Polskie Radio

Znakomite koncerty i i dobra literatura. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 19:00
Historia podparyskiego domu Marii Skłodowskiej-Curie w Jedynce, Festiwal Miłosza w Dwójce, a w Czwórce rozmowa z Darią Zawiałow o nowym singlu "Żółta taksówka". Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BlurryMe
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)

. 

9.00-12.00 "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Ma 120 metrów kwadratowych, zabytkową terakotę, piec z epoki i zdobiące jego ściany stare gobeliny… Podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra właśnie został wystawiony na sprzedaż, a posiadłość zamierza kupić polski rząd.

O dziejach tego domu, jego mieszkańcach i o tym, dlaczego to tak ważny dla naszej historii budynek opowie Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie, autorka biografii słynnej polskiej uczonej.

Naszym gościem będzie także Mikołaj Rykowski z Fundacji "Wolne Miejsce", który opowie o idei powstającej właśnie sieci sklepów socjalnych, dających możliwość zakupów towarów po dużo niższych cenach osobom wykluczonym społecznie i będącym w trudnej sytuacji materialnej

13.00-15.00 "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Gwiazdą piątkowej Muzycznej Jedynki będzie, zgodnie z obietnicą jaką dał (kilku miesięcy temu, kiedy gościł z utworem "Marcowym") Artur Gadowski, którego zespół IRA właśnie tego dnia wyda dwunasty studyjny album. Artysta podzieli się swoją radością ze Słuchaczami z tej okazji i opowie ze szczegółami o nowym krążku zatytułowanym "Jutro". 

LITERATURA W JEDYNCE

10.35 - fragmenty słuchowiska wg. "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jana Potockiego w tłumaczeniu Edmunda Chojeckiego (1847), w  reżyserii Janusza Kukuły. Realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski. W roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook)

23.50 "Refleksje" księdza Władysława Gurgacza kapelana żołnierzy wyklętych czyta Łukasz Lewandowski.

logo

07.00 – 10.00 "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki przedstawimy program największego święta poezji w Polsce i Europie Środkowej - Festiwalu Miłosza. O szczegóły tegorocznej odsłony poprosimy dyrektor programową Festiwalu - Olgę Brzezińską oraz koordynatorkę wydarzenia - Oliwię Fryc.

Początek rozmowy o godz. 9.30.

Godzinę wcześniej Szymon Krzeszowiec opowie o Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Mieczysława Wajnberga.  W Poranku porozmawiamy też  ze studentami Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy włączyli się w ogólnopolską akcję zbierania strun dla muzyków w Ameryce Południowej​. 

10.00 – 11.00 "Znacie to posłuchajcie": Królewskie fajerwerki (Bach, Haendel, Purcell, Telemann), wyk. Balsom Ensemble, Alison Balsom  - trąbka i kier art.

11.10 – 13.00 "Kanon Dwójki" – prowadzi Magdalena Łoś

11.10 – 12.00Belle Époque, francuska muzyka na instrumenty dęte, wyk. Orsino Ensemble, Pavel Kolesnikov – fortepian; Franciszek Schubert Kwartet smyczkowy Es-dur D.87, wyk. L'Archibudelli: Vera Beths, Lucy Van Dael – skrzypce, Jurgen Kussmaul – altówka, Anner Bylsma – wiolonczela

12.05 – 12.45 – Marcin Leopolita Missa Paschalis, wyk. Collegium Vocale Bydgoszcz

12.45 – 13.00 "Zapiski ze współczesności": Anna Przedpełska-Trzeciakowska, wyd. Dorota Gacek

13.00 – 15.00 "Koncerty w porze lunchu" – prowadzi Andrzej Sułek

Stanisław Moniuszko Uwertura do opery „Halka”, Hector Berlioz Harold w Italii op. 16, Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

wyk: Shlomo Mintz – skrzypce/altówka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Kazimierz Kord

(Katowice, Sala im. Fitelberga, 23.05.2003)

16.00 – 18.00 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla, wyd. Michał Nowak

Naszym gościem będzie dr Patryk Oczko – autor monografii poświęconej Franciszkowi Wyleżuchowi. Spotkamy się także z Krzysztofem Siwczykiem – dyrektorem artystycznym Festiwalu Miłosza, porozmawiamy o projekcie Muzeum Narodowego w Krakowie adresowanym do osób z autyzmem i pytamy antykwariuszy, jak radzą sobie w czasie pandemii.

W cyklu „Literackie witaminy” – Zofia Zrębianka.

16.45 – 16.55 "Literackie witaminy": Zofia Zarębianka – prow. Kinga Michalska

18.00 - koncert Wojtek Mazolewski Quintet

19.00 – 22.00 "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Joanna Grotkowska

Rocca Brancaleone (Ravenna 24.06.2020). George Friedrich Handel Il Trionfo del Tempo e del Disinganno – oratorium, wyk: Emmanuelle de Negri – sopran, Monika Piccinini – sopran, Delphin Galou – mezzosopran, Anicio Zorzi Giustiniani – tenor, Accademia Bizantina, dyr. Ottavio Dantone – klawesyn

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Leopold Tyrmand "Cywilizacja komunizmu", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit, odc. 17.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tomasz Łubieński "Norwid wraca do Paryża", odc.10.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - K. Łoniewski i A. Małecki 

02.00-03.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Zofia Sylwin/Michał Margański 

MICHAŁ WIERBA – RETRANSMISJA koncertu zarejestrowanego w studiu im. Agnieszki Osieckiej 14.VI.2015 roku.

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in.:

6:50 Coraz częściej na obrzeżach miast powstają skateparki. Niestety, nie mogą z nich korzystać użytkownicy hulajnóg, którzy do skateparku chcieliby dojechać autobusem. Przewóz hulajnóg u wielu operatorów komunikacji miejskiej jest niedozwolony;

7:20 Ruszyła rekrutacja do wojska zawodowego. Kandydatów nie brakuje, jednak chęci to za mało. Przed wstąpieniem do wojska trzeba zdać test wiedzy oraz zaliczyć egzamin sprawnościowy. Jakie rekrutacyjne wyzwania czekają przyszłych adeptów sztuki wojskowej; będzie mowa również o nowym cyklu podcastów Polskiego Radia „Zostań żołnierzem”;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem: Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

10.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz 

W audycji m.in.:

10.15 Po 7 latach przerwy nowy album wydaje grupa IRA. Promować go będzie singiel p.t. „ Planety”

Gość: Artur Gadowski, wokalista i lider zespołu;

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

11.25 Niezła historia - (cykl historyczny) – Piotr Łodej

         1772 - I rozbiór Polski. Jakie były przyczyny i konsekwencje?

         1926 - przewrót majowy. Dymisja prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Wincentego Witosa. Jakim echem na arenie międzynarodowej odbiły się te wydarzenia?

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

W audycji m.in.:

17:20 Jak zachować się na spacerach po lesie? Rośnie zagrożenie pożarowe, zwierzęta w lesie często stają się atrakcją dla odwiedzających, którą czasem zabierają do domu – jak zachować się odpowiedzialnie? 

17:45 – Jutro Międzynarodowy Dzień Rodzin – „Małżeństwo – instrukcja obsługi” – rozmowa z psychologiem, Małgorzatą Kornacką, terapeutką rodzin – tajemnica sukcesu małżeństwa​;

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

23.35 "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W audycji zaprosimy na Sportową Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Poza zwiedzaniem odświeżonej ekspozycji "Dzieje polskiego sportu i olimpizmu”, gdzie prezentowane są pamiątki Roberta Kubicy czy Igi Świątek, będzie można wziąć udział w szeregu pokazów dyscyplin sportowych.

Pokazy rozpoczną się o sobotę 15 maja o godzinie 19.00, a naszym gościem będzie w piątek dyrektor MSIT Sławomir Majcher. ​


logo

15.00-16.00 "Ratujemy  Świat" – Kasia Dydo

Opowiemy o międzynarodowej kampanii  #NonHazPlasticDiet oraz o eksperymencie zapylania grusz za pomocą pyłku na cienkiej warstwie bańki mydlanej. Czy ta alternatywna metoda może mieć zastosowanie tam, gdzie spada liczba naturalnych zapylaczy?

 16.00-17.00 "Czwarty bieg" – Piotr Galus

Od nich zależy nasze bezpieczeństwo nad wodą. Muszą być silni, sprawni, wytrzymali… Jak ratownicy WOPR dbają o swoją formę i poprawiają umiejętności? Kto i w jaki sposób może zostać ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego?

17.00-18.00 "Teraz Kpop!" – Klaudia Tyszkiewicz

Przyszedł czas na kolejną, muzyczną zabawę! Tym razem sprawdzimy czy znacie legendarne intra Kpopowych piosenek. Co więcej, w konkursie „Co to za idol”, do wygrania będzie najnowszy album U-Know Yunho. 

18.00-19.00 "Będzie głośno!" – Damian Sikorski

Rozmowa z Darią Zawiałow na temat nowego singla  "Żółta taksówka", a także o sztuce wybierania singli w kontekście premiery i porad dla początkujących muzyków.

Po godz. 18.30 gośćmi audycji będą muzycy zespołu Korporobot, który serwuje wyjątkową muzyczną mieszankę wpadających w ucho piosenek o współczesnej estetyce popowej ze zdecydowanym ukłonem w stronę złotych lat 80-tych.

19.00 Retransmisja koncertu zespołu Ann

Zespół Ann powstał w 2013 roku, ale już dwa lata wcześniej kompozycja "Sama", do której Anna Spławska napisała tekst, znalazła się na składance Piotra Kaczkowskiego Radiowej Trójki. Koncertowała u boku Riverside, Lazuli i Fish’a na 5th Anniversary of Progressive Promotion w Niemczech.

Ann, to rockowe zjawisko porażające mocnym wokalem i intensywnym przekazem tekstów. Lekkość grania i przyjemność słuchania to dwie gwarantowane wartości wyniesione z poznania tej kapeli.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40  "Zbrodnia i kara"  Fiodora Dostojewskiego – kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 

logo


7:00-10:00 "Poranek w PRD" - 15 maja obchodzić będziemy Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Piosenki - jak się je układa? Kto je pisze? Wspólnie ze słuchaczami spróbujemy ułożyć krótką piosenkę o wiośnie.

15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" - Bezpiecznie w podróży. Rozmowa z Martą Maślij, inspektorem transportu drogowego m.in. o konkursie na najlepsze opowiadanie lub bajkę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Skąd się wzięły różne baśniowe stworzenia. W programie pojawią się elfy, jednorożce, wróżki, smoki, trolle i wiele innych.

Dla rodziców:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Mózg ludzki rodzi się jako wcześniak. Kiedyś naukowcy sądzili, że gdy kończy sześć lat, jest już bardzo zbliżony budową i możliwościami do mózgu dorosłego człowieka. Teraz wiemy, że dojrzałość osiąga dopiero około 25. roku życia. A tak naprawdę nigdy nie przestaje się rozwijać. Jak dojrzewa mózg i co z tego praktycznie wynika?

Gość: prof. Marek Kaczmarzyk, nauczyciel, biolog, neurodydaktyk i memetyk.​

23:00-1:00 "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Mateusz Dopieralski – niemiecki aktor filmowy i telewizyjny pochodzenia polskiego, a także polskojęzyczny piosenkarz występujący pod pseudonimem Vito Bambino i wokalista zespołu Bitamina.


Gdy miał 2 lata, rodzice wraz z nim i siostrą wyemigrowali do Niemiec, osiedlając się w Leverkusen. Mieszka tam do dziś, jednak nazywa siebie „Europejczykiem”. W domu rozmawiano w języku polskim. Podczas studiów grywał role na deskach teatrów w Wuppertalu, a po ich ukończeniu rozpoczął regularną grę w niemieckich produkcjach filmowych.
Posługuje się językami polskim i niemieckim na poziomie języka ojczystego.

Jak sam stwierdza początek jego drogi muzycznej to rok 2003. Popularność zyskał dzięki utworowi „Dom” wykonywanemu wraz z zespołem Bitamina.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6:30 i 14:00 Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19:10 "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska.


.
15:00 Audycja specjalna "Klimat i my" Małgorzaty Pęcińskiej

Audycja specjalna z okazji Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W cyklu audycji redaktorzy będą prezentowali dzieła muzyczne, które powstały jako inspiracja zjawiskami atmosferycznymi lub takie, w których możemy odnaleźć motywy imitujące pogodę.

18:00 "Arcydzieło miesiąca" Magdaleny Sawickiej [PREMIERA]

Druga audycja z cyklu „Arcydzieło miesiąca” poświęcona Wariacjom na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2 Fryderyka Chopina. W programie usłyszymy m.in. interpretację Tatiany Szebanowej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod dyrekcją Antoniego Wita. 

22:00 "Czarne na białych" Jakuba Puchalskiego

Przysłuchujemy się bliżej serii „Landmarks of Recorded Pianism” wydawnictwa Marston: edycji złożonej z nadzwyczajnych, często ciekawostkowych, pojedynczych nagrań muzyki fortepianowej. Nie brak tu odkryć zarówno w sensie dosłownym, czyli rejestracji odkrytych w archiwach albo szczęśliwie odnalezionych na aukcjach, jak i przenośnym – wyjątkowych płyt, przenoszących słuchaczy w czasie.

Taką szczególną kreacją będzie jedyne utrwalone nagranie Josefa Labora – urodzonego 15 lat po śmierci Beethovena i właśnie urywek z Beethovena grającego. Posłuchamy też młodego Horowitza we fragmentach Koncertu b-moll Czajkowskiego (z Reinerem), Rosenthal wróci w niepublikowanym dotąd nagraniu Walca e-moll Chopina, a Percy Grainger... Jednym słowem: spacer pełen niespodzianek! 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU