Polskie Radio

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:48
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Audio
  • "Pamięć o Powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Jerzy Tomaszewski/Wikimedia Commons, domena publiczna

Muzeum Powstania Warszawskiego free Sh 1200.jpg
Muzeum Powstania Warszawskiego prezentuje kolekcję blisko 400 legitymacji powstańczych

Pamięć o powstańcach ciągle żywa 

Projekt polega na wypełnieniu ankiety przez potomków powstańca warszawskiego. Część z potomków zostanie zaproszona do udzielenia wywiadu, który następnie zostanie nagrany i zamieszczony w sieci.

Jak mówi dyrektor placówki Jan Ołdakowski, opowieści o tym, kim byli powstańcy stworzą archiwum historii mówionej, w której każdy będzie mógł posłuchać o wartościach, jakie wyznawali oraz o tym, jak podchodzili do życia. 

- Uruchamiamy projekt "Korzenie pamięci" i ogłaszamy go światu. To jest też takim apelem o to, że każdy, kto ma przodka w Powstaniu Warszawskim, niech wejdzie na naszą stronę internetową, wypełni ankietę i do nas prześle - powiedział. - Z tych ankiet będziemy tworzyć wywiady - dodał. 

źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego/ You Tube 

Do tej pory o swoich dziadkach i rodzicach opowiedziało kilkunastu ich potomków. Jak podkreślił dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego, to jacy byli powstańcy, jest ważnym elementem historii Warszawy, a także całej Polski. - To są świetni nauczyciele i najwięcej o nich wiedzą ich dzieci i wnuki, dlatego z nimi rozmawiamy, żeby opowiedzieli nam o swoim przodku - stwierdził Jan Ołdakowski. - Słyszmy czasami bardzo intymne, wzruszające relacje przeplecione z anegdotami. Radość życia codziennego ze sprawami bardzo trudnymi jest wymieszana - słyszymy. 


powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Opowieści o przodkach 

Jednym z tych, którzy już opowiedzieli o swoich przodkach, jest Szymon Majewski, wnuk Ignacego Łyskanowskiego, członka Legionów i kapitana Armii Krajowej. Jak mówi, historia życia jego dziadka, jego osobowość i wpływ, jaki dziadek wywarł na wnuka, jest widoczny i odczuwalny do dziś. - Człowiek jest jakby naznaczony tym przodkiem z powstania. Ciągle trzeba się do tego odnosić, a czasami mam wrażenie, że to takie pewnego rodzaju obciążenie, bo nie wiem, czy w żartach nie dotykam jakiejś granicy, która byłaby dla mojego dziadka niezrozumiała - tłumaczył. 

***

Hasło tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego "To od nas zależy, czy było warto" pochodzi z jednego z wywiadów udzielonych przez wnuczkę uczestniczki powstania.

Ankieta oraz szczegóły projektu można znaleźć na stronie internetowej www.1944.pl.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Przemysław Lis 

Data emisji: 26.07.2021 r. 

Godzina emisji: 16.17

IAR/ans