Polskie Radio

"Cztery strony dźwięku" i "Będzie głośno!". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:00
Wszystko o tangu i sztuce perfumerii. Podamy zaskakująco prostą receptę na stoicki spokój. Wieczorem Chopin w eksperymentalnej elektronice - ambient, kolaże, drony i zgrzyty. Zapraszamy!
Studio Polskiego Radia
Studio Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W piątek 5 marca obchodzimy Dzień Teściowej i Dzień Dentysty. Po godz. 9.00 porozmawiamy o tym, jak to jest być i synową, i teściową. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji - o tym aktorka Anna Korcz. Po godz. 11.00 dentystka Emma Kiworkowa opowie o zabezpieczeniach dentystycznych w czasie pandemii COVID-19 i opiece nad zębami dzieci - robi to także charytatywnie w ramach fundacji Wiewiórki Julii.  

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Gwiazdą audycji będzie Kuba Badach, który skomponował i zaśpiewał piosenkę do filmu "Co w duszy gra". Disneyowska animacja, to wyjątkowa opowieść o nauczycielu muzyki, którego największą pasją jest jazz. Kiedy otrzymuje życiową szansę grania w najlepszym klubie jazzowym w mieście, jedno małe potknięcie sprawia, że przenosi się z ulic Nowego Jorku do... Przedświatów - fantastycznego miejsca, w którym nowe dusze, zanim udadzą się na Ziemię, zdobywają swoje osobowości.

Utwór Badacha nosi tytuł "Liczy się tylko to" i zamyka filmową historię, rozbrzmiewając w czasie "napisów końcowych". 

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Michał Montowski

Dzieje "Madonny pod jodłami" i opowieść o Łukaszu Cranachu starszym, jego karierze, talencie, bogactwie i pracowni. "Madonna pod jodłami" Cranacha należała do najcenniejszych dóbr kultury zaginionych w czasie II wojny światowej. Wyżej wyceniany jest jedynie "Portret młodzieńca" Rafaela.

Gośćmi będą: dyr. MN we Wrocławiu prof. P. Oszczanowski i M. Piłka - prowadzący pokazy dzieła.

Łukasz Cranach starszy namalował obraz w 1510 roku dla katedry wrocławskiej i tam do XIX wieku wisiał on w kaplicy św. Jana Ewangelisty. Ze względu na wielką wartość trafił do skarbca katedralnego. W 1943 roku, w obawie przed nalotami, został wraz z innymi dziełami ewakuowany przez władze hitlerowskie do klasztoru cystersów w Henrykowie, a potem do Kłodzka.

Po wojnie wrócił do Wrocławia, lecz wymagał poważnych zabiegów konserwatorskich, bo pękł na dwie części. Na zlecenie Muzeum Archidiecezjalnego prace naprawcze wykonał ks. Siegfried Zimmer, który zamówił kopię u Georga Kupke. W 1947 r. zmuszono Zimmera do wyjazdu do sowieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Wtedy zamienił obrazy i wywiózł oryginał. W roku 1954 ks. Zimmer wyjechał do Niemiec Zachodnich i tam sprzedał obraz.

Od roku 1948 kopia, która została we Wrocławiu, uchodziła za oryginał. Dopiero w 1961 roku oryginalność obrazu została podważona. Tymczasem oryginał był kilkakrotnie oferowany na międzynarodowym rynku antykwarycznym. W roku 1971 szwajcarski ekspert potwierdził autentyczność obrazu Cranacha i znając pochodzenie "Madonny", powiadomił ambasadę PRL w Kolonii. Ambasada nie nadała sprawie biegu.

Na początku XXI wieku prywatny kolekcjoner przekazał obraz szwajcarskiemu Kościołowi. Szwajcarzy chcieli sprzedać dzieło i przekazać dochód na cele dobroczynne, ale zdecydowali o zwrocie "Madonny" prawowitemu właścicielowi. 18 lipca 2012 roku obraz przekazano w ambasadzie polskiej w Bernie pracownikom MSZ. "Madonna" wróciła na Śląsk i przekazano ją archidiecezji wrocławskiej. Obecnie jest prezentowana w MN we Wrocławiu i trwają zapisy na jej oglądanie - tak wielu jest chętnych, mimo ograniczeń.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 od 15 do 12 marca - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W audycji zrobimy ukłon w stronę tradycji tanga. - Zabierzemy Państwa w muzyczną podróż do Argentyny, prezentując utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela. Będzie również polski akcent: nawiązanie do europejskiej tradycji tanga, które wyszło spod pióra Dawida Bajgelmana - mówi Jarosław Bester, który wraz z grupą Bester Quartet wystąpi w najbliższej "Domówce z Dwójką".

