Polskie Radio

Wywiady, koncerty i premiery teatralne. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 19:00
Wyjaśnimy, od czego zależy wysokość przyszłej emerytury oraz czy kleszcze rzeczywiście są groźne. Maturzystom zaproponujemy najlepsze sposoby na relaks. Wieczorem zapraszamy na koncerty w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/hurricanehank
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

O zmianach dotyczących zasad rozliczania podatku dochodowego (PIT) emerytów przez ZUS. To bardzo ważny temat, bo nie wszyscy zainteresowani zdają sobie sprawę z tej zmiany. Porozmawiamy również o tym, od czego zależy wysokość przyszłej emerytury, na jakich zasadach jest wyliczana, czy można kontynuować zatrudnienie po jej przyznaniu i jaki dochód można wówczas osiągnąć? Jakie limity obowiązują dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów, wreszcie, kiedy i jakiego rodzaju okoliczności uzasadniają zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego. Powiemy też, czym jest emerytura honorowa i komu przysługuje? Naszym gościem będzie Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS w Łodzi. Jak się okazuje, w woj. łódzkim mieszka blisko dwustu stulatków, którzy otrzymują honorowe świadczenia przyznawane przez Prezesa ZUS. Drugi temat: w jaki sposób pandemia COVID-19 wpływa na rynek kredytowy w Polsce? Jak w ostatnim czasie zmieniły się kryteria i warunki przyznawania kredytów, jaki jest na nie popyt, jakie są koszty uzyskania kredytu oraz na co uważać i brać pod uwagę, decydując się na jego zaciągnięcie. O tym wszystkim w odniesieniu do gospodarstw domowych, które ubiegają się o kredyty konsumpcyjne czy mieszkaniowe. Gość: Dobiesław Tymoczko, zastępca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej NBP, który co kwartał w oparciu o badania ankietowe wśród komitetów kredytowych największych banków w Polsce przygotowuje raport nt. sytuacji na rynku kredytowym.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

1. Ukrywają się w liściach krzewów i innych niewysokich roślin oraz źdźbłach traw, preferują żerowanie na zwierzętach, człowieka atakują tylko wtedy, gdy w pobliżu nie ma innego żywiciela. Kleszcze - pajęczaki z podgromady roztoczy pojawiają się wiosną w lasach, parkach i ogrodach, budząc się do życia w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Wyjaśnimy, czy rzeczywiście są groźne, co je przyciąga, ile gatunków kleszczy mamy w Polsce i czym one się od siebie różnią, ponieważ jak wiadomo, chcąc pokonać wroga, mądrze jest poznać jego zwyczaje. Gość: prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

2. Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome. Na początku XX wieku ataki migrenowe próbowano łączyć z różnymi niedyspozycjami, jednak ta hipoteza upadła i badania nad migreną ciągle trwają, pojawiają się nowe terapie i sposoby jej leczenia. Gość: prof. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze wszystkich podzielą.

21.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 6 do 17 kwietnia - "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanny Barszcz i Przemysława Barszcza, FRONDA PL. 

  
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gośćmi audycji będą Martyna i Adam Pastuszkowie - gospodarze najbliższej "Domówki z Dwójką". W sobotę duet skrzypków zaprezentuje repertuar barokowy, muzykę angielską, francuską i włoską. Do naszego domu, na nagranie dla słuchaczy radiowej Dwójki, zaprosiliśmy wyjątkowych gości, więc najbliższa audycja upłynie nie tylko pod znakiem skrzypiec, ale większej liczby instrumentów - dodają Martyna i Adam Pastuszkowie. Szczegóły w rozmowie o godz. 9.30. Ponadto w audycji: przygotowania do spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim w Katowicach na podstawie powieści Szczepana Twardocha, Centrum Szyfrów Enigma oraz "Wiersze w mieście" i apel o zrozumienie roli społeczności w niepewnych obecnie czasach.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Nagrania Jordiego Savalla 

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Franz Berwald Kwartet na fortepian, klarnet, róg i fagot Es-dur, wyk. Ronald Brautigam - fortepian, Lorenzo Coppola - klarnet, Donna Agrell - fagot Teunis van der Zwart - róg; Karol Kurpiński Koncert klarnetowy B-dur, wyk. Eric Hoeprich - klarnet, Orkiestra XVIII wieku, dyr. Guy van Waas

12.05-12.45 - Karol Lipiński Polonez e-moll op. 9, Polonez A-dur op.9 nr 3,wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Andrzej Gębski - skrzypce, Grzegorz Chmielewski - altówka, Andrzej Wróbel - wiolonczela

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Anna Przedpełska-Trzeciakowska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny (Teatro Monumental, Madrid, 21/02/2020) Maurice Ravel Valses nobles et sentimentales, Richard Strauss Rosenkavalier Suite; wyk. RTVE Symphony Orchestra, dyr. Nuno Coelho. SM/2020/12/46/06

Koncert symfoniczny WDR Radio Orchestra i Signum Saxophone Quartet (Filharmonia w Kolonii, 22/03/2018)

Ernö Dohnányi (1877-1960) - Symphonic Minutes, op. 36 Bob Mintzer Afro Caribbean, wyk. Signum Saxophone Quartet, Orkiestra Radia WDR Radio Orchestra, dyr. Boian Videnoff

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie Adam Bałdych, którego "Teodor" znalazł się w programie tegorocznego Festiwalu Prawykonań. Spotkamy się także z Pawłem Pstrokońskim - autorem książki "Wszystkie okna dla oknówek. Ptasie historie z sąsiedztwa", porozmawiamy o festiwalu "Odnalezione w tłumaczeniu" i zapowiemy premierę spektaklu "Serotonina" w reżyserii Pawła Miśkiewicza na platformie VOD Teatru Studio w Warszawie. W cyklu "Literackie witaminy" - Aleksander Wójtowicz. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Zmiany nastrojów społecznych związanych z kolejnymi falami pandemii - aud. Michała Szułdrzyńskiego

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncerty Polskiej Orkiestry Radiowej (Studio Koncertowe Polskiego Radia 2017-10-15 i 2008-06-27)
Henryk Czyż Divertimento B-dur "Meine kleine Haydn Musik", Paweł Mykietyn Koncert na dwa flety i orkiestrę, Wolfganag Amadeus Mozart Symfonia nr 25 g-moll KV183; wyk. Agata Kielar-Długosz - flet, Łukasz Długosz - flet, Michał Klauza - dyrygent
DA 3939
Paweł Mykietyn Symfonia nr 2, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Andrzej Piszczatowski - w 10. rocznicę śmierci - aud. Małgorzaty Szymankiewicz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Leopold Tyrmand "Cywilizacja komunizmu", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 18.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 11.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" / nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W Światowy Dzień Sztuki pytamy: czym jest sztuka dla współczesnych ludzi? Powiemy także o... galeriach łazienkowych, fryzjerskich atelier - miejscach, które nie są stricte związane ze sztuką, a coraz częściej do swojej nazwy dodają nazwy kojarzące się ze sztuką. Czy dzięki temu zyskują klientów? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość: Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Sylwia Zadrożna 

Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego porozmawiamy o pracy zdalnej i o odmrażaniu gospodarki.  

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o serialowych maratonach - światowy trend wielogodzinnego oglądania ulubionych produkcji TV nasilił się w pandemii. W Polsce zjawisko opisuje się jako „namiętnie, ale rozsądnie”, tj. przed ekranami spędzamy mniej czasu niż mieszkańcy innych krajów. Co i dlaczego ogląda polski "konsument seriali"? 


15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar  

W audycji przyjrzymy się m.in. mniejszości łemkowskiej w Narodowym Spisie Powszechnym i powiemy o Gali World Press Photo 2021, bo wśród nominowanych jest troje Polaków – jakie fotografie ostatnio wygrywają, czy każdy może zrobić świetne zdjęcia? 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką" 

19.00-20.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Jak obronić się przed rewolucją kulturową, która dąży do zniszczenia starego porządku prawno-moralnego pod hasłami demokracji, wolności, równości i tolerancji? Jak obronić tradycyjną kulturę z jej chrześcijańskimi korzeniami? Czy nie nadszedł czas na kulturową kontrrewolucję? Goście: prof. Mieczysław Ryba - politolog i historyk, członek Kolegium IPN, Stanisław Markowski - artysta fotograf, pieśniarz i kompozytor oraz Andrzej Kołakowski - gdański bard, poeta i pedagog. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

 

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - Piotr Gociek i Łukasz Adamski 

"Mój rok z Salingerem", "Prime Time" oraz "Sound of metal". To filmowe propozycje, które zrecenzujemy w audycji poświęconej nie tylko kinowym premierom, ale także najważniejszym produkcjom sygnowanym przez popularne portale filmowe.​​

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na wystawę FOR/MA/CJA: Rafał Kochański, Piotr Sawczuk, Jacek Staszewski, którą można obejrzeć w Galerii XX1. "Świat sztuki czerpie nieodmiennie z ludzkiej cielesności, fizyczności, materialności - ale podobno mamy też duszę". Prace trzech artystów, których inspiruje ludzka fizyczność, materialność, ale i skomplikowana emocjonalność. Każdy z nich wyciąga jednak kompletnie odmienne wnioski, inaczej realizując swoje artystyczne wizje. Gościem będzie prof. Jacek Staszewski - kurator wystawy. Nie zabraknie także rozmowy o kulturze czytelniczej Polaków. Przyczynkiem do dyskusji będę projekty i akcje czytelnicze: Zaczytane Biblioteki, Zaczytana Akademia, Zaczytane Ławki. Marta Tittenbrun, organizatorka akcji Zaczytane Biblioteki, odniesie się do zaprezentowanego tematu.


logo


10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo 

W cyklu InstaKultura poznamy bliżej Julię Bednarską: ma 20 lat, pochodzi z Jaworzna i studiuje socjologię, a sztuką interesuje się od dziecka. Nie tylko maluje i rzeźbi, ale także robi customizowane ubrania i projekty tatuaży. W 2017 roku założyła na Instagramie konto @julsonmakeup, na którym zgromadziła już niemal 20 tysięcy obserwujących.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ania Hardej

Mimo że język portugalski został zdominowany przez hiszpański, wciąż można go usłyszeć w Ameryce Południowej, przede wszystkim zaś oczywiście w Portugalii. Co ciekawe obowiązują dwie normy tego języka: europejska i brazylijska. Jakie są pomiędzy nimi różnice? W których filmach spotkamy się z językiem portugalskim?

17.00-19.00 - "TOP - Trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - znaczenie słowa "anon" zmieniało się przez ostatnie lata, ale jedno pozostaje takie samo - zawsze jest to osoba, która nie wyróżnia się z tłumu. Jej tożsamość jest tak nieistotna, że nie trzeba nawet nadawać jej imienia. Kto określa się tym hasłem? Czy "anon" jest zawsze anonimowy?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Maturzystom zaproponujemy najlepsze sposoby na relaks: będzie czas na aktywności i "dolce far niente". Wszystko po to, żeby w trakcie przygotowań do matury pozwolić sobie na oddech. Co filozofowie mówią o relaksie i o odpoczynku? Czy filozofia może pomóc w przygotowaniach do matury? Na pytania odpowie Filip Jach, doradca filozoficzny. Z kolei Ewa Majcherek, starościna II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, opowie o tym, jak uczyć się do matury z biologii, chemii i fizyki i jak poradzić sobie z presją "dostania się" na medycynę.

22.00-00.00 - "TŁUSTY czwartek" - Grubson

W audycji usłyszymy nagrania i muzyczne inspiracje z dzieciństwa Grubsona. Dominować będzie hip-hop z lat 90. - w funkowym i boombapowym wydaniu. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Z okazji Światowego Dnia Sztuki poznamy artystów, których twórczość zachwyca od lat. Potrafi tak nieskrępowanie podążać za pomysłem, stawiać kropki nad wszystkimi literami alfabetu i siać muchomorowy zamęt. My mamy Pana Kleksa, a Japonia ma Panią Kropkę. Poznajcie Yayosi Kusawę. Nazwisko jak wytrych, język artystyczny cięty jak brzytwa, a do tego talent i smykałka do interesów. Wszystkie celne realizacje Andy’ego Warhola - obrazy, zdjęcia, okładki płyt – zwracają uwagę od lat. Pierzaste chmury, stworzone ze styropianowych kubków, kontynenty zbudowane z kawałków ołówków, fluorescencyjne sześciany z wykałaczek, archipelagi taśmy klejącej i mylaru – tak myśli i pracuje amerykańska wizjonerka Tara Donovan. Artystka we właściwy sobie sposób wskazuje na ukryte piękno zwyczajnych przedmiotów i każe porzucić przyzwyczajenie na rzecz zaciekawienia. A to przydatne. Artystów, których warto poznać, jest wielu. Historie o nich w czwartkowym Poranku. 

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Dowiemy się wielu ciekawostek o mózgu - jak można go ćwiczyć i za co odpowiadają poszczególne części tego najważniejszego narządu naszego ciała.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Wynalazki Leonardo da Vinci, w 569. rocznicę jego urodzin. 

16.30 - "Jak będę duży/ Jak będę duża" - ...zostanę architektem wnętrz. Jak sprawić, aby nasze domy i mieszkania wyglądały przytulnie i żebyśmy dobrze się w nich czuli? Może to odpowiednio dobrane zasłony, meble, a może kolory na ścianach? O tym, jak pasja do rysowania może się przerodzić w doskonały zawód, opowie nam Anna Kawalec, architekt wnętrz.​

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Opowiemy o lasach, ich znaczeniu dla środowiska, a także o tym, do czego obecnie wykorzystywane są wycinane drzewa, dlaczego jest to coraz większy problem i jak my, robiąc małe kroki w kierunku ochrony lasów, możemy wspierać i chronić lasy i puszcze.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Kim jest archeolog i czy jego praca polega tylko na wykopaliskach; a może zajmuje się też innymi rzeczami? Gość: Robert Sigmundsson z Wioski Żywej Archeologii.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​

.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Autorka weźmie na warsztat pieśń "Gdzie lubi" Fryderyka Chopina. Wysłuchamy interpretacji m.in. Teresy Żylis-Gary, Jadwigi Błażyńskiej, Konrada Jarnota, Elżbiety Szmytki.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

W cyklu Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem drugiej Lekcji są prof. Margerita Trombini Kazuro i Jorge Bolet.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji wysłuchamy utworu Dziękuję (Thank You), który Dave Brubeck - pianista i kompozytor zaliczany do ekstraligi światowego jazzu zadedykował polskiej publiczności. Do napisania tego utworu Brubecka zainspirowała wizyta w domu Chopina w Żelazowej Woli. W programie usłyszmy również m.in. Blue Rondo à la Turk wykonane przez Dave Brubeck Quartet oraz Chopinesque Jona Batiste'a.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU