Polskie Radio
Section05
szkoła

Matury 2022. Dr Marcin Smolik: egzamin sprawdza to, co jest w podstawie programowej

- W tym roku ograniczono wymagania podstawy programowej o około 20 do 25 procent w zależności od przedmiotu, natomiast nie wpłynęło to znacząco na trudność egzaminu. Egzamin jest z mniejszej ilości materiału, ale jego trudność pozostała podobna - mówił w Polskim Radiu 24  Dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka edukacja szkoła matura 2022 matura

Mikołaj Pawlak o sytuacji dzieci z Ukrainy: konwencje są przepiękne tylko na papierze

- Do polskich szkół trafiło ok. 200 tys. dzieci. Najważniejsze jest rozpoznanie i przygotowanie szkół na następny rok szkolny. Teraz pozwólmy dzieciom uspokoić tę sytuację - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy dzieci szkoła edukacja wojna na Ukrainie POLSKA społeczeństwo Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

"Zaniepokoił nas pomysł reorganizacji". Jan Dziedziczak o polskich szkołach na Litwie

- Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków. Stąd moja wizyta, chciałem się spotkać z gronem pedagogicznym i rodzicami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Minister zaznaczył, że w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak Europa Litwa Wilno relacje polsko-litewskie edukacja szkoła Polacy za granicą

Ulice przy szkołach zamknięte dla samochodów. Czy to możliwe?

Ulice przy szkołach pełne dzieci, bo zamknięte dla ruchu samochodowego – choć brzmi nierealnie, jest to rzecz całkowicie wykonalna. W Paryżu jest sto siedemdziesiąt takich ulic, a w Londynie aż pół tysiąca. 6 maja w ramach akcji Streets for Kids taki charakter na kilka godzin zyskała jedna z ulic w centrum Warszawy. Akcja Streets for Kids odbyła się w kilkunastu krajach Europy, gdzie w czterdziestu miastach udostępniono dla dzieci ponad trzysta osiemdziesiąt ulic. O tym, jaki był tego efekt, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Agnieszka Krzyżak-Pitura – koordynatorka polskiej wersji akcji. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica

Reforma awansu zawodowego nauczycieli. Czarnek: wejdzie w życie do 1 września

- Jestem głęboko przekonany, zostanie uchwalona i podpisana przez pana prezydenta i wejdzie w życie reforma awansu zawodowego – stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Radia Wrocław. Wskazał, że ustawa pozwoli na przyspieszenie awansu i na podwyżki wynagrodzeń dla najgorzej zarabiających.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła nauczyciel

"Pomagam jak potrafię" - reportaż Martyny Kozak

W małej Szkole Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka w Krakowie do klas dołączyło już ponad 12 dzieci ukraińskich. Wszyscy starają się pomóc nowym uczniom poczuć się dobrze w nowym miejscu. Dzięki uproszczonym procedurom przyjęcia i dużemu zaangażowaniu nauczycieli, administracji i uczniów zmiana, z jaką muszą zmierzyć się mali uchodźcy staje się mniej traumatyczna.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pomoc społeczna Ukraina szkoła

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców egzamin ósmoklasisty szkoła wychowanie

"Szkolna ulica" w Krakowie. Zamknięta dla aut ze względu na dzieci

Przez cały maj ulicą Urzędniczą w Krakowie, przy której znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, nie będą mogły jeździć samochody. Chodzi o czas między godz. 7.45 a 8.30. Pilotażowy program "szkolna ulica" ma sprawdzić, czy uczniowie będą bardziej skłonni wybrać inne środki transportu na lekcje niż auto, m.in. rower czy hulajnogę. Opinie rodziców są podzielone.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Patryk Michalski Kraków samochody rower szkoła

Matura 2022. Dyrektor CKE: najważniejsza jest właściwa perspektywa

- Podejście do matury oscyluje pomiędzy dwoma skrajnościami - pierwsza z nich to "matura to bzdura" - po co to komu, a druga skrajność to "najważniejszy egzamin w życiu, który definiuje na lata". Ani jedna, ani druga nie jest prawdą. Matura niczego nie definiuje, trzeba mieć tego świadomość - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo edukacja szkoła szkoła ponadgimnazjalna matura matura 2022