Polskie Radio

Znamy pierwszych laureatów "Alternatywy Konkursowej" Polskiego Radia Chopin

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 21:00
Wirtualny konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży Polskiego Radia Chopin trwa – jury ogłosiło już werdykt w kategorii Preludium, Nokturn, Walc, Etiuda i Mazurek. Kolejne rozstrzygnięcia przed nami.

czytaj więcej
Polskie Radio Chopin.jpg
Polskie Radio Chopin

15-letni pianista Maciej Jończyk przedstawił najbardziej mazurkowe wykonanie Mazurka a-moll op. 17 nr 4. Była to jedna z trzech nadesłanych na Alternatywę Konkursową interpretacji tej kompozycji, co uczyniło Mazurka a-moll najczęściej wybieranym utworem w tej kategorii.

Wykonaniem Etiudy C-dur, pierwszej z opusu 10, konkurencję tę zwyciężyła Sonia Schwabe. 15-letnia pianistka jest uczennicą Joanny Ławrynowicz-Just w OSM II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie.

Uczeń PSM II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, zachwycająco wykonał Walca As-dur op. 34 nr 1, co uczyniło go najlepszym w tej kategorii.

Wykonanie tajemniczego, księżycowego Nokturnu cis-moll op. 27 nr 1 zdobyło z kolei laur w kategorii Nokturn. Interpretację nadesłała 13-letnia Marta Kowalczyk, uczennica Karola Garwolińskiego w OSM II stopnia w Lublinie.

W kategorii Preludium jury zdecydowało nie przyznawać nagrody. Jednak, w ostatnim dniu ogłaszania wyników – wraz z Grand Prix – przedstawione zostaną wyróżnienia, które młodzi pianiści zdobyli podczas Alternatywy Konkursowej.

W pierwszym konkursie Chopinowskim on-line dla dzieci i młodzieży Polskiego Radia Chopin, wzięło udział 110 pianistów w wieku od ośmiu do piętnastu lat, którzy łącznie wykonali 140 nagrań. By wziąć udział należało – będąc pianistą, który nie ukończył jeszcze 16. roku życia – nadesłać nagranie jednego lub dwóch utworów Chopina.

Jury, w składzie prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha i Jakub Puchalski – wybiera jednego laureata w poszczególnych kategoriach gatunkowych. Spośród wszystkich zostanie też wyłoniony zwycięzca Grand Prix – otrzyma on 5 tys. zł brutto (nagrodzeni w poszczególnych kategoriach natomiast dyplomy i nagrody rzeczowe; ogłoszeni zostaną też wyróżnieni pianiści). Wszystkich laureatów usłyszymy w galowym koncercie, który planowany jest na wrzesień.

Zwycięzcy kolejnych kategorii zostaną ogłoszeni w audycji konkursowej o godz. 19.00 w następujących dniach: 26 maja – Polonez, 28 maja – Impromptu, 30 maja – Ballada, 31 maja – Scherzo, 6 czerwca – laureat Grand Prix.

Mat. promocyjne