Polskie Radio
Section05

szkoła

Żołnierze wchodzą do szkół. "Będą uczyć, jak ratować życie"

Od 12 maja do 20 czerwca w szkołach w całej Polsce żołnierze Wojska Polskiego przeprowadzą praktyczne zajęcia z bezpieczeństwa i obronności - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak powiedziała szefowa MEN Barbara Nowacka "to wspaniały projekt dający siłę, odporność i poczucie patriotyzmu".
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka żołnierze Wojsko Polskie edukacja POLSKA

Te 3 sytuacje mogą unieważnić Twoją maturę

Od 5 do 24 maja maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Poza obowiązkowymi egzaminami pisemnymi zmierzą się także z przynajmniej jednym testem na poziomie rozszerzonym oraz egzaminami ustnymi. Jednak w pewnych sytuacjach matura może zostać unieważniona. Co grozi maturzyście? W jakich przypadkach traci się egzamin? Oto najważniejsze informacje.
Zobacz więcej na temat:  matura 2025 egzaminy maturalne CKE Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja

Czy uczniowie z dysleksją powinni mieć wydłużony czas na egzaminach?

Dysleksja to mówiąc najogólniej odmienny sposób przetwarzania informacji. Czy szkoły powinny dostosowywać warunki egzaminacyjne dla uczniów z tym zaburzeniem i wydłużyć niektórym czas pisania? Temat budzi wiele emocji, zwłaszcza na tydzień przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych. - Matura z polskiego i tak trwa cztery godziny. To długo - mówi w Trójce Andrzej Wyrozembski, dyrektor I LO w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka egzaminy maturalne uczniowie dysleksja

Najważniejsze daty dla maturzystów. Tak wygląda harmonogram

Na początku maja w Polsce rozpoczną się matury. Wszyscy uczniowie podchodzący do egzaminu dojrzałości tradycyjnie rozpoczną testy maturą z języka polskiego. Egzaminy pisemne zaplanowano od 5 do 22 maja. Z kolei część ustna potrwa do 24 maja. Poniżej prezentujemy niezbędnik dla tegorocznych maturzystów, czyli pełny harmonogram matur. Kiedy są konkretne egzaminy?
Zobacz więcej na temat:  matura matura 2025 CKE Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja

MEN szykuje rewolucję w szkole. Chodzi o obecności

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących nieobecności uczniów w szkołach. Aktualnie można mieć do 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności i przejść do następnej klasy. MEN chce obniżyć ten próg do 25 proc. w skali roku lub 50 proc. w skali miesiąca. - Doszło do pomieszania pojęć na temat zjawiska - uważa Marek Pleśniar z organizacji zrzeszającej dyrektorów szkół.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej POLSKA