Polskie Radio

Poznań w okresie międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 20:00
100 lat temu trwały ostatnie przygotowania do otwarcia I Targów Poznańskich 28 maja 1921 roku, niespełna dwa lata po zwycięskim dla Polaków powstaniu wielkopolskim. Cztery lata późnej były to już Targi Międzynarodowe.
Międzynarodowe Targi Poznańskie (1937 r.)
Międzynarodowe Targi Poznańskie (1937 r.) Foto: Zbiory NAC

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 roku
Powstanie wielkopolskie na prowincji

Także w Poznaniu miała miejsce Powszechna Wystawa Krajowa, która trwała 138 dni od maja do końca września 1929 roku. Odbyła się w 10. rocznicę odzyskania Niepodległości. Zorganizowana, aby pokazać dorobek Polski Niepodległej. "Pierwszy raz właściwie poczułem Zachód, kiedy byłem w Poznaniu na wystawie ogólnokrajowej, jeszcze będąc w szkole. Warszawa nie była Zachodem, ale Poznań już był" - to słowa dorosłego Czesława Miłosza rocznik 1911 o Poznaniu z początków lat dwudziestych ubiegłego wieku. 

Czym w początkach Rzeczypospolitej miasto zachwyciło późniejszego noblistę? Jakie było
na tle innych miast niepodległej Polski, znane nie tylko z Targów Poznańskich? W Poznaniu już
w roku 1921 - 96,1% domów było murowanych, a w Wilnie jeszcze dziesięć lat później tylko 27%, w Warszawie 69,1%, w Krakowie – 85,5%. Poza tym w tymże 1921 roku 78% budynków wyposażonych było w wodociąg, 68,2% w kanalizację, 63,5% w elektryczność i 56,3% w gaz. Warszawa górowała nad stolicą Wielkopolski jedynie w stopniu elektryfikacji, który wynosił tam 67,8%, natomiast we wszystkich innych obszarach wypadała gorzej. 

Poznań okresu międzywojennego odkrywa dla współczesnych historyk prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza - dr hab. Przemysław Matusik, autor czterotomowego dzieła "Historia Poznania".

Zobacz także: 

Ponadto w audycji:

- Marian Feliks Karczewski (ur. w 1921 roku we wsi Borki, gmina Jadów, powiat radzymiński) był konspiratorem w specjalnej grupie wywiadu Armii Krajowej (grupa „H”, kierowana przez Ludwika Kalksteina, który współpracował z Gestapo i wydał w ręce Niemców wielu akowców). Został aresztowany przez Gestapo, osadzony na Pawiaku, a następnie był więźniem obozów niemieckich: Gross-Rosen, Dora, Bergen-Belsen. Wyzwolony przez wojsko amerykańskie powrócił do kraju.

Swoje wojenne losy opisał we wspomnieniach "Czy można zapomnieć?", które dopiero teraz ukazały się w pełnej wersji nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. O autorze wspomnień i jego losach opowie bratanek Stanisław Karczewski, były Marszałek Senatu RP.

***

Na "Eurekę" we wtorek (25.05) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak. 

ans