Polskie Radio

Matura 2021 z matematyki - sprawdź odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:30
Działania na liczbach rzeczywistych, w tym - działania na potęgach, logarytmach i obliczenia procentowe. Poza tym - nierówność kwadratowa i rachunek prawdopodobieństwa. Tego wymagano podczas tegorocznej, pisemnej matury z matematyki. Najwięcej - aż pięć punktów - można było uzyskać w zadaniu z geometrii analitycznej. 
Maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Jałowego w Rzeszowie.
Maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Jałowego w Rzeszowie. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Za nami drugi dzień matur. W środę, 5 maja 2021 roku uczniowie ostatnich klas liceów i techników mierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. To druga z obowiązkowych części egzaminu maturalnego, które należy zdać na minimum 30 procent, aby zaliczyć egzamin dojrzałości.


pap_20210504_03L.jpg
Matura z języka polskiego 2021. Poziom podstawowy. Arkusz i propozycje odpowiedzi

Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych i z prostego kalkulatora.

>>Arkusz egzaminu maturalnego z matematyki, opublikowany przez CKE<<


W tym roku egzamin z matematyki został przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a nie na według podstawy programowej. Wiadomo było zatem, że nie pojawią się pytania na przykład z funkcji i graniastosłupów, brył obrotowych czy ostrosłupów.

Egzamin trwał 170 minut, a za rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać 45 punktów - o pięć mniej, niż w ubiegłych latach - za każde zadanie, w zależności od stopnia trudności, od 1 do 5 punktów. Za zadania zamknięte można było otrzymać w sumie 28 punktów, a 17 punktów - za rozwiązanie zadań otwartych. Tych ostatnich było 7, w odróżnieniu od lat 2015-2020, kiedy było ich o dwa więcej.

rk