Polskie Radio

Porady ekspertów i wyśmienita muzyka! Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 19:00
O leczeniu się na własną rękę, jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć oraz modne fryzury na wiosnę i lato 2021. Świętujemy też 85. urodziny Maestro Jerzego Maksymiuka. W nocy zapraszamy za to na taneczny mix house'owych premier z ostatnich tygodni. 
Jerzy Maksymiuk - dyrygent, Krzysztof Jablonski - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa
Jerzy Maksymiuk - dyrygent, Krzysztof Jablonski - fortepian, Polska Orkiestra RadiowaFoto: Grzegorz Śledź
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W audycji m.in. o samoleczeniu. W trakcie epidemii wielu Polaków leczy się na własną rękę - lekarze są zaniepokojeni, ponieważ Internet coraz częściej zastępuje konsultacje lekarskie i coraz więcej osób robi sobie samemu diagnozę i "zapisuje" sobie samemu leki (dostępne bez recepty). Dlaczego wielu Polaków uważa, że "wujek google" jest mądrzejszy od prawdziwego lekarza czy naukowca? Czym grozi nam korzystanie z porad internetowych? Gość - dr Anna Brzezińska.

15.00-18.00 - "Ekspres Jedynki" - zaprasza Patryk Michalski

W magazynie m.in. zapowiedź koncertu "ODnowa" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncert powstał z okazji 120. rocznicy urodzin poety i satyryka Mariana Hemara. Emisja koncertu odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 17.30 w mediach społecznościowych instytucji i na antenie TVP Historia. O koncercie pod patronatem Polskiego Radia opowiedzą dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki i wokalistka Marta Burdynowicz. 

23.00-23.50 - "Ślady na piasku"- audycja Redakcji Katolickiej

Ks. prof. Ryszard Rumianek - rektor UKSW, o. Józef Joniec - prezes Stowarzyszenia Parafiada, ks. infułat Zdzisław Król - kapelan Warszawskich Rodzin Katyńskich i wielu innych duchownych zginęło 10 kwietnia 2010 roku. W audycji przypomnimy sylwetkę kapelana prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - ks. Romana Indrzejczyka. Około 23.10 - reportaż Olgi Mickiewicz - "Czas zjednoczenia"


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 


logo

85. urodziny Jerzego Maksymiuka 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W "Poranku Dwójki" gośćmi będą Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński. Duet - poprzez połączenie jazzowej improwizacji z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia - odwzorowuje w swoich kompozycjach cykle przyrody i ludzkiego życia. W najbliższą niedzielę Maniucha i Ksawery zaprezentują w Narodowym Forum Muzyki utwory ze swojej debiutanckiej płyty "Oj borom, borom...". Początek spotkania o godz. 8.30. W Jazzowej Rozmowie Dorota Miśkiewicz opowie o płycie "Nasza miłość" nagranej wspólnie z ojcem - Henrykiem Miśkiewiczem - godz. 9.30. W audycji także: "Perfekcjonista" - album Jerzego Maksymiuka i  Sinfonii Varsovii nagrany z okazji 85 urodzin wybitnego Dyrygenta oraz Magdalena Piekorz o dokumencie o Adamie Zagajewskim pt. "Widok Krakowa"​.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

11.10-12.00 - Josef Suk Pohádka op. 16, wyk. Czeska Orkiestra Filharmoniczna, dyr. Jiří Bělohlávek

12.05-12.45 - Mieczysław Karłowicz Pieśni, wyk. Joanna Kozłowska - sopran, Andrzej Tatarski - fortepian

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Katyń w radiowych archiwach

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W audycji Michał Znaniecki opowie o nadchodzącej emisji online spektaklu "Opowieści Hoffmanna" Jacques’a Offenbacha w swojej reżyserii. Zarejestrowany premierowy spektakl będzie udostępniony online na platformie Play Kraków w piątek 9 kwietnia o godz. 18.00. Piotr Beczała opowie o swoich najbliższych planach koncertowych i operowych oraz o właśnie nagranej płycie z pieśniami Czajkowskiego i Rachmaninowa. W "Literackich witaminach" - Marek Sołtysik.   

16.55-17.00 - "Widziane z Manhattanu" - prowadzi Krzysztof Kłopotowski

17.00-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Urodzinowe spotkanie z Maestro Jerzym Maksymiukiem - aut. Andrzej Sułek

Maksymiuk niepowtarzalny, wyjątkowy, barwna osobowość, legenda… "jedna z ostatnich tak charakterystycznych wielkich postaci w gronie dyrygentów", "na estradzie nie dba o estetykę ekspresji" -  Jerzy Maksymiuk będzie gościem w audycji, w której przypomnimy niezwykłe wątki z jego życia, legendarne nagrania z archiwum Polskiego Radia, także opinie i wspomnienia muzyków, którzy mieli okazje z nim współpracować. O Jerzym Maksymiuku opowiedzą m.in. Janusz Marynowski, Szymon Nehring i Jakub Haufa.

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Roch Siciński

Koncert Święs/Nowicki/Frankiewicz

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Maksymiuk (Tallin, Kontserdisaalis, 29.05.2006) 

Feliks Nowowiejski Legenda Bałtyku (fragment); Pēteris Vasks Viatore per orchestra ad archi; Jean Sibelius Oceanidy op.73; Feliks Mendelssohn Cisza morska i szczęśliwa podróż op.27; Arvo Pärt Orient and Occident; Claude Debussy La Mer

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Wiersze i przekłady Józefa Łobodowskiego - aud. Wacława Holewińskiego

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Genki Kawamura "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?", czyta Piotr Bajtlik.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 13.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 7.


logo


00.00-02.00 - "Sportowa Trójka pod księżycem" -
 red. sportowa

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / off - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda 

Trwa rozbudowa Wojsk Obrony Terytorialnej. Ruszył nabór do nowych jednostek, w tym do tej w Trzebiatowie, której zadaniem będzie obrona 185 km linii brzegowej. Jak działają Wojska Obrony Terytorialnej i jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać ochotniczym żołnierzem? W gminie Warta powstała z kolei aplikacja do weryfikowania deklaracji śmieciowej. Kwestia fałszywych deklaracji wyszła na jaw, gdy gmina rozdawała darmowe maseczki dla mieszkańców. Jak mniejsze gminy radzą sobie z weryfikacją deklaracji śmieciowych? W audycji także m.in. o tym, że z końcem kwietnia Poczta Polska wycofa znaczki pocztowe z listów poleconych. Zastąpi je zmodernizowana naklejka "R". Czy to koniec znaczków pocztowych? Znaczki zostaną zastąpione przez naklejki ze specjalnym kodem kreskowym, kod QR lub NFC. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

O polskich firmach IT, które rosną w siłę - w rankingu "Financial Times" na 1000 przedsiębiorstw - znalazło się ponad 30 firm z polskiej branży technologicznej. Tradycyjnie też poruszymy temat koronawirusa i walki z pandemią. O tym porozmawiamy z gośćmi - ekonomistami: dr Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski oraz gość specjalny - Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

10.00-11.00 - "Akademia Rozrywki" - Łukasz Szwed 

Z racji przypadającego Dnia Bruneta, m.in.: o postrzeganiu brunetów i blondynów oraz o odwiecznym konflikcie: blondynki kontra brunetki. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o tym, czy ks. Tischner mógłby dziś porwać młodzież? Czy jego filozofia może być atrakcyjna w dobie internetu? Ukazał się tom niepublikowanych dotąd wykładów ks. Tischnera - "Miłość w czasach niepokoju". Powiemy też m.in. o trwającym spisie powszechnym: jak dobrze się spisać oraz jak uniknąć problemów i zagrożeń. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Jak szybko wykryć plagiat prac magisterskich czy doktorskich? Nad takimi zmianami pracuje resort nauki. Obecnie nawet 10 procent prac budzi podejrzenia. Zdaniem przedstawicieli uczelni może to znacznie ukrócić proceder kopiowania tekstów. W audycji powiemy też m.in. o tym, że w kilku miastach w Polsce powstają tzw. "mieszkania treningowe". To jednopokojowe pomieszczenie z aneksem kuchennym i łazienką. Ma czasowo dać schronienie tym, którzy z różnych powodów zostali bez dachu nad głową. Pierwsi lokatorzy w Bełchatowie to dwaj mężczyźni, ze schroniska dla bezdomnych. W mieszkaniu treningowym uczą się życia od nowa, a później mają wrócić do normalnego życia.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski  

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

W wieku 74 lat niespodziewanie odszedł od nas Krzysztof Krawczyk, którego piosenki od lat kochała cała Polska. Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Jego kariera artystyczna trwała ponad 50 lat. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy. W Polskim Radiu 24 będziemy wspominać artystę razem z kompozytorem Markiem Kościkiewiczem. Zaprosimy również o kolejnej edycji plebiscytu radiowej Czwórki "Nieprzeciętni". Plebiscyt adresowany jest do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania i tworzą wyjątkowe rzeczy. Naszym gościem będzie dziennikarz radiowej Czwórki Jakub Marcinowicz.​

logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

W cyklu "Czy znasz ten adres" przedstawiamy nieznane fakty znanych miejsc - skąd się wzięły nazwy znanych ulic, ciekawe fakty, zabawne historie? Tym razem zajmiemy się ulicą Alternatywy w Warszawie. 

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Ada Janiszewska

Jakie są modne fryzury na wiosnę i lato 2021? Sprawdźmy, co będzie królować na naszych głowach w ciepłe dni. Czy będziemy stawiać na kolorowe włosy, mimo że festiwali muzycznych na razie brak? Jakie upięcia są modne i jak sobie poradzić w czasie, gdy nie możemy korzystać z usług fryzjerów?

15.00-16.00 - "Ratujemy Świat" - Kasia Dydo

Zapraszamy na rozmowę o miejskim ogrodnictwie i ogrodach społecznych tworzonych na osiedlach, na dachach i w przestrzeniach ogólnodostępnych.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Trening przygotowawczy dla rowerzysty, o które partie mięśni warto zadbać przed powrotem na szosy i trasy rowerowe? Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Czy jeśli wybierzemy odpowiednią technikę jazdy, uda nam się szybko zrzucić zbędne kilogramy i przy okazji wyćwiczymy mięśnie nóg? Które elementy jazdy na rowerze są najistotniejsze, jeśli nastawiamy się na spalenie kalorii?

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu Ms.Obsession

Ms. Obsession to Aleksandra Warchoł, która jest  producentem muzycznym, pisze także teksty piosenek. Artystka łączy w sobie indywidualizm i wyrazistość z wnikliwością i refleksją nad życiem wewnętrznym człowieka i jego uwikłaniem w społeczne relacje. Swoje zamiłowanie do surrealizmu przeniosła do muzycznego świata. Wygrała pierwszy konkurs radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", a w ramach nagrody wraz z Agencją Muzyczną Polskiego Radia wydała debiutancką płytę "Manekin".

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Taneczny mix house'owych premier z ostatnich tygodni, w ciągu dwóch godzin usłyszymy nowe rytmy od takich producentów jak Intr0beatz, Daniel Steinberg, Cody Currie czy Sebb Junior. 


logo

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Światowy Dzień Gołębia. W historii poczty i przesyłania informacji ptak ten spełnił niebagatelną rolę, łącząc nadawcę z odbiorcą wiadomości. Już sama jego zdolność powracania do gołębnika - nawet z dużych odległości - robiła wrażenie na żyjących w epoce starożytnej ludziach. Nic więc dziwnego, że szybko postanowili to wykorzystać np. w dawnym Egipcie. Warto wspomnieć o tym, że na malowidłach egipskich pochodzących sprzed 3 tysięcy lat znaleziono przedstawienia gołębi, a ze źródeł historycznych wynika, że właśnie na terenach położonych wokół Morza Śródziemnego znajdowały się najstarsze hodowle tych ptaków. Znali je Asyryjczycy, a Babilończycy "przywiedli" je do Grecji. Poznamy wiele ciekawostek o tych niezwykłych ptakach.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - ​Jak wygląda nauka gry na banjo, czy długo trwa, jak ten instrument współbrzmi z innymi, a może lepiej wykonywać na nim utwory tylko solo? Gość: Piotr Bułas, muzyk, który gra na banjo.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Jakie są zalety edukacji systemowej i jak je wzmacniać? Jak można rozwinąć i usprawnić edukację systemową? Czy szkoła systemowa również może się zmieniać i rozwijać, z korzyścią dla uczniów, ale też nauczycieli. Z jakimi brakami spotykamy się w edukacji systemowej. Gość: Oktawia Gorzeńska - laboratorium zmiany, jest współinicjatorką ruchu #wiosnaedukacji oraz Projektu Społecznego Nauczycieli lekcjewsieci.pl

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Daniel Moszczyński, wokalista zespołu Bibobit. Daniel Moszczyński przejawiał zamiłowanie do muzyki od najmłodszych lat. Za namową swojej matki-muzykologa, uczęszczał do Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W 2003 roku powstał solowy projekt Daniela: Wolny nagrany z funk-jazzową grupą Wolny Band, z którą Daniel Moszczyński w 2007 roku awansował do opolskich "Debiutów 2007" w ramach 44 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Od kilku lat działa pod szyldem zespołu Bibobit. ​Teraz zespół prezentuje nowy projekt zatytułowany Bibobit/Osiecka. Projekt powstał na potrzeby finałowego koncertu festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Zespół wraz z aktorami Teatru Nowego w Poznaniu, aranżerem Jackiem Piskorzem i sekcją smyczkową, przygotował prawie dwugodzinny spektakl muzyczny w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, który spotkał się ze świetnym przyjęciem publiki i trafił do regularnego repertuaru teatru. Pandemia zastopowała kolejne występy na żywo, ale sprawiła, że grupa zaczęła  intensywnie pracować nad przygotowaniem materiału w wersji studyjnej. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Papiernik. Targowisko opowieści" Rocha Urbaniaka.


.

13.00 - "Audycja specjalna" - Magdalena Sawicka

Audycja specjalna z okazji 85. rocznicy urodzin Jerzego Maksymiuka.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

Autorka kontynuuje opowieść o jednym z nielicznych utworów kameralnych Fryderyka Chopina: Triu fortepianowym g-moll op. 8. W programie usłyszymy m.in. różne interpretacje drugiej części dzieła oraz Scherzo z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

22.00 - "Audycja specjalna" - ICMA Jakub Puchalski

Będąc jedyną polską redakcją zaangażowaną w prace International Classical Music Awards, postanowiliśmy przybliżyć Państwu pewne odkrycia nagraniowe, jakie przy okazji ubiegłorocznej edycji poczynił nasz juror - Jakub Puchalski. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na pojedyncze płyty, które wygrały w poszczególnych kategoriach, ale i na te, które miały odrobinę mniej szczęścia - uzyskały jednak nominację ICMA. Trzecia z cyklu sześciu audycji specjalnych, w których zaprezentujemy kilka szczególnie intrygujących tytułów.


Zapraszamy!

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU