Polskie Radio
Section05
Muzeum Powstania Warszawskiego

Poczta Polska wprowadza do obiegu nowy znaczek. Hołd dla Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta stolicy

W Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano znaczek pocztowy "Lech Kaczyński - Prezydent m.st. Warszawy 2002-2005". W 20. rocznicę objęcia urzędu prezydenta Warszawy przez prof. Lecha Kaczyńskiego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z jego podobizną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony Warszawa mazowieckie Lech Kaczyński Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Kanthak Poczta Polska

Gang Bazyliszków powraca. Miejska legenda czy historia oparta na faktach?

- Bazyliszki to nieuchwytny gang, który terroryzuje międzywojenną Warszawę, który nie boi się najsilniejszych, atakuje niespodziewanie i rozpływa się w ciemnych uliczkach. Nikt nie wie, kto za nim stoi. Nie do końca wiadomo, jakie są jego cele - opowiadał na antenie Dwójki Tobiasz Piątkowski, autor scenariusza drugiego tomu komiksu "Bazyliszki".
Zobacz więcej na temat:  komiks II RP Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka Jakub Kukla Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego

Przywrócić tożsamość bezimiennym ofiarom [POSŁUCHAJ]

Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich złożono 16 ton ludzkich prochów. Szacuje się, że spoczywa tu ponad 110 tysięcy ofiar. Do dzisiaj nie wszyscy są zidentyfikowani. Jednak pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, archiwiści i wolontariusze wciąż próbują przywrócić im imiona i nazwiska, przywrócić ich naszej wspólnej pamięci. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska społeczeństwo historia Polski Powstanie Warszawskie pamięć Muzeum Powstania Warszawskiego Trójka

"Zawołani po imieniu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

To historia nie tylko cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Zginęło wielu żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, a także warszawiaków. Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na warszawskiej Woli  znajduje się 16 ton prochów, to ponad 100 tysięcy ofiar. Nie wszyscy są zidentyfikowani. Do dzisiaj nie ustalono nazwisk wielu z nich.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego

Inauguracja inicjatywy "Liberty Road". Wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego i ambasady USA

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych zainaugurowały inicjatywę Liberty Road. Projekt ma za na celu skupianie placówek opowiadających o wolności i narodach, dla których była ona szczególnie ważna. Inauguracja miała miejsce w siedzibie Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ministerstwo Obrony Narodowej Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski: teraz będziemy grać u siebie

Ten dom na Mazurach i Koncerty Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wyznaczają kolejne rocznice naszego wspólnego życia w Polsce. 14 lat temu pojechałem po Olę do Kanady i razem wróciliśmy do Polski - mówi Jacek "Wiejski" Górski. - Właściwie to ja byłam emigrantką i wróciłam do kraju. Jacek był tą kotwicą, która mnie znów do ojczyzny przycumowała - wspomina Aleksandra Turkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja ojczyzna koncerty niepodległość Muzeum Powstania Warszawskiego Westerplatte wieś Małgorzata Frydrych

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce

Polacy upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody tego zrywu w stolicy rozpoczęły się już w niedzielę 24 lipca, zaś powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy uczestniczyli m.in. w uroczystej mszy świętej w intencji poległych. W Programie 1 Polskiego Radia zaprosiliśmy na liczne audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

"Wola 1944". W Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto wystawę poświęconą rzezi cywilów

Rzeczy osobiste ofiar, a także świadectwa ocalonych z rzezi Woli wydobyte zarówno z telewizyjnych archiwów, jak i tworzonych współcześnie kolekcji historii mówionej, trafiły na wystawę "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa II wojna światowa Piotr Gliński