Polskie Radio

Wspominamy Krzysztofa Krawczyka. Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 09:24
Krzysztof Krawczyk - odszedł wyjątkowy wokalista i przyjaciel "Lata z Radiem". W Polskim Radiu wspominamy we wtorek niezapomnianego artystę, jego muzykę, życie i wywiady. Zapraszamy do słuchania!
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof Krawczyk Foto: PAP
logo

Wspominamy zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny Krzysztofa Krawczyka. W każdej godzinie będą piosenki artysty i wspomnienia słuchaczy. A ponadto:

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - będziemy wspominać jedynkowe "przygody" z Krzysztofem Krawczykiem. Był Przyjacielem Lata z Radiem. Marzyliśmy o wspólnym świętowaniu Jubileuszu 50-lecia, podczas którego zaśpiewałby piosenkę napisaną specjalnie dla Lata z Radiem kilkanaście lat temu, ale los chciał inaczej. Zapamiętamy Go jako oddanego w przyjaźni i sztuce Artystę niezwykle wszechstronnego, którego trudne lata nauczyły pokory i skromności. 

Jak się grało na planie u Mistrza Andrzeja Wajdy? Jak się można nauczyć trudnego chwytu barre? Jak powstali Trubadurzy? Czy zmienność jest niezbędną cechą każdego artysty? O tym opowiedzą wspominając Przyjaciela Trubadurzy - Ryszard Poznakowski i Marian Lichtman oraz Andrzej Piaseczny i Maria Szabłowska. Posłuchamy fragmentów kilku wywiadów Krzysztofa Krawczyka dla PR I Polskiego Radia i... westchniemy, bo "to co dał nam świat, niespodzianie zabrał los"...

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" w całości poświęcona K. Krawczykowi - wspomnienia, piosenki i goście, a wśród nich m.in.  Andrzej Smolik, Muniek i Wojciech Trzciński.                    Zaprasza Maria Szabłowska

Po godz. 20.00 - koncert Krzysztofa Krawczyka z sierpnia 2013 roku z Rudy Śląskiej. Zabrzmią stare przeboje, m.in. Jak Minął Dzień, Rysunek Na Szkle, Byle Było Tak, ale także te nowsze (wtedy): Mój Przyjacielu, Bo Jesteś ty czy Chciałem Być.

Dodatkowo, na kanale YouTube Polskiego Radia znaleźć można archiwalne rozmowy z Krzysztofem Krawczykiem:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLZTuUgCmeGG79druZXNuOZuSibFYHzGNu

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

Po godz. 23.00 - audycja wspomnieniowa o Zygmuncie Malanowiczu, zmarłym w poniedziałek aktorze znanym m.in. z filmów "Nóż w wodzie",  ”Polowanie na muchy” , „Córki dancingu”, aktorze teatralnym występującym w teatrach  Studio, Rozmaitości, Dramatycznym, a w ostatnich latach w Nowym Teatrze w Warszawie w  spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. Wspominać Go będą Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Jacek Poniedziałek i Wojciech Kalarus. O dorobku filmowym aktora opowie dr Andrzej Kołodyński.
 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

"Tętniące serce", powieść pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla (w roku 1909) opowiada o wielkiej ojcowskiej miłości, ocierającej się o szaleństwo. Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku na szwedzkiej wsi. Kiedy ukochana córka dzierżawcy Jana przeprowadza się do Sztokholmu, ten pogrąża się w świecie marzeń, w którym jego córka jest cesarzową, a on sam cesarzem Portugalii. Jako cesarz zaczyna kwestionować relacje społeczne panujące w okolicy…


logo

Dwójka emitować będzie utwory Boba Dylana w interpretacji Krzysztofa Krawczyka.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki będziemy wspominać zmarłych w poniedziałek: 83-letniego aktora, reżysera i scenarzystę Zygmunta Malanowicza oraz Marcina Błażewicza - kompozytora i wykładowcę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

O godz. 8.30 o Marcinie Błażewiczu, dziekanie wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki porozmawiamy z Ignacym Zalewskim, Dariuszem Przybylskim i Miłoszem Bembinowem.

O godz. 9.30 Zygmunta Malanowicza będziemy wspominać z dramaturgiem, krytykiem teatralnym i wicedyrektorem Nowego Teatru ds programowych Piotrem Gruszczyńskim oraz z kompozytorem Pawłem Mykietynem.

"Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś" - napisali bliscy współpracownicy z Nowego Teatru. 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op. 17, wyk. Piers Lane - fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Jerzy Maksymiuk

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

11.10-12.00 - Ignacy Feliks Dobrzyński II Symfonia c-moll op. 15 "Charakterystyczna", wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel

12.05-12.45 - Witold Lutosławski Sześć piosenek dziecinnych do słów Juliana Tuwima, Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, wyk. Jadwiga Rappé - alt, Maja Nosowska - fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Katyń w radiowych archiwach

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Klasztor Hradisko (Ołomuniec, 20.05.2019). Muzyka wielkanocna w dobie oświecenia – Josef Puschmann i Michael Haydn, wyk: Musica figuralis, Ensemble Versus, dyr. Marek Čermák, organy

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji będzie skrzypek i kompozytor - Stefan Wesołowski, który zaprosi słuchaczy na najbliższą Domówkę z Dwójką. Agata Puwalska opowie o swoim debiutanckim tomie Haka. Ponadto omówimy wystawę poświęconą Witkacemu "Foggt o Witkacym" w lubelskim Wirydarzu oraz przedstawimy projekt krośnieńskiego artysty fotografika Przemysław Niepokój-Hepnar "Krośnieńscy mistrzowie rzemiosła - dziedzictwo, które przemija". W "Literackich witaminach" - Magdalena Grzebałkowska. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Jackiem Komudą o jego nowej powieści zatytułowanej "Zawisza Czarne krzyże" - aut. Wacław Holewiński

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" /Krzyże przydrożne - aut. Jakub Kukla

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Genki Kawamura "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?", czyta Piotr Bajtlik.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 11.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 5.


logo

Trójka wspomina zmarłego w  Krzysztofa Krawczyka - m.in. w porannej "Porze na Trójkę". Tuż przed godziną 8.00 zapraszamy na rozmowę Marianem Lichtmanem z Trubadurów. W poranku Trójki zabrzmi także utwór Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu Mateusza Krautwursta.

Muzyka Krzysztofa Krawczyka towarzyszyć będzie słuchaczom Trojki przez cały dzień w nieoczywistych utworach.

W "Trójce do trzeciej" zapraszamy na rozmowę z Korneliuszem Pacudą, który opowie o sukcesach K. Krawczyka w country music.

W "Tonacji Trójki" po godzinie 18.05 – Aleksandra Kaczkowska przedstawi muzyczne wspomnienie Krzysztofa Krawczyka.

Ponadto we wtorek w Trójce:

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi: post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

w audycji m.in. przegląd prasy, informacje o Spisie Powszechnym oraz o końcu prac nad nowym rosyjskim portalu internetowym, odpowiedniku Youtube'a - Rutube. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

gość: Paweł Szot, Szef Gabinetu Prezydenta RP                                                               

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz

Gość: Marcin Czaplicki ekonomista PKO Banku Polskiego​/Tematy: Postęp programu szczepień, a gospodarka/Ceny paliw

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

w audycji m.in.: wspomnienie K. Krawczyka i "Niezła historia" dr hab. Tomasza Gajownika

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. Narodowy Spis Powszechny oraz reportaż „Słuchowisko" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Aleksandra Kaczkowska

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

„Inne Chiny”. O Republice Chińskiej na Tajwanie i jej historii i współczesności w „Klubie Trójki”  Łukasz Jasina porozmawia z Marcinem Przychodniakiem (PISM).

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

Czwórka także wspomina Krzysztofa Krawczyka. W ostatnim czasie popularność wokalisty wzrastała wśród młodych słuchaczy i m.in. była motywem przewodnim jednego z wieczorów sylwestrowych w Czwórce. Jego utwory oraz archiwalne wypowiedzi pojawią się w audycji "Muzyczny lunch"” (godz. 13.05). Także we wtorek fragmenty podcastu Czwórki z licznymi wypowiedziami artysty w "Strefie Prywatnej" (godz. 20.05). Podcast będzie można znaleźć na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz na innych platformach streamingowych.

We wtorek w Czwórce także:

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Czy kolor papryki wpływa na jej wartości odżywcze? Od czego zależy kolor papryki i czy zielona jest najmniej wartościowa dla naszego organizmu? Która z nich ma najwięcej wartości odżywczych i np. witaminy C?

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Zaproszenie na wydarzenie organizowane przez Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin Uniwersytetu Warszawskiego, czyli ludzi szczególnie zainteresowani Państwem Środka. Mowa o VII projekcie Warsaw - Beijing Forum. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem Energy for Future Earth. W audycji powiemy też o finale Best Hackin League - 24-godzinnym maratonie programowania dla studentów.

17.00-19.00 - "TOP- Trochę Optymizmu Popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Kim jest SEO-wiec? Optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych nabiera na znaczeniu i chociaż mnóstwo osób nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego zawodu, to być może wielu obecnych nastolatków będzie się tym wkrótce zajmować. Na czym polegają jego obowiązki? Dlaczego są tak istotne?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Set DJ-a Pro, czyli Maćka Proroka, który w czasie swojej kariery gościł w największych klubach w kraju, a także występował poza jego granicami. To także producent muzyczny, którego utwory (solo lub jako duet OGH, Mago Dago lub ProBan) pojawiły się na wielu kompilacjach z muzyką klubową. Autor i współautor remiksów dla Sistars, Reni Jusis, Natalii Kukulskiej i Haliny Frąckowiak.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Dlaczego niektórzy nie chudną mimo wielu wyrzeczeń? Co w nas lub naszych zachowaniach odpowiada za nadwagę i otyłość? Czy można zmienić nawyki żywieniowe? Jakie są różnice między dietetykiem a psychodietetykiem? Jak pracuje się z pacjentem? Spotkanie z Sonią Ziembą, psychologiem, terapeutą i dietetykiem.


logo

20.06 - "Kontrapunkt" - Paweł Lekki

W audycji komentujemy najważniejsze wydarzenia, zjawiska i procesy zachodzące w sferze polityki i bezpieczeństwa na świecie. W najnowszej odsłonie magazynu gośćmi będą dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Tematem rozmowy będzie sytuacja w Donbasie oraz kwestia rosyjskich szpiegów w Bułgarii.

22.06 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

Fotografia jest częścią naszego życia, codziennie robimy miliony zdjęć. Artyści zajmujący się fotografią, dokumentaliści, reporterzy tworzą znacznie mniej, ale to o ich pracach dyskutują znawcy, na ich wystawy do muzeum przychodzi tłumnie publiczność. Z gośćmi audycji Iga Niewiadomska rozmawia o fotografiach mających znaczenie dla rozwoju kultury, historii i sztuki. Tym razem o swoich zdjęciach opowie Marta Kiela-Czarnik, absolwentka prawa Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny oraz absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - 

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik. Targowisko opowieści" Rocha Urbaniaka.

.

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Czary Chopina do słów Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Andrzeja Bachledy. Całość dopełni kompozycja Stanisława Moniuszki do tego samego tekstu.

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Autor zaprezentuje jazzowe aranżacje Chopina oraz innych kompozytorów muzyki poważnej. Usłyszymy m.in. Insensatez Antonio Carlosa Jobima oparte na Preludium e-moll Chopina. W programie również And I love her Pata Metheny'ego oraz Candide Overture Leonarda Bernsteina wykonaną przez trzech pianistów: Leszka Możdżera, Liro Rantala oraz Michaela Wollny'ego.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycję niemal w całości wypełnią Chopinowskie nokturny w romantycznej interpretacji Guiomar Novaes. Romantycznej - czyli emocjonalnej, lecz budowanej na klasycznej logice i obce wszelkiej czułostkowości. Legendarna pianistka pozostawiła po sobie jedno z dwóch najszlachetniejszych, a zarazem najbardziej przejmujących wykonań tych niezwykłych utworów polskiego kompozytora.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU