzięki temu wynalazkowi zbadamy żywność pod kątem wartości odżywczych produktu i oszacujemy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Budowa jachtów, nawigacja czy bezpieczeństwo morskie. To tylko niektóre z kierunków, jakie oferują w Polsce uczelnie morskie. W naszym kraju można studiować na Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni czy Politechnice Gdańskiej. Przez prawie dwa tygodnie, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie okrętu odbywali zimową praktykę morską. To tylko przykład praktyk, jakie znajdują się w programie tych uczelni. Jak wyglądają zajęcia? Jak na ich jakość wpłynęła pandemii? Czy studia morskie zawsze kończą się pracą na statku?

17.00-19.00 - "TOP" - Kuba Marcinowicz

Jak statystyki widoczne pod postem na Facebooku wprowadzają nas w błąd poznawczy? Czy od kiedy pod postem pojawiają się różne reakcje, a komentujący nie ograniczają się wyłącznie do "lubię to" łatwiej manipulować naszą oceną na dany temat?

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę

Miks DJ-ski. Michael Deets swoją przygodę z Dj-ką rozpoczął w 2008 roku. Ambitny samouk, miłośnik płyt winylowych i starej szkoły grania. W swoich setach prezentuje różne odmiany muzyki house.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek

W świecie, w którym perfekcjonizm w każdej dziedzinie jest bardzo pożądany, błędy postrzegane są jako oznaka słabości lub brak umiejętności. Czy słusznie? Przecież zdarzają się każdemu. Co więcej, są nieodłącznym elementem rozwoju zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jak więc nauczyć się popełniać błędy, pozwolić sobie na nie, zaakceptować je i użyć jako trampoliny do samorozwoju? Jak wyzbyć się strachu, wstydu i niezdrowego perfekcjonizmu?

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - Robert Grzędowski

Polski Związek Rugby wybierze niedługo nowego trenera reprezentacji. W konkursie oferty złożyło kilkudziesięciu szkoleniowców z całego świata, a wśród nich człowiek, który prowadził już kadrę z sukcesami kilka lat temu - Tomasz Putra. Dlaczego chce wrócić? Jaki ma pomysł na polskie rugby?


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 


logo

 

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Jak to jest być survivalowcem - budować szałasy, domki na drzewie, tropić zwierzaki, strzelać z łuku do śmieci, szukać ziół i leśnych marchewek, poznawać techniki maskowania i rozpoznawania kierunków świata. O tym i wielu innych rzeczach opowiedzą Myszce Feli Damian i Leon - chłopcy, którzy od 2 lat w podwarszawskim Kampinosie zgłębiają sztukę przetrwania, świetnie się przy tym bawiąc. Zabiorą Felę do leśnego kina z podgrzewanymi kanapami oraz do sauny w szałasie. Spodziewaliście się takich wygód w lesie?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Odwiedzimy strychy, zajrzymy też do piwnicy. A to dlatego, żeby znaleźć skarby, przedmioty, które dawniej były używane, a dzisiaj już o nich zapomnieliśmy. Okazuje się, że niektóre z nich mogą mieć dużą wartość i interesują się nimi kolekcjonerzy, a inne można trochę odświeżyć, przerobić, ulepszyć i korzystać z nich dzisiaj na nowo.

17.15 - "Bezpieczny Maluch" Co to znaczy, że pojazd jest jednośladem, dlaczego nie powinniśmy jeździć na zepsutym rowerze i jakie znaczenie  dla bezpieczeństwa mają w jednośladach opony.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Radiowa wyprawa do Tanzanii z podróżnikiem Robertem Gondkiem. Co warto zobaczyć, co zachwyca, a co przeraża w tym afrykańskim kraju?

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Fundacji Zaczytani.org "Nie zawracajcie mi trąby", czyta Marta Powałowska, cz.2.


.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Doroty Kozińskiej

W premierowym odcinku audycji posłuchamy fragmentów oper "Caterina di Guisa" i "Clotilde" Carla Cocciego. Na drugą z nich Fryderyk Chopin otrzymał zaproszenie od matki Ferenca Liszta w Paryżu w 1834 roku.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji wybrane nokturny Fryderyka Chopina, ale także m.in. Aria z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha czy Gnossienne Eryka Satiego, które to arcydzieła zaaranżowali tacy muzycy, jak Antonio Carlos Jobim z Frankiem Sinatrą, Jacques Loussier, John Di Martino's Romantic Trio czy Chopin meets the blues live.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę wielkiego interpretatora dzieł Franciszka Liszta - węgierskiego pianisty i kompozytora Györgya Cziffry. W programie usłyszymy m.in. Etiudy transcendentalne (1-11) oraz  I Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta z towarzyszeniem  Budapesztańskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Györgya Lehela, a także Rhapsody in Blue George'a Gershwina z towarzyszeniem Węgierskiej Orkiestry Państwowej pod batutą Zoltána Rozsnyaiego.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU