Polskie Radio

Dzień Radia w Polskim Radiu. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:29
Data 11 kwietnia symbolicznie nawiązuję do powstania polskiej radiofonii. Milowym krokiem na tej drodze było uchwalenie dokumentu "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej" przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich z 11 kwietnia 1923 roku. Od tego czasu mija w tym roku 98 lat! Bądźcie z nami całą niedzielę.
Dzień Radia
Dzień RadiaFoto: Polskie Radio
logo

Oficjalną datą powstania polskiej radiofonii jest 18 kwietnia 1926 roku, ale bardzo ważnym wydarzeniem w jej historii było uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923 roku, przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP), dokumentu "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej". W czerwcu tego samego roku wpłynął do Sejmu RP projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, a 3 czerwca 1924 ustawa została podpisana.


Stefan Starzyński.jpg
"Halo! Halo! Tu mówi Polskie Radio". Skarby Archiwum Polskiego Radia z września 1939 roku

W związku z Dniem Radia w niedzielę 11 kwietnia w Programie 1 pojawiły się specjalne materiały w audycjach "Czas pogody" (godz. 10.00-12.00) "Niedziela z Jedynką" (12.00-18.00). W "Jedynce dzieciom" (godz. 18.00-19.00) można było m.in. sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą radiowej techniki a także poćwiczyć dykcję. W ramach audycji "Przy muzyce o sporcie" (19.00-21.00) wyemitowaliśmy fragmenty archiwalnych transmisji sportowych, a w "Kulturalnej Jedynce" (22.00-23.00) opowiemy o pierwszym oryginalnym słuchowisku Polskiego Radia pt. "Pogrzeb Kiejstuta".

Zobacz także:

logo

O Polskim Dniu Radia mówiliśmy w serwisach informacyjnych Trójki. Ponadto w audycji "Bed & Breakfast" (8.05-9.00) Piotr Firan i Raf Uzar opowiedzieli o radiu, dzięki któremu możemy uczyć się języka angielskiego.

W "Zagadkowej niedzieli", którą poprowadziła Katarzyna Stoparczyk (9.05-10.00) mówiliśmy o radiu dla całych rodzin. Przygotowaliśmy też konkurs, w którym rozdaliśmy głośniki z logotypem Polskiego Radia.


Polskie Radio Warszawa Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracy nac 1200.jpg
Wrzesień 1939 w Polskim Radiu. Serwis specjalny

Z kolei w audycji "Leniwe przedpołudnie" Anny Popek (11.05-12.00) mówiliśmy o radiu towarzyszącym w różnych sytuacjach, także w ramach relaksu. W ramach konkursu będziemy mieć dla słuchaczy odbiornik radia cyfrowego DAB+ oraz słuchawki Pioneer z logotypem Polskiego Radia.


logo

CZWÓRKA

Dzień Radia to polskie święto obchodzone w celu podkreślenia roli radia w naszym codziennym życiu.

Dziennikarze "Wiadomości Radiowej Czwórki" przez cały dzień będą informować o tym wyjątkowym dla radiowców dniu. 

W audycji "Tędy po trendy" (09:05-11:00) Mateusz Kulik przedstawił ciekawostki i anegdoty związane z historią powstania radia w Polsce. Sprawdzał jak powstawały audycje kiedyś, a jak dziś? Jak ze swoimi ulubionymi prowadzącymi kontaktowali się słuchacze, gdy nie było mediów społecznościowych i telefonów? 

W audycji "Funkadelia" (17:00-19:00) i "OFF Control" (22:05 - 00.00) będziemy świętować Dzień Radia muzycznie. Po 22.05 Mateusz Tomaszuk zapyta słuchaczy czy pamiętają, jaki był ich pierwszy utwór usłyszany w audycji. Nie zabraknie wspomnień oraz utworów, które jednoznacznie kojarzą się słuchaczom z odsłuchem radiowym "przy zgaszonym" w myśl zasady LIGHS OFF - MUSIC ON. Czy zawsze zdarza się im słuchać "OFF control" przy zgaszonym świetle i dlaczego tradycyjna lista obecności stała się tak bardzo ważna podczas każdej odsłony audycji?

Zobacz także:

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Radia w niedzielę 11 kwietnia!