Domówka w sobotę, a w Poranku spotkanie z Jarosławem Besterem. Początek o godz. 9.30.

W audycji także sięgniemy do książki "Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944-2019" Juliusza Górskiego. Odwiedzimy również  najpiękniejszą, "malowaną" wieś w Polsce - Zalipie, po której oprowadzi nas Wanda Racia - wnuczka Felicji Curyłowej.​

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Józef Haydn Kwartet smyczkowy B-dur op. 76 nr 4, wyk. Chiaroscuro Quartet

11.10-12.00 - Karol Kurpiński Koncert klarnetowy B-dur, wyk. Lorenzo Coppola - klarnet, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenzo Coppola; Bitwa pod Możajskiem (Wielka symfonia bitwę wyobrażająca), wyk. Orchestra of the 18th Century, dyr. Frans Brüggen

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Pieśni (wybór), wyk. Karolina Róża Kowalczyk - sopran, Jolanta Pawlik - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Artur Bartłomiej Chmielewski

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek i Piotr Metz

Nagrania Tatiany Szebanowej (w 10. rocznicę śmierci)
Operowe kreacje Ryszarda Karczykowskiego
Koncerty Warszawskiej Filharmonii Radiowej (cz. 1)
Piotr Metz przedstawi kolejny odcinek poświęcony Laboratorium

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Pia Partum - reżyserka spektaklu "Eugeniusz i Tatiana - Zakręt", który jutro będzie miał swoją premierę w Operze na Zamku w Szczecinie. Zdamy także relację z Berlinale, zwiedzimy wystawę "Legenda Radmoru" w Muzeum Gdynia i porozmawiamy o książce "Ornitologia terapeutyczna". W cyklu "Literackie witaminy" - Marta Kisiel.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Stefan Kisielewski - aut. Michał Nowak

Publicystapowieściopisarz, eseista, kompozytor, krytyk muzyczny, poseł na sejm. W czasach Polski Ludowej - człowiek instytucja. W niedzielę minie 110. rocznica urodzin Stefan Kisielewskiego. Z tej okazji sięgamy do naszego radiowego archiwum, przypominając głosy jego przyjaciół oraz badaczy jego dorobku.

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Kuba Więcek Trio

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Renaud Capuçon - skrzypce, Russian National Orchestra, dyr. Mikhail Pletnev (14. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa", 28.08.2019)
Gioacchino Rossini Uwertura do opery "Wilhelm Tell"; Dmitrij Szostakowicz Symfonia A-dur op. 141; Robert Schumann Koncert skrzypcowy d-moll

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Pomiędzy kaprysem a caritas - aut. Anna Lisiecka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta": Eseje Eustachego Rylskiego z tomu "Jadąc", czyta Jerzy Schejbal.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 33.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 40.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Łodej oraz B. Marcinik i P. Majewski 

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

6:50 Kaucja na butelki: Ministerstwo Środowiska i Klimatu zapowiedziało, że w Polsce pojawi się system kaucyjny. Zwrot butelek będzie możliwy bez paragonu. Jakie będą konkretnie polskie „butelkomaty”, ile ich będzie, w jakich placówkach będą ustawione, ile będzie wynosić kaucja oraz jak wpłynie to na poprawę klimatu i środowiska;

7:40 Deepfake, czyli manipulowane treści: W internecie hitem ostatnich dni są zmanipulowane za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji filmy z Tomem Cruisem. Są one tak rzeczywiste, że uwierzyło w nie wielu użytkowników (w tydzień konto zyskało 380 tysięcy obserwujących). Czym jest deepfake i w jaki sposób możemy odróżnić takie zmanipulowane treści?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Paweł Kukiz, Kukiz’15.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert 

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - (cykl historyczny) dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Piotr Łodej.

Temat:

1953 - umiera Józef Stalin. Co oznaczała śmierć Stalina w polityce wewnętrznej i na arenie międzynarodowej? Czy było to przełomowe wydarzenie? Jak zareagowało otoczenie Stalina na jego śmierć? Jak wyglądały ostatnie godziny życia Stalina? Tego samego dnia umiera Siergiej Prokofiew, rosyjski kompozytor. Wspomnienie śmierci artysty z Filharmonii Moskiewskiej.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

15:20 dr Ewelina Węglarz Tomczak z Uniwersytetu w Amsterdamie kieruje zespołem, który pracuje nad stworzeniem leku na COVID. Już pojawiły się pierwsze efekty prac tego zespołu.

15:40 Mistrzostwa Świata w narciarstwie w Obersdorfie. Startują Mistrzostwa Świata w skokach na dużej skoczni – relacja Marka Soleckiego, który jest na miejscu, o przygotowaniach do konkursu;

16:15 program dla młodych utalentowanych sportowców Polskiej Fundacji Narodowej  – Team 100 – rozmowa z prezesem Fundacji Marcinem Zarzeckim;

17:20 Snow Fest – rozmowa z Gooralem – Mateuszem Górnym - artystą występującym na festiwalu, Jego koncert w Trójce w sobotę, 5.03

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W Muzeum Niepodległości można oglądać wystawę "Kobiety dla Niepodległej" prezentującą obrazy przedstawiające trzy kobiety, których postawa była symbolem walki o wolną Polskę: Annę Grudzińską, Halinę Krahelską i Marię Dulębiankę. 

Gościem będzie dr Beata Michalec, z-ca dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości, która jest także autorką dwóch książek o Tekli Bądarzewskiej - kompozytorce i pianistce - znanej na świecie przez swoje muzyczne kompozycje. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej z 1991 roku krater wenusjański został nazwany nazwiskiem artystki.

Drugim tematem w audycji będzie płyta "Cinema Boogie", którą przygotowały Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band. Utwory tworzące krążek wykonali m.in. Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny oraz Wojciech Myrczek. 

Album wypełniło 12 kompozycji pochodzących z popularnych produkcji, z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" oraz filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy". O tej wyjątkowej pozycji opowiedzą Marcin Kusy, dyrektor PR1 oraz Piotr Kostrzewa, aranżer i muzyk.

logo

06.00-09.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - Kuba Marcinowicz

W cyklu Leśniczówka spotkamy się z pierwiosnkiem, ptakiem, który pierwszy przylatuje do naszego kraju. Na śniadaniowym stole pojawi się masło, które wytwarzane jest ze śmietany z mleka krowiego. Jakie ma wartości odżywcze, czy masło jest zdrowe i dla każdego? Potem zajmiemy się nietypowymi pomysłami na ściany - fototapety, napisy, naklejki, obrazy - jak dobierać, na co zwrócić uwagę, jakie są koszty, co jest teraz na topie?

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Spotkanie z Kornelią Lesiewicz - 17-letnia biegaczka, to "nowy diament na dworze królowej sportu", jak napisał o niej Marek Plawgo. Zapraszamy na rozmowę o Halowych Mistrzostwa Polski, o treningach w lesie, współpracy z trenerem i psychologiem sportu, planach i sportowej historii.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Moda to nie tylko ubrania czy dodatki w postaci nakryć głowy czy torebek. Ważnym aspektem branży fashion są również perfumy. Wiele znanych domów mody już od szeregu lat rozszerza swój zapachowy katalog. Jakie zapachy są ponadczasowe i na czym polega sztuka perfumerii?

17.00-18.00 - "Teraz Kpop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Kpopowy Dzień Kobiet! Zapraszamy na przegląd najlepszych koreańskich boysbandów. Będziemy celebrować kobiety w tamtejszym show-businessie. Jak co tydzień, słuchacze będą mogli też powalczyć o albumy w konkursie "Co to za idol".

