Polskie Radio

Słuchowiska, koncerty i urodziny Jedynki! Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:00
Urodziny Jedynki - wspomnienia, archiwalne nagrania i konkursy dla słuchaczy! W Dwójce - słuchowisko według Škvoreckiego, w Trójce - retransmisja koncertu grupy Haydamaky! Poza tym - powtórki maturalne i ostatni dzień zgłoszeń do "Nieprzeciętnych" w Czwórce! 
Studio Jedynki
Studio JedynkiFoto: Polskie Radio

logo

95-te urodziny Programu 1

Od 11.00 do 19.00 przed każdą pełną godziną przedstawimy historię powstawania Programu 1 oraz zmiany, jakie w nim zachodziły przez te wszystkie lata. O wszystkim opowie też Dorota Truszczak, prezentując archiwalne nagrania i rozmawiając z niezwykłymi gośćmi. 

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

Pierwsze transmisje satyrycznych i wyjazdowych audycji: "Zgaduj zgadula" i "Podwieczorek przy mikrofonie" z przypomnieniem prowadzących: Wacława Przybylskiego i Zenona Wiktorczyka, oraz portret Gwiazdy PR - Bogusława Kaczyńskiego, który w Jedynce prowadził audycje propagujące muzykę poważną. Przypomnimy też sylwetkę zmarłego niedawno Olgierda Buczka, który w jednym ze swoich ostatnich wywiadów właśnie w "Czasie pogody" mówił, że gdyby nie Władysław Szpilman i Polskie Radio - nie zaistniałby jako wokalista. 

12.30 - "Niedziela z Jedynką" - do zdobycia prezenty - płyty Polskiego Radia oraz specjalne, urodzinowe wydanie "Słodkiego Radia Retro". 

17.00 - "Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia" - przypomnimy piosenki Władysława Szpilmana, znakomitego kompozytora i wieloletniego kierownika muzycznego Polskiego Radia. Wykonają je podopieczni Studia Piosenki, młodzi aktorzy i wokaliści.

19.00-21.00 - "Przy muzyce o sporcie" - w audycji pojawią się archiwalne nagrania legendarnych głosów znakomitych komentatorów. Wspominać będziemy także sukcesy polskich sportowców, które przeżywaliśmy na antenie Jedynki.

22.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Anna Stempniak

Autorka opowie o pierwszej powieści radiowej pisanej przez Marię Kuncewiczową pt. "Dni powszednie państwa Kowalskich", o wprowadzeniu stereofonii do słuchowisk, próbach kwadrofonicznych, nowoczesnych słuchowiskach w systemie Dolby 5.1 i wreszcie - o literaturze w aplikacji - w każdym miejscu i czasie na życzenie.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem.

Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

20.45 - od 29 marca do 18 kwietnia - "Tętniące serce" szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf, w interpretacji Włodzimierza Pressa. Nagranie z archiwum PR, rok 1992, emitowane w internecie w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).


logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Mare z Easttown/Klangor - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Christian Danowicz - prowadzi Andrzej Sułek

11.30-12.30 - "Muzyka w kadrze" - prowadzi Mariusz Gradowski

Koncert Kameraliści Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

12.30-13.00 - "Czytelnia" / Joanna Bartoń "Niskorosła", Krzysztof Fedorowicz "Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00-19.00 - "Party-tur" - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Josef Škvorecky "Saksofon basowy"

Prod. 2004, adaptacja i reżyseria Andrzej Piszczatowski, realizacja akustyczna Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, ze specjalnym udziałem saksofonisty Grzegorza Piotrowskiego

Obsada: Mariusz Benoit, Łukasz Lewandowski, Arkadiusz Bazak, Marek Obertyn, Adam Ferency, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kowalewski, Aleksander Trębczyński


logo

00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Stanisław Soyka – retransmisja koncertu nagranego w studiu im. Agnieszki Osieckiej 31.03.2019 roku. 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz - Redakcja katolicka 

W ostatnią niedzielę kwietnia będziemy mogli usłyszeć operę - "Hiob". Autorem libretta jest Karol Wojtyła, natomiast muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Opowiemy słuchaczom o tym niezwykłym wydarzeniu muzycznym. 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar 

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Marcin Kostrzyński "Marcin z lasu" - pisarz, przyrodnik, popularyzator nauki - opowie o zwierzętach i drzewach oraz leśnych zagadkach. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska 

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko 

Bohaterem audycji będzie Maurycy Mochnacki - pisarz, publicysta i działacz polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu. Był też uczestnikiem i zarazem kronikarzem powstania listopadowego. Audycja z udziałem prof. Mikołaja Sokołowskiego. 

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz 

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska 

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki i Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Haydamaky i Andrzej Stasiuk - retransmisja koncertu nagranego w studiu im. Agnieszki Osieckiej 20.11.2018 roku. 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik i Piotr Majewski 

"Pasażer Luter" Dariusza Błaszczyka (autor, reżyser, opracowanie muzyczne) - powtórka z 2013 roku. Obsada: Ten - Łukasz Garlicki, Brat - Krzysztof Szczerbiński, Siwy - Józef Pawłowski, Dziewczyna - Anna Cieślak, Kierowca - Paweł Szczesny, Tata - Andrzej Blumenfeld oraz w nagraniach dokumentalnych: Tomasz "Men" Świtalski, Piotr Rypson, Tomek "Rastek" Szczeciński, Tomek "Franz" Lipiński. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo


08.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Magdalena Piejko

Budowie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 od początku towarzyszyły problemy. Rada Warszawy nie wyraziła zgody na jego powstanie. Rozpoczęcie prac było możliwe, ponieważ zgody udzielił wojewoda mazowiecki, a mógł to zrobić, ponieważ minister infrastruktury i budownictwa wydał decyzję o wyjęciu placu Piłsudskiego spod kurateli miasta. Dlaczego autor pomnika Jerzy Kalina uważa, że pomnik jest niedokończony? Artysta będzie gościem Polskiego Radia 24.

20.33 - "W cieniu afer" - zaprasza Piotr Nisztor 

W tym roku do Polski przypłynie z USA milion ton ropy. I choć rafinerie szukają nowych źródeł surowca, to nadal są zależne od "czarnego złota" płynącego rurociągiem ze wschodu. Kulisy dostaw ropy naftowej do polskich rafinerii w latach 90. przedstawi były dziennikarz śledczy Jarosław Jakimczyk.


logo

09.00-10.00 - "Tędy po trendy" - Ola Jasińska

"Tysiącom się udało, dlaczego Tobie ma się nie udać" - w Porannym Kąciku Duchowym znajdziemy pozytywne Loesje internetowe, a interpretujących je poprosimy o kilka słów "ku pokrzepieniu serc" maturzystów. Interpretuje zespół Oxford Drama.

W ostatnim dniu zgłoszeń do plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" spotkamy się też z Jankiem Paszkowskim, jurorem wydarzenia - najmłodszym uczestnikiem pierwszej edycji programu Master Chef. Zdjęcie jego deseru wygrało w konkursie Jamiego Olivera, do którego później trafił na staż. Kim jest z zawodu dziś już dorosły Janek? Jakich cech będzie szukał u kandydatów do tytułu Nieprzeciętny 2021?

12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel

Czy odwrócony stół może imitować drzwi? Jak to możliwe, że Gordon Freeman miał na swojej głowie jadący wagon oraz co kryje się za niewidzialnymi ścianami? Zapraszamy na rozmowę o tworzeniu gier i sztuczkach, które poznajemy dopiero po zapoznaniu się z silnikiem oraz plikami gry.

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

Dużo słonecznego groove'u na wiosnę: m.in. soulowy Benny Sings dla Stones Throw, Matt Martians z The Internet, niepublikowane utwory Fina Jimiego Tenora, ZO! & Tall Black Guy, Damon Locks & The Black Monument Ensemble, brokenbeatowy Kaidi Tatham, disco i electro-funk z Hongkongu, Sandra Se i radosne brazylijskie boogie, rave'owy Manix, czyli Marc Mac duetu 4 Hero itd.

21.00-22.00 - "Nocne czaty" - Mariusz Pieśniewski

Przesilenie wiosenne - jak czerpać z energii natury? Czy bliskość natury otwiera nas na sprawy duchowe? Coraz popularniejsza jest lecznicza moc drzew, książki o duchowym życiu zwierząt i roślin zdobywają listy książkowych bestsellerów. Czy zamiast pójść do kościoła możemy pójść na spacer do lasu czy na łąkę? Gdzie są granice "ekoduchowości"? To pytania, na które odpowiedzi będziemy szukali w Nocnych Czatach.


logo

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Podobno pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale czy tylko pies? Oczywiście, że nie! Obalimy ten mit i opowiemy o wyjątkowych historiach przyjaźni pomiędzy ludźmi a zwierzętami.​

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Spotkanie z Ewą Nicewicz tłumaczką książki "Dziadek Tomek", która powstała w ramach projektu "Ja, Europejczyk". W audycji porozmawiamy też o zawodzie tłumacza i pracy nad przekładem.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Coraz więcej dzieci wychowuje się w rodzinach wielokulturowych i wielojęzycznych. Dla nich bycie Europejczykiem to szkoła i dom w Niemczech, a wakacje w Polsce. To tata z Paryża i mama z Rzymu. To wspólne święta, podczas których mieszają się tradycje, potrawy i opowieści. Dzieci z zadziwiającą swobodą poruszają się między kulturami i biorą z nich to, co najlepsze. Książki Štěpána Zavřela właśnie takie są - uniwersalne i ponadczasowe. Wydawnictwo Tatarak przygotowało projekt na podstawie książek ilustrowanych przez Zavřela. Projekt "Ja, Europejczyk" ma za zadanie wspieranie i promowanie różnorodności kulturowej oraz językowej. W ramach projektu i dzięki pracy naszych tłumaczek czytelnicy będą mogli zajrzeć do baśniowych krain z książek Czecha. W Kulturalnej Strefie porozmawiamy z Moniką Wróbel-Lutz właścicielką Wydawnictwa Tatarak oraz Lidią Drechny-Czartoryską (współautorką projektu).

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W niedzielnej audycji zagoszczą m.in. piosenki z gatunku disco-funk w rocznicę śmierci Bernarda Edwardsa legendarnego basisty zespołu Chic. Ponadto pojawi się zespół The Black Eyed Peas, który 18 kwietnia 2009 roku wprowadził na pierwsze miejsce amerykańskiej listy singiel "Boom Boom Pow". Płyta przebywała tam przez dwanaście kolejnych tygodni, ze szczytu strącona została przez kolejny singiel tej grupy "I Gotta Feeling". Nie zabraknie również nowości od Kaśki Sochackiej, Grety Van Fleet, Wolskiej i duetu Plastic.


.

15.00 - "Kompozytor miesiąca: Józef Elsner" - Klaudia Baranowska

Z okazji rocznicy śmierci Józefa Elsnera – kompozytora, organizatora życia muzycznego i  pedagoga, zapraszamy na dwie części powtórkowej audycji Kompozytor miesiąca Klaudii Baranowskiej poświęcone tej bardzo ważnej postaci w życiu Fryderyka Chopina.

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha

Bohaterem audycji będzie amerykański pianista, muzykolog i publicysta muzyczny - Charles Rosen.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

Przed nami ostatnia audycja poświęcona działalności artystycznej brytyjskiego pianisty pochodzącego z Odessy - Benno Moiseiwitscha. Program wypełnią dzieła kompozytorów głównie z XX wieku, nie zabraknie jednak i utworu Fryderyka Chopina, którego Barkarola Fis-dur op. 60 otworzy dzisiejsze spotkanie. Redaktor Weber przedstawi również fragment muzyki do Snu nocy letniej Feliksa Mendelssohna w interpretacjach dwójki wspaniałych artystów i oddanych przyjaciół - Sergieja Rachmaninowa i bohatera cyklu - Benno Moiseiwitscha.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU