Polskie Radio
Section05
szkoła

Młodzi popierają adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. "70 proc. jest za"

- W raporcie "Młodzi dorośli" w badanej grupie w wieku 16-19 lat 70 proc. osób opowiedziało się za adopcją dzieci przez pary tej samej płci - mówiła na antenie radiowej Jedynki Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Przysposobienie dzieci przez pary jednopłciowe jest "kością niezgody" w koalicji rządzącej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo edukacja dzieci Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak

Rok szkolny w ocenie Lubnauer. Co udało się naprawić?

- Dobrą zmianę w edukacji zobaczymy realnie od nowego roku szkolnego, bardziej od kolejnego, a najbardziej od 2026 roku - powiedziała w radiowej Jedynce wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Wskazała, że jej resort nie tylko zorganizował podwyżki dla nauczycieli, ale też zmienił zasady zadawania prac domowych, zadbał o opiekę psychologiczną dzieci, a także wprowadził nowe przedmioty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Lubnauer edukacja społeczeństwo

Młodzież wobec języka polskiego. Dr Aleksandra Korczak: to bardzo zróżnicowana grupa

- Młodzież to są ludzie. Mniejsi, albo po prostu młodsi, ale ludzie. Tak samo jak mamy zróżnicowany stosunek do dorosłych osób, tak samo nastoletnie osoby mogą być przyjemne w rozmowie albo przysporzyć trudności w dogadywaniu się - opowiada dr Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii; ekspertka do spraw lektur szkolnych oraz edukacji antydyskryminacyjnej, wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku oraz nominowana do Nagrody im. Ireny Sendlerowej i Nagrody prof. Czerneckiego za publicystykę na rzecz edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk młodzież język polski język ojczysty edukacja

Rusyfikacja ukraińskich dzieci. Masowe wywózki w głąb Rosji

Na okupowanych terenach Ukrainy odbywa się przymusowa rusyfikacja dzieci i młodzieży szkolnej, mają miejsce wywózki uczniów w głąb Rosji oraz włączanie ich do organizacji młodzieżowych kontrolowanych przez Kreml. Szczegóły rosyjskiej machiny indoktrynacyjnej na Ukrainie, opisuje w opublikowanym dziś raporcie organizacja Human Rights Watch.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja edukacja Human Rights Watch

Ostatnie dni roku szkolnego. Jak uczniowie powinni je spędzać?

Ostatni tydzień roku szkolnego to czas, w którym uczniowie, mimo że chodzą na lekcje, tak naprawdę niczego nowego się nie uczą. Oceny są już wystawione, nauczyciele mają mnóstwo formalności do dopełnienia, stąd dzieci i młodzież nie mają co robić. Czy to musi tak wyglądać? Czy to nie marnotrawstwo czasu, tym bardziej, że w ciągu roku niejednokrotnie słyszy się o konieczności nadrabiania zaległości i materiału?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Szymczakowska Robert Grzędowski Trójka rok szkolny zakończenie roku szkolnego edukacja uczniowie

Uczniowie z Polski w czołówce rankingu kreatywności. Ich wyniki są wyższe od średniej OECD

Wyniki polskich 15-latków w badaniu myślenia kreatywnego są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do wyników uczniów z Łotwy, Belgii i Portugalii. Wśród uczniów z UE lepsze wyniki uzyskali 15-latkowie z Estonii, Finlandii i Danii. Badanie myślenia kreatywnego towarzyszyło badaniu PISA 2022.
Zobacz więcej na temat:  edukacja OECD kreatywność dzieci szkoła podstawowa szkoła średnia badanie

Pasek na świadectwie: czy musi być tylko czerwony? Kolorowy pomysł nauczycieli

Przez lata czerwony pasek na świadectwie był wyznacznikiem doskonałych wyników w nauce: dziecko było dumne, a rodzice mogli się pochwalić wyjątkowo uzdolnioną pociechą. Teraz pojawił się pomysł, aby wprowadzić dodatkowo różne kolory pasków, dzięki temu wszyscy uczniowie mogli by czuć się wyróżnieni: np. za poczucie humoru, osiągnięcia sportowe, bycie koleżeńskim czy proekologicznym.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uczniowie nauczyciel Aleksandra Krawczyk Robert Grzędowski Trójka

Opłaty klimatyczne. Czy powinny być zniesione?

Opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla osób przebywających w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Jeśli dana miejscowość ustaliła pobieranie tej opłaty i spełnia określone kryteria, osoby odwiedzające taką miejscowość są zobowiązane do jej zapłaty. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Roman Czejarek opłaty opłata klimatyczna Paweł Grzesiowski szczepienia dzieci