Polskie Radio

Muzyczny weekend w Trójce i Miejscówka z Dwójką. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 21:00
W Węgorzewie na Festiwalu Naturalnie Mazury 2021 Program 3 Polskiego Radia będzie miał Scenę Debiutów Trójki. Natomiast z plaży w Jastarni transmitować będziemy koncert "Wakacyjne Hity Wszech Czasów". W Dwójce z kolei Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Moomusician
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Sława Bieńczycka

Tutaj można założyć kapelusz Bogusława Meca, przymierzyć okulary Muńka Staszczyka, albo sukienkę Kasi Kowalskiej; można nagrać własny utwór, albo zaśpiewać w wirtualnym duecie z ulubionym artystą i przypomnieć sobie najlepsze lata festiwalu Piosenki Polskiej - bo Muzeum Piosenki Polskiej jest zrośnięte z amfiteatrem opolskim. Zbiory Muzeum są tak opracowane, że nie tylko się je ogląda - można z nimi dosłownie przygotować swój własny występ. Czemu jeszcze służy to arcyciekawe Muzeum - opowiedzą dyr. Jarosław Wasik, kierownik działu organizacyjno-informacyjnego Kaja Marchel, Agnieszka Lipiec - kierownik działu zbiorów, oraz Łukasz Słoński - kierownik działu wystaw i edukacji muzealnej. Zajrzymy też na warsztaty wokalne, które prowadzi Natalia Gosztyła ,żeby sprawdzić, czy młodzi ludzie chcą i potrafią śpiewać.

LATO Z RADIEM 2021 >>

14.00-15.00 Studio Tokio

 

15.00-15.30  "Gdzie jest Pan Cogito" - Zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Do tej pory nie mieliśmy w Polsce ataków na obiekty publiczne. To jednak zmieniło się w minionym tygodniu. Zdarzenia z Zamościa, gdzie zaatakowano punkt szczepień i siedzibę Sanepidu są dla wielu przerażające. Na szczęście nikomu nic się nie stało ale rodzą się pytania o bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji szczepień. M.in o tym porozmawiają :

prof. Anna Boroń - Kaczmarska - specjalistka ds chorób zakaźnych,

Dr Marek Posobkiewicz - były Główny Inspektor Sanitarny, obecnie szpital MSWIA w Warszawie.

logo

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show: Noveltyprow. Waldemar Malicki

12.00 – 13.00 – Mazurek na wynos: Kazik Staszewski – Teneryfaprowadzi Robert Mazurek

13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta
Rodziński – New York Philharmonic, cz.1

15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu: Z biegiem lat, z biegiem rzek: Nysa Kłodzka – prowadzą Paweł Siwek i Monika Zając

17.00 – 18.30 – Koncerty à la carte – prowadzi Jacek Hawryluk
Ostatni solowy recital Jaschy Heifetza (23.10.1972, Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles Music Center),

César Frank Sonata skrzypcowa A-dur, Ryszard Strauss Sonata skrzypcowa Es-dur op. 18, Jan Sebastian Bach III Partita E-dur BWV 1006 (wybór), Maurice Ravel Tzigane; wyk: Jascha Heifetz – skrzypce, Brooks Smith – fortepian

18.30 – 19.00 – Miejscówka z Dwójką: Magdalena Cielecka i Michał Pepol, wyd. Aleksandra Baszun

Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia.

 – Projekt „Milczenie syren” powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas mini koncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, zarejestrowaliśmy dla słuchaczy radiowej Dwójki połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonaliśmy publicznie. Zapraszamy, aby Państwo pomilczeli razem z nami w ten sobotni wieczór – mówią Magdalena Cielecka i Michał Pepol, gospodarze najbliższej „Miejscówki z Dwójką”.

Do słuchania i oglądania „Miejscówki z Dwójką” zapraszamy w sobotę o godz. 18.30 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

 

19.00 – 23.00 – Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, Kościół Pokoju - początek o godz.19.00 (streaming Portal, Fb, Yt)

Cantates Françoises
Sophie Junker – sopran, Marta Gawlas – flet, Louis Creac’h – skrzypce, Giulio Quirici – teorba, Justyna Młynarczyk – viola da gamba, Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Elisabeth Jacquet de la Guerre L'Ile de Delos, Martin Marais Troisième Suite en ré majeur (Pieces en Trio); Michel Pignolet de Montéclair La Bergère; George Philipp Telemann Quatuor Parisien en mi mineur; Louis-Nicolas Clerambault Léandre et Héro 

 21.00 – 21.30 – Słuchowisko na lato: Paweł Mossakowski „Nierozłączni”, prod. 2011, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja Maciej Kubera, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn

Obsada: Grażyna Barszczewska, Krzysztof Banaszyk, Tomasz Marzecki

23.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Magdalena Tejchma

logo

00.00 -  02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek/wyd. Justyna Grabarz 

02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski 

06.00 - 09.00 Zapraszamy na weekend – Piotr Firan

09.00 - 10.00 Sezon Ogórkowy – Mateusz Drozda

gość: Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego LEWICY

10.00 - 12.00 Audycja podzwrotnikowa - Wojciech Cejrowski

Cz. 1  - SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI - To pytanie zadali mi moi Chrześniacy. I… odpowiedziałem wylewnie, w stylu "pokazuję i objaśniam". I o tym jest ta audycja.

Cz. 2  - WOLNO TAŃCZYĆ

Tydzień temu zaobserwowałem, że w Gdańsku na Jarmarku nikt nie tańczy. Ten odcinek zrobiłem jako zachętę i instruktaż, gdyż… z tańca płyną wielkie pożytki międzyludzkie.

12:00 - 13:00 – Jastarnia

Na żywo z plenerowego studia w Jastarni – Łukasz Ciechański

Goście: Damian Ukeje, Sebastian Riedel


13.00 - 15.00 Węgorzewo - Wykonane w Polsce

Tomasz Żąda i Michał Kirmuć

Na żywo z Festiwalu Naturalnie Mazury z Węgorzewa.

+

Łączenia z Tokio – Darek Urbanowicz / wyd. Adam Malecki

13:40 finał na 1500 metrów z Michałem Rozmysem

14:30 finał sztafety kobiet 4 razy 400 metrów

14:50 finał sztafety mężczyzn 4 razy 400 metrów

 

15.00 - 16.00 Francuski Łącznik - Monika Małkowska

SZYBKO, CORAZ SZYBCIEJ!

Jutro zamknięcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W ostatniej chwili do zawodów włącza się Francuski Łącznik! I pewnie pierwszy dobiegnie do mety. Jak Mr Bean w 2012 roku, który był tak szybki, że wyprzedził nawet uroczyste otwarcie, którego dokonała London Symphony Orchestra pod babtutą sir Simona Rattle.  Ale i bez olimpiady ścigamy się wciąż, na co dzień, bez przerwy.  Przyspieszamy w pracy, w życiu prywatnym, nawet w rozrywce, w odpoczynku. Chcemy to mieć z głowy – bo szkoda czasu na relaks. Konkurujemy ze sobą w każdej kategorii, nawet najgłupszej – poczynając od tego, ile mamy like’ów na FB, poprzez zaliczanie niebezpiecznych związków (wszystko jedno, jakich – państwo się domyślą sami), kończąc na tym, ile osób da się upchnąć… kiedyś w małym fiacie, dziś – w wagonie metra.

 

16:00 - 17:00 Jastarnia

Na żywo z plenerowego studia w Jastarni – Łukasz Ciechański 

Goście: Urszula, Adam Assanov (Piersi), Michał Bandurski (reżyser), Sylwia Grzeszczak

 

17.00 - 19.00 Pora na Rytm –  Leszek Adamczyk

- łączenie z Węgorzewem po 17:00 - Michał Kirmuć i Tomasz Żąda

- łączenie z Jastarnią po 18:00 - Łukasz Ciechański - zapowiedź transmisji

koncertu

 

19.00 - 22.00 Departament rytmu – Łukasz Ciechański

Na żywo z plenerowego studia w Jastarni – transmisja koncertu o 20:00

22.00 - 00.00 Wydział Rytmiki Stosowanej - Aleksandra Kaczkowska


logo

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

We wrześniu tego roku obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. W związku z tym trwający rok został ogłoszony w Polsce rokiem Norwida, a z tej okazji na antenie Polskiego Radia 24 pojawiła się nowa audycja, w której omawiane są twórczość, życie i spuścizna tego wybitnego poety epoki romantyzmu. W najnowszym odcinku prof. Wojciech Kudyba, pisarz, krytyk literacki, kierownik Katedry Literatury XX wieku UKSW, opowie o tym, czym był "Zachód" Norwida.
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler
Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który odbył się 30 lipca 1981 roku. Uczestniczyły w nim głównie kobiety, protestujące przeciwko nieudolności ówczesnej władzy i systemu gospodarczego. Wystawę zorganizowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych. O ekspozycji opowie dr Sylwia Wielichowska, kierownik działu historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

logo


W sobotę dziennikarzy Czwórki można spotkać na plaży w Karwii, skąd będą relacjonować zmagania najlepszych ratowników podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim. Dla odwiedzających studio plenerowe Czwórki na plaży w Karwi przygotowaliśmy wiele atrakcji - na przybyłych czekać będzie między innymi "Instastrefa" i nasze gadżety. Zapraszamy od godziny 11.

 

9.00-10.00 – "W poszukiwaniu umami" – Martyna Matwiejuk

Nie będzie niskokalorycznie ani dietetycznie, bo Węgrzy lubią: smalec, głęboki tłuszcz i intensywne przyprawy. Będą langosze, paprykarze i leczo. Nie zabraknie też słodkości. Zapraszamy nad Balaton.

 

11.00-12.00 – "Pasjonauci" – Beata Kwiatkowska

Kasia jest  naukowcem z Gdańska. Na co dzień prowadzi badania nad fotoaktywnymi materiałami i naukowo osiągnęła całkiem sporo. Teraz dzieli się w kreatywny sposób swoją pasją i wiedzą na profilu na instagramie: science_mission. Jak rozumie swoją misję?

 

13.00-14.00 "PlenAir" – Piotr Galus

Specjalna audycja prosto z Karwii, gdzie na plaży rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim.  W audycji relacje  m.in. z wyścigów na deskach ratowniczych i SUPach, wyścigów łodzi wiosłowych oraz konkurencji pływackich i biegowych. Przypomnimy też zasady, których należy przestrzegać w czasie wypoczynku nad wodą.

             

17.00-18.00 – "Nie na-żarty" – Mateusz Kulik

Kombucha. Czym dokładnie jest ta szaro – biała galaretka w kształcie placka, która dodana do herbaty inicjuje proces fermentacji. Jak smakuje, jakie ma właściwości, jakie dodatki pasują do tego napoju?

 

00.00-02.00 – "Basstion" – Marcin Hubert „Harper”

Po północy w BASSTIONIE: legendarny garage'owo-house'owy Amerykanin Todd Edwards  i jego słoneczna i roztańczona selekcja na lato, a dla równowagi mocniej już łupnie i na połamanych, niemal plemiennych drumandbassowo-jungle'owych rytmach skupi się Brytyjczyk Basic Rhythm. Będzie bang, zapraszamy!

logo

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" – Capoeira jest pełnym magii połączeniem sztuki walki, akrobatyki, tańca i muzyki, wykonywanej na żywo na tradycyjnych instrumentach o egzotycznych nazwach jak berimbau, pandeiro, atabaque i agogo. W świat tego sportu wprowadzi nas Michał Wolniak, wicemistrz świata w tej dziedzinie, prowadzi warsztaty i treningi dla dzieci i młodzieży.

13:00-14:00 "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika wybiorą się dziś w kolejną wakacyjną podróż bajkolotem. Wylądują w województwie dolnośląskim na Zamku w Książu. Czy uda im się tam stworzyć scenariusz kolejnej sztuki?

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" –  Poznajemy rodzinę Windsorów - od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego. Gość: dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

17:00-18:00 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - Sierpniowe audycje poświęcone będą podsumowaniu Dzikiej Odysei Ekspedycji Pionierów, która zakończona została sukcesem. Osiem rodzin cieszy się zdobyciem dwudziestu trzech parków narodowych. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem to prawie dwuletnie wyzwanie. Przychodzi czas na wielkie podsumowanie - cz. 1.

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" –  Biografia Alexandra O'Neilla i prezentacja w ramach Pół Pięknej Płyty pierwszych dwóch, niezwykle ważnych dla nurtu R&B i soul LP "Alexander O'Neill" z 1985 roku  i "Hearsay" z 1987 roku. W audycji będzie też Sade.​

Literatura w Polskim Radiu Dzieciom:

8:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" –"Tajemniczy ogród" na podstawie książki Hodgsona Burnetta Francesa, w adaptacji Emilii Stawskiej.

Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r.

Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​

18:30 audiobook "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej. Czyta Adam Ferency.

 


.
10:00 Konteksty, kontrasty, konfrontacje Macieja Grzybowskiego [PREMIERA]

W najbliższej audycji Maciej Grzybowski zestawi ze sobą dwa zbiory etiud: op. 10 Fryderyka Chopina w interpretacjach Samsona François oraz op. 8 Aleksandra Skriabina pod palcami Marii Lettberg.

14:00 Metafizyka Chopinowska Dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]

Francuscy mistrzowie opery czasów Chopina i ich kompozycje fortepianowe – druga część minicyklu. Zaprasza Dr Kamila Stępień-Kutera.

21:00 Kino Polonia. Chopin Mariusza Gradowskiego

Jack Nitzsche – jego muzyka filmowa, opracowania filmowych tematów innych kompozytorów, a także filmowe z ducha aranżacje muzyki Chopina z płyty „Chopin '66” (1966). Program Mariusza Gradowskiego.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU