Polskie Radio
Section05
Jan Ołdakowski

Jan Ołdakowski: gdzie lepiej, jak nie w MPW, tłumaczyć historię Polski w XX wieku?

- Gdzie lepiej, jak nie w Muzeum Powstania Warszawskiego, wytłumaczyć osobom z zagranicy skomplikowany los Polski w XX wieku? Wytłumaczyć, że dla Polski XX wiek to była walka z dwoma totalitaryzmami, walka o odzyskanie niepodległości? I że skutki II wojny światowej w Polsce skończyły się w 1989 roku? - pytał na antenie radiowej Jedynki Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Ołdakowski Powstanie Warszawskie

73. rocznica Powstania Warszawskiego. "Wolność łączy"

Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat podejmuje inicjatywy, które mają rozpowszechniać i kontynuować wartości powstańcze. Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane są pod hasłem „Wolność łączy”.  Taki tytuł nosi też akcja społeczna, która odbędzie się we wtorek, 1 sierpnia w 360 miejscach pamięci na terenie stolicy. Przygotowania do uroczystości upamiętniających powstanie warszawskie relacjonowała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Głogowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski II wojna światowa Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego

Jak realizować skuteczną politykę historyczną?

Pojęcie "polityka historyczna" lub "polityka pamięci" wywodzi się z Niemiec i na dobre zaistniało w debacie publicznej po 1989 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i PRL, także w Polsce, zaczęły toczyć się spory o to, jak opowiadać naszą przeszłość i jak tym elementem posługiwać się w nowo powstającej rzeczywistości politycznej. Na czym polega dobra i skuteczna polityka historyczna? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Ołdakowski Kulisy Spraw polityka historyczna