Polskie Radio
Section05
Muzeum Powstania Warszawskiego

"Co niewidoczne, a jednak ważne" - konkurs filmowy Muzeum Powstania Warszawskiego

"Co niewidoczne, a jednak ważne" - to hasło dziewiątej edycji konkursu filmowego #63sekundy, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Inicjatywa zrzesza młodych ludzi, którzy chcą tworzyć i opowiedzieć o tym, co dla nich liczy się w życiu. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka młodzież Jan Ołdakowski konkurs Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Tomasz Miara

20-lecie Muzeum Powstania Warszawskiego. "To muzeum okazało się wielkim sukcesem"

- Chcieliśmy zrobić coś nowego, coś zupełnie innego niż w dotychczasowych polskich muzeach. W ciągu trzynastu miesięcy z ruiny udało się stworzyć muzeum, w którym jest nowoczesna ekspozycja. Z wszystkimi przetargami, kwestiami architektonicznymi, odbiorami, a jednocześnie z pracą koncepcyjną jak ta ekspozycja ma wyglądać - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego muzeum II wojna światowa historia Polski rocznica Dwójka Paweł Ukielski

Fotoplastikon zaprasza na Ferie pod Palmą. W oddziale MPW zabrzmią afrykańskie rytmy

Muzeum Powstania Warszawskiego ma dla dzieci gorącą propozycję na mroźny czas - zaprasza do Fotoplastikonu na Ferie pod Palmą, czyli warsztaty afrykańskie dla najmłodszych. - Postanowiliśmy zapoznać dzieci z najgorętszym kontynentem na świecie poprzez różne formy zabawy - powiedziała Małgorzata Koziara z Fotoplastikonu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie społeczeństwo Ferie zimowe dziecko młodzież Muzeum Powstania Warszawskiego

Podsumowanie roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jan Ołdakowski: wraca frekwencja sprzed pandemii

Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało mijający rok, w którym placówkę odwiedziło ponad 600 tysięcy gości. Dyrektor Jan Ołdakowski podkreślił, że poza normalną pracą Muzeum Powstania Warszawskiego skupiało się też na organizacji wydarzeń kulturalnych. Ważne w działalności MPW jest także chronienie historycznych artefaktów i pamiątek związanych z czasami okupacji w stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA KULTURA Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

Cenny artefakt z czasów Powstania Warszawskiego leżał na śmietniku. Na szczęście trafił do Muzeum Powstania

Walizka zawierająca w środku listy z lat 1943 i 1944, pamiątka z okresu powstania, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. - Wiąże się z nią niezwykła historia, która świadczy o wrażliwości i uważności na pamiątki związane z powstaniem – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego odkrycia i ciekawostki

"Pamięć »W« kadrze" - wręczono nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego

Po raz piąty Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało konkurs fotograficzny "Pamięć »W« kadrze". Zadanie polegało na uchwyceniu aparatem lub smartfonem obchodów organizowanych w dowolnym miejscu na świecie. W tym roku na konkurs zgłoszono 2200 zdjęć, czyli o pół tysiąca więcej niż w ubiegłym. O inicjatywie, nadesłanych pracach oraz wynikach opowiedział w Trójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie fotografia Trójka

Kobiety w Powstaniu Warszawskim. Rozmowa z Katarzyną Utracką

W powstaniu uczestniczyło blisko 12 tysięcy kobiet, co stanowi około 20 proc. wszystkich powstańców. Po zakończeniu walk około 2,5 tysiąca z nich trafiło do niewoli na równych prawach z mężczyznami. W starciach powstańczych zginęło około 1,2 tys. kobiet. Za swoje poświęcenie i dzielność niektóre zostały uhonorowane najwyższym polskim odznaczeniem wojennym - Orderem Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

Pierwszy tom drugiej serii komiksów o legendzie wywiadu Kazimierzu Leskim

Kazimierz Leski rozpoczyna swoją najtrudniejszą misję. Tym razem będzie pozbawiony wsparcia i zmuszony działać wśród ludzi, którzy niekoniecznie popierają walkę z Niemcami… Taki jest punkt wyjścia fabuły kolejnego tomu komiksu poświęconego słynnemu polskiemu szpiegowi z czasów II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  komiks Muzeum Powstania Warszawskiego II wojna światowa Niemcy wywiad KSIĄŻKA szpieg

Niezwykły życiorys Juliusza Kuleszy. Reportaż "Warto być przyzwoitym" [POSŁUCHAJ]

Juliusz Kulesza ps. Julek napisał kilka książek - wszystkie o Powstaniu Warszawskim. Ma 95 lat, właśnie wydał kolejną i został Warszawiakiem Roku 2023. O jego niezwykłym życiorysie opowiada reportaż Urszuli Żółtowskiej pt. "Warto być przyzwoitym". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce pr poleca Muzeum Powstania Warszawskiego