Polskie Radio
Section05
szkoła

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Zaburzeń związanych ze sferą seksualną dziecka jest w szkołach bardzo dużo. Są to m. in. cyberprzemoc, przekazywanie sobie nawzajem pornografii czy kwestie dotyczące obnażania. Rolą dorosłych jest przekierowanie uwagi na obszary, które nie są czysto fizyczne, a dotyczą uczuciowości i emocji. Wiedza, jaką dziecko otrzymuje powinna być dostosowana do wieku rozwojowego.  
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła podstawowa szkoła rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Brakuje miejsc do szkół średnich w Warszawie. "Trzaskowski widzi ratunek w poradzieckim mieniu"

Ratusz poinformował, że udało się osiągnąć kompromis w sprawie rekrutacji do warszawskiego LO Batorego, gdzie rodzice protestowali przeciwko uruchamianiu większej liczby klas pierwszych. Oddziałów będzie mniej, a część zajęć ma odbywać się w domu kultury. Wojewoda mazowiecki zapowiedział, że wystosuje do władz miasta pismo z pytaniem, czy i ile szkół zbudowano w związku z brakami w oświatowej infrastrukturze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa szkoła szkoła ponadgimnazjalna edukacja Rafał Trzaskowski

Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów

Dziecko emigrantów, wychowane i wykształcone w kraju emigracji, mimo dwujęzyczności boryka się z wyzwaniami rodzimego systemu edukacji po powrocie do Polski. „Szkoły mogą zaoferować tylko to, co gwarantuje prawo, czyli dodatkowe godziny języka polskiego. A dziecko emigrantów potrzebuje zajęć wyrównawczych z matematyki, geografii czy historii Polski, zwłaszcza jeśli te przedmioty wybierze na maturze” - wyjaśnia Jolanta Grochala, lektor, mama zdającej w tym roku maturę dwujęzycznej córki oraz prezes Stowarzyszenia Dwujęzyczna Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa matura Matura 2023 matura z języka polskiego edukacja wychowanie dzieci Polonia szkoła dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci Małgorzata Frydrych