Polskie Radio
Section05
Jan Ołdakowski

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

Jan Ołdakowski: z klęski może zrodzić się poczucie jedności i dumy. To jest też nadzieja dla Ukrainy

– Powstanie Warszawskie pokazuje, że są wartości cenniejsze niż życie. Lekcją jest to, że najważniejszą wartością jest niepodległość. Nawet po tak potwornych zniszczeniach jest możliwa odbudowa – mówił 1 sierpnia w Trójkowym komentarzu dnia, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski wywiad Armia Krajowa Ukraina Trójka

Jan Ołdakowski: Powstanie Warszawskie miało być początkiem wolnej Polski

- Powstańcy warszawscy uważali, że walczą o wolną Polskę, że wyzwolenie stolicy da początek wyzwolonej Rzeczpospolitej. Nie wiedzieli, że z wyroku historii wówczas wolna Polska powstać nie mogła, ale poszli walczyć, aby zakończyć straszliwą niemiecką okupację, która kosztowała życie wielu ludzi - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski Dwójka Jakub Jamrozek

Rocznica Powstania Warszawskiego. Ołdakowski: to pokolenie było wyjątkowe

- Nawet wiedząc to, co wiedzieli, powstańcy podjęli, można powiedzieć, decyzję moralną. Bo dla tych młodych ludzi opór przeciwko totalitarnemu złu był od pewnego momentu potrzebą, przymusem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski historia Polski

Jan Ołdakowski: ukraińskie zbiory są w ogromnym niebezpieczeństwie

- Zakładamy, że kiedyś ta wojna się skończy. Odrodzi się, odnowi wolna Ukraina – zwycięska – i będzie potrzebowała zasobów kultury, żeby na nich budować swoją nowoczesność i tożsamość - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, inicjator powołania Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ołdakowski Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego muzeum Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Jakub Kukla KULTURA

Putin chce zrobić na Ukrainie to, co Hitler zrobił w Warszawie w roku 1944

Po barbarzyńskim ataku Rosji niestety również ukraińskie muzea znalazły się w dramatycznej sytuacji. Jak można ochronić ich zbiory, jak ratować wielusetletnią spuściznę, nad którą sprawują opiekę? Muzeum Powstania Warszawskiego powołało w tym celu Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy, który ma wspierać wszystkie tamtejsze placówki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum wojna na Ukrainie pomoc Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Marta Piasecka Trójka

Jan Nowak-Jeziorański. Wspomnienie w 17. rocznicę śmierci

- Jan Nowak-Jeziorański miał zapobiec wybuchowi Powstania Warszawskiego, a przynajmniej poinformować dowództwo Armii Krajowej o tym, że alianci nie będą pomagać, że podzielili Europę w ramach sojuszu antyhitlerowskiego i że Polska nie jest w brytyjsko-amerykańskiej strefie wpływów, tzn. że my jesteśmy w strefie wpływów sowieckich - wyjaśniał w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa Jan Ołdakowski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Jan Ołdakowski: pokazujemy Warszawę z punktu widzenia jej mieszkanek

W Instytucie Stefana Starzyńskiego trwa 16. Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". - Wyobrażamy sobie, że w pewien sposób robimy to, co robiłby Stefan Starzyński, gdyby żył. Tworzymy legendę Warszawy, bądź ją przypominamy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczny festiwal poświęcony jest warszawiankom.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Jan Ołdakowski Muzeum Powstania Warszawskiego

Jan Ołdakowski: powstańcom warszawskim przez lata nie wolno było o nim opowiadać

- Ci powstańcy, którzy przeżyli powstanie, żyli w kulturze, w której nie pozwalano im opowiadać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Nie można było pisać o Polskim Państwie Podziemnym. Byli tylko młodzi, piękni powstańcy i zbrodniczy rząd, który posłał ich na bój - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Robert Tekieli

Jan Ołdakowski: my Polacy jesteśmy wspólnotą, która ma wiele szacunku dla siebie

- Zachęcamy wszystkich, żeby ten powstańczy dzień, tę niedzielę, spędzić z nami i żeby pamiętać o godzinie "W". To jest najważniejszy moment. Mam wrażenie, że Warszawa i inne miasta w Polsce, gdzie słychać syreny, pokazują wtedy swoją wyjątkowość - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Jakub Jamrozek Dwójka

77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?

W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie historia Polski Jan Ołdakowski Katarzyna Cygler Trójka

"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa Sygnały Dnia Jan Ołdakowski Katarzyna Gójska HISTORIA POLSKA

Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło unikatową bazę fotografii lotniczych Warszawy z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i po jej zagładzie. Jest to blisko 2000 niepublikowanych wcześniej zdjęć, które pozyskano z archiwów amerykańskich. Równocześnie MPW rozpoczyna projekt "Korzenie miasta".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Warszawa Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski II wojna światowa zdjęcia Mateusz Drozda Trójka

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

"To od nas zależy, czy było warto". Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza projekt "Korzenie Pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie Pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego HISTORIA rocznica Jan Ołdakowski Armia Krajowa