19.00 - "Będzie głośno!" - retransmisja koncertu Max Bravura

Inicjatorem i frontmanem zespołu Max Bravura jest śląski wokalista i songwriter Maciek Wachowiak, założyciel i lider alternatywnej formacji Slutocasters. Początkowy solowy eksperyment muzyczny w ciągu trzech lat ewoluował w różnych składach i brzmieniach. Twórczość zespołu to surowe opowieści zamknięte w dyskretne melodie - od gitarowego folku przez wave’ową nostalgię po postpunkową energię.

22.00-00.00 - "Rock Blok" Bartek Koziczyński

Muniek Staszczyk i jego najnowsze wydawnictwo - "Muniek Staszczyk i Przyjaciele. Na żywo akustycznie 2018-2019".

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" Piotr true.dat Truszkowski

W BEATmaszynie taneczny house m.in. od AtJazz, Intr0beatz, Duke Hugh i Seba Skalskiego - podane w formie dwugodzinnego miksu.  

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty "Procesu" Franza Kafki czyta Piotr Bajtlik. 

logo

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dzień Dentysty. Wielu boi się go niczym zjawy z najstraszniejszego horroru. Jednak sympatyczny pan/pani dentysta naprawdę chcą, żebyśmy mieli zdrowe zęby. W święto nie tylko warto więc uhonorować ich pracę, ale może i zastanowić się nad tym, jak często i w jaki sposób prawidłowo myć zęby. Gość: Katarzyna Mastalerz-Kurcz, stomatolog.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Czy stoicy mają coś do zaproponowania rodzicom XXI wieku? Seneka, Marek Aureliusz i Epiktet udowadniają, że recepta na stoicki spokój jest zaskakująco prosta. W stresujących sytuacjach - od stłuczki na parkingu przez bolesny zabieg dentystyczny po rozmowę z szefem - naucz się myśleć jak stoik i zobacz, że stoicyzm to nie tylko filozoficzna teoria, ale też świetna codzienna praktyka, która poprawi jakość twojego życia.

Gość: Marcin Fabjański - autor książki "Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje", praktykujący stoik, założyciel szkoły filozoficznej we Włoszech, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Bartek Królik. Kompozytor i wokalista, wiolonczelista, basista oraz producent muzyczny, który stoi za sukcesem między innymi takich gwiazd jak Sistars, Agnieszka Chylińska, Łąki Łan, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Krzysztof Zalewski, Tede, O.S.T.R.

W 2020 roku zaprezentował album "Pan od muzyki", to płyta różnorodna stylistycznie, pulsująca miejskim rytmem i życiowa w przekazie, która łączy w sobie takie gatunki jak r’n’b, soul, funk, jazz, pop z odrobiną rocka. To wszystko wraz z aksamitną barwą głosu Bartka Królika daje niesłychanie ciepłą i pozytywną mieszankę. Bartek Królik, czyli "Pan od muzyki" zdecydowanie podnosi na duchu.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - Bajka terapeutyczna Fundacji Zaczytani.org "Boa dusi, kiedy musi", czyta Joanna Jabłczyńska cz.1​.


.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

W programie nagrania m.in. Artura Rubinsteina (Tarantela As-dur op. 43, Trois nouvelles études op. posth., Bolero C-dur op. 19, Berceuse Des-dur op. 57), Krzysztofa Jabłońskiego na Erardzie z 1849 roku (Etiuda f-moll op. 25 nr 2), a także Marthy Argerich (III Sonata fortepianowa h-moll op. 58).

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W programie autorka zaprezentuje dzieła Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena. W audycji zabrzmią m.in. Messe solennelle Schuberta w wykonaniu Gillesa Cachemaille’a, Donny Brown, Jean-Luca Viala, Orchestre Révolutionnaire et Romantique, Monteverdi Choir pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera, a także Wariacje na temat Walca Diabellego op. 120 Beethovena w interpretacji Andreasa Staiera.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Eksperymentalna elektronika z płyt "Polscy Artyści Chopinowi Zagrali" (2010). Do tego "Astigmatic. Inspired by Chopin" oraz "Variations of Chopin". Trochę ambientu, trochę połamańców, kolaży, dronów, zgrzytów.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU