Polskie Radio

"Romantyczne brzemienia" i "Eureka". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:00
Będziemy świętować rocznicę urodzin Moniuszki. Opowiemy też o kinie przyszłości, wystawie kimon w Muzeum Manghha w Krakowie i aplikacji, która umożliwia odnalezienie zaginionych psów po odciskach ich... nosów. Wieczorem współczesna polska muzyka. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: TZIDO SUN/ Shutterstock
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

logo
 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Sezon rowerowy rozpoczęty. Jaki jednoślad wybrać? Ewa Kołodziej, pasjonatka rowerów, blogerka i uczestniczka maratonów MTB, opowie jaki rodzaj roweru wybrać, by jazda była bezpieczna i przyjemna. Wspólnie zastanowimy się też jak przygotować sprzęt do sezonu, a także na co zwracać uwagę przy wyborze roweru dla najmłodszych.

Powiemy również o zbliżającym się Pikniku Naukowym. Zaprezentujemy Wydział Fizyki UW, a tematem będzie klimat na planetach Układu Słonecznego i czynniki, które go kształtują. Zastanowimy się jaki wpływ na klimat ma odległość od słońca, aktywność wulkaniczna czy obecność lub brak atmosfery. Przedstawimy najnowsze badania naukowe na temat różnorodnych warunków panujących na planetach skalistych i gazowych oraz przykłady metod badawczych wykorzystywanych do analizy klimatu poszczególnych ciał niebieskich.

W audycji ponadto: kolejny fragment powieści Jana Potockiego pt. "Rękopis znaleziony w Saragossie" oraz poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć". 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

Eugeniusz Lokajski był nie tylko słynnym sportowcem międzywojennej Polski, ale również fotoreporterem Powstania Warszawskiego. Zdjęcia jego autorstwa posłużyły m.in. do budowy stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Teraz wydano album z dokumentacją fotograficzną miasta. Naszym gościem będzie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ponadto w audycji - Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Monitoring przyrodniczy i badania naukowe pokazują wpływ zmian klimatycznych na zachowanie różnych gatunków zwierząt i ekosystemy leśne. Na ten temat porozmawiamy z ornitologiem Konradem Krasoniem z Magurskiego Parku Narodowego.

23.00 - "Moje książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk 

"Miasto z mgły" to zbiór 11 opowiadań, z których część była już wcześniej drukowana, a część ukazuje się po raz pierwszy. We wszystkich pojawiają się motywy charakterystyczne dla twórczości zmarłego w zeszłym roku hiszpańskiego pisarza, takie jak pisarskie tajemnice, sekretne biblioteki, architekci-wizjonerzy, siła opowiadania. W audycji "Moje książki" - wraz z tłumaczem Carlosem Marrodánem Casasem - opowiemy o książce "Miasto z mgły". Zastanowimy się także, z czego wynika szaleńcza popularność Carlosa Ruiza Zafóna.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 26 kwietnia - Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż, Janusza Kukuły, realizacja Andrzej Brzoska; w roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec;

21.45 - od 19 kwietnia - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - od 18 kwietnia do 9 maja - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook).

   
logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki zaprosimy na 14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Do tegorocznej odsłony zgłoszono 88 skrzypiec zbudowanych przez zawodowych lutników z 14 krajów świata. Szczegóły w rozmowie z Aliną Kurczewską - prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Początek spotkania o godz. 8.30. W audycji porozmawiamy również o kinie przyszłości. Miernikiem, jak ono może wyglądać jest wyróżniony w konkursie UNI competitions projekt Non Gramme autorstwa Marii Opłatek. Studentka Politechniki Wrocławskiej stworzyła futurystyczną wizję budynku inspirowanego kadrem filmowym. Widz wchodząc do kina znajdowałby się w strukturze filmu, a projekcja odbywałaby się w postaci hologramu dymowego. W audycji zajrzymy też do Muzeum Architektury we Wrocławiu na wystawę Katarzyny Kmity "Ćwiczenia z wyobraźni".​

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Jan Sebastian Bach Partita a-moll BWV 827, wyk. Trevor Pinnock - klawesyn

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

11.10-12.00 - Robert Schumann I Symfonia B-dur op. 38 "Wiosenna", wyk. Chamber Orchestra of Europe, dyr. Yannick Nézet-Séguin

12.05-12.45 - Aleksander Tansman Koncert skrzypcowy, wyk. Beata Halska - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Bernard Le Monnier

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Marek Pijarowski

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowsk

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa". Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej (Warszawa, 22.08.2019) Jakub Gołąbek Symfonia C-dur, Giovanni Paisiello Koncert D-dur, Franz Schubert II Symfonia B-dur D 125, Ignacy Feliks Dobrzyński Uwertura koncertowa D-dur op. 1, Fryderyk Chopin Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14, Stanisław Moniuszko Uwertura koncertowa "Bajka", wyk: Tobias Koch, fortepian historyczny, Naruhiko Kawaguchi - fortepian historyczny, {Oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Benjamin Bayl.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Jeden z czołowych zespołów kameralnych - Kwartet Śląski - będzie gospodarzem najbliższej Domówki z Dwójką. Dlaczego wybrali na swój program utwory Wajnberga, Szostakowicza, Lasockiego, Pendereckiego i Knapika? - odpowie skrzypek kwartetu, Arkadiusz Kubica. Ponadto w audycji omówimy wystawę kimon w Muzeum Manghha w Krakowie, losy cennych mozaik ściennych i ceramicznych zdobień w warszawskich wnętrzach wykonanych w słynnej Łysej Górze. W cyklu "Literackie witaminy" - Marian Sworzeń.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Jednolita cena książki - prowadzi Paweł Siwek

18.00-19.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

202. urodziny Stanisława Moniuszki 

Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Wojciech Rajski
Marzanna Rudnicka - sopran, Dorota Radomska - sopran, Anna Mikołajczyk - sopran, Urszula Kryger - mezzosopran, Leszek Świdziński - tenor, Zbigniew Macias - baryton, Mariusz Godlewski - baryton, Czesław Gałka - bas, Piotr Nowacki - bas (6. Festiwal muzyczny Polskiego Radia "Romantyczne ojczyzny Stanisława Moniuszki", Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego, 22.05.2003)  
Stanisław Moniuszko Beata - opera w 1 akcie 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury O Zbigniewie Bieńkowskim - aud. Wacława Holewińskiego.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Marcin Błażewicz (1953-2021) Ineffabilis, wyk. Leszek Lorent - multi - perkusja, Koncert na instrumenty blaszane i orkiestrę, wyk. Zespół WorldBrass, Royal Flemish Philharmonia, dyr. Martin Yates; goście: Ignacy Zalewski, Leszek Lorent, Tomasz Opałka. 


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Krzysztof Rutkowski "Mickiewicz w Stambule. Opowieść filmowa", czyta Tomasz Borkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc.7.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Różewicz "Opowiadania", czyta Adam Ferency, odc. 10.

logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka z wtorkuArkadiusz Gołębiewski  

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o grze Wolfenstein (której akcja toczy się na terenie Wilczego Szańca), która została wydana w 3D oraz o działaniu kosmetyków: jak udowodnić, że szampon powoduje, że mamy np. lśniące włosy? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

09.00-11.00 - "Trójka do południa" - Gabriela Andrychowicz

W audycji m.in. o projekcie "Plac Defilad" - plenerowych działaniach teatralnych, instalacjach artystycznych czy wirtualnych pracowniach opowie Tomasz Plata koordynator tych wydarzeń, zastępca dyrektora Teatru Studio w Warszawie. W "Informatorze ekonomicznym" Marcin Jagiełowicz porozmawia z Dawidem Piekarzem z Instytutu Staszica o Funduszu Odbudowy - po głosowaniu w sprawie ratyfikacji w Sejmie, a w Trójkowym felietonie literackim - Katarzyna Cygler opowie o książce "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce" Bartosza Panka, w której odkrywamy tatarskie pochodzenie niektórych naszych artystów. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

O tym, w jaki sposób klimat w Polsce ulegnie zmianie - porozmawiamy z Agnieszką Stangreciak z Instytutu Ochrony Środowiska. W "Powtórce z rozrywki" o żywieniu zbiorowym i fenomenie restauracji, a w "Niezłej historii" - o bitwie pod Kockiem. Z kolei z okazji trwającego Spisu Powszechnego - odpowiemy na pytania: jak możemy zweryfikować tożsamość ankietera i upewnić się, że przez telefon nie kontaktuje się z nami oszust?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W drugi dzień matur - będziemy sprawdzać jak z matematyką poradzili sobie sobie abiturienci? Z czym mieli problem, jak się do egzaminu przygotowali? Odpowiemy też m.in. na pytania słuchaczy o bieżącą sytuację epidemiczną i powiemy o Kongresie 590 w Warszawie. W tym roku duża część spotkania została poświęcona transformacji energetycznej, neutralności klimatycznej. 

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

19.00-20.00 - "Trójkowy PoWiernik" - Marek Wiernik 

20.00-21.00 - "Polski Express" - Tomasz Żąda

21.00-22.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

26 kwietnia zmarł w wyniku wypadku Tomasz Sikorski, artysta intermedialny, performer, pedagog, współtwórca i kierownik Pracowni Dziekanka; jeden z polskich pionierów i propagator graffiti i street artu. Wszystkie jego działania cechowała odwaga granicząca z brawurą. Przełamywał granice gatunków, inspirował, edukował. Zginął też w sposób "ekstremalny", w wypadku rowerowym. O poszukiwaniach Tomasza Sikorskiego, jego osobowości oraz Pracowni Dziekanka opowiedzą goście: dr Joanna Kiliszek, historyk sztuki, kuratorka, prowadząca instytucje kultury w Polsce i za granicą; w  latach 1987 – 1992 prowadziła Pracownie Dziekanka (wraz z Andrzejem Rosołkiem) oraz Marcin Rutkiewicz, niezależny kurator, znawca graffiti i street artu i wydawca publikacji na ten temat. 

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

logo

22.06 - "Posłowie" - Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem zajmą się światem sztuki komiksu. W audycji recenzja powieści graficznej Alana Moore "Prosto z piekła", rozwijającej jedną z teorii na temat Kuby​ Rozpruwacza i wydarzeń w Londynie w 1888 roku, oraz omówienie zbiorczego wydania komiksu "Yans" Grzegorza Rosinskiego.

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

Do 13 czerwca można online zobaczyć "Arcydzieła z Watykanu. Wystawę w stulecie urodzin Jana Pawła II" na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja nawiązuje do biografii Karola Wojtyły i jego papieskiego nauczania kierowanego do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Gościem Polskiego Radia 24 będzie kurator wystawy Beata Gadomska​.


logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Opowiemy o założeniach nowej inicjatywy Parlamentu Studentów RP - "Młodzi na rynku pracy". Na czym polega ta swego rodzaju akademia rozpoczęcia ścieżki zawodowej i kto może się do niej zgłosić? W audycji zajmiemy się także aplikacją, która umożliwia odnalezienie zaginionych psów po odciskach ich... nosów.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Po godz. 16.00 zapraszamy na rozmowę o "zapiexach". Kultowe to te na długiej pszennej bułce, z pieczarkami, serem i ketchupem. Moda na zapiekanki zaczęła się w czasach PRL i do dzisiaj nie przemija. Z czego to wynika? Jak przygotowuje się klasyczną zapiekankę? Czy są ekskluzywne warianty tego prostego posiłku? 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

W RAUdycji przez godzinę posłuchamy wszystkiego co najlepsze, najświeższe i oryginalne we współczesnej polskiej muzyce i tym razem nie będzie to …rap. Po godz. 19.00 zaprasza RAU Performance.

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - Darek Matyja

Siatkówka dała jej nie tylko możliwość cieszenia się z licznych sukcesów, ale też pozwoliła zwiedzić świat. Dwukrotna mistrzyni Europy - Katarzyna Skowrońska - grała m.in. w klubach z Włoch, Turcji, Azerbejdżanu, Chin i Brazylii - w różnych środowiskach i... w różnym klimacie. I właśnie m.in. o tym, jak klimat wpływa na treningi i sportową rywalizację, opowie w środowej Strefie Sportu. Przy okazji zapowiemy tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik przebiegający pod hasłem "Klimat i my".

logo

 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 202. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - życie i twórczość kompozytora.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" Dzień Europy. Najdłuższa rzeka w Europie, najwyższy szczyt, największe i najgłębsze jezioro. Poznajemy rekordy geograficzne naszego kontynentu.

16.30 - "Język angielski" - z Piotrem Firanem porozmawiamy o tajemniczej mgle, która była tak niebezpieczna, że ludzie zniknęli z londyńskich ulic.

21.00-22.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: "Tadzik i Rak (Bajka Pomagająca Poradzić Sobie Ze Stratą)", to bajka, która w delikatny sposób porusza trudny temat umierania, a dokładnie śmierć dziecka. Dziecko w obliczu choroby, przemijania i śmierci - wskazówki dla rodziców i opiekunów. Jak dzieci rozumieją śmierć? Jak dzieci przeżywają żałobę i jak można im w tym pomóc? Jak wspierać dziecko przewlekle chore i umierające? Gość: Aneta Zychma, autorka książki "Tadzik i rak".​

2. Temat: Jak wychować syna na feministę, czyli szczęśliwego, dobrego i wrażliwego człowieka? Mówimy córkom, że mogą być, kim chcą: astronautkami, liderkami, programistkami. Zachęcamy, by spełniały swoje marzenia i sięgały gwiazd. A co z naszymi synami? Ich świat jest wciąż ograniczony i pełen stereotypów, a do "prawdziwej męskości" prowadzi jedna, sztywno wytyczona droga. Wciąż słyszą, że "chłopaki nie płaczą", "nie wolno zachowywać się jak baba", "trzeba być twardzielem", a "kolor różowy nie jest męski". Gość: Ewa Krogulska, psycholog.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" Po polsku i na jazzowo, a zatem będzie Marcin Kajper, Marcin Kądziela, Symfonia Ursus i Dominik Strycharski, Pink Freud i Michał Lewartowicz Quartet.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.00 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki, czyta Leszek Filipowicz.


.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Alexander Lonquich - niemiecki pianista, kameralista, dyrygent, pedagog, który został wyróżniony nagrodą  Ministra Kultury i Sztuki na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1980 roku.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

Bohaterem audycji będzie kanadyjski pianista, laureat II nagrody na XVII Konkursie Chopinowskim w 2015r., Charles Richard-Hamelin. W wykonaniu artysty usłyszymy Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22 oraz Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Ponadto w programie dwie Symfonie Feliksa Mendelssohna.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W programie usłyszymy Claudio Arraua w wyjątkowej roli kameralisty. Zabrzmi Kwintet fortepianowy A-dur op. 81 Antoniego Dworzaka i Kwintet fortepianowy f-moll Césara Francka (z Juilliard String Quartet), a także Sonata skrzypcowa A-dur op. 47 "Kreutzerowska" Ludwiga van Beethovena, z cyklu występów z Jozszefem Szigetim w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU