Polskie Radio

Nowości muzyczne i klasyka literatury. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 18:00
Jakie trendy obowiązują w modzie sezonie wiosenno-letnim? O zielonej przestrzeni w mieszkaniu i roślinach dających najwięcej radości. Wieczorem muzyczna selekcja bez kompromisów, ograniczeń i podziałów na gatunki oraz Chopin do tańca.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Followtheflow/shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Międzynarodowy Dzień Kreatywności i Innowacji. Często wymaga się od nas bycia kreatywnym - co to znaczy? Czy kreatywności trzeba uczyć się od najmłodszych lat? Czy można i w starszym wieku? W jaki sposób rozwijać to w sobie i w dziecku? W czym może nam pomóc kreatywność na co dzień?

Gość – Justyna Święcicka, psycholog rodzinny, dziecięcy, rozwojowy, prowadząca warsztaty kreatywności dla dzieci, młodzieży, prowadzi zajęcia z twórczego myślenia, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz poradników psychologicznych.

23.10-23.50 - "Moje książki" - zaprasza Magda Mikołajczuk

Rozmowa z Jarosławem Maślankiem, jednym z najwybitniejszych polskich prozaików, o jego nowej powieści "Liczby ostatnie". To dystopijna wizja końca świata, jaki znamy. Ludzie masowo umierają z powodu chorób wymagających przeszczepów, więzi międzyludzkie się chwieją, panuje powszechna wrogość wobec "innych", internet jest kontrolowany przez władze, a w przestrzenie opuszczone przez ludzkość wdzierają się rośliny i owady. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem.

Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

  
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gościem Poranka Dwójki będzie dr Ewa Kempisty-Jeznach. W swojej najnowszej książce "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" pokazuje, jak reaguje ciało człowieka na działania otaczającego nas świata. Każdy z nas tylko do pewnego momentu zachowuje kontrolę nad swoim ciałem i psychiką, a stres, którego doświadcza człowiek współczesny, sprawia, że granica między kontrolą a jej utratą jest cieńsza niż kiedykolwiek.

Jej przekroczenie może objawić się chorobami psychosomatycznymi i autoimmunologicznymi - czytamy na stronie wydawnictwa. Rozmowa o godz. 9.30.

W programie także:

- zdalne nauczanie w szkołach muzycznych I stopnia;

- premiera przedstawienia "Judyta/Syn marnotrawny/Święto wiosny" w Operze Bałtyckiej;

- "Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii" - najnowsza inicjatywa Teatru Łaźnia Nowa. Projekt obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań i rezydencji artystycznych oraz strefę ruchu i odpoczynku.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Bohaterki włoskich oper barokowych 

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Cesar Franck Sonata skrzypcowa A-dur FWV 8 (opracowanie na wiolonczelę i fortepian), wyk. Steven Isserlis & Connie Shih

12.05-12.45 - Feliks Nowowiejski Uwertura do baletu Król wichrów op. 37, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: powstanie w getcie warszawskim

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Czech Ensemble Baroque, dyr. Roman Válek (Brno, 27.02.2020)

Jerzy Filip Telemann Klingende Geographie

Eri Takahashi - sopran, Etsuko Kanoh - mezzosopran, Naoki Miyasato - tenor, Shin Taniguchi - baryton, New National Theatre Chorus, NHK Symphony Orchestra, dyr. Pablo Heras-Casado (Tokio, NHK Hall, Tokyo 23.12.2020)

Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Festiwal Prawykonań ma w tym roku dwie odsłony: wiosenną trwającą do 25 kwietnia i jesienną, zaplanowaną na październik i listopad. - Najważniejsze pozostaje bez zmian - ten festiwal daje możliwość przyjrzenia się najciekawszym nowym zjawiskom w polskiej muzyce, zetknięcia z twórczością szerokiej grupy kompozytorów reprezentujących różne pokolenia i podążających własnymi, odrębnymi ścieżkami. 

Razem z nimi odkrywamy nowe wątki, stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi - o tym opowiada nasz gość - dyrektor NOSPR - Ewa Bogusz-Moore. Ponadto w audycji relacja z konferencji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - Architektura drewniana od deski do deski, omówienie nowej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Czartoryskich w Krakowie i rozmowa na temat książki "Izbica Izbica" Rafała Hetmana.

W "Literackich witaminach" - Dorota Kozińska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie ze Sławkiem Jaskułke i Marcinem Wasilewskim - aut. Piotr Metz

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" - koncert Polskiego Chóru Kameralnego „Scola Cantorum Gedanensis” i Akademie fur Alte Musik Berlin pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, soliści: Carolyn Sampson – sopran, Ewa Marciniec – alt, Andrew Kennedy – tenor, Robert Gierlach – bas (Gdańsk, 22.08.2015)

Wolfgang Amadeus Mozart Exsultate, jubilate F-dur KV 165, Missa solemnis C-dur KV 337, Regina coeli laetare KV 127, Te Deum laudamus KV 141/66b

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - prow. Katarzyna Kobylecka

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Perły", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 22.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc. 19.

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojtek Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

04.00-06.00 - "Trójka budzi / Post punk" - Małgorzata Łukowska

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

6:20 - 60 - latkowie co raz częściej grają w gry komputerowe. W porównaniu do ubiegłego roku, odsetek grających seniorów wzrósł o prawie 40 procent;

7:20 – Jak ludzie wyobrażali sobie przyszłość 50 lat temu? konfrontacja z rzeczywistością;

7:50 - Międzynarodowa grupa naukowców i ekspertów stworzyła plan tego, jak będzie wyglądać przyszłość, a dokładniej życie w 2100 roku;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

09.00-11.00 - "Trójka do południa" - Katarzyna Cygler / Gabriela Andrychowicz

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia /cykl historyczny/

dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie (cykl historyczny)

1972 - Lądownik statku Apollo 16 wylądował na Księżycu. Co to była za misja? Jakie były zadania amerykańskich astronautów? Dlaczego ta misja była przełomowa i rekordowa?

12.45 Poczucie samotności zmienia fizjologiczną reakcję na bodźce społeczne. O metodach nowatorskiego badania samotności przy użyciu aparatury EKG i w konsekwencji radzeniu sobie z nią. Opracowania badaczy Polskiej Akademii Nauk;

13.15 Spis Powszechny – jakie pułapki oszustów mogą czyhać na uczestników wpisu? Jak przy spisie drogą telefoniczną rozpoznać rachmistrza?

Gość: Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

15:45 Ratownicy górscy to nie tylko ludzie. Uprawnienia do kolejnych zadań dostają też psy (np. do ratownictwa spod lawin przechodzą dodatkowe szkolenia). Na czym polegają takie szkolenia? do czego wykorzystywane są psy w górach? – kolejne zwierzęta właśnie dostały nowe certyfikaty; 

17:45 reportaż​- „Nierozsądni turyści” – Przemysław Bolechowski

Seria wypadków lawinowych tej zimy w Tatrach i kilka ofiar śmiertelnych po raz kolejny pokazuje jak tragiczna w skutkach potrafi być brawura i bezmyślność. Mimo pandemii w ostatnich miesiącach ruch na szlakach górskich był spory. Niestety, wśród turystów są nadal tacy, których umiejętności i wiedza są zbyt małe, aby wyruszać na wyprawy w strefę wysokogórską;

18.00-19.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-20.00 - "Trójkowy PoWiernik" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Polski Express" - Tomek Żąda

21.00-22.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

SZTUKA NAUCZANIA SZTUKI

W czasach pandemii i izolacji komputer okazał się naszym zbawcą. Wykłady czy prezentacje online, webinaria, kontakty przez skype’a lub inne komunikatory pozwalające zobaczyć rozmówcę prawie pozwalają uwierzyć, że mamy ze sobą normalną łączność. To jednak iluzja. 

Choćby wirtualne nauczanie – wymaga zarówno ze strony tutora, jak studentów specjalnego przygotowania, zaangażowania, większego niż w realu wydatkowania czasu i uwagi. Szczególnie dotkliwie odczuwają to pedagodzy nauczający rożnych dziedzin sztuki oraz ich podopieczni, starający się w ten niekonwencjonalny sposób przyswoić rady i wytyczne mistrzów. A wskazówki tych ostatnich odnoszą się do tego, co studenci wykonają. 

Pandemia wymusiła na jednej i drugiej stronie opanowanie nowej umiejętności: prezentowania swych artystycznych prób samotnie, w pokoju/pracowni i wrzucanie tego do sieci (to studenci) – plus wyobrażenie sobie, jak w rzeczywistości rzecz wygląda. Natomiast pedagodzy muszą nauczyć się udzielania korekt w wirtualnej formie.

Po roku tych nowych dla obu stron doświadczeń już wiadomo, że powstała nowa artystyczna gałąź – sztuka nauczania sztuki online. Na czym to polega? Jakie trzeba było opanować umiejętności? Jakie to przyniesie skutki? Może powstanie nowy gatunek aktywności – twórcy działających wyłącznie w sieci, bez kontaktu z publicznością, niejako w „zawieszeniu”? Czy to ma szansę przetrwać?

Gość:  prof. Karol Radziwonowicz, pianista, wykładowca, prezes Towarzystwa. im. Ignacego Paderewskiego

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06 - Posłowie - Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem zrecenzują "Fabrykę os" Iaini Banks oraz "Dwie samotności" Gabriela Garcii Marqueza.

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

Projektantka Alla Scura uważa, że istota kobiety samej w sobie jest największą i jedyną inspiracją dla nowych pomysłów w modzie. Właśnie kobieta jest muzą i natchnieniem każdej kolekcji. Jaki jest styl polskich kobiet? Jakie trendy obowiązują w sezonie wiosenno-letnim? Gościem Anny Popek będzie Alla Scura.


logo


09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Kuba Więcek i Koza opowiedzą o wspólnej płycie "Niebo nad Berlinem", będzie też okazja do posłuchania nowych utworów artystów.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Monstera dziurawa, bananowiec, zamiokulkas, kaktusy i epifity to rośliny, które opanowały nasze mieszkania, a przy okazji zdjęcia na Instagramie. Są wyjątkowo fotogeniczne i wymagają minimum pielęgnacji. Jak stworzyć zieloną przestrzeń w mieszkaniu, które rośliny dadzą najwięcej radości? 

17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

W cotygodniowym cyklu "Teren zabudowany" porozmawiamy o ulicy przyszłości. Chodzi o ciągi, które są jednocześnie ulicą, chodnikiem, parkingiem i miejscem spotkań. W Polsce "woonerfy" znajdziemy już w Łodzi i w Gdyni. Po co nam "woonerfy" i dlaczego nad Wisłą wciąż jest ich niezbyt wiele?

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów - Nocny TransPort" - Natalia Zamilska

Spowolnione tempo i mocniejsze uderzenia. Starocie i nowości. Połączenia zaskakujące i nieprzewidywalne. Autorska selekcja Zamilskiej bez kompromisów, ograniczeń i podziałów na gatunki. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" Urodziny Rzymu, czyli świeckie uroczystości związane z założeniem miasta Rzymu. Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 p.n.e. Rzym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, które zachwyca turystów na każdym kroku.

Majestatyczne Koloseum, przepiękna Fontanna di Trevi, starożytny Panteon czy urokliwe Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti to tylko nieliczne z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie. Wyjątkowy klimat Wiecznego Miasta można odkrywać spacerując wąskimi uliczkami lub smakując specjały włoskiej kuchni. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien wybrać się tu na wycieczkę, w końcu wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. My w Poranku też obieramy ten kierunek. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Do fascynującego świata grzybów zabierze nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie, ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Bez grzybów nie byłoby ciast ani serów pleśniowych. Poza tym grzyby są na nas i w nas. Ciągle odkrywane są ich nowe gatunki.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: O książce "Cud rodzicielstwa" Shai Orr. Shai Orr - terapeuta rodzinny, autor koncepcji Miraculous Parenting (pol. cud rodzicielstwa). Jego książki zrewolucjonizowały podejście do rodzicielstwa w Izraelu i stały się inspiracją dla poszukujących rodziców. Gość: Agnieszka Nuckowska z portalu dziecisawazne.pl

2. Temat: O książce "W głębi kontinuum" Jean Liedloff. Jean Liedloff jest twórczynią idei kontinuum, która zakłada, że każdy z nas rodzi się z pewnymi wrodzonymi oczekiwaniami, ukształtowanymi u zarania dziejów ludzkości. Autorka książki na pewnym etapie swojego życia odbyła kilka podróży do Ameryki Południowej i żyła wśród Indian z plemienia Yequana. Zaskoczyło ją to, jak rzadko da się tam słyszeć płacz dziecka, a ludzie są pogodni i spokojni. Gość: Marta Szperlich-Kosmala, coach rodzinny​.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Jazzowa podróż po świecie dźwięków, nowe płyty od Krystyny Stańko, Marka Kądzieli, Kuby Płużka.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

18.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska 

W czwartej z serii audycji zanurzymy się w listach Chopina - przyjrzymy się jego stylowi prowadzenia korespondencji, jego niechęci do konwencji epistolarnych i pomysłowości w ich odświeżaniu. Zastanowimy się także nad dziewiętnastowiecznym pojęciem prywatności oraz przekonamy, z jakimi niebezpieczeństwami mógł się wiązać brak dyskrecji adresatów listów.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W programie prezentacja sylwetki Andrasa Schiffa. W jego interpretacji usłyszymy m.in I partitę B-dur Bacha, Impromptus D899 c-moll, Es-dur, Ges-dur i As-dur Schuberta, III Sonatę A-dur na fortepian i wiolonczelę op. 69 Beethovena (z towarzyszeniem Miklosa Perenyiego), a także pierwszą część Sonaty g-moll Hob XVI:44 Haydna.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Kwiecień › wiosna › ożywienie › pobudzenie › ruchy rąk i nóg › taniec. Porcja adekwatnych do tańcowania podkładów instrumentalno-wokalnych skoligaconych słowem czy dźwiękiem z naszym patronem: The Garnets, Aleo’s Band, Donna Summer i Deodato (mocna reprezentacja disco), Estelle (r&b), Elastiq (hip-hop/pop aus Deutschland), w sekcji swingu - Sharkey Bonano i Linnzie Zaorski.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU