Polskie Radio

Festiwale i nowości kulturalne. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 19:00
W Światowym Dniu Książki o upowszechnianiu czytania. Także o pierwszym w Polsce festiwalu koreańskiej animacji. Wieczorem dziewiąta edycja Festiwalu Prawykonań "Polska muzyka najnowsza" - transmisja z Katowic.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: materiały promocyjne
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Każdego roku jest ponad 700 zgłoszeń dotyczących uprowadzenia dzieci za granicę. Kiedy z punktu widzenia prawa mamy do czynienia z taką sytuacją i jak wygląda postępowanie związane z powrotem uprowadzonego dziecka do kraju? Dokąd powinni zgłaszać się rodzice i na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć? O tym wszystkim - adwokat mecenas Marek Aureliusz Karczmarzyk i rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości - Agnieszka Borowska. Będziemy też ostrzegać seniorów przed niekończącą się plagą oszustw "na wnuczka", "na policjanta" czy też na fundacje zbierające pieniądze dla chorych.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

1. Do odrestaurowanego i zmodernizowanego Arsenału Książąt Czartoryskich powraca Galeria Sztuki Starożytnej. Trzon ekspozycji stanowi zbiór pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku. Zbiory - liczące 1000 eksponatów - to oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa w Arsenale w pełny i atrakcyjny sposób prezentuje rozwój sztuki najważniejszych kultur starożytnych. Gość - dyrektor MNK, prof. Andrzej Szczerski.

2. 200 lat temu - 23 kwietnia 1821 r. - Napoleon Bonaparte miał przed sobą jeszcze 12 dni życia. Od prawie 6 lat - od czasu klęski pod Waterloo - żył na zesłaniu na wyspie św. Heleny. Ta mikroskopijna wysepka zagubiona niemal na środku południowego Atlantyku gwarantowała, że stąd Napoleonowi nie uda się już uciec. Bonaparte mieszkał w niewielkiej posiadłości Longwood, dawnej letniej rezydencji brytyjskiego gubernatora, ale warunki dalekie były od luksusu. Zmarł na raka żołądka 5 maja 1821 r. Tuż przed dwusetną rocznicą śmierci Napoleona, prof. Dariusz Nawrot - z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - opowie o tym ostatnim etapie życia cesarza Francuzów.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 29 marca - John Galsworthy "Saga rodu Forsyte'ów". Nagranie z roku 1970, reżyseria Andrzej Łapicki. W rolach głównych Marta Lipińska, Jan Świderski, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Katarzyna Łaniewska i inni.

"Saga rodu Forsyte'ów" obejmuje losy kilku pokoleń bogatej mieszczańskiej rodziny. Historia zaczyna się w 1886 roku w Londynie. Rodzina Forsyte’ów spotyka się na wystawnym przyjęciu w domu starego Jolyona, aby świętować zaręczyny młodej June Forsyte z architektem Filipem Bosinneyem. Wśród zgromadzonych obecny jest Soames Forsyte ze swą piękną żoną Ireną, jego najbardziej cenioną własnością. To spotkanie zapoczątkuje ciąg dramatycznych zdarzeń, które na zawsze podzielą rodzinę.

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W "Poranku Dwójki" zaprosimy na radiową premierę sztuki "Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. Przed nami historia Franza - literata w średnim wieku, który próbuje zmierzyć się z przeszłością i uwolnić od wpływów ojca. Słuchacz wraz z bohaterem wędruje przez labirynt jego myśli, obaw, wspomnień i pragnień, poszukując rozwiązania narastających problemów, ucieczki od doskwierającej rzeczywistości oraz obrazów podsuwanych przez udręczoną pamięć. Sztuka Tadeusza Różewicza to psychologiczne studium doświadczenia artysty i próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób cierpienie, trauma, neuroza stają się punktem wyjścia do stworzenia dzieła sztuki. Premiera "Pułapki" w niedzielę w Dwójce w cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem", a w najbliższym Poranku Dwójki spotkanie z autorką adaptacji, reżyserką - Ewą Małecki. Początek o godz. 9.30. Ponadto w audycji: w Światowym Dniu Książki sięgniemy po publikację zatytułowaną: "Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania" Marii Deskur; w rocznicę urodzin Williama Szekspira przedstawimy cykl spotkań zatytułowany "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle"; posłuchamy opowieści o powstającym spektaklu "Krystof" inspirowanym życiem i karierą Krzysztofa Krawczyka oraz zaprosimy na pierwszy w Polsce festiwal koreańskiej animacji.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Wróżki, czarownice, wiedźmy…

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

11.10-12.00 - Edward Grieg Koncert fortepianowy a-moll, op. 16, wyk. Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, dyr. Herbert von Karajan. 

12.05-12.45 - Sergiusz Prokofiew II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63, wyk. Tedi Papavrami - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Antoni Wit.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - powstanie w getcie warszawskim, opr. Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska.  

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W sobotę 24 kwietnia mija siódma rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. O obecności jego twórczości porozmawiamy z literaturoznawcą - Anną Symołon. Ponadto w audycji przyjrzymy się nastrojom przed niedzielną uroczystością wręczenia Oscarów i przedstawimy felieton Krzysztofa Kłopotowskiego "Widziane z Manhattanu" W "Literackich witaminach" - Piotr Fast.   ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Antonim Liberą z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, m.in. o "Eleutherii" Samuela Becketta - audycja Wacława Holewińskiego

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Andrzej Zieliński

koncert Jazz Forum Talents 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal Prawykonań "Polska muzyka najnowsza" - transmisja z Katowic (NOSPR) 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Francka Ollu, soliści: Adam Bałdych - skrzypce, Kari Sál - głos, Krzysztof Dys - fortepian, Michał Barański - kontrabas, Dawid Fortuna - perkusja. 

Adam Bałdych Teodor na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę symfoniczną, Marta Śniady Soft music for sensitive gals na orkiestrę, audio playback i wideo, Lidia Zielińska Pustynnienie na orkiestrę, media elektroniczne i przestrzeń. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury: Długa i splątana droga. Tadeusz Różewicz o byciu poetą - aud. Doroty Gacek


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Perły", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 24.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Różewicz "Opowiadania", czyta Adam Ferency, odc. 2 (PREMIERA).

logo

00.00-02.00 - "Sportowa Trójka pod księżycem" - red. sportowa 

02.00-03.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin 

Budka Suflera - retransmisja koncertu zarejestrowanego w studiu im. Agnieszki Osieckiej w listopadzie 2011 roku. 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda  

Przy okazji Światowego Dnia Książki przyjrzymy się stanowi polskiego czytelnictwa oraz znajomości lektur, i ich fabuł przez Polaków. Gość - dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. W audycji też o  krakowskich Bronowicach, gdzie grupa mieszkańców chce postawić pomnik chochoła. Jak argumentują chochoł to symbol pomocy roślinom oraz zziębniętym pasterzom. Powiemy także o tym, że według badań naukowców z Uniwersytetu w Kioto koty są nieudolne społecznie, dlatego nie mogą być lojalne. W jaki sposób koty komunikują się między sobą, a w jaki sposób rozmawiają z człowiekiem. Jakie komunikaty powinniśmy odbierać jako dobre, a które powinny nas niepokoić?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz/Bartłomiej Graczak 

Gościem: Krzysztof Sobolewski, Prawo i Sprawiedliwość. 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Koronawirus przez pryzmat gospodarki, pranie brudnych pieniędzy oraz Krajowy Plan Odbudowy i tarcze finansowe. O tym porozmawiamy z ekonomistami Arturem Bartoszewiczem i Marcinem Roszkowskim. 

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

Jeden z przedmiotów badawczych znajdujących się na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance, uzyskał niewielką ilość czystego, nadającego się do oddychania tlenu z rozrzedzonej atmosfery Marsa. Czy to pierwszy krok do swobodnego oddychania na czerwonej planecie? Jak będzie wyglądało rozwiązanie kwestii oddychania na Marsie? Czym jest terraformowanie i czy w tym przypadku będzie stosowane? Gość - Karol Wójcicki, bloger i popularyzator nauki. W audycji także o tym, że kończy się trzydniowa konferencja ToGetAir w Warszawie, na której są omawiane nowe trendy, prowadzące do bardziej ekologicznych rozwiązań m.in. w nauce, transporcie czy infrastrukturze miejskiej. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

Imieniny Wojciecha – to też święto patrona Polski, najgłośniej celebrowane w Gnieźnie. Miasto ma nawet, na wzór Poznania, swoje imieninowe ciastko "Wojciacho". W audycji także historia mężczyzny, który 6 miesięcy leżał pod respiratorem; na szczęście wyzdrowiał i wyszedł już ze szpitala.  

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

W piątkowy wieczór zapraszamy na cotygodniowy przegląd list przebojów z całego świata. Sprawdzimy, czego najchętniej słuchają mieszkańcy najbardziej odległych zakątków świata oraz nasi najbliżsi sąsiedzi.

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Przy okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki, organizowanego przez UNESCO, rozmowa z Michałem Stępniem, dyrektorem Fundacji Zaczytani, o czytelnictwie, projektach edukacyjnych i czytelniczym wolontariacie.

Natomiast Michał Mendyk, ekspert muzyczny z Instytutu Adama Mickiewicza, opowie o projekcie "W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego", interaktywnym ogrodzie inspirowanym twórczością wybitnego artysty. W wirtualnej przestrzeni odbiorca ma możliwość posłuchania utworów Mistrza, zapoznania się z jego biografią artystyczną i osobistą. To nie tylko baza wiedzy, ale także przestrzeń artystyczna prezentująca dzieła innych artystów, które zostały zainspirowane twórczością Pendereckiego.

Od 24 kwietnia zaś ulice Zakopanego wypełnią dźwięki jazzu, które będą słyszalne dzięki rozlokowanym na terenie stolicy Tatr grającym przystankom, obrandowanym logotypem festiwalu, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier. Na temat programu "Jazzowe Zakopane" będzie mówiła Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. 


logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Sprawdzimy, do jakich drużyn sportowych będą należeli maturzyści - przyszli studenci. Powiemy też, jak będzie przebiegała w tym roku rekrutacja na AWF. Czy podczas pandemii będą egzaminy sprawnościowe? Jak się do nich przygotować?

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

24 kwietnia 2013 roku zawalił się kompleks szwalni Rana Plaza w Bangladeszu, w którym zginęło ponad 1000 osób, a około 2500 zostało rannych. Co roku brytyjska organizacja Fashion Revolution organizuje na całym świecie wydarzenia upamiętniające tę tragedię. Co będzie działo się w Polsce? Zapytamy też, jak uratować słonie afrykańskie, coraz bardziej zagrożone wyginięciem.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Można już uprawiać sport na świeżym powietrzu - jakie wydarzenia sportowe w tym sezonie wiosennym planowane są "w realu", a do których można dołączyć online? Rozmowy z organizatorami 1 Mili i 43. Maratonu Warszawskiego.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Najważniejsza jest ta pierwsza piosenka. To właśnie debiut może rzutować na całą karierę i zdecydować o sukcesie zespołu. Które k-popowe debiuty należą do najlepszych? Przekonajmy się w tej audycji.

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu: JoBee

JoeBee Project to pseudonim Joanny Pszczoły - piosenkarki, autorki tekstów, kompozytorki, vocal coach i aktywistki na rzecz kobiet w muzyce. Laureatka II miejsca i specjalnego Grand Prix XIX Międzynarodowego Festiwalu Polskiej Piosenki "MALWY". JoBee jest założycielką i inicjatorką dwóch kolektywów kobiecych w Belgii: SupAfly Collective, organizującego serię koncertów i festiwali muzycznych dla reprezentantek hip-hopu oraz Polish Workers Productions, który zrzesza polskie artystki mieszkające w Belgii.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo


15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Posiadanie praw autorskich zapewnia właścicielowi wyłączne prawo do używania danego dzieła, z pewnymi wyjątkami. Gdy ktoś tworzy oryginalne dzieło zapisane na nośniku fizycznym, automatycznie staje się właścicielem praw autorskich do niego. Prawa autorskie - co to takiego? 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew opowiedzą dzieciom o niezwykłej Polce - Marii Skłodowskiej-Curie. Jakim dzieckiem była? Jak udało jej się odkryć rad i polon? Kiedy otrzymała Nagrodę Nobla?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Czy możliwe jest dzisiaj funkcjonowanie bez smartfonów, i w jaki sposób nie ulegać ich "atakom" w codziennym życiu. Czy bez smartfona możemy stać się wykluczeni? Jak ważne jest to urządzenie w życiu dziecka, i czy naprawdę jest mu niezbędne. Gość: dr Jakub Andrzejczak, doktor nauk humanistycznych, badacz, szkoleniowiec.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Bela Komoszyńska - wokalistka zespołu Sorry Boys. Bela Komoszyńska to charyzmatyczna wokalistka stroniącego od truizmów, muzycznego projektu Sorry Boys. Intensywne trasy po klubach i najważniejszych festiwalach, a także nominacja do Fryderyków tylko potwierdzają wysoką pozycję artystów na polskim rynku muzycznym.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieści spod oliwnego drzewa" Aidy Amer, czyta Ania Wójcikiewicz.​


.

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski

Autor prezentuje nagranie Walca cis-moll op. 64 nr 2 (Zofia Rabcewiczowa) i mazurków z opusów 17 i 30 (Dmitry Alexeev), a także Ronda à la Krakowiak (Nelson Goerner z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena) i dwie kreacje Etiudy C-dur op. 10 nr 1 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego na instrumencie współczesnym i historycznym.

18.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka

Autorka kontynuuje opowieść o jednym z nielicznych utworów kameralnych Fryderyka Chopina: Triu fortepianowym g-moll op. 8. W programie usłyszymy Trio w autorskim opracowaniu znakomitego klarnecisty Lorenzo Coppoli na klarnet, wiolonczelę i fortepian. W audycji zabrzmią również różne interpretacje czwartej części dzieła oraz trzecia część Koncertu fortepianowego e-moll patrona naszej anteny.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W połowie grudnia 1770 roku - 250 lat temu - po raz pierwszy w dokumentach pojawiło się imię Ludwiga van Beethovena. Świętując niedawną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, Jakub Puchalski przedstawia najpiękniejsze i najpopularniejsze sonaty fortepianowe w najpiękniejszych, choć niekoniecznie najpopularniejszych wykonaniach. Patetyczna, Księżycowa, Appassionata, Les Adieux i Sonata D-dur op. 10/3 z magiczną częścią Largo e mesto zabrzmią pod palcami najwłaściwszych dla tych utworów mistrzów: Edwina Fischera, Artura Schnabla, Roberta Casadesusa i Claudia Arraua.